امروز :چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه بررسی و مقایسه نگرش مردان و زنان مجرد معلول نسبت به ازدواج با افراد سالم
کد محصول:   1413
قیمت محصول:   9300 تومان
تعداد صفحه:   80 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   292 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
دانلود پایان نامه بررسی و مقایسه نگرش مردان و زنان مجرد معلول نسبت به ازدواج با افراد سالم
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات اگر به هر دلیلی امکان خرید آنلاین را ندارید می توانید از طریق کارت به کارت و فایل مورد نظرتان را به ایمیلتان ارسال میکنیم..
دانلود:  
قیمت محصول:   9300 تومان
تعداد صفحه:   80 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی و مقایسه نگرش مردان و زنان مجرد معلول نسبت به ازدواج با افراد سالم

در این تحقیق به بررسی و مقایسه نگرش مردان و زنان مجرد معلول نسبت به ازدواج با افراد سالم پرداخته شده، معلولین با توجه به محدودیت های زندگی خصوصی، شخصی و خانوادگی از ویژگی های خاص برخوردار بوده و برای موارد مختلف زندگی اعم از آموزش، اشتغال، همسر گزینی به شیوه های خاص متوسل می شوند به نظر می رسد که متغیر سن و جنس در ازدواج معلول مؤثر می باشد و ظاهراً ازدواج مرد معلول با زن معلول رایج تر می باشد. زیرا بسیاری از خانواده ها کمتر حاضرند که فرد معمولی همسر فرزند سالم آنها باشد. مرد معلول از امکانات انتخاب بیشتری نسبت به زن معلول برخوردار بوده است و می تواند از میان افراد سالم یا معلول همسر خود را انتخاب نماید. اما برای زن معلول محدودیت بیشتری وجود دارد.

بین معلول مادر زادی و معلول غیر مادر زادی از لحاظ موفقیت در انتخاب همسر تفاوت دیده می شود و به نظر می رسد که مشکل معلول مادر زادی در همسر گزینی و ازدواج به مراتب بیشتر از معلول غیر مادر زادی باشد، زیرا احتمال ارثی بودن معلولیت در اثر گذاری آن بر روی فرزندان وجود دارد. در تحقیقات انجام شده در زمینه بررسی شیوه های همسر گزینی معلولین، نتایج بدست آمده بیانگر این حقیقت است که، متغیرهای بسیار زیادی در امر ازدواج تاثیر می گذارند و گاه به عنوان عواملی بازدارنده ایفای نقش می کنند آمار نشان می دهد که حدود ۴۵% از افراد جامعه بر اهمیت تاثیر گذاری معلولیت در امر ازدواج واقف هستند. بنظر می رسد که در میان انواع معلولیت، ناشنوایان شانس بیشتری برای تشکیل خانواده را داشته باشند.

بیان موضوع پژوهش و ضرورت اهمیت آن

معلولیت یکی از مسائل مهم و پیچیده است که جوامع با آن مواجه هستند عوامل مختلفی که موجب معلولیت ها هستند از گذشتة دور وجود داشته و هم اکنون نیز وجود دارد طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی ۱۰% جمعیت جهان را، معلولین جسمی، ذهنی و اجتماعی تشکیل می دهند که اختلالات حرکتی و نقص عضو۳% و عقب ماندگی ذهنی۳% ، نابینایی ۲% کری  لالی۲% می باشندو یکی از مشکلات عمده افراد معلول در زمینه ازدواج و همسر گزینی می باشد که بنابر ضرورت این موضوع، پژوهشگر در این پژوهش بر آن است که بداند آیا معلولیت به عنوان عامل بازدارنده می تواند باعث عدم تمایل افراد معلول برای ازدواج با افراد عادی شود؟

مشکلات روانی – اجتماعی معلولین

در مورد نوجوانان و جوانان معلول جسمی باید دو مطلب مورد توجه قرار گیرد.یکی اشتغال و دیگری روابط جنسی و اجتماعی.نوجوانان درباره اشتغال، روابط اجتماعی و امور جنسی به صورت مستقیم و جدی تامل می کنند و برای نوجوانان معلول، این مسائل و رفتارهای آزمایشی به خصوص می توانند بسیار گیج کننده باشد و این نه تنها مشکلاتی برای خود او بوجود می اورد بلکه خانواده اش نیز از این قسمت نگران می باشند.

