امروز :یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
۲۸ام مرداد ۱۴۰۰
0
0
نام محصول:   تحقیق پیدایش تیراندازی و اصول تیراندازی
کد محصول:   2383
قیمت محصول:   11950 تومان
تعداد صفحه:   92 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   49 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
تحقیق پیدایش تیراندازی و اصول تیراندازی
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات اگر به هر دلیلی امکان خرید آنلاین را ندارید می توانید از طریق کارت به کارت و فایل مورد نظرتان را به ایمیلتان ارسال میکنیم..
دانلود:  
قیمت محصول:   11950 تومان
تعداد صفحه:   92 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود تحقیق پیدایش تیراندازی و اصول تیراندازی

در این تحقیق به بررسی پیدایش تیراندازی و اصول تیراندازی پرداخته شده، آموزش از مهمترين و موثرترين طرق انتقال تجربه و زمينه ساز بروز خلاقيتها و استعدادهاي نهفته مي‌باشد. بطوري كه در غالب كشورها و مجامع پيشرفته به موضوع «آموزش» توجه ويژه‌اي مبذول نموده و تقريبا در كنار هر حركت علمي، فني، ورزشي و … بخشي براي مباحث آموزشي، تحقيقي پيش بيني مي‌گردد.

ورزش مطرح و ارزشمند تيراندازي كه كسب مهارت در آن، مستلزم آمادگيهاي جسمي، روحي، تاكتيكي و تكنيكي مي‌باشد، با توجه به ابعاد مختلف اثر گذار، نيازمند آموزشي جامع و چند بعدي است كه در كنار مباحث فني و توانائيهاي جسمي بايد به عناصر فكري نيز تاكيد گردد.

بي ترديد بهره گيري از تجربيات و علوم ديگر كشورها و انديشمندان داخلي در عرصه ورزش تيراندازي و ارائه آن بصورت جزوات آموزشي، مي‌تواند به بالندگي و پيشرفت اين ورزش كمك شاياني نمايد و البته هرگونه حركتي در اين جهت قابل احترام و پر اهميت باشد.

مجموعه گردآوري شده حاضر كه حاصل زحمات و انديشه جمعي از همكاران محترم در كميته آموزشي فدراسيون تيراندازي ج.ا.ا مي‌باشد، يكي از نشريات ارزشمند آموزشي است كه ورزشكاران ارجمند با مطالعه دقيق و تطابق وضعيت جسمي و فكري خود مي‌توانند به علايق و مهارتهاي ذاتي خود، جهتي معقول و علمي بخشيده و موجبات پيشرفت روز افزونشان در اين عرصه فراهم آورند.

ضمن مسئله توفيق و سلامتي از درگاه لايزال الهي براي تمامي دست اندركاران حوزه آموزش، اميدوارم در آينده‌اي نزديك شاهد بروز استعدادها و خلاقيتهاي نوين و اثرگذار كه موجبات كسب افتخار براي كشور اسلامي ايران گرديده و پرچم مقدس آن را در ميادين بين المللي به اهتزاز درآورد، باشيم (انشاءا…)

پيشگفتار

ورزش تير اندازي بويژه در چند سال اخير از رشد وتوجه روز افزوني در ميان جامعه ورزشي كشور برخوردار گرديده است و توجه به جنبه‌هاي علمي و آكادميك اين ورزش براي ارتقاء سطح كمي و كيفي تيراندازي بيش از هر زمان ديگر احساس مي‌گردد.

گرچه در گذشته تلاش‌هاي موثري در اين زمينه بعمل آمده است اما به دليل محدوديت منابع علمي و اقتصادي و همچنين فقدان يك روش واحد و هماهنگ در امر آموزش، اين ورزش همواره با كاستي‌هايي مواجه و باعث تقاطي افكار در بين مربيان و مدرسين اين رشته بوده است و اين موضوع باعث شده تا دوره‌هاي مربيگري تيراندازي از يك منبع خاص و يك روش هماهنگ آموزشي بي بهره باشد.

كميته آموزش فدراسيون تيراندازي جمهوري اسلامي ايران با برنامه ريزي ويژه در اين زمينه و با استفاده از تجارب و همفكري مربيان و پيشكسوتان و گردآوري مطالب از منابع مختلف موجود در دسترس، در امر تدوين و تاليف جزوات آموزشي مربيان براي دوره‌هاي مختلف مربيگري همت گمارده است تا با ايجاد وحدت رويه در شيوه اموزش مربيان و مدرسين به اين مهم دست يابد.

جزوه حاضر كه براي تدريس مربيگري درجه ۳ تيراندازي تهيه شده است توسط آقاي مسعود كلهري مسئول وقت كميته آموزش و با همكاري جمعي از صاحب نظران و پيشكسوتان كه ساليان متمادي در سمت‌هاي مربي و مدرس به جامعه ورزش تيراندازي خدمت نموده‌اند گردآوري و تدوين گرديده است.

اميد است اين كتاب مورد توجه و استفاده مربيان و ورزشكاران قرار گرفته و با بهره گيري از آن بتوانند در پربار كردن علم و دانش تيراندازي در بين علاقمندان و توسعه و ميل به اهداف و آرمانهاي والاي ورزش تيراندازي در كشور پهناور جمهوري اسلامي گام‌هاي استواري بردارند.

