امروز :چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه بررسی اثربخشی درمان گروهی با رویکرد تحلیل محاوره ای برن (TA) بر افزایش ابراز احساسات و رضایت زناشویی در زنان شهر تهران
کد محصول:   1348
قیمت محصول:   17200 تومان
تعداد صفحه:   128 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   3.401 مگابایت
پسورد:   ندارد
دانلود پایان نامه بررسی اثربخشی درمان گروهی با رویکرد تحلیل محاوره ای برن (TA) بر افزایش ابراز احساسات و رضایت زناشویی در زنان شهر تهران
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   17200 تومان
تعداد صفحه:   128 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی اثربخشی درمان گروهی با رویکرد تحلیل محاوره ای برن (TA) بر افزایش ابراز احساسات و رضایت زناشویی در زنان شهر تهران

در این پژوهش به بررسی اثربخشی درمان گروهی با رویکرد تحلیل محاوره ای برن بر افزایش ابراز احساسات و رضایت زناشویی در زنان شهر تهران پرداخته شده است. خانواده؛ این واحد به ظاهر کوچک اجتماعی؛ از ارکان عمده و از نهادهای اصلی هر جامعه به شمار می رود. در واقع؛ خانواده را می توان خشت زیر بنایی جامعه و کانون اصلی حفظ سنت و رسوم و ارزشهای والا؛ مورد احترام و شالوده ی مستحکم مناسبات پایدار اجتماعی و روابط میان افراد دانست که مهد پرورش فکر و اندیشه و اخلاق و تعالی روح انسانی به شمار می رود.

در این میان؛ با توجه به اهمیت حفظ خانواده در جامعه؛ یکی از مشکلات شایع که توجه خانواده درمانگران را به خود جلب کرده؛ عدم ابراز مطلوب احساسات است. این مشکل ممکن است؛ باعث عدم رضایت زناشویی شود؛ نارضایتی زناشویی؛ ناشی از انتخاب رفتارهای غیر مسئولانه و نادرست در رابطه زناشویی است. هر انسانی نیازهایی دارد و بر اساس هر نیازی دارای خواسته هایی است. ما رفتارهای خود را طوری انتخاب می کنیم که مؤید دنیای ادراکی ما باشد. تضاد خواسته های زوجین؛ غیر واقعی بودن خواسته ها و ناتوانی در ارزیابی درست از رفتارهای خود موجب عدم رضایت زناشویی می گردد.

بیان مسئله

انسان باید نیازهای زیستی خود را در اوضاع و احوال اجتماعی به ویژه خانواده ارضا نماید. اوضاع و احوال زندگی دائم در حال تغییر و دگرگونی است؛ چرا که هیچ انسانی در خلاء زندگی نمی کند و بخش قابل ملاحظه ای از رفتار انسان مراوده با سایر مردم بخصوص اعضا خانواده اش است. انسان در بسیاری از شئون زندگی اجتماعی و خانوادگی خود با سایر افراد جامعه و اعضای خانواده در رابطه با فعل و انفعالات مداوم قرار دارد. او باید برای ادامه حیات و تأمین حوائج خود به زندگی گروهی تن دهد و با دیگران برای رسیدن به هدفهای مشترک؛ تشریک مساعی کند.در چنین شرایطی و در ارتباط با سایر افراد جامعه و خانواده است که هر کس ناگزیر باید به نوعی سازگاری رضایت بخش دست یابد و به همین دلیل است که مشکلات و موانع سازگاری انسان از حیات اجتماعی و خانوادگی او سرچشمه می گیرد.

خانواده به عنوان بنیادی ترین نهاد اجتماعی؛ نیاز به ایجاد در روابط زناشویی پر داوم دارد. تحقق این رابطه؛ مستلزم دستیابی به اهداف زندگی مشترک است. خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی؛ همچون دیگر نهادهای اجتماعی در حال پیچیده تر شدن است؛ به طوری که عضویت و تداوم زندگی در آن توسط یک زوج؛ مستلزم مهارتهایی بسیار بیشتر از دوران گذشته است. فقدان این مهارتها بخصوص ابراز احساسات مطلوب بین زوجین موجب افزایش نارضایتمندی زناشویی و نتیجتاً طلاق شده است.

