امروز :دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه مقایسه ی بهداشت روانی دانشجویان سیگاری و غیر سیگاری دانشگاه مشهد
کد محصول:   267
قیمت محصول:   11500 تومان
تعداد صفحه:   144 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   1.293 مگابایت
پسورد:   ندارد
پایان نامه مقایسه ی بهداشت روانی دانشجویان سیگاری و غیر سیگاری دانشگاه مشهد
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات اگر به هر دلیلی امکان خرید آنلاین را ندارید می توانید از طریق کارت به کارت و فایل مورد نظرتان را به ایمیلتان ارسال میکنیم..
دانلود:  
قیمت محصول:   11500 تومان
تعداد صفحه:   144 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه مقایسه ی بهداشت روانی دانشجویان سیگاری و غیر سیگاری دانشگاه مشهد

در این پژوهش به بررسی و مقایسه بهداشت روانی دانشجویان می پردازیم، در هر جامعه ای نیروی فعال و جوان بعنوان یکی از ذخایر و سرمایه های آن جامعه محسوب و مطرح می باشد و در عمل نیز چرخه ی فعالیت های مختلف پیکره اجتماع بطور مستقیم و غیر مستقیم متکی به نیروهای فوق است که متأسفانه قشر وسیعی از جوانان و نوجوانان ما اکنون گرفتار سیگار شده اند که آنان را در کام خویش فرو می برد و توان حرکت و فکر را از آنان می گیرد و هستی را از آنها ساقط می کند.

۱- بالاترین رقم سنی معتادان در ایران را افراد ۲۷-۲۱ ساله تشکیل میدهند.

۲- افرادی که به انواع سیگار اعتیاد پیدا کرده اند، اغلب اولین تجربه شان را به صورت تفریحی و در زمان نوجوانی با کشیدن سیگار شروع کرده اند.

۳- تشخیص رفتارهای آشکار دوره نوجوانی از رفتارهای ناشی از مصرف سیگار دشوار است.

۴- نوجوانانی که از بودن در خانواده احساس رضایت داشته اند و روابط صمیمی بین اعضای خانواده وجود داشته است، کمتر به دنبال سیگار، الکل و انواع مخدرها بوده اند.

خطر گرایش به مصرف سیگار و …

در بررسی بهداشت روانی دانشجویان یکی از مشکلات عمده ای که نسل جوان جامعه با آن رو به رو است، خطر گرایش به مصرف سیگار است. از آنجا که مصرف این گونه مواد (انواع سیگارها، قرص ها، مخدرها و …) در بین جوانان و نوجوانان رو به افزایش است، وظیفه والدین، مربیان و سایر نهادهای اجتماعی و آموزشی برای آگاه ساختن قشر جوان از عواقب مصرف سیگار به مراتب سنگین تر از قبل می شود. با توجه به این موضوع، والدین و مربیان باید سعی کنند با استفاده از روش ها و آموزش های لازم به بچه ها از همان دوران کودکی و پیش نوجوانی با آثار زیانبار مصرف سیگار و اثرات و پیامدهای ناشی از آن بر جسم و روان شان مطلع سازند.

مضرات سیگار

به رغم نکوهش و مذمت در مضرات سیگار و هشدار محققان، پزشکان و کارشناسان بهداشتی و فعالیت رسانه ها در مورد این بلای خانمان سوز و قاتل خاموش، باز هم به وفور مشاهده می کنیم که افراد بسیاری در جامعه همچنان به کشیدن سیگار و دود کردن خود مشغول هستند و هیچ توجهی به این هشدارها و علایم خطر ندارند و افراد دیگر را به این ورطه و منجلاب می کشند.

آیا می دانند که چرا سیگار می کشند و چه چیزی از کشیدن سیگار نصیب آنها می شود یا چه خسارات جبران ناپذیری به روح و جسم و اگر صاحب خانواده هستند به خانواده بی گناه آنها وارد می شود و جدای از این چه ضربه ای به افراد جامعه به خصوص نوجوانان، جوانان و قشر دانشجو که در حالت هشدار قرار دارد وارد می شود که بهداشت روانی دانشجویان را به خطر می اندازد؟!

