امروز :چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه بررسی موانع ازدواج جوانان و علل ازدواج های غیراصولی از دیدگاه دانشجویان
کد محصول:   1396
قیمت محصول:   7800 تومان
تعداد صفحه:   65 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   374 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
دانلود پایان نامه بررسی موانع ازدواج جوانان و علل ازدواج های غیراصولی از دیدگاه دانشجویان
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   7800 تومان
تعداد صفحه:   65 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی موانع ازدواج جوانان و علل ازدواج های غیراصولی از دیدگاه دانشجویان

در این تحقیق به بررسی موانع ازدواج جوانان و علل ازدواج های غیراصولی از دیدگاه دانشجویان پرداخته شده، بنای خانواده یعنی جایی که انسان در آن به آرامش و کمال می رسد. حال اگر این بنای زیبا مورد لطف و عنایت خداوند از انسان گرفته شود دیر یا زود می میرد. یکی از بزرگترین خوشبختی انسانها، داشتن همسری صالح و شایسته است. آن بهره ای که انسان را سامان می بخشند داشتن همسری است که هرگاه به وی نظری بیفکند شاد و سرور گردد. باید به جوانان آموزش داده شود تا با داشتن اطلاعات کامل در مورد جسن مخالفشان همسر خود را انتخاب کنند. اگر زنان و مردان بتوانند همدیگر را قبول کنند در زندگی زناشویی بسیار موفق تر خواهند بود.

ازدواج به سلامت جامعه کمک می کند. این سنت و فرهنگ درستی و خوبی بوده و نباید از بین برود خانواده ها اساس و هسته یک جامعه هستند و اگر مانند یک سلول بیمار باشند در نهایت سلولها جامعه را بیمار می کنند و پس اهمیت ازدواج همانطور که امام رضا (ع) فرموده اند: « چون خواهی ازدواج کنی از خدا خیربخواه پس اقدام کن، دو رکعت نماز بگذار و دستها را بدرگاه خدا بردار بگو: خداوندا من در اندیشه زناشوئی ام همسری برایم فراهم کن که از نظر اندام و اخلاق پاکدامنی و نگهداری مال و آبروی شوهر زیبائی و فرزند سرآمد زنان باشد. »

بیان مسئله پژوهش

ازدواج رابطه است که طرفین ربط را تا حد زیادی از بی بند و باری و روابط نامشروع و انحرافات اخلاقی و جنسی مصون دارد. در امر مقدس ازدواج که پایۀ تربیت انسانهای کامل است. نباید به ارزشهای دروغین و آداب و رسوم ناروا و ناپسند توجه نمود بلکه سلامت جسم و جان و دین و دختر و پسر را باید اساس پذیرش قرار دارد .

ازدواج امری مهم و سرنوشت ساز است که کامیابی و یا شکست در آن در زندگی آینده تأثیر بسزایی دارد . همسر خوبی و موافق زندگی را قرین آرامش و آسایش می کند و زمینه را برای پرورش استعدادهای درون و نیز ترقی و تعالی خانواده فراهم می سازد . همه جوانان در دوره بلوغ روانی خود فرا می گیرند که چگونه حرفهای قشنگی بزنند تا همسران و فرزندانشان از آن کلمات زیبا و به یاد ماندنی برای همه عمر بهره مند گردند.

به وسیله ازدواج همسری می خواهند که در کنار او به آرامش برسند و احساس امنیت روانی – اجتماعی داشته باشند . آنان که بیشتر مشورت می کنند کمتر اشتباه می کنند . چنانچه درخواست انتخاب همسر مناسب ضعف دارد ، بهتر است اجازه دهید تا به استقلال فکری و بلوغ روانی برسد . انسان دوست دارد که هم دوست داشته باشد و هم دوستش بدارید در غیر این صورت یک احساس تنهایی غریبی در انسان به وجود می آید که در آن احساس غربت و دلتنگی
می کند .

ازدواج و تشکیل خانواده

خانواده یکی از ابتدائی ترین اشکال شناخته شده زندگی اجتماعی انسان می باشد که از بدو پیدایش انسان در کره زمین تاکنون وجود داشته است . کارکردهای مختلفی خانواده و نقش اساسی آن در جامعه یکی از مهمترین دلایل پیدایش و بقاء آن از ابتدا تا به امروز می باشد . تجربه های علمی و تحقیقاتی گوناگون نیز لزوم وجود خانواده در زندگی انسان را به عنوان یکی از ارکان اصلی جوامع مورد تأیید و تأکید قرار داده است . از اینرو خانواده به عنوان یکی از نهادهای اجتماعی است که دارای قدمت بسیار زیادی بود و برای رفع اساسی ترین نیازهای انسان به وجود آمده است .