اهمیت و ضرورت پژوهش

شکست در برقراری  ارتباط؛ یکی از رایج ترین مشکلاتی است که از سوی همسران ناراضی ابراز می شود. اگر چه این باور همگانی سالهاست که پذیرفته شده است. ولی پژوهشگران درستی آن را در عمل به تازگی بررسی کرده اند. نتایج این پژوهش ها نشان می دهد که دشواری های ارتباطی تنها علت اختلافهای زناشویی نیست؛ با این حال؛ مشخص کننده ی روابط همسران پریشان است و به نظر می رسد که مشکلات موجود را تشدید می کند.

عصر حاضر دوران روابط پیچیده  انسانی است که در آن پدیده های مربوط به واکنش ها در مسیر فشارزای خاص خود در جریان است. این روابط پر پیچ و خم  و درهم آمیخته اگر مورد بررسی علمی قرار نگیرند مشکلات بسیاری بوجود می آورند که نه تنها این مشکلات اثرات مخربی بر خود شخص دارد بلکه اثرات مهلکی را بر خانواده ها خواهد داشت. تحلیل رفتار متقابل نظریه ای است که با کاربرد آن می توان گام های مؤثری در شناخت و درمان شخصی و رشد روحی روانی برداشت. همچنین این نظریه در بهبود روابط انسانی اثرات مثبت مؤثری دارد.

نیازهای عاطفی در زندگی زناشویی

ازدواج به عنوان مهمترین و عالی ترین رسم اجتماعی, برای دست یابی به نیازهای عاطفی و امنیت افراد، همواره مورد تأیید بوده است. ازدواج رابطه انسانی پیچیده، ظریف و پویا می باشد که از ویژگی های خاص برخوردار است. همچنین توجه به کانون خانواده، محیط سالم و سازنده، روابط گرم و تعاملات میان فردی عواملی هستند که می توانند موجب رشد و پیشرفت افراد گردد. صمیمیت به زن و شوهر امکان می دهد تا از دنیای تنهایی و جدایی به در آیند و به فضای یکپارچگی احساس و عواطف خود با دیگران دست یابند. باید باورها و تجربه های خود را با هم در میان بگذارند و هر چه وجوه مشترک بیشتر شود صمیمیت عمیق تر می شود.

رضایت زناشویی هدف اساسی هر ازدواجی است و زوجین خواستار آنند که بیشترین رضایت را از زندگی زناشویی خود داشته باشند. بنابراین رضایت زناشویی یک مقوله چند بعدی است و به عوامل زیادی وابسته است که به شرط مهیا بودن این عوامل قابل دستیابی است. پژوهش های زیادی برای شناسایی مولفه های رضایت زناشویی انجام گرفته است که از این مؤلفه ها می توان به کیفیت ارتباطات، صمیمیت در روابط جنسی، اعتماد، احترام متقابل، تفاهم همدلانه و برابری اشاره کرد.

رضایت زناشویی مفهومی گسترده و چند بعدی است که عوامل مختلفی در آن دخیل و تأثیر گذار می باشد و همچنین دارای ابعاد مختلفی همچون ارتباط عاطفی، رابطه جنسی، ادراک نقش ها و … می باشد. آنچه در این زمینه قابل توجه است این نکته می باشد که در جغرافیای روابط زناشویی آنچه به رضایت و عدم رضایت زناشویی منجر می شود، کیفیت و نه کمیت ارتباط و تعامل زوجین می باشد.

رضایت زناشویی

دایره المعارف فلسفه و روان شناسی، رضایت را خوشی برآمده از آگاهی به یک وضعیت راحت تعریف نموده که به طور معمول با ارضاء برخی تمایلات خاص پیوند خورده است و از آنجا که رضایت به همراه خوشایندی حاصل می شود، پس می توان گفت افراد، رضایت را در فکر کردن بر وضعیتی که در وهلۀ اول از خوشایندی برای آنها حاصل شده، بدست می آورند. با این اوصاف خوشایندی حالتی است که از ارضاء نیازهای نهاده شده در انسان به وجود می آید حال آنکه، رضایت از ارزیابی منطقی درباره حالات خوشایند ایجاد می گردد و در کنش های متقابل اجتماعی و بروز حالات روانی افراد نسبت به یکدیگر به دست می آید و به عبارت دیگر رضایت از تعامل بین حالات خوشایند کننده احساس و کندو کاوهای عقلانی در افراد ایجاد می گردد.