راهکارهای پیشگیرانه

باید بدانیم که اگر راهکارهای پیشگیرانه و مؤثر در شیوع مصرف سیگار و سیگار در میان نوجوانان و جوانان در نظر گرفته نشود، همواره باید نگران عواقب به مراتب بدتری از این بلای خانمان سوز در میان نسل فردای جامعه باشیم! افرادی که نگرشها و باورهای مثبت و یا خنثی به سیگار دارند، احتمال مصرف و اعتیاد شان بیش از کسانی است که نگرش های منفی دارند. این نگرشهای مثبت معمولاً عبارتند از: کسب بزرگی و تشخیص، رفع دردهای جسمی و خستگی، کسب آرامش روانی توانایی مصرف مواد بدون ابتلا به اعتیاد.

بی توجهی به مصرف سیگار

بی توجهی به مصرف سیگار و فقدان محدودیت یا مقررات جدی منع مصرف در محیط آموزشی استرس های شدید تحصیلی و محیطی فقدان حمایت اساتید و مسئولان از نیازهای عاطفی و روانی به خصوص به هنگام بروز مشکلات و طرد شدن از طرف آنان.  تحقیقات نشان می دهد، افرادی که به انواع سیگار اعتیاد پیدا کرده اند، اغلب اولین تجربه شان را به صورت تفریحی و با کشیدن سیگار و در دوران نوجوانی کسب کرده بودند و به تدریج اعتیاد آنان، از حالت تفریح خارج شده و با تکرار و زیاد شدن میزان مصرف، معتاد شده اند.

گروهی دیگر از جوانان و نوجوانانی که شروع به مصرف سیگار می کنند، اظهار می دارند که برای فرار از مشکلات و مسائل زندگی روزمره و داشتن احساسی بهتر از احساس فعلی شان دست به این کار زده اند.

پیدایش گرایش به سیگار

پدیده گرایش به سیگار بعنوان یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی خاصه در میان نسل جوان توجه بسیاری از متخصصان و مسئولین، سیاسی فرهنگی، تربیتی و آموزشی بسیاری از کشورها را به خود معطوف ساخته است.

در کشور ایران به دلیل وجود بافت جوان جمعیتی این موضوع پیچیدگی خاص خود را یافته است. لذا شناسایی و تبیین درست آن برای یافتن راه حل های مناسب ضروری به نظر می رسد. اما از آنجایی که این گروه نقش های متعدد و تعیین کننده ای در جامعه به عهده دارند، آسیب آنان حتی در میزان پایین لطمه های جبران ناپذیری فردی، اجتماعی ، اقتصادی، فرهنگی و غیره را بدنبال خواهد داشت؛ لذا اتخاذ برنامه های پیشگیرانه در مورد آنان از اولویت بسیاری برخوردار است.

بررسی مصرف سیگار

بررسی مصرف سیگار در زمان حاضر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از یک طرف جمعیت جامعه ایران جوان است و از طرف دیگر جوانان اصلی ترین قربانیان مصرف سیگار هستند و بر روی بهداشت روانی دانشجویان چرا که جوانان به خاطر خصوصیات جوانی، آسیب پذیری بیشتری دارند چون پویا و جستجو گرند. امروزه کارشناسان و صاحب نظران معتقدند که در حال حاضر بحران مصرف سیگار و سیگار را در کنار ۳ بحران یعنی (بحران نابودی محیط زیست، بحران تهدید اتمی و بحران فقر) به عنوان مسئله روز در آمده است.