در اينجا لازم مي‌داند از كوشش‌‌هاي بي وقفه و همكاري صميمانه خانم‌ها الهام هاشمي، زهره ميري و آقايان حسن ذوالفقاري، محسن اسماعيليان، دكتر حسام كوهپايي و محمد مهدي صولت تشكر و قدرداني بعمل آيد.

كليات

تاريخچه ورزش تيراندازي

با ظهور دين مبين اسلام تيراندازي هم به عنوان يك نياز و هم يك صفت ذاتي مورد توجه قرار گرفت، مهارت مسلمانان در تيراندازي يكي از پايه‌هاي اصلي پيروزي آنان در رزم بود.

پيامبر اكرم (ص) مي‌فرمايند: «سوار كاري و تيراندازي بياموزيد كه از بهترين ورزشها است.» و نيز فرموده‌اند: «به درستي كه خداوند با يك تير دو نفر را به بهشت مي‌برد، اول كسي كه تير را به نيت جهاد مي‌تراشد و دوم آنكه در راه خدا مي‌اندازد»

در قرن پانزدهم ميلادي، با اختراع اسلحه آتشين (تفنگ و توپ)، كم كم اهميت و نقش تيراندازي با تير و كمان در ارتشها رو به كاستي گذاشت و از آن پس بهره گيري از اين وسيله براي شكار، سرگرمي و ورزش مورد توجه قرار گرفت و مسابقات مختلفي با تير و كمان برپا گرديد.

در اوايل قرن شانزدهم ميلادي، با ساخت اسلحه‌هاي گرم و تفنگ‌هاي لوله بلند، تيراندازي در مراسم مذهبي و اعياد مختلف به صورت آداب و رسوم مردم آن زمان شكل گرفته و مسابقاتي نيز با تفنگ برگزار مي‌گرديد.

با توسعه و ساخت ابزارهاي تيراندازي با سلاح اولين مسابقات رسمي در قرن ۱۹ ميلادي آغاز و در اولين المپيك، سال ۱۸۹۶ آتن در ۹ رشته مختلف ورزشي برپا گرديد كه در بين آنها تيراندازي از بيشترين شركت كننده برخوردار بوده است.

سازمان‌هاي اداره كننده ورزش تيراندازي

۱- فدراسيون بين المللي ورزش تيراندازي ISSF :

فدراسيون بين المللي ورزش تيراندازي در سال ۱۹۰۷ تاسيس گرديد و در سال ۱۹۱۵ اين فدراسيون منحل شد. در سال ۱۹۱۵ با نام (union international de tir) UIT اتحاديه بين المللي تيراندازي مجدداً سازماندهي گرديد.

در سال ۱۹۳۹ فعاليت‌هاي اين فدراسيون به حالت تعليق درآمد و در سال ۱۹۴۷ با نام (UIT) فعاليت‌هاي خود را از سرگرفت . در پانزدهم جولاي ۱۹۹۸ عنوان «فدراسيون بين المللي ورزش تيراندازي» انتخاب گرديد و علامت اختصاري آن ISSF مي‌باشد. تجديد سازمان اين فدراسيون را كميته بين المللي المپيك (IOC) برعهده دارد. مكان مورد استقرار ISSF در حال حاضر در شهر مونيخ آلمان مي‌باشد.

۲- فدراسيون تيراندازي جمهوري اسلامي ايران :

فدراسيون تيراندازي جمهوري اسلامي ايران در سال ۱۳۳۷ هجري شمسي مصادف با سال ۱۹۵۸ ميلادي تاسيس شده و تا كنون ۱۴ نفر به عنوان رئيس فدراسيون بر آن مديريت داشته‌اند.

در حال حاضر اين فدراسيون با هيئت‌هاي تيراندازي زير مجموعه خود بالغ بر ۳۰ هيئت در سراسر كشور مسئوليت اداره ورزش تيراندازي را برعهده دارد.

تعداد رشته‌هاي تيراندازي مورد فعال در كشور ۲۲ رشته بوده كه به تفكيك شامل موارد ذيل است.

آشنايي با اصول ايمني در تيراندازي

كليات :

مقررات مربوط به اصول ايمني، قسمتي از قوانين تكنيكي ISSF است كه در تمامي رشته‌هاي تيراندازي لازم الاجرا بوده و تيراندازان، مربيان و سرپرستان تيم‌ها بايد با آن آشنايي داشته و مطمئن شوند كه اين  قوانين اجرا مي‌شوند.

مسائل ايمني

در كشورهاي مختلف، مقررات ويژه ايمني در ميادين تيراندازي متفاوت است. به همين دليل تنها جزئيات اساسي و مهم مد نظر قرار گرفته و ايمني ميدان تير، تا حدود زيادي به شرايط محيط بستگي دارد. لذا در مواقع ضروري، كميته برگزار كننده مسابقات مي‌تواند قوانين جديدي وضع نمايد. البته كميته برگزار كننده بايد با مقررات و ضوابط ايمني ميدان آشنا بوده و اقدامات ضروري را در اين زمينه به عمل آورد. زيرا مسئوليت‌ اصلي در ايمني ميدان را بعهده خواهد داشت.