اگر چه قدرت خانواده به پیدایش انسان می رسد اما کارکرد اساسی خانواده یعنی ادامه نسل انسان بوسیله ازدواج تأمین می گردد و با توجه به اینکه ازدواج مقدمه تشکیل خانواده است . بنابراین نهاد ازدواج مقدم بر خانواده خواهد بود . بودن تردید ازدواج یکی از مهمترین پدیده های اجتماعی – زیستی و فرهنگی مربوط به جامعه و انسان محسوب می شود . این پدیده موجب تغییرات اساسی در خانواده گردیده و منجر به پیدایش خانواده های تازه ای می گردد .

امروزه با تغییر کارکردهای خانواده و ظهور عرصه های جدیدی از کانون های روابط اجتماعی در جهان غرب همواره این ترس وجود دارد که نقش عاطفی خانواده بکلی از بین برود . در امر مقدس ازواج که پایۀ تربیت انسانهای کامل است ، نباید به ارزشهای دروغین و آداب و رسوم ناروا و ناپسند توجه نمود بلکه سلامت جسم و جان و دین و دختر و پسر را باید اساس پذیرش قرار داد .

ازدوج

از دیرباز جوامع مختلف پیوند میان زن و شوهر را به عنوان ازدواج مورد قبول قرار داده اند . اما در طول زمان انواع مختلفی از ازدواجها پدید آمده است . با وجود این مشابهت ها و عناصر نسبتاً ثابتی در این پدیده همراه وجود داشته است . کارلسون ازدواج را اینگونه تعریف می کند « ازدواج فرایندی است از کنش مقابل بین دو فرد یک مرد و یک زن که برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده اند و مراسم زناشوئی خود برپا داشته اند .

گلودلوی اشتروس معتقد است : ازدواج عبارتس از پیوند میان دو انسان از دو جنس مخالف که از طریق این پیوند رسمی و قانونی مجازند که با یکدیگر مناسبات جنسی برقرار نمایند . می توان گفت ازدواج به عنوان پدیده ای است که طی آن به منظور تشکیل و ادامۀ زندگی زناشوئی بین زن و مرد پیوندی قانونی و مشروع برقرار می گردد . این پیوند که از یکسو متکی بر نیازهای طبیعی است در یک قالب اجتماعی صورت می گیرد که متکی بر شرایط اجتماعی ، هنجارها ، تجربیات و به طور کلی نظام فرهنگی جامعه است .

ازدواج و عوامل مؤثر بر آن

به دلیل اینکه ازدواج و همسرگزینی بشدت در حال تغییر و تحول است برای متفکرین به صورت مسئله در آمده است . در جریان تغییرات اجتماعی ارزشها و هنجارهای اجتماعی تغییر می کنند بنابراین شیوه های همسر گزینی هم بشدت تغییر کرده و همچنین انتظارات زن و شوهر از همدیگر و هم مناسبات بین آنها را دگرگون می کند . این مسائل باعث شده تا ازدواج و همسر گزینی روز بروز بیشتر مورد توجه محققین قررا بگیرد . قطعاً از عوامل مهم این امر یکی تغییر ساخت خانواده و با وجود آمدن خانواده هسته ای زندگی آپارتمان نشینی ، اشتغال هر دو نفر ( زن و شوهر ) و کاهش تعداد بچه ها همراه با تغییر در شیوه های تربیتی مجموعه ای از این مسائل را به وجود آورده اند.

خانواده در تنظیم روابط مربوط به مناسبات جنبی ، در تنظیم قوانین مربوط به مالکیت و حتی مراسم خواستگاری و ازدواج تأثیر تعیین کننده ای دارد . کانون خانواده به عنوان مهمترین مرکز بروز و تداوم عواطف انسانی در متن زندگی اجتماعی می باشد.

یکی از فرضیه هایی را که از مطالعه ازدواج به عنوان امر فردی و امر اجتماعی می توان استخراج نمود به قرار زیر است : مفهوم ازدواج بر همسرگزینی و انگیزه ازدواج و حتی بر خانواده تأثیر می گذارد . براساس برداشتهای سنتی ازدواج پیش فرض تشکیل خانواده است. رابطه بین مفهوم فردی ازدواج و همسرگزینی و سرانجام انگیزه ازدواج از یک طرف و تأثیر آن بر خانواده هسته ای از طرف دیگر در جدول شماره یک نشان می دهد. از نظر ویلیام گود: روند انتخاب همسر درست مثل یک نظام اقتصادی عمل می کند شکلهای انتخاب همسر نیز بیشتر یک امر اجتماعی – فرهنگی است و از یک جامعه و جامعه دیگر فرق می کند.