طبیعی است که حل این بحران و معضل و بلای خانمان سوز از عهده یک سازمان و یا چند مرجع، آن هم صرفاً با یک برخورد قهری نه تنها خارج بوده بلکه نگرش یک بُعدی به مسئله است و وضعیت فعلی را بدتر خواهد نمود. به گونه ای که عمیقاً احساس می شود تنها راه حل موضوع، خارج شدن از (برنامه روزی) و گام برداشتن در مسیر (برنامه ریزی) و ایجاد عزم ملی و بسیج همگانی در این راستا است. کسی نیست که در خصوص مضرات و اثرات سوء سیاسی، اجتماعی و فرهنگی معضل سیگار که در قرن حاضر از مهمترین و دردناک ترین معضلات بشری است آگاهی نداشته باشد.

سیل خروشان مصرف سیگار بیرحمانه در مسیر حرکت خود، کودکان، نوجوانان و جوانان و بر روی بهداشت روانی دانشجویان و حتی سالخوردگان را طعمه قرار داده و علاوه بر متلاشی کردن کانون گرم و پاک خانوادگی سبب ناکامی در زندگی و تمایل به خودکشی و مرگ در آنها نیز می گردد.

مشکل مصرف سیگار

مشکل مصرف سیگار به عنوان یک پدیده مهلک که نتایج اش می تواند اثرات بسیار سویی در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه داشته باشد در هر جامعه ای مطرح است و معمولاً گروهی که در برابر این پدیده خطرناک بیش از سایر گروهها آسیب پذیر است همانا (گروه جوان) یک جامعه می باشند به طور کلی وقتی صحبت از گروه جوانان می شود مقصود افرادی بین پانزده تا بیست سال است که گروه وسیعی از جمعیت جهان یعنی حدود ۵/۸ % از جمعیت کشورهای پیشرفته و ۹/۱۰ % از جمعیت کشورهای در حال توسعه را تشکیل می دهند.

دلایل مصرف سیگار

آنچه مسلم است دلایل مصرف سیگار بسیار پیچیده است و از فرهنگی به فرهنگ دیگر و کشوری به کشور دیگر تفاوت می کند. تحقیقات متعددی در داخل کشور و از آن جمله در سطح دانشگاه ها صورت گرفته است که به نحوی به علل گرایش به مصرف سیگار و غیره پرداخته اند و در این زمینه به نتایجی نیز دست یافته اند اما همچنان که ذکر شد گرایش و مصرف سیگار بسته به فرهنگ، مذهب، قومیت، منطقه ی جغرافیایی، شرایط آب و هوایی، سطح اقتصادی، فرهنگی و علمی نه تنها با خارج از کشور بلکه حتی در داخل کشور ما نیز تفاوت می کند.

به همین خاطر و با توجه به اهمیت موضوع یعنی مصرف سیگار در بین دانشجویان دانشگاه، از آنجایی که پژوهشی در این خصوص در سطح دانشگاه فردوسی صورت نگرفته بود بر آن شدیم تا با انجام این پژوهش به بررسی مصرف سیگار و مقایسه ی بهداشت روانی دانشجویان سیگاری و غیر سیگاری بپردازیم.

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات

۱-۱: مقدمه ………………………………………………………………………………………….. ۲

۱-۲: بیان مسئله ……………………………………………………………………………………. ۴

۱-۳: اهمیت و ضرورت تحقیق ……………………………………………………………………… ۶

۱-۵: فرضیه ها یا سؤالات ………………………………………………………………………….. ۱۲

۱-۶: تعریف اصطلاحات ، مفاهیم کلیدی و متغیرها ……………………………………………… ۱۲

۱-۶-۱: تعاریف نظری ………………………………………………………………………………… ۱۲

۱-۶-۱-۱-: تعاریف اعتیاد …………………………………………………………………………….. ۱۲

تفاوت عادت و اعتیاد …………………………………………………………………………………. ۱۵

۱-۶-۱-۲: پیشگیری چیست؟ ………………………………………………………………………. ۱۷

۱-۶-۱-۳: بهداشت روانی دانشجویان ………………………………………………………………. ۱۸

۱-۶-۲: تعاریف عملیاتی ………………………………………………………………………………. ۱۸

فصل دوم:

۲-۱: موضع گیری های نظری و یافته های پژوهشی در خصوص اعتیاد به سیگار                 ۲۰

دیدگاه های مربوط به سوء مصرف مواد ……………………………………………………………. ۲۰

۱- دیدگاه زیست شناختی و پزشکی ……………………………………………………………… ۲۰

دیدگاه اجتماعی ……………………………………………………………………………………… ۲۱

دیدگاه روان تحلیلی ………………………………………………………………………………….. ۲۱

دیدگاه های یادگیری و شناختی – رفتاری ………………………………………………………… ۲۲

عوامل مخاطره آمیز فردی …………………………………………………………………………… ۲۳

دوره نوجوانی و جوانی ………………………………………………………………………………. ۲۴

ژنتیک ………………………………………………………………………………………………….. ۲۵

صفات شخصیتی …………………………………………………………………………………….. ۲۶

اختلال های روانی …………………………………………………………………………………… ۲۶

نگرش مثبت به مواد …………………………………………………………………………………. ۲۶

موقعیتهای مخاطره آمیز فردی ……………………………………………………………………… ۲۷

تأثیر مواد بر فرد ………………………………………………………………………………………. ۲۷

عوامل مخاطره آمیز بین فردی و محیطی …………………………………………………………. ۲۸

عوامل مربوط به خانواده ……………………………………………………………………………… ۲۸

نقش خانواده در آگاه سازی جوانان و نوجوانان ……………………………………………………. ۳۲

ستیزه والدین ………………………………………………………………………………………….. ۳۳

رفاه اقتصادی خانواده …………………………………………………………………………………. ۳۳

در دسترس بودن مواد مخدر …………………………………………………………………………. ۳۴

نابرابری های اقتصادی و اجتماعی ………………………………………………………………….. ۳۴

بیکاری ………………………………………………………………………………………………….. ۳۵

عقاید معتادان درباره اعتیاد و اعتقادات دینی ………………………………………………………. ۳۵

عوامل مربوط به دوستان ……………………………………………………………………………… ۳۶

روش های مقابله با فشار همسالان ……………………………………………………………….. ۳۷

واکسیناسیون ذهنی …………………………………………………………………………………. ۳۷

آموزش قاطعیت ……………………………………………………………………………………….. ۳۸

آموزش مهار تهای زندگی و اطلاع رسانی …………………………………………………………. ۳۸

عوامل مربوط به محیط آموزشی …………………………………………………………………….. ۳۹

عوامل مربوط به محل سکونت ………………………………………………………………………. ۳۹

عوامل مخاطره آمیز اجتماعی ……………………………………………………………………….. ۴۱

قوانین …………………………………………………………………………………………………… ۴۱

بازار مواد ………………………………………………………………………………………………… ۴۱

مصرف مواد به عنوان هنجار اجتماعی ………………………………………………………………. ۴۲

کمبود امکانات فرهنگی، ورزشی، تفریحی ………………………………………………………… ۴۲

عدم دسترسی به سیستمهای خدماتی، حمایتی ، مشاوره ای و درمانی                          ۴۲

توسعه صنعتی جامعه، مهاجرت، کمبود فرصتهای شغلی و محرومیت اقتصادی–اجتماعی    ۴۲

فصل دوم:

۲-۱-۱: سیگار ………………………………………………………………………………………….. ۴۳

۲-۱-۱-۱: مقدمه ……………………………………………………………………………………….. ۴۳

۲-۱-۱-۲: تعریف ………………………………………………………………………………………… ۴۳

۲-۱-۱-۳: اپیدمیولوژی …………………………………………………………………………………. ۴۳

۲-۱-۱-۴: سبب شناسی …………………………………………………………………………….. ۴۵

اثرات نیکوتین بر بدن …………………………………………………………………………………… ۴۹

۲-۱-۱-۵: درمان و ترک سیگار ………………………………………………………………………… ۵۳

۳-۱-۱: اعتیاد …………………………………………………………………………………………… ۶۲

بهداشت روانی دانشجویان ……………………………………………………………………………

انواع مواد و شیوه های مصرف ……………………………………………………………………….. ۶۵

مواد افیونی کدامند؟ ………………………………………………………………………………….. ۶۵

آثار مصرف مواد افیونی ………………………………………………………………………………… ۶۵

علایم ترک مواد افیونی ……………………………………………………………………………….. ۶۶

توتون …………………………………………………………………………………………………….. ۶۷

تریاک …………………………………………………………………………………………………….. ۶۸

هروئین …………………………………………………………………………………………………… ۶۹

کدئین ……………………………………………………………………………………………………. ۷۱

مرفین ……………………………………………………………………………………………………. ۷۱

حشیش …………………………………………………………………………………………………. ۷۱

ماری جو انا ……………………………………………………………………………………………… ۷۴

کوکائین ………………………………………………………………………………………………….. ۷۵

مواد توهم زا ……………………………………………………………………………………………. ۷۷

ال اس دی ……………………………………………………………………………………………… ۷۷

فن سیکلیدین …………………………………………………………………………………………. ۸۰

داروهایی که مصرف پزشکی دارند …………………………………………………………………. ۸۱

آمفتامین ها ……………………………………………………………………………………………. ۸۳

اکستاسی …………………………………………………………………………………………….. ۸۶

نحوه اثر در مغز ………………………………………………………………………………………… ۸۹

تأثیرات آنی مصرف اکستاسی ………………………………………………………………………. ۹۰

عوارض ناشی از مصرف اکستاسی ………………………………………………………………… ۹۰

درمان …………………………………………………………………………………………………… ۹۲

اثرات MDMA …………………………………………………………………………………………..

الکل و آثار مصرف …………………………………………………………………………………….. ۹۳

استروئیدها ……………………………………………………………………………………………. ۹۵

مواد استنشاقی ……………………………………………………………………………………… ۹۶

آثار مصرف مواد استنشاقی …………………………………………………………………………. ۹۶

آشنایی با ابزار مصرف مواد ………………………………………………………………………….. ۹۷

عوامل خطر ساز و محافظت کننده در سوء مصرف و وابستگی به مواد                             ۱۰۰

عوامل مؤثر بر اعتیاد ………………………………………………………………………………… ۱۰۶

استراتژی های پیشگیری از اعتیاد ……………………………………………………………….. ۱۰۹

بهداشت روانی دانشجویان ………………………………………………………………………..

مراحل درمان ……………………………………………………………………………………….. ۱۱۷

معتاد ………………………………………………………………………………………………… ۱۲۰

غیر معتاد (سالم) ……………………………………………………………………………….. ۱۲۰

بهداشت روانی چیست؟ ………………………………………………………………………… ۱۲۱

اضطراب …………………………………………………………………………………………….. ۱۲۶

اضطراب هستی …………………………………………………………………………………… ۱۲۶

فصل سوم: روش انجام پژوهش

پیشینه ی پژوهش ……………………………………………………………………………….. ۱۲۹

پژوهشهای انجام شده در ایران ………………………………………………………………… ۱۲۹

پژوهشهای انجام شده در خارج ………………………………………………………………… ۱۳۱

هدف های پژوهش ………………………………………………………………………………. ۱۳۵

جامعه ی آماری و حجم نمونه ………………………………………………………………….. ۱۳۸

روش جمع آوری اطلاعات ……………………………………………………………………….. ۱۳۸

ابزار تحقیق ……………………………………………………………………………………….. ۱۳۹

تجزیه و تحلیل داده ها …………………………………………………………………………… ۱۳۹

منابع و مآخذ

منابع فارسی …………………………………………………………………………………….. ۱۴۰

منابع انگلیسی ………………………………………………………………………………….. ۱۴۳

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه مقایسه ی بهداشت روانی دانشجویان سیگاری و غیر سیگاری دانشگاه مشهد
دانلود:  
قیمت محصول:   11500 تومان
تعداد صفحه:   144 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<