 • به منظور حفاظت از جان و تامين ايمني تيراندازان، ضرورت دارد تا عوامل اجرايي و ناظران ميدان در هنگام استفاده و جابجايي سلاح، دقت و احتياط فوق العاده‌اي اعمال نمايند. رعايت انضباط فردي براي تمام حاضرين در ميدان ضروري بوده و همچنين تيراندازان و مسئولين تيم‌ها نيز وظيفه دارند در اجراي اين مقررات و برقراري نظم، با عوامل اجرايي ميدان همكاري كنند.
 • ناظران ميدان در هر زمان كه لازم بدانند مي‌توانند تيراندازي را متوقف كنند. تيراندازان و مسئولان تيم‌ها بايد به محض مشاهده موارد خطرناك يا حادثه آفرين، ناظر ميدان يا داوران خط آتش را مطلع نمايند.
 • تنها مسئولان كنترل سلاح، داوران خط يا فرمانده ميدان مجاز به كنترل سلاح يا تجهيزات تيراندازان هستند (اين كنترل بايد در حضور تيرانداز انجام شود)
 • سلاح تنها بايد در خط آتش و پس از اعلان دستور يا علامت «شروع» يا «پر كنيد» ساچمه گذاري يا فشنگ گذاري شود.
 • تيرانداز بايد پس از شليك آخرين تير و قبل از ترك خط آتش، مطمئن شود كه فشنگ يا ساچمه در جان لوله (محل قرار گرفتن ساچمه يا فشنگ در داخل لوله) وجود ندارد.
 • تيراندازان خشك و نشانه روي تمريني تنها با اجازه فرمانده ميدان و در خط آتش يا محل تعيين شده مجاز مي‌باشد و همچنين در زمان حضور عوامل اجرائي در جلوي خط آتش، تيرانداز اجازه جابجائي يا دست زدن به سلاح را ندارد.
 • اگر تيرانداز پس از فرمان (Stop) بدون اجازه فرمانده يا ناظر ميدان، مبادرت به جابجائي يا دستكاري سلاح نمايد ممكن است از دور مسابقه حذف شود.
 • تيراندازان بايد بلافاصله پس از فرمان (Stop) تيراندازي را متوقف كرده، سلاح خود را خالي نموده و پس از اطمينان از خالي بودن سلاح آن را در حالت ضامن قرار دهند. شروع مجدد تيراندازي تنها پس از دستور يا علامت شروع تيراندازي مجاز خواهد بود.
 • تنها مسئولان رسمي ميدان مي‌توانند فرامين un load, load, Stop, Start و فرامين لازم ديگر را اعلام كنند. ناظر يا فرمانده ميدان بايد از اعلام صحيح فرامين مطمئن شود.

ايمني در باشگاه تيراندازي :

 • هنگاميكه در سالن تيراندازي، سلاح را از جعبه مربوطه آن بيرون مياوريد، براي اطمينان از خالي بودن سلاح، گلنگدن آن را باز نموده و تا قبل از شروع تيراندازي نيز آن را باز نگه داريد.
 • هميشه از خالي بودن سلاح، قبل از خارج كردن از جعبه مخصوص، گرفتن يا تحويل دادن آن به ديگران و حتي جابجائي آن به خط آتش اطمينان حاصل نمائيد.
 • تا حد امكان سلاح و مهمات را جدا از هم نگه داريد.
 • هرگز به سلاح ديگران بدون حضور و اجازه آنان دست نزنيد.
 • هنگام انجام تمرين‌هاي خشك، حتي در صورت اطمينان از خالي بودن سلاح، آن را فقط به سمت هدف يا محل امن نشانه روي كنيد.
 • از دادن سلاح به دست ديگران جداً خودداري كنيد.

ايمني در خط تيراندازي :

 • تا زمان حضور اشخاص در جلوي خط آتش، (براي نمره دادن يا تعويض هدف و يا امور ضروري) از دست زدن به سلاح خودداري نمائيد.
 • هنگام بدست گرفتن اسلحه يا حمل آن در ميادين، لوله آن را به سمت پايين نگه داريد.
 • سلاح را تنها با دستور فرمانده ميدان پركنيد.
 • بلافاصله پس از اعلام فرمان (Stop) سلاح را خالي كنيد.

نكته : در موارد ذيل بايد سلاح خود را خالي كنيد و از خالي بودن آن اطمينان حاصل كنيد.

 • زماني كه مسئله‌اي در حين تيراندازي رخ دهد.
 • زماني كه به هر دليل مي‌خواهيد خط آتش را ترك كنيد.
 • زماني كه سلاح خراب ميشود. (با نظارت فرمانده ميدان)

نكته : پس از پايان تيراندازي و قبل از خارج كردن اسلحه از خط آتش، دوباره آن را امتحان كنيد تا از خالي بودن آن مطمئن شويد و گلنگدن سلاح را تا زمان قرار دادن آن در جعبه مخصوص باز نگه داريد.

ايمني در منزل :

 • سلاح و مهمات را در مكاني مطمئن، نگهداري كنيد.
 • سلاح را از دسترس كودكان، نوجوانان (و كساني كه هنوز نمي‌توانند درست از آن استفاده كنند) دور نگه داريد.
 • سلاح را در منزل و در هنگام انتقال به اتومبيل، از نظر دور نداشته و هرگز از آن غافل نشويد.