نوجوانان عادی در رابطه با این سؤالات دچار مشکلاتی هستند تا چه رسد به نوجوانی که دچار معلولیت جسمی است.تحقیقات نشان می دهد که فرمول مشخصی برای پی بردن به مسائل عاطفی و یا رفتاری نوجوانانی که دچار معلولیت جسمی هستند وجود ندارد.تعداد زیادی از خصوصیات رفتاری و عاطفی این افراد بستگی به راز برخورد و تربیتی دارند که شخص آنرا تجربه کرده است.برای نوجوانان و جوانان معلول ملاحظات شغلی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

هنگام بررسی هدفهای شغلی لازم است که توانائیهای این افراد و نیز انگیزه اشان به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.برخی ناتوانیها هستند که در پاره ای مشاغل جایی ندارند.اما در برخی دیگر برخورداری در انگیزه های بالا و استفاده کامل از قدرتهای باقی مانده موجود در فرد امکان می دهد تا موفقیتهای شغلی مهمی کسب کند..یکی دیگر از بزرگترین مسائل در برخورد با نوجوانان معلول این است که به انها کمک کنیم تا یک هدف واقعی و درست شغلی برای خود در نظر بگیرند.ارزیابی دقیق خصوصیات هوشی، عاطفی و عادات کار به همان اندازه از اهمیت برخوردار است که محدودیت های جسمانی آنان، علاوه بر این در دسترس بودن مشاغل وجود تقاضا در برخی حرفه ها و تبعیضاتی که در برخی از حرفه ها ممکن است بر علیه معلولین وجود داشته باشد، باید مورد توجه قرار گیرند.

مناسب سازی شهری برای معلولین

خدمات شهری و معماری برای معلولین و چگونگی طراحی مناسب خدمات شهری و واحدهای مسکونی برای معلولین دارای اهمیت ویژه ای است.یکی از اقدامات مهم در این زمینه مناسب سازی در سطح وسیع زندگی شخصی و اجتماعی است.هدف مناسب سازی عبارتست از برداشتن موانع محیطی و بازدارنده موجود در بافت شهری و اجتماعی که مانع از فعالیت های معلولین می شود و ایجاد تسهیلات لازم برای اینکه معلولین بتوانند از حقوق شهروندی خود برخوردار شوند و وارد جامعه شده و در کنار افراد عادی به سر برند. اگر در جامعه ای مناسب سازی انجام نگرفته باشد آنچه که در جامعه وجود دارد فقط مختص افراد سالم می شود و اگر افراد معلول بخواهد از همان امکانات استفاده کند با موانع بسیاری روبرو می شود که مانع از مشارکت او در جامعه خواهد شد.

مناسب سازی به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت صورت می گیرد، در مناسب سازی به شکل کوتاه مدت فرض بر این است که از امکانات موجود اجتماعی به گونه ای مناسب، افراد معلول بتواند استفاده کند. و طرح ریزیهایی که به عمل می آید دارای این هدف است که فرد معلول بتواند از امکاناتی که در حال حاضر در دسترس می باشد حداکثر استفاده را بعمل آورد، و در مناسب سازی بلند مدت که شامل طرحها و برنامه ریزی های بنیادی و اساسی برای ایجاد تغییرات کلی در سطح جامعه می باشد، هدف ارائه و برنامه های بنیادی و اساسی برای ایجاد تغییرات کلی و شکل گیری مناسب طرحها و بافت های اجتماعی برای استفاده هر چه بهتر معلولین از امکانات اجتماعی می باشد.

ازدواج و کارکردهای ان

در اسلام هیچ بنایی بهتر از ازدواج پایه گذاری نشده است.اگر به اطراف خودمان توجه کنیم در می یابیم که موجودات عالم از کوچکترین ذره تا بزرگترین آنها بدون جفت و همسر ناقص هستند و وقتی در کنار زوج خود قرار می گیرند ترکیبی از یک جفت موجود کامل می شوند.انسان نیز همین گونه است.زن و مرد به تنهایی یک انسان کامل نیستند و باید با ازدواج و زناشوئی یک انسان کامل شوند و برای ادامه نسل و تامین نیازهای طبیعی بشر ازدواج و تشکیل خانواده یک راه اساسی و منطقی است.

در اصل آفرینش بشر ازدواج و تشکیل خانواده یک راه اساسی و منطقی است.در اصل آفرینش انسان به گونه ای است که آدمی به خود و زندگی خویش پای بند است و ازدواج را در زندگی یک وحدت و اتصال می داند و همین امر باعث می شود که یک جوان با آغاز دورة جوانی به ازدواج بیندیشید.ازدواج یک نهاد یا رسم اجتماعی است که به اتحاد جسمی و زیستی میان دو جنس (زن و مرد) اطلاق می شود.به شرط آنکه با موافقت قانون عرف و یا مذهب صورت گیرد.انسان اجتماعی به دنیا آمده است و از تنهایی گریزان است در حقیقت انسان برای رهایی از تنهایی و برای این منظور چه از لحاظ اصول دینی و چه بخاطر سلامت اخلاقی، اجتماعی، ازدواج را تنها راه علاج برطرف کردن این کمبود دانسته است.