بررسی جامعه شناسی ازدواج جوانان

یکی از خواسته های اغلب جوانان در جامعه ازدواج کردن و تشکیل خانواده است جوانان برای ارضای نیازهای زیستی و غریزی خود و به منظور رسیدن به آرامش خاطر نیاز به ازدواج و تشکیل خانواده دارد . مشکلات مختلفی که از لحاظ اقتصادی و مالی ادامه تحصیل و بیکاری و نظایر آن وجود دارد مانع از ازدواج جوانان در سن مناسب می شود . اگر جوانان نتوانند به موقع برای ازدواج و تشکیل خانواده اقدام کنند عوارض و پیامدهای ناگوار درونی و بیرونی به وجود می آید . جوانان با توجه به حساسیت ها و غرور در دوره جوانی از این امر بیشتر متأثر شده و شرایط عادی و بهنجار شخصیت آنان تحت تأثیر قرار می گیرد . ازدواج یک قرارداد اجتماعی مبتنی بر توافق و سازش بین زن و مرد برای دوام جامعه دانست که براساس قانون و شرع مقدس انجام می پذیرد .

تمایل شدیدی وجود دارد که پسر و دختر جوان بعد از ازدواج در یک محل جدید سکنی بگزینند به هر جهت خیلی از جامعه شناسان معتقدند که سن ازدواج به شدت تحت تأثیر میزان درآمد و سطح سواد است . هر چند که سطح سواد زن و مرد کمتر باشد ازدواج هم در سن پائین تر خواهد بود . در جوامع سنتی و بخصوص جوامع در حال انتقال به دلیل اهمیت ازدواج و ادامۀ زندگی که سایر جنبه های شخصیت اجتماعی فرد را نیز تحت تأثیر قرار می دهد . جوانان از اینکه مبادا زندگیشان به طلاق منجر شود از ازدواج خودداری می کنند . این امر در جامعه ای مثل ایران برای زنان و خانواده دختر مهمتر است و به همین دلیل می خواهند تمام جوانب احتیاطی را رعایت کنند و عواملی که در آینده ممکن است . باعث از هم پاشیدگی زندگی مشترک شود .

نظر اسلام و قرآن در مورد نیازهای جنسی و نحوه ارضای آن و ازدواج

یکی از تمایلات اساسی انسان ارضای غرایز جنسی است . ارضای صحیح غریزه جنسی نقش اساسی در آرامش و تعادل روانی و رفتاری دارد . افرادی که ازدواج نمی کنند دارای نابسامانی های روحی و اخلاقی بسیار هستند که از حرکات و سکنات آنها می توان به این واقعیت پی برد . قرآن برای این غریزه ارزش و اصالت خاصی قایل است . نه به آن بی توجهی می کند و نه آن را به گونه ای که باید غریزه جنسی از راه صحیح آن که ازدواج است ارضاء شود و ارضای آن را به وسیلۀ ازدواج صحیح موجب آرامش روانی انسان می داند ، قرآن غرایز جنسی را وسیله ای می داند تا انسان با بهره برداری صحیح از آن بتواند در جهت حقیقی حیات حرکت کند.

ازدواج و شرط سنی

مسئله سن از دو بعد قابل بررسی می باشد یکی سن تقویمی و دیگر سن واقعی و فیزیولوژیک از دیدگاه روانشناختی قدرت تفکر ، استنباط ، استدلال ، صبر و مقاومت و تلاش و عقل مربوط به سن است ، هماهنگی سن لزوماً وابسته به تمایز و تطابق و تفاوت سنی هستند در شناسنامه نمی باشد . وقتی برای جوانی تنها ایدئولوژی و اعتقاد مهم باشد ممکن است با زنی با بیش از ۲۰ سال اختلاف سن نیز ازدواج کند.

سازمان بهداشت جهانی اختلاف سن ۷-۵ سال مرد نسبت به زن و بزرگتر بودن مرد را مورد تأیید قرار می دهد . در دیدگاه پزشکی زن باید کوچکتر از مرد باشد – در دیدگاه روانشناسی هماهنگی فکری و عقلی شرط است – در دیدگاه اخلاقی و عقیدتی همگونی ایدئولوژیک اول است و سن در مرحله بعدی قرار دارد و مهم نیست و تحت الشعاع عقیده و رفتار اخلاقی قرار می گیرد . در دیدگاه اجتماعی قوانین حاکم هستند و گاهی عدم اجرای آنها عواقب بدی بدنبال دارد.