رضات زناشویی عبارت از؛ احساس عینی از خشنودی، رضایت و لذت تجربه شده توسط زن یا شوهر است، وقتی که همه جنبه های زندگی مشترکشان را در نظر بگیرند. در صورت توجه به عوامل رضایتمندی زناشویی می توان انتظار داشت که با افزایش سطح رضایتمندی و بهداشت روانی بسیاری از مشکلات روانی، عاطفی و اجتماعی کاهش یابد. «با ارتقاء سطح رضایتمندی زناشویی و رضایت از زندگی، افراد جامعه با آرامش خاطر بیشتر به رشد و تعالی و خدمات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و … خواهند پرداخت و خانواده ها نیز از این پیشرفت سود خواهند برد»

رضایت زناشویی و ابراز احساسات

جان گاتمن در زمینه نقش ابراز احساسات مثبت در مستحکم نگهداشتن پیوند زناشویی و همچنین ابراز احساسات منفی در ایجاد مشکلات زناشویی تحقیقات زیادی انجام داده است. به اعتقاد وی نحوه ابراز احساسات موجود میان همسران، در جهت ایجاد صمیمیت و سلامت زندگی مشترک آنها نقش مهمی ایفا می کند. «قابلیت های عاطفی آرام شدن و آرام کردن دیگران، همدردی و خوب گوش کردن، همسران را در حل و فصل نمودن اختلافات و بوجود آوردن احساس رضایت یاری می رساند.»

از سوی دیگر توانایی ابراز احساسات، به همسران این امکان را می دهد که استعدادها و قابلیتهای دیگر خود را به صورت بهبنه به کار گیرند. «توانایی های عاطفی، میزان تحمل استرس و مهارت های حل تعارض مشکلات زناشویی را در همسران افزایش داده و آنها را برای مقابله با فشارهای موجود، توانمند تر می سازد. به این ترتیب همسرانی که از خودآگاهی بالاتری برخوردارند بهتر می توانند نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و به نیازهای واقعی خود و توقع از همسرشان واقف باشند. همسرانی که توانایی کنترل احساسات خود را دارند و بر نحوۀ ابراز احساسات و هیجانات خود نسبت به دیگران خصوصاً همسرشان تسلط دارند، مانع بروز بسیاری از برخوردها و سوء تفاهمات در روابط زناشویی خود می شوند.

ابراز احساسات

محققین در یک بررسی بر نقش بیان احساسات زوجین و سطح رضایت زناشویی آنها پرداختند نتایج این بررسی همبستگی بالایی را بین سطوح بیان احساس مثبت زوجین و سطوح بالای رضایت زناشویی آنان نشان داد (فینی ۲۰۰۲) همچنین نتایج تحقیقات نشان داد که همسرانی که در تعاملاتشان به بیان احساسات مثبت نظیر توافق، شوخی، مراقبت و همدلی می پردازند، در مقایسه با همسرانی که در تعاملاتشان به ابراز احساسات منفی نظیر سرزنش، انتقاد و اجبار و فشار می پردازند، از سطح رضایت زناشویی بالاتری برخوردارند. بنابراین بیان احساسات مثبت همواره با سطوح بالاتری از رضایت زناشویی همراه است.

مطالعات اخیر نقش همخوانی و هماهنگی احساسات بین زوجین را در افزایش رضایت زناشویی تأیید نموده است. همخوانی و هماهنگی احساسات بین زوجین می تواند با تعیین چگونگی پاسخ آنها به یکدیگر، چگونگی گوش فرادادن آنها به یکدیگر و چگونگی توجه و برقر اری ارتباط آنها به یکدیگر در ایجاد رضایت زناشویی زوجین نقش بسیار مهم و حساسی را ایفا نماید. این مطالعه همچنین بر نقش تجربه خانوادگی زوجین در سازگاری زناشویی و همخوانی احساسات آنها تأکید می نماید.