معلولیت و ازدواج

معلولین نیز مانند سایر اقشار جامعه به حمایت های قانونی در همة ابعاد زندگی و تشکیل خانواده نیاز دارند که باید پیش از پیش از سوی جامعه و مسئولین در نظر گرفته شود.ایجاد مراکز مشاوره و ازدواج، خانواده و ژنتیک ویژه معلولین بخصوص برای مشاوره درانتخاب همسر مورد درخواست اکثریت معلولین می باشد که لازمة آن برنامه ریزی صحیح و همه جانبه از سوی دولت می باشد ایجاد امکانات اقتصادی از قبیل فراهم سازی فرصت های شغلی برای معلولین جهت کسب درآمد و نیز کمک در امر تهیه مسکن به منظور ازدواج و تشکیل خانواده از ضروریات برای گروه های مختلف معلولین با توجه به ظرفیتهای آنان می باشد.

در زمینه ایجاد امکانات اجتماعی، اهمیت دادن و توجه بیشتر به فرصتهای اجتماعی معلولین به ویژه از طریق انجمن و کانون های ویژه معلولین که در محل مناسب آشنایی آنان می باشد دارای اهمیت است.این امر به درجة پذیرش و میزان حمایت از سوی ارگانهای ذیصلاح بستگی دارد که لزوم توجه و حمایت بیشتر را ایجاب می نماید.ایجاد فرصت های آموزشی مناسب برای معلولین می تواند راه گشای بسیاری از مشکلات معلولین در امر انتخاب همسر باشد.

عموماً زندگی زناشوئی که دو انسان باطرز فکرهای مختلف و ابعاد تربیتی گوناگون سازمان یافته است دارای مشکلاتی می باشد که هر زوج جوان با کمک هم این تضادها را حل کرده و زندگی بی دغدغه ای را بنا می نهد.درمورد وضعیت تاهل ومشکلات زناشوئی معلولان به سبب بحرانهای روحی و وضعیت حساس تراشان با زندگی زناشوئی افراد عادی تفاوت قابل ملاحظه ای دیده می شود.که برای از بین بردن این گونه مشکلات باید آموزش هایی برای آگاهی طرفین و سازگاری آنها وجودداشته باشد و مراکز مشاوره خانوادگی و مددکاری در این زمینه می توانند خدمات زیادی را ارائه دهند.

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات پژوهش

چکیده…………………………………………………………………………………… ۲

مقدمه…………………………………………………………………………………….. ۴

بیان موضوع پژوهش و ضرورت اهمیت آن………………………………………………. ۷

اهمیت موضوع در پژوهش…………………………………………………………………… ۸

هدف پژوهش………………………………………………………………………………….. ۹

سؤالهای پژوهش………………………………………………………………………………. ۹

فرضیه پژوهش……………………………………………………………………………….. ۱۰

متغیرهای پژوهش……………………………………………………………………………. ۱۰

تعاریف عملیاتی متغیرها……………………………………………………………………. ۱۰

فصل دوم: گستره نظری پژوهش

تاریخچه معلولیت (از گذشته تا کنون)………………………………………………….. ۱۳

انواع معلولیت………………………………………………………………………………… ۲۰

ناشنوایی………………………………………………………………………………………. ۲۲

گروه بندی معلولین جسمی………………………………………………………………… ۲۴

انواع فلج مغزی………………………………………………………………………………. ۲۶

مشکلات روانی – اجتماعی معلولین…………………………………………………….. ۲۷

خدمات توانبخشی برای معلولین………………………………………………………….. ۳۰

مناسب سازی شهری برای معلولین……………………………………………………….. ۳۷

ازدواج و کارکردهای آن………………………………………………………………….. ۴۳

معلولیت و ازدواج……………………………………………………………………………. ۴۷

فصل سوم: روش پژوهش

جامعه آماری…………………………………………………………………………………. ۵۵

نمونه و روش نمونه گیری…………………………………………………………………. ۵۵

شیوه جمع آوری اطلاعات………………………………………………………………… ۵۶

ابزار اندازه گیری…………………………………………………………………………….. ۵۶

فصل چهارم: روش تجزیه و تحلیل نتایج آماری

روش آماری………………………………………………………………………………….. ۶۰

تحلیل آماری…………………………………………………………………………………. ۶۹

فصل پنجم: بحث و بررسی و تفسیر نتایج

بحث و نتیجه گیری…………………………………………………………………………. ۷۱

نتیجه گیری نهایی…………………………………………………………………………… ۷۶

محدودیت ها…………………………………………………………………………………. ۷۶

پیشنهادها……………………………………………………………………………………… ۷۷

منابع و مأخذ

فهرست منابع و مأخذ……………………………………………………………………….. ۷۸

پیوست

پرسشنامه………………………………………………………………………………………. ۸۰

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی و مقایسه نگرش مردان و زنان مجرد معلول نسبت به ازدواج با افراد سالم
دانلود:  
قیمت محصول:   9300 تومان
تعداد صفحه:   80 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<