امروز :چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه بررسی رابطه نگرش مذهبی با رضایت از زندگی زناشویی در شهرستان ابهر
کد محصول:   1033
قیمت محصول:   9800 تومان
تعداد صفحه:   82 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   564 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
دانلود پایان نامه بررسی رابطه نگرش مذهبی با رضایت از زندگی زناشویی در شهرستان ابهر
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   9800 تومان
تعداد صفحه:   82 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی رابطه نگرش مذهبی با رضایت از زندگی زناشویی در شهرستان ابهر

در پژوهش حاضر به بررسی ارتباط بین نگرش مذهبی و رضایت از زندگی زناشویی می پردازیم. فرضیه اصلی این پژوهش عبارت است از اینکه بین نگرش مذهبی و رضایت زناشویی رابطه وجود دارد و فرضیه های فرعی این پژوهش عبارت است از اینکه بین پایگاه اجتماعی زوجین، بین سطح تحصیلات و بین آموزشهای قبل از ازدواج با رضایت زندگی زناشویی رابطه وجود دارد. برای بررسی این پژوهش ۶۰ نفر مرد و زن متاهل با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند و از طریق پرسشنامه افراد گروه نمونه مورد ارزیابی قرار گرفتند و جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات از روش همبستگی استفاده شد.

نتایج این تحلیل نشان داد که بین نگرشهای مذهبی و رضایتمندی از زندگی زناشویی رابطه معناداری وجود دارد، همچنین بین پایگاه اجتماعی افراد و آموزشهای قبل از ازدواج با رضایت از زندگی زناشویی رابطه وجود دارد اما بین سطح تحصیلات و رضایتمندی از زندگی زناشویی رابطه معنا داری وجود ندارد.

تأثیر خانواده بر نگرش ها

خانواده این واحد به ظاهر کوچک اجتماعی، از ارکان عمده و از نهادهای اصلی هر جامعه به شمار می رود و در واقع هر خانواده را باید خشت بنای جامعه و کانون اصلی حفظ سنت و رسوم و ارزشهای والا و مورد احترام و شالوده مستحکم مناسبات پایدار اجتماعی و روابط خویشاوندی، مبدأ بروز و ظهور عواطف انسانی و کانون صمیمانه ترین روابط میان افراد، و مهد پرورش فکر و اندیشه و اخلاق و تعالی روح انسانی به حساب آورد.

ازدواج فرایندی است که از کنش متقابل بین زن و مرد که برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده اند و مراسمی برای برگزاری زناشویی خود بر پا داشته اند و به طور کلی عمل آنها مورد پذیرش قانون قرار گرفته است و این فرایند ازدواج نام دارد. همچنین ازدواج ارتباطی را می سازد که در مقایسه با دیگر ارتباطات انسانی دارای تمامیتی است بی نظیر به عبارت دیگر ارتباطات انسانی دیگر یک بعد از ابعاد حیات را می پوشانند در حالی که زوجیت دارای ابعاد زیستی، اقتصادی، عاطفی و نیز روانی است به عبارت دیگر همزیستی زوجین در درون خانواده آنان را چنان در گردونه ارتباطات مختلف ازدواج قرار می دهد که به هیچ وجه قابل مقایسه با هیچ یک از ارتباطات انسانی نیست.

مذهب و خانواده دو نهادی بوده که همواره در مرکز بحث های جامعه شناسی قرار داشته است چرا که در گستره جغرافیا و هر کجا که انسانی زیست می کند و در عمق تاریخ تا آنجا که نشانی از انسان ملاحظه شده خانواده وجود داشته و نیز انسان به پرستش اشتغال داشته است.