نكته‌هاي مهم و ايمني :

 • هرگز از سلاح نو كه لوله آن تميز نشده استفاده نكنيد. زيرا روغن و گريس موجود در لوله، مي‌تواند صدمات جدي به آن وارد كند.
 • سلاح بادي را هيچگاه روغن كاري نكنيد. زيرا روغن بر اثر تراكم آن مي‌تواند باعث خطر شود.
 • هنگامي كه سلاح شما در ميدان تير خراب مي‌شود يا تصور مي‌كنيد نقصي پيدا كرده است آن را زمين بگذاريد، عقب بياييد و مسئولين خط را مطلع سازيد.
 • از تعمير سلاح يا هر گونه رفع عيب در زمان تيراندازي خودداري نماييد.
 • مطمئن شويد كه مقررات را بخوبي اجرا مي‌كنيد. غفلت از هر كدام مي‌تواند باعث بروز پيشآمد ناگواري شود.
 • سلاح را فقط در خط آتش و با دستور مسئول خط پركنيد.
 • هرگز سلاح را به سمت كسي نگيريد. (حتي اگر خالي باشد)
 • هرگز به سلاح گرم بي توجه نباشيد كه تنها لحظه‌اي غفلت، خطر آفرين خواهد بود.

آشنايي با تجهيزات تيراندازي

تجهيزات اختصاصي تفنگ

امروزه در زمان تماشاي يك مسابقه قهرماني ملي يا بين المللي، تيراندازاني را مشاهده مي‌كنيد كه قبل از شروع مسابقه، چمدانهاي بسيار سنگيني را حمل مي‌كنند كه هر كدام محتوي انبوهي از وسايل و تجهيزات تيراندازي است.

در سالهاي اخير، رشد كمي و كيفي تجهيزات تيراندازي نقش مهمي در پيشرفت فوق العاده ركوردهاي تيراندازي داشته و تيراندازان با تجربه جهت تكميل تجهيزات تيراندازي، هزينه قابل ملاحظه‌اي را متحمل شوند.

تيراندازان مبتدي در اوايل كار، مسلما نيازي به ژاكت تيراندازي ندارند، زيرا تنگي و سفتي ژاكت، مانع ايجاد واكنش مناسب حواس عضلاني مي‌شود لذا به عنوان يك قانون، تيرانداز تازه وارد مي‌تواند هفته‌ها و حتي ماه‌هاي آغازين، فعاليت خود را بدون هيچ هزينه سنگي پشت سربگذارد.

انتخاب سلاح

در بيشتر باشگاه‌هاي ورزشي تنها از چند قبضه سلاح استفاده مي‌شود در اين باشگاه‌ها ممكن است چند نفر با يك سلاح تمرين كنند اين امر مي‌تواند در كارايي تيراندازاني كه مي‌خواهن به سطوح بالايي از مهارت برسند تاثير منفي بگذارد. حال چنانچه، مصمم به پيشرفت در اين رشته هستيد، بايد از سلاح شخصي استفاده كنيد.

عينك مخصوص تيراندازي : اگر براي مطالعه به عينك احتياج داريد، هنگام تيراندازي نيز بايد از عينك استفاده كنيد. حتي اگر چشم شما از نظر بينايي مشكلي نداشته باشد، استفاده از عينك مناسب مي‌تواند در مشخص‌تر شدن آلات نشانه روي و كم كردن خستگي چشم موثر باشد، لذا در اكثر رشته‌هاي تيراندازي از عينك استفاده مي‌شود. يكي از دلايل مهم استفاده از عينك تيراندازي، ايجاد تمركز بيشتر هنگام نشانه روي است.

استفاده از فيلترهاي رنگي روي عينك، مانع از ورود نور شديد به چشم تيرانداز شده و در شرايط نور متغير، وضعيت ثابت و يكنواختي را بوجود مي‌آورد، در نتيجه هدف و عناصر ديد مشخص‌تر بنظر مي‌رسند.

گوشي مخصوص تيراندازي : گوشي يكي از وسايل بسيار ضروري در تيراندازي است. استفاده از اين وسيله مي‌تواند علاوه بر حفظ سلامت شنوائي تيرانداز، صداي انفجار گلوله را به اندازه قابل توجهي كاهش دهد و از تاثيرات نامطلوب آن در عضلات هنگام رها شدن ماشه و حتي زمان حركت تير و خروج آن از لوله سلاح جلوگيري كند.

استفاده از گوشي تنها به كاهش صداي گلوله سلاح گرم محدود نمي‌شود بلكه تيراندازان مي‌توانند از آن در سالن‌هاي تيراندازي با سلاح بادي نيز استفاده كنند، زيرا كاهش صداي محيط (كه گاه ناشي از حضور تماشاگران در سالن‌هاي تيراندازي است) مي‌تواند در ايجاد تمركز هنگام تيراندازي سهم تعيين كننده و موثري داشته باشد.

با توجه به تنوع گوشي‌هاي موجود بايد در انتخاب آنها بسيار دقت كرد.

بنابراين گوشي مناسب بايد :

 • كيفيت بالايي داشته باشد
 • صداها را تا حد قابل توجهي كاهش دهد
 • سبك و راحت باشد

تلسكوپ :

امروزه، استفاده از تجهيزات الكترونيكي تصويري رو به افزايش است اما به دليل گران بودن اين نوع تجهيزات، هنوز در بيشتر سالن‌هاي تيراندازي از وسايل چشمي مانند دوربين و تلسكوپ براي ديدن محل اصابت تير استفاده مي‌شود.