پایه های ارتباط زناشویی

روابط صمیمی طولانی مدت نیازمند ارزش گذاری غیر اختصاصی به همسر می باشد این ارزش گذاری در واقع می تواند به سه مهارت ارتباطی جداگانه تقسیم شود. الف) احترام ب) درک و فهم ج) حساسیت

احترام

زمانی که ما از احترام صحبت می کنیم منظور ما نگرشی است که بر اساس آن زوج ها واقعاً یکدیگر را به عنوان افراد دارای ارزش منحصر به فرد و والا مورد توجه قرار می دهند بعلاوه با این نگرش زوج ها می خواهند احترامشان را بطور کامل نشان دهند و یا به طریقی بر اساس آن عمل کنند. احترام در اصیل ترین شکل خود، و از طریق توانایی گوش دادن و توجه به همسرشان نشان داده می شود. روشن است که این از نگرشی صرف فراتر می رود و در حوزه ارزش گذاری فعالانه و قدردانی احترام آمیز قرار می گیرد.

درک و فهم

همانند مورد بالا درک و فهم فرآیند پیچیده ای است. اگر چه آن هم اشارات رفتاری خودش را دارد. در واقع فهم ابزاری است که زوج ها برای تأیید کردن و روشن سازی اطلاعات بدست آمده از یکدیگر دارند. می توان به زوجین آموزش داد، برای زمانی که سردرگم می شوند بیان ساده زیر را بکار ببرند. ‹‹ من مطمئن نیستم که درست فهمیده ام یا نه ›› آیا می توانید یکبار دیگر برایم توضیح دهید؟›› این جمله ها نیاز اساسی برای اطلاعات بیشتر را نشان می دهد.

در معانی ظریف تر، زوج ها بطور آشکار می گویند من واقعاً سعی می کنم موضوع را از دیدگاه شما ببینم، در حقیقت آن تمام چیزی است که دربارۀ فهمیدن می گوییم و عبارت است از توانایی دانستن و درک کردن همدلانه آنچه همسر شخص تجربه می کند، بعلاوه پذیرفتن آنچه که همسر تجربه می کند. این بدان معنی نیست که زوج ها همیشه با یکدیگر موافق باشند بلکه لازم است آنها چهار چوب مواضع همدیگر را بپذیرند.

حساسیت

حساسیت یک عنصر کلیدی در فرآیند ارتباط آگاه بودن از نیاز های همسر است متأسفانه این تا حدی دشوار به نظر می رسد. افراد بیشتر موارد، همدیگر را طوری مورد ملاحظه قرار می دهند که از تشخیص امیال همسرشان عاجز می مانند. به عبارت دیگر آنها بطور ساده زمانی را برای شنیدن نیاز های همسرشان اختصاص نمی دهند. نهایتاً زوج هایی وجود دارند که از ترس اینکه همسرشان امتیازاتی از آنها بگیرند، تصمیم می گیرند نسبت به نیازهای یکدیگر حساس نباشند. در همۀ این موارد نتیجه نهایی مشابه است. یعنی زوج ها نمی توانند نیازهای اساسی یکدیگر را تشخیص داده و با آنها مواجه شوند و بنابراین هر چه بیشتر از یکدیگر رانده و طرد می شوند.

موفقیت روابط زناشویی به دو عامل بستگی دارد

مرد بتواند با محبت به سخنان همسرش گوش فرا دهد و زن بتواند احساسات خود را به طرز دوستانه و محبت آمیز مطرح نماید. اگر در خانواده ای که تربیت شده ایم ارتباط محبت آمیز و صادقانه وجود داشته باشد، می توانیم ارتباط موفق را به عنوان بخشی از طبیعت خود به ارمغان داشته باشیم. اما در نسلهای گذشته، ارتباط محبت آمیز معمولاً به مفهوم اجتناب از ابراز احساسات منفی بود. برداشتها به گونه ای بود که احساسات منفی یک بیماری خجالت آور هستند که باید از بروز دادن آنها به هر شکل و نوعی احتراز نمود.