روانشناسی عشق و دوست داشتن

در تمام متون روانشناسی هدف از عشق همان نیرو و غریزه جنسی می باشد . و عشقی که فروید و پیروان آن مکتب روانکاوی اولیه یا اصلی مبتنی بر عقاید فروید از آن داد سخن می دهند همان نیرو و سائق جنسی در انسان است. دوست داشتن فرایندی سالم و یکسان بوده و رو به عمیق شدن می باشد . دوست داشتن به اوج نمی رسد که سقوط کند و به نفرت بدل شود. اگر آدمی را دارای چهار بعد جسمی ، اجتماعی و اخلاقی بدانیم ، عشق به بعد جسمی و نیاز فیزیولوژیک مربوط به دوست داشتن به بعد و نیاز معنوی مرتبط می شود.

دوست داشتن عبارت از یک نوع احساسی که به عللی نامعلوم باعث گرایش مثبت دو نفر نسبت به یکدیگر شده و دلیل خاصی برای آن نمی توان ذکر کرد . و عشق عبارت است از یک احساس مبالغه آمیز و مثبت میان دو نفر و بدون هیچ دلیل ظاهری و مکشوف علت واقعی دوست داشتن این است که فرد می تواند از موضوع مورد علاقه بدون فشار و نگرانی رهایی یابد و اصلاً غیرقابل تحمل نیست . در عشق عدم تعادل رفتاری و روانی و در دوست داشتن تعادل و قرار روانی بارز است . بزرگترین توفیق یک جوان زندگی با همسری است که معتدل باشد.

فهرست مطالب

فصل اول: طرح پژوهش

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۱

بیان مسئله پژوهش…………………………………………………………………………….. ۳

فرضیه پژوهش…………………………………………………………………………………. ۴

تعاریف مفاهیم پژوهش………………………………………………………………………. ۴

متغیرهای مورد بررسی………………………………………………………………………… ۵

مشکلات اقتصادی (فرد)……………………………………………………………………… ۵

مشکلات مربوط به همسر…………………………………………………………………….. ۶

مشکلات اجتماعی – فرهنگی مربوط به فرد……………………………………………… ۶

عوامل اجتماعی – فرهنگی مربوط به همسر………………………………………………. ۶

توقعات و انتظارات……………………………………………………………………………. ۷

متغیرها پژوهش………………………………………………………………………………… ۸

اهمیت و ضرورت پژوهش…………………………………………………………………… ۸

اهداف پژوهش………………………………………………………………………………… ۹

فصل دوم: ادبیات و پیشینه تحقیق

پیشگفتار………………………………………………………………………………………. ۱۱

ازدواج…………………………………………………………………………………………. ۱۳

ازدواج چیست؟……………………………………………………………………………… ۱۳

ازدواج و عوامل مؤثر بر آن………………………………………………………………… ۱۳

تأخیر سن ازدواج……………………………………………………………………………. ۱۵

ازدواج یک مبادله اجتماعی……………………………………………………………….. ۱۶

پسران جوان باید هم شأن خود زن بگیرند یا هم شأن پدرانشان……………………… ۱۷

شناخت مسائل مشکلات جوانان در امر ازدواج………………………………………… ۱۷

بررسی جامعه شناسی ازدواج جوانان…………………………………………………….. ۱۹

اطلاعات………………………………………………………………………………………. ۲۱

اطلاعات راجع به خود……………………………………………………………………… ۲۱

انگیزه………………………………………………………………………………………….. ۲۲

چگونه باید ازدواج کرد؟………………………………………………………………….. ۲۳

فواید کلی ازدواج…………………………………………………………………………… ۲۴

نظر اسلام و قرآن در مورد نیازهای جنسی و نحوه ارضای آن و ازدواج                ۲۶

خصوصیات کلی ازدواج در اسلام………………………………………………………. ۲۶

معیارهای انتخاب همسر برای ازدواج…………………………………………………….. ۲۷

ازدواج و شرط سنی…………………………………………………………………………. ۲۸

موانع ازدواج………………………………………………………………………………….. ۲۹

روانشناسی عشق و دوست داشتن…………………………………………………………. ۳۰

تعریف ازدواج……………………………………………………………………………….. ۳۱

مفهوم ازدواج………………………………………………………………………………… ۳۲

فصل سوم: متدلوژی پژوهش

روش تحقیق………………………………………………………………………………….. ۳۴

جامعه آماری…………………………………………………………………………………. ۳۴

نمونه آماری و روش نمونه گیری………………………………………………………… ۳۴

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده ها

الف) تجزیه و تحلیل توصیفی داده ها…………………………………………………… ۳۶

فصل پنجم: نتیجه گیری

نتیجه گیری…………………………………………………………………………………… ۵۳

پیشنهادات…………………………………………………………………………………….. ۵۹

منابع و مأخذ………………………………………………………………………………….. ۶۲

پرسشنامه………………………………………………………………………………………. ۶۴

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی موانع ازدواج جوانان و علل ازدواج های غیراصولی از دیدگاه دانشجویان
دانلود:  
قیمت محصول:   7800 تومان
تعداد صفحه:   65 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<