تلسكوپ مناسب بايد :

 • جمع و جور باشد.
 • انطباق كافي براي تنظيم شدن در فواصل مناسب تر را داشته باشد.
 • قابليت تنظيم در ارتفاع دلخواه را دارا بوده تاثير انداز هنگام نگاه كردن به هدف، مجبور به تغيير وضعيت خود نباشد.

دليل استفاده از تلسكوپ در سالن :

ممكن است در سالن‌هاي ۱۰ و ۵۰ متر از دستگاه‌هاي تعويض كننده خودكار هدف استفاده شود. تيرانداز باد قبل از تعويض هدف، محل اصابت تير خود را ببيند، همچنين در سالنهاي ۲۵ متر، در صورتيكه مانيتور وجود نداشته باشد، استفاده از تلسكوپ ضروري است.

چشمي (روزنه ديد) :

روزنه ديد در تفنگ به گونه‌اي طراحي و ساخته شده است كه تيرانداز بتواند هنگام نشانه روي فاصله آن را با چشم تنظيم نموده و فضاي نشانه روي مناسب را براي تطبيق عناصر ديد، بوجود آورد. با امكان جابجايي روزنه ديد، فضاي هدفگيري نيز تغيير مي‌كند.

مي‌توان به جاي روزنه ثابت، از ديافراگم قابل تنظيم استفاده كرد. بنابراين براي باز و بسته كردن قطر روزنه، نيازي به جابجائي پايه آن نيست.

وجود فيلترهاي رنگي در داخل ديافراگم، مي‌تواند باعث كاهش تغييرات نور شده و وجود پلارايزر مانع از شكست نور هنگام نشانه روي مي‌شود.

چشمي چرخشي :

براي جلوگيري از خم شدن اجباري سر و خستگي عضلات گردن تيرانداز هنگام نشانه روي، روزنه ديد مخصوصي طراحي شده كه مي‌توان آنرا به سمت چپ يا راست جابجا نمود. در اين صورت مي‌توان با جابجايي روزنه چشمي و قرار دادن آن در مقابل چشم از خم شدن سر به سمت قنداق جلوگيري نمود.

منشور :

بهترين وضعيت براي نشانه روي، هم سويي دست و چشم غالب تيرانداز است اگر دست غالب و چشم غالب تيرانداز در دو سمت مخالف قرار داشته باشد، تيرانداز بايد از منشور براي نشانه روي استفاده كند وجود آئينه‌هاي زاويه دار در داخل منشور اين امكان را براي تيراندازي فراهم مي‌كند كه روزنه ديد را مقابل چشم غالب قرار دهد.

آب تراز :

براي اتخاذ حالت گيري يكنواخت در خلال تيراندازي، سلاح بايد در زاويه ثابتي نگه داشته شود. استفاده از آب تراز به تيرانداز اين امكان را مي‌دهد تا پس از حالت گيري و قرار دادن سلاح در زاويه دلخواه، آب تراز راطوري تنظيم كند كه زاويه آن موازي با سطح افق باشد و حباب داخل آن كاملا بين دو خط مدرج كپسول قرار گيرد.

پايه بالا آورنده چشمي و مگسك :

از اين وسيله هنگامي استفاده مي‌شود كه تيرانداز براي ديدن عناصر مجبور است سرخود را بيش از اندازه به جلو خم كند. پايه‌هاي بالا آورنده از نظر ارتفاع متنوع هستند اما بايد در نظر داشت كه فاصله مركز حفاظ مگسك تا مركز لوله نبايد بيشتر از ۶۰ ميلي متر باشد.

لباس تيرانداز :

لباس‌هاي مخصوص تيراندازي، بايد از نظر شكل ظاهر، اندازه و ضخامت قسمت‌هاي مختلف آن، با مقررات ISSF مطابقت داشته باشند. لباس تيراندازي بگونه‌اي است كه باعث كم شدن حركت بدن و ثبات بيشتر آن هنگام حالت گيري و نشانه روي مي‌شود.

كفش تيراندازي :

كفش تيرانداز موجب كاهش نيروي بكار گرفته شده عضلات، به تعويق افتادن خستگي آنها و حمايت خارجي پا شده و محدوده حركتي مچ پا را بسيار كم ميكند. كفش تيراندازي نيز مانند تجهيزات ديگر بايد از نظر شكل ظاهر، اندازه و ضخامت با مقررات ISSF مطابقت داشته باشد. كف كفش بايد ضخيم و پاشنه آن ساييدگي نداشته باشد. در صورت امكان كف كفش بايد يك تكه و ضخامن آن در قسمت پاشنه بيشتر از قسمت پنجه آن باشد. ارتفاع كفش مورد استفاده براي رشته‌هاي تپانچه تا قوزك مچ پا بوده و نبايد باعث حمايت مچ پا گردد.

كلاه مخصوص تيراندازي :

كلاه نيز مي‌تواند در بسياري از موارد بعنوان وسيله‌اي ضروري در تيراندازي استفاده شود و لبه كلاه مي‌تواند از تابش مستقيم نور از سمت بالا و همچنين طرفين به شيشه عينك و چشم جلوگيري كند پوشش‌هاي دو طرف عينك تا حديكه مخالف مقررات نباشد، مي‌تواند مانع ديد جانبي تيرانداز شوند.

دستكش تيراندازي :

دستكش‌هاي تيراندازي بايد از نظر شكل ظاهري، اندازه و ضخامت با مقررات ISSF مطابقت داشته باشد. دستكش‌هاي مخصوص تيراندازي باعث ثبات بيشتر سلاح و كاهش فشار ناشي از وزن تفنگ به دست تيرانداز ميشود.

بند تفنگ :

بند وسيله‌اي است براي نگهداري سلاح كه يك طرف آن به وسيله گيره مخصوص به قسمت زيرين سلاح و طرف ديگر به بازوي تيرانداز متصل مي‌شود. استفاده از بند در رشته‌هاي دراز كش و به زانوي تفنگ بسيار موثر است.

بالشتك تيراندازي :

از اين وسيله براي پر كردن فاصله پشت پا با زمين در وضعيت به زانو استفاده مي‌شود. بالشتك تيراندازي بايد از نظر طول، قطر و انعطاف پذيري با مقررات ISSF مطابقت داشته باشد.

پايه نگه دارنده سلاح :

پايه نگه دارنده سلاح يكي از وسايل ضروري در رشته تفنگ است تيرانداز مي‌تواند هنگام مسلح كردن سلاح يا استراحت بين شليك‌ها در وضعيت ايستاده يا به زانو از آن استفاده كند. اين وسيله بايد قابليت تنظيم در وضعيت به زانو و ايستاده را داشته باشد پايه نگه دارنده مي‌تواند:

 • مسير حركت سلاح را كوتاه كند.
 • باعث كاهش انقباض غير ضروري عضلات در گير و همچنين حركت‌هاي اضافي هنگام پائين و بالا بردن سلاح شود.
 • وضعيت ثابتي را در خلال تيراندازي به وجود آورد و براي نگه داشتن ساچمه و مهمات نيز استفاده شود.

فاكتورهاي اساسي در تيراندازي

يادگيري ورزش تيراندازي مستلزم بهبود و تقويت وضعيت فيزيكي بدن، فراگيري مهارت‌ها و روشهاي تكنيكي، توانائي انطباق با شرايط محيطي و همچنين آمادگي روحي و رواني مي‌باشد. اگر چه اين عوامل در رشته‌هاي ورزشي ديگر مشترك هستند، وليكن تمرين آنها در ورزش تيراندازي از اهميت خاصي برخوردار بوده و بايستي با برنامه ريزي منظم و دقيق نسبت به تقويت هر يك از اين  فاكتورها تلاش جدي و موثر به عمل آيد. اين عوامل عبارتند از:

 • آمادگي جسماني
 • آمادگي تكنيكي
 • آمادگي تاكتيكي
 • آمادگي رواني

آمادگي تكنيكي

بدون شك بكارگيري اصول تكنيكي و روش‌هاي فني يكي از موثرترين راههاي موفقيت در تيراندازي است كه تيراندازان به تناسب فراواني سطح تمرينات به اين مهارتها دست مي‌يابند. براي يادگيري مهارت‌هاي تكنيكي در تيراندازي، روش‌‌هاي منظم و سيستماتيكي فراهم شده تا تيرانداز بتواند بصورت برنامه ريزي شده با جزئيات كار آشنا شده و در تعامل و تطبيق حركات، آنها را به صورت يك مهارت درآورد. اجراي تكنيك‌ها در تيراندازي با تپانچه و تفنگ متفاوت بوده و در بخشهاي جداگانه براي هر يك، توضيحات لازم آورده شده است.

آمادگي تكنيكي شامل موارد زير مي‌باشد:

الف – حالت گيري

ب – نگهداري سلاح

ج – تنفس

د – تطبيق عناصر ديد

هـ – رها كردن ماشه

و –عمليات تكميلي

۳- آمادگي تاكتيكي

تاكتيك در تيراندازي با موارد جانبي موثر در تيراندازي ارتباط داشته و شرايطي را فراهم مي‌نمايد كه تيراندازان با كسب اطلاعات درباره آنها خود را با عوامل تاثير گذار سازگار مي‌نمايند. در واقع آنرا مي‌توان نوعي سازگاري با شرايط پيش بيني نشده و اتفاقات غير مترقبه تلقي نمود.

به كمك تاكتيك و با استفاده صحيح از تواناييها و امكانات در جهت دستيابي به هدف، راه موفقيت هموار شده و تيرانداز مي‌تواند با برنامه ريزي و پيش بيني‌هاي لازم، كاربردهاي تاكتيكي را به خدمت خود درآورد. انجام تمرينات در شرايط مختلف محيطي و نيز كسب تجربه در شرايط مختلف جوي و تاثيرات محيطي حاكم بر رقابت‌ها مي‌تواند در خنثي كردن به موقع اتفاقات غير مترقبه و عوامل مخرب در كار تيراندازي با استفاده از تاكتيك‌هاي خاص مربوطه، كسب نتيجه مطلوب و بازگشت به شرايط عادي مسابقه را فراهم نمايد. آماده سازين تاكتيكي از بدو تمرينات تيراندازي شروع و تا مرحله مسابقه به عنوان بخشي از تمرينات روزمره و مراحل مختلف آماده سازي دوره‌اي همراه است و مربي و تيرانداز بايد با برنامه ريزي و پيش بيني‌هاي لازم، همواره آمادگي رويارويي با عوامل ياد شده را داشته باشد.