اهمیت و اهداف ازدواج

سارو خانی (۱۳۷۰) ازدواج را فرایندی می داند که از کنش بین زن و مرد که برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده اند و مراسمی برای برگزاری زناشویی خود به پا داشته اند و بطور کلی عمل آنها مورد پذیرش قانون قرار گرفته است و این فرایند ازدواج نام دارد. همچنین ازدواج ارتباطی را می سازد که در مقایسه با دیگر ارتباطات انسانی دارای تمامیتی است بی نظیر. به عبارت دیگر ارتباطات انسانی دیگر یک بعد از ابعاد حیات را می پوشاند در حالی که زوجیت دارای ابعاد زیستی، اقتصادی، عاطفی و نیز روانی و اجتماعی است.  به بیان دیگر همزیستی زوجین در درون خانواده آنان را چنان در گردونه ارتباطات مختلف قرار می دهد که به هیچ وجه قابل مقایسه با هیچ یک از دیگر ارتباطات انسانی نیستند.

ازدواج پایه گذار و سنگ بنای تشکیل خانواده است و لذا ازدواج را رابطه ای دینی و قانونی که مرد و زن را برای شرکت دائم و یا موقت در زندگی با هم می پیوند، تعریف می کنند. ازدواج و تشکیل خانواده خدمتی است که از طریق آن کانونی جهت آسایش و خوشبختی، ارضاء غریزه جنسی، لذت بردن از زندگی و بهره مندی از محبت و تعاون و همکاری و سرانجام امتزاج دو روح در افق محبت فراهم گردد.

ازدواج یک نیاز و خواست طبیعی زن و مرد است و همه مکاتب سالم در جوامع بشری به ویژه مکاتب آسمانی و خاصه دین مبین اسلام بر آن صحه نهاده و پیروان خود را به این امر ترغیب می کنند به طوری که پیامبر بزرگ اسلام می فرماید هیچ بنایی در اسلام بنیانگذاری نشده است که نزد خداوند محبوب تر از ازدواج باشد.

بیان مسأله

حفظ موازین و شئون اسلامی در جامعه متحول امروز و تحکیم مودت و برادری و برابری انسانی و عدالت خواهی و آزاد منشی و روحیه ایثار و مقاومت در برابر نفوذ بیگانه و حفظ استقلال و انتقال بسیاری از سنن اسلامی و معیارهای اخلاقی به استحکام و بقای کانون گرم و صمیمی خانواده نیازمند است و در اینجاست که این همه شکل می گیرد و استمرار می یابد و در سطح جامعه و روابط وسیع اجتماعی بروز و ظهور می کند. مزلو در سلسله مراتب نیازها اشاره به نیاز انسان به تعلق و محبت دارد، نیاز به محبت و تعلق در واقع نیاز به بودن با دیگری و نیاز بودن در لااقل یک رابطه صمیمانه و دوستانه است.

از دیدگاه اسلام ازدواج نه تنها به خاطر این نیست که زن و مرد از مصاحبت هم لذت ببرند بلکه ازدواج و تشکیل کانون خانوادگی، ایجاد کانون پذیرایی نسل آینده است و سعادت نسل آینده بستگی کامل به وضع اجتماعی خانواده دارد. با توجه به اهمیتی که جوامع امروزی برای تداوم و بقاء خانواده و سلامت بهداشت روانی افراد جامعه قائل است، بررسی مشکلات و عواملی که منجر به زوال خانواده و روابط نامناسب زن و شوهر می گردد و سرانجام ریشه دار شدن این مشکلات که منجر به جدایی می گردد ضروری به نظر می رسد.

دیدگاه اخلاقی و مذهبی هر فرد می تواند نحوه و مشکل سازگاری آن فرد مشخص کند و انسانی که معتقد به اصول اخلاقی و مذهبی است روشهای سازگاری خاص خود را دارد که از ویژگیهای آن، قدرت تحمل بالا، صبر مقاومت و توکل به خداوند هنگام مواجه با مشکلات و بلایاست. به درستی هیچ کس نمی تواند تاثیر نگرش مذهبی را در بهبود روابط انسانی و سازگاری در زندگی اجتماعی بشر نادیده بگیرد.

اهمیت تحقیق

خانواده قدیمی ترین و کهن ترین هسته طبیعی جامعه است که از بدو پیدایش بشر وجود داشته است و بدون خانواده هسته مرکزی هیچ اجتماعی بوجود نمی آید و در واقع خانواده حکم سلول را در ساختمان اندام موجودات دارد و کانون حفظ سنت های خانوادگی و اجتماعی است کانون خانواده مرکز تعلیم و تربیت، آموزش حس تعاون، وطن پرستی، گذشت و فداکاری و تمام خصایص عالی انسانی می تواند باشد. تاریخ به ما می آموزد که تواناترین ملتها مللی بوده اند که خانواده آنها  قویترین بنیاد و سازمان را داشته است.

بدون شک خانواده یک واحد اجتماعی است که در درون یک فرهنگ رشد می کند و شکوفا می شود و چنانچه ارزشهای برتر و متعالی که کمال فرد و رشد خانواده و تکامل جامعه را تامین می کند و هنجارها و توقعات متقابل در رفتارهای متکی بر آنکه پیوند ناگسستنی با هدفها و ایدئولوژیها دارد، معنویت و کمال گرایی را در تعامل و همزیستی صرفاً مادی خانواده وارد نسازد، ممکن نیست به شناختی جامع از خانواده و جایگاه اعضای آن دست یابیم.

ضرورت و اهمیت پرداختن به مسائل خانواده از آن جهت است که انسان همیشه در خانواده زندگی می کند و به عبارت دیگر هیچ مرحله رشدی در زندگی نداریم که یک فرد در آن بی نیاز از خانواده باشد. هر فردی در مقاطع مختلف زندگی خود به ترتیب زمانی نوزاد، کودک، نوجوان و جوان خانواده هایی است که در آن به دنیا می آید و بلافاصله در مراحل بعدی پدر، مادر، پدر بزرگ و مادربزرگ دیگر می گردد.

فهرست مطالب

پیشگفتار…………………………………………………………………………………………. ۱

فصل اول

چکیده…………………………………………………………………………………………… ۳

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۴

بیان مسأله………………………………………………………………………………………… ۶

پیشینه تحقیق……………………………………………………………………………………. ۸

پیشینه تحقیقات انجام شده در مورد مذهب با هر عنوانی دیگر………………………… ۸

تحقیقات انجام شده در مورد بررسی هر عنوانی در رابطه با رضایتمندی زناشویی   ۱۱

اهمیت تحقیق…………………………………………………………………………………. ۱۲

اهداف تحقیق…………………………………………………………………………………. ۱۶

روش تحقیق…………………………………………………………………………………… ۱۶

فرضیه اصلی تحقیق………………………………………………………………………….. ۱۶

فرضیه های فرعی تحقیق……………………………………………………………………. ۱۶

تعاریف عملیاتی و علمی متغیرهای تحقیق………………………………………………. ۱۷

الف) رضایت زناشویی……………………………………………………………………… ۱۷

ب) نگرش مذهبی……………………………………………………………………………. ۱۷

ج) پایگاه اجتماعی زوجین…………………………………………………………………. ۱۸

فصل دوم

تعریف دین……………………………………………………………………………………. ۲۰

دیدگاه درونی و بیرونی دین……………………………………………………………….. ۲۰

تعاریفی از دانشمندان غربی درباره دین………………………………………………….. ۲۱

تعریف مذهب…………………………………………………………………………………. ۲۵

مذهب و نگرش مذهبی……………………………………………………………………… ۲۸

مفهوم نگرش………………………………………………………………………………….. ۲۸

پیش از پیدایش مفهوم………………………………………………………………………. ۲۸

نگرش مذهبی…………………………………………………………………………………. ۲۹

جامعه شناسی و مذهب……………………………………………………………………… ۳۰

نقش روانی مذهب…………………………………………………………………………… ۳۲

نقش اجتماعی مذهب……………………………………………………………………….. ۳۲

آثار مذهب در زندگی………………………………………………………………………. ۳۵

اهمیت و اهداف ازدواج…………………………………………………………………….. ۳۶

اهداف و انگیزه ازدواج……………………………………………………………………… ۳۷

نیل به آرامش…………………………………………………………………………………. ۳۸

تأمین نیازهای جنسی………………………………………………………………………… ۳۸

تکمیل و تکامل………………………………………………………………………………. ۳۹

سلامت و امنیت اجتماعی…………………………………………………………………… ۳۹

تأمین نیازهای روانی – اجتماعی………………………………………………………….. ۴۰

تعادل و استحکام خانواده…………………………………………………………………… ۴۰

تعریف رضایت……………………………………………………………………………….. ۴۱

تعریف رضایتمندی زناشویی………………………………………………………………. ۴۲

عوامل مؤثر در رضایتمندی زناشویی……………………………………………………… ۴۳

فصل سوم

طرح تحقیق……………………………………………………………………………………. ۵۰

جامعه آماری………………………………………………………………………………….. ۵۰

نمونه گیری……………………………………………………………………………………. ۵۰

ابزار پژوهش…………………………………………………………………………………… ۵۰

۱- پرسشنامه نگرش سنج مذهبی………………………………………………………….. ۵۰

۲- پرسشنامه رضایت از زندگی زناشویی……………………………………………….. ۵۱

شیوه اجرای تحقیق…………………………………………………………………………… ۵۲

فصل چهارم

جدول ۱: داده های پرسشنامه نگرش سنج مذهبی………………………………………. ۵۴

جدول ۲: داده های سؤال اول پرسشنامه رضایتمندی زندگی زناشویی: مسئوولیت نسبت به خانواده     ۵۷

جدول ۳: داده های سؤال دوم پرسشنامه رضایت از زندگی زناشویی: پرورش و تربیت فرزندان        ۵۸

جدول ۴: داده های سؤال سوم پرسشنامه رضایتمندی از زندگی زناشویی: پایگاه اجتماعی         ۵۹

جدول۵: داده های سؤال چهارم پرسشنامه رضایت زندگی زناشویی: پول          ۶۰

جدول ۶: داده های سؤال پنجم پرسشنامه رضایت زندگی زناشویی: ارتباط کلامی ۶۱

جدول ۷: داده های سؤال ششم پرسشنامه رضایتمندی از زندگی زناشویی: روابط جنسی ۶۲

جدول ۸: داده های سؤال هفتم پرسشنامه رضایت زندگی زناشویی: پیشرفت تحصیلی یا شغلی     ۶۳

جدول ۹: داده های سؤال هشتم پرسشنامه رضایتمندی از زندگی زناشویی: استقلال خود ۶۴

جدول ۱۰: داده های سؤال نهم پرسشنامه رضایتمندی زندگی زناشویی: استقلال همسر ۶۵

جدول ۱۱: داده های سؤال دهم پرسشنامه رضایت زندگی زناشویی: آموزشهای قبل از ازدواج    ۶۶

جدول ۱۲: داده های همبستگی……………………………………………………………. ۶۷

فصل پنجم

نتیجه گیری……………………………………………………………………………………. ۶۹

محدودیتها…………………………………………………………………………………….. ۷۲

پیشنهادات……………………………………………………………………………………… ۷۲

منابع و مأخذ…………………………………………………………………………………… ۷۳

پیوست

پرسشنامه ۱…………………………………………………………………………………………

پرسشنامه رضایت از زندگی زناشویی………………………………………………………..

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی رابطه نگرش مذهبی با رضایت از زندگی زناشویی در شهرستان ابهر
دانلود:  
قیمت محصول:   9800 تومان
تعداد صفحه:   82 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<