در خانواده های کمتر (متمدن) ارتباط محبت آمیز توجیه احساسات منفی از طریق مجازاتهای جسمانی، فریاد کشیدن، کتک زدن، شلاق زدن و انواع ناسزا گویی ها بود و همه اینها به نام تلاش برای کمک به فرزندان برای تمیز دادن درست از نادرست توجیه می شد. اگر پدر و مادر ارتباط محبت آمیز را بدون سرکوب احساسات منفی آموخته بودند، ما در کودکی می توانستیم به راحتی واکنش های منفی خود را از طریق آزمایش و خطا کشف و بررسی کنیم. به کمک الگوهای مثبت می توانستیم راه صحیح مخابره احساسات دشوار را بیاموزیم.

در نتیجه

در نتیجه ۱۸ سال آزمایش و خطا در ابراز احساسات خود به تدریج می آموختیم که احساسات خود را به طرزی محترمانه و مناسب ابراز کنیم. عکس العمل انسانها، به چگونگی احساسات آنها نسبت به یکدیگر بستگی دارد و حمایت و پذیرش غیر شرطی موجب می گردد که انسان آنچه را در درون دارد بازگو کند. هر فردی تنها کسی است که احساس خود را می شناسد و می داند تا چه حد احساساتش از لحظه ای به لحظه دیگر عوض می شود. هر یک از افراد در طی بیست و چهار ساعت احساسات از قبیل، یاس، عشق، ناامیدی، اغتشاش، آشفتگی، عصبانیت، لذت، غمگینی و نفرت را تجربه می کند و جالب تر اینکه شاید تجربه افراد دیگر با تجربه های دیگران یکسان باشد اما نتایج حاصله از آن تجربه ها متفاوت می باشد.

فهرست مطالب

چکیده……………………………………………………………………………………………..