عوامل تاكتيكي :

۱- شرايط جوي :

الف – دماي محيط (گرما و سرما)

ب – شدت باد (استفاده از باد نما)

ج – بارندگي

د – نورآفتاب

هـ – سراب (كه بر اثر اختلاف دماي مجاورت سطح زمين و حركت گرما به سمت بالا موجب تزلزل ديد مي‌گردد)

۲- شرايط محيطي :

الف – ارتفاع جغرافيايي محل تمرين و مسابقه

ب – وضعيت روشنايي و نور محل تيراندازي

ج – سيستم‌هاي مورد استفاده در سالن

د – سطح رقابت تيراندازان

هـ – تماشاگران

۳- شرايط ويژه فردي :

الف – استفاده از زمان

ب – كاربردهاي تكنيكي

ج – سطح تمرينات

د – استفاده از تجهيزات

۴- آمادگي رواني :

بين عملكرد رواني و مهارت‌هاي عملي تيراندازان رابطه زيادي وجود دارد. بنابراين موفقيت يا عدم موفقيت يك تيرانداز به توانايي‌هاي اجرايي مانند تكنيك و مهارت‌هاي كليدي همراه با آمادگي‌هاي رواني مانند اطمينان، تمركز فكر و كنترل هيجان بستگي دارد.

رابطه بين جنبه‌هاي جسماني و رواني در تيراندازي رابطه جالبي است. تيراندازان اغلب درباره مهارت‌هاي رواني، يعني مهارت‌هاي موثر در وظايف دشوار از قبيل رها كردن ماشه بصورت غير ارادي، تنفس و كنترل ضربان قلب بيشتر از مهارت‌هاي جسماني سخن مي‌گويند. در حقيقت تيراندازان كار آزمودن اذعان دارند كه بهره گيري از يك عملكرد رواني خوب در صد بالايي از موفقيت را تضمين مي‌كند. به همين دليل تيراندازان كار آزموده اذعان دارند كه بهره گيري از يك عملكرد رواني خوب درصد بالايي از موفقيت را تضمين مي‌كند. به همين دليل تيراندازان برجسته و صاحب نام بر يكنواختي در كارها ثابت در اجراي تكنيكها، تصميم گيري سريع و دقيقع و آرامش به عنوان مهمترين سرمايه‌هاي يك تيرانداز خوب تاكيد مي‌كنند. بدون ترددي عملكردهاي رواني مثبت تيراندازان دررشته‌هاي مختلف تيراندازي از اهميت بسزايي برخوردار بوده و بايد به عنوان بخش مهمي در تمرينات گنجانده شود.

جاي تعجب است كه در كلاس‌هاي مربيگري و تمرينات تيراندازي فقط روي جنبه‌هاي تكنيكي و ظاهري تاكيد مي‌شود، اگر تيراندازان و مربيان برروي جنبه‌هاي رواني كه لازمه موفقيت تيراندازان است اتفاق نظر دارند، پس چرا بر توسعه و تمرين مهارت‌هاي رواني چندان وقت نمي‌گذارند و كمتر بدان توجه دارند؟

علت اصلي، اين باور نادرست است كه مهارت‌هاي رواني ذاتي هستند، يعني اينكه آنها را دارا هستند يا فاقد آنها مي‌باشند. در واقع مهارت‌هاي رواني نيز همانند مهارت‌هاي جسماني قابل گسترش هستند. تيراندازان خوب داراي مجموعه كاملي از مهارت‌هاي رواني نيستند، بلكه آنان توانايي خود را در زمينه تمركز فكر، آرام سازي در شرايط فشار، حفظ اطمينان و اعتماد بنفس و برقراري ارتباط با مربي، به طور منظم و مكرر تمرين مي‌كنند و چون اين ويژگي‌ها در واقع همان مهارت‌هاي رواني هستند، لذا اگر همانند مهارت‌هاي جسماني تمرين نشوند، گسترش نمي‌يابند. بنابراين بنظر مي‌رسد كه تركيب معيني از مهار‌ت‌هاي جسماني و رواني براي كسب موفقيت در تيراندازي لازم باشد. وقتي كه درباره مهمترين ويژگيهاي يك تيرانداز خوب بحث كرديم، نوع اين تركيب نيز مشخص خواهد شد.

ويژگيهاي يك تيرانداز خوب

هر چند كه تيراندازي نياز به دانش تكنيكي  دارد و به طور حتم هنري كه يك تيرانداز در مسابقه از خود به نمايش مي‌گذارد تا حد زيادي بستگي به ويژگيهاي شخصيتي و دروني او دارد.

ممكن است تصور شود كه ويژگيهاي مهم تيراندازي معلوم بوده و به عنوان شاخص‌هايي در ارزشيابي تيراندازان مورد استفاده قرار مي‌گيرند. وليكن اينطور نبوده و در اين خصوص بين كارشناسان، استنباطهاي متعددي وجود دارد لذا سعي ما بر اين نيست كه ويژگيهاي يك تيرانداز خوب را بر حسب اولويت و همچنين به صورت يك فهرست كامل ارائه دهيم، بنابراين مي‌توان برخي ويژگيهاي تيراندازان برجسته را بر اساس جديدترين يافته‌هاي تحقيقي به شرح ذيل عنوان نمود:

 • يكنواختي در كار
 • عملكرد مناسب
 • ثبات
 • تعادل
 • اعتماد بنفس
 • قدرت تصميم گيري
 • انگيزش مطلوب

براي درك بهتر مفاهيم روانشناسي به برخي از تعاريف اشاره مي‌گردد:

۱- انگيختگي :

در اكثر سطوح رقابت، ورزشكاران نوعي افزايش طبيعي در انگيختگي  خود ملاحظه مي‌كنند كه بسته به موقعيت محيطي در آنان ايجاد مي‌شود. در اين حالت، گرم كردن بدن بايد به قدري باشد كه ورزشكاران را براي يك اجراي خوب برانگيزاند. با اين حال، گاهي دخالت برخي هيجانات منفي مانند ترس، نگراني و ناكامي، تعادل انگيختگي و فعال سازي را برهم زده و باعث تضعيف اجراء مي‌شوند. گاهي هم اتفاق مي‌افتد كه يك ورزشكار به اندازه كافي برانگيخته نمي‌شود كه در اين مورد مي‌توان به عواملي مانند بي علاقگي و كسالت، اشاره داشت.

اگر مربي  يا تيرانداز دريابد كه سطح انگيختگي بسيار بالاست، براي پايين آوردن آن تا زماني كه به حد قابل قبول برسد، مي‌توان از روش‌هاي آرميدگي (Relaxation) استفاده نمايد، اگر سطح انگيختگي بسيار پايين باشد و براي بالا بردن آن بايد از روش‌هاي روان افزايي (Psyching up techniques) استفاده كرد.

يك روش تمريني براي كاهش آنگيختگي :

 • به موسيقي آرام و ملايم و آرام بخش گوش كنيد.
 • با ساير ورزشكاران پر تجربه صحبت كنيد، كساني كه از همه مسلط‌تر و مطمئن‌تر هستند. به اين ترتيب بخشي از اطمينان خاطر آنها به شما سرايت مي‌كند.
 • برنامه‌اي منظم و مشخص براي اجرا قبل از هر مسابقه اتخاذ نمائيد.
 • تيراندازائيكه پيش از مسابقه انگيختگي زيادي دارند، بايد از روش‌هايي كه آنها را آرام مي‌كند مانند قدم زدن، دويدن آرام و تنيس روي ميز استفاده كنند.
 • از روش‌هاي تمركز روي يك يا دو بخش از مهارت كه از همه مهمترند استفاده نمائيد.

روش‌هاي تمريني براي افزايش انگيختگي :

 • از روش‌هاي مرور ذهني براي تجسم موقعيتهاي سخت و احساس هيجان استفاده كنيد.
 • هنگام گرم كردن از تمرينات شديد استفاده كنيد.
 • شنيدن موسيقي و ديدن فيلمهاي پرهيجان نيز براي بعضي از ورزشكاران مفيد است.

آرميدگي به عنوان پايه‌اي براي تمرينات ذهني :

اغلب ورزشكاران برجسته به طور منظم از تمرين ذهني جهت آماده شدن براي مسابقه استفاده مي‌كنند، آرميدگي از طريق فنوني چون: آرام كردن ذهن، كاهش حواس پرتي و افزايش اثر بخشي تمرين به اين فرايند كمك مي‌كند. آرميدگي يك مهارت است و كسب تبحر در ان به تمرين نياز دارد. فردي كه واقعاً مي‌تواند از نظر بدني، هيجاني و ذهني بيارامد، به يك مهارت بسيار مهم دست يافته است. زيرا با كسب اين مهارت، براي مهار تنش و اضطراب دروني، دائم از ذهن خود استفاده مي‌كنيم، وقتي كه به آرامش مي‌رسيم، ديگر به اين عمل ذهن نياز نداريم و مي‌توانيم تمام توجه خود را به تكليفي كه در حال انجام آن هستيم معطوف سازيم. به اين ترتيب فرايند كار بسيار ساده‌تر مي‌شود.

فنون آرميدگي :

 • آرميدگي تدريجي عضلاني: شامل يادگيري آرميدگي از طريق انقباض منظم و سپس آرميدن گروههاي مختلف عضلات بدن به مدت ۱۰ الي ۲۰ دقيقه.
 • آرميدگي با استفاده از تجسم و تصوير سازي ذهني.
 • باز خورد زيستي يا خودزايي (فراهم كردن اطلاعاتي درباره تغييرات جاري در عملكرد زيستي ورزشكار مانند گرفتن نبض يا گوش كردن به ضربان قلب).
 • خود هيپنوتيزم (جهت ايجاد تلقينات مثبت)
 • مراقبه (مثلا يك يا دو بار در روز به مدت ۱۵ الي ۲۰ دقيقه بنشينيد، چشمان خود را ببنديد و بازدمهايتان را بشماريد)

تمرينات ذهني :

اين گونه تمرينات به دلايل زير روش موثري براي بهبود عملكرد هستند.

 • مهارتهايي كه ورزشكار بدانها مسلط است، تقويت مي‌كند.
 • يادگيري