فصل اول: کلیات پژوهش

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۲

بیان مسئله……………………………………………………………………………………….. ۴

اهمیت و ضرورت پژوهش…………………………………………………………………… ۶

هدف کلی……………………………………………………………………………………… ۸

اهداف ویژه…………………………………………………………………………………….. ۹

فرضیه ها………………………………………………………………………………………… ۹

متغیرها…………………………………………………………………………………………… ۹

تعریف متغیرهای پژوهشی………………………………………………………………….. ۱۰

تعریف نظری رضایت زناشویی…………………………………………………………… ۱۰

تعریف نظری ابراز احساسات……………………………………………………………… ۱۰

تعریف درمان گروهی………………………………………………………………………. ۱۰

رویکرد تحلیل محاوره ای (TA)…………………………………………………………. 11

تعریف عملیاتی………………………………………………………………………………. ۱۱

درمان گروهی با رویکرد محاوره ای…………………………………………………….. ۱۱

فصل دوم: ادبیات و پیشینه تحقیق

مقدمه………………………………………………………………………………………….. ۱۳

خانواده و ساختار آن……………………………………………………………………….. ۱۴

رضایت زناشویی……………………………………………………………………………. ۱۴

الف) عوامل زمینه ای……………………………………………………………………….. ۱۶

ب) عوامل ارتباطی………………………………………………………………………….. ۲۱

تأثیر رضایت زناشویی بر سایر ابعاد زندگی…………………………………………….. ۲۸

نظریه چرخه زندگی زناشویی…………………………………………………………….. ۳۰

عوامل مؤثر بر افزایش رضایت زناشویی…………………………………………………. ۳۲

ارتباط رضایت زناشویی با متغیرهای شناختی………………………………………….. ۳۳

عوامل آسیب رسان به رضایت زناشویی………………………………………………… ۳۵

ابراز احساسات………………………………………………………………………………. ۳۶

پایه های ارتباط زناشویی………………………………………………………………….. ۳۸

موفقیت روابط زناشویی……………………………………………………………………. ۳۹

بیان عواطف و احساسات………………………………………………………………….. ۴۰

تعارض در احساسات و عواطف………………………………………………………….. ۴۱

عوامل مؤثر در رابطه سالم زناشویی……………………………………………………… ۴۵

ستایش و تقدیر………………………………………………………………………………. ۴۷

رابطه زناشویی از دیدگاه اسلام…………………………………………………………… ۴۸

تحلیل ارتباط محاوره ای…………………………………………………………………… ۴۹

فرض های فلسفی نظریه TA………………………………………………………………. 50

خوشگذرانی، نقش، بازی کردن…………………………………………………………. ۵۱

کاربرد، اهداف تغییرات در TA………………………………………………………….. 51

استقلال……………………………………………………………………………………….. ۵۲

ارتباط باز……………………………………………………………………………………… ۵۳

دستورالعمل درمان………………………………………………………………………….. ۵۳

الگوهای حالات روانی (والد، بالغ و کودک)…………………………………………. ۵۴

وضعیتهای زندگی…………………………………………………………………………… ۵۷

آسیب شناسی ساختاری……………………………………………………………………. ۶۰

طرد یا برون راندن…………………………………………………………………………… ۶۲

روابط متقابل…………………………………………………………………………………. ۶۵

رابطه متقابل متقاطع…………………………………………………………………………. ۶۷

نوازش…………………………………………………………………………………………. ۶۸

مثلث نمایشی کارپمن………………………………………………………………………. ۶۸

تحلیل ارتباط محاوره ای و درمان………………………………………………………… ۶۹

تعریف گروه…………………………………………………………………………………. ۷۰

روان درمانی گروهی……………………………………………………………………….. ۷۰

هدفهای گروه درمانی………………………………………………………………………. ۷۰

گروه درمانی با رویکرد تحلیل تبادلی…………………………………………………… ۷۱

وظایف درمانگر در رویکرد تحلیل تبادلی………………………………………………. ۷۱

هدف درمان با رویکرد تحلیل تبادلی……………………………………………………. ۷۱

خانواده درمانی………………………………………………………………………………. ۷۲

ریشه های تاریخی خانواده درمانی………………………………………………………. ۷۲

تحقیقات انجام شده در داخل…………………………………………………………….. ۷۲

تحقیقات انجام شده در خارج……………………………………………………………. ۷۳

خلاصه و جمع بندی……………………………………………………………………….. ۷۶

فصل سوم: روش اجرای تحقیق

روش پژوهش………………………………………………………………………………… ۷۹

جامعه مورد مطالعه………………………………………………………………………….. ۷۹

حجم نمونه و نحوه نمونه گیری………………………………………………………….. ۷۹

ابزارهای اندازه گیری……………………………………………………………………….. ۸۰

۱- پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ……………………………………………………. ۸۰

نمره گذاری پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ…………………………………………. ۸۰

روایی پرسشنامه انریچ………………………………………………………………………. ۸۱

پایایی پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ………………………………………………… ۸۱

پایایی پرسشنامه بیان احساسات…………………………………………………………… ۸۱

نحوه نمره گذاری پرسشنامه بیان احساسات……………………………………………. ۸۲

روش اجرای تحقیق…………………………………………………………………………. ۸۲

فصل چهارم: بررسی فرضیه ها

تجزیه و تحلیل توصیفی داده ها و جدولها……………………………………………… ۸۵

تجزیه و تحلیل استنباطی داده ها………………………………………………………….. ۹۳

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری

مقدمه………………………………………………………………………………………….. ۹۷

بررسی فرضیه های تحقیق…………………………………………………………………. ۹۷

پیشنهادات…………………………………………………………………………………….. ۹۹

الف) براساس یافته های پژوهش………………………………………………………….. ۹۹

ب) پیشنهاد برای آیندگان…………………………………………………………………. ۹۹

محدودیتهای پژوهش……………………………………………………………………….. ۹۹

منابع و مأخذ فارسی………………………………………………………………………. ۱۰۰

منابع و مأخذ انگلیسی…………………………………………………………………….. ۱۰۵

پیوستها

پیوست ۱: اصول و مراحل الگوی درمانی (TA)…………………………………….. 113

پیوست ۲: تمرین های مفید برای ابراز احساسات……………………………………. ۱۱۸

پیوست ۳: پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ…………………………………………. ۱۲۲

پرسشنامه ابراز احساسات………………………………………………………………… ۱۲۵

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی اثربخشی درمان گروهی با رویکرد تحلیل محاوره ای برن (TA) بر افزایش ابراز احساسات و رضایت زناشویی در زنان شهر تهران
دانلود:  
قیمت محصول:   17200 تومان
تعداد صفحه:   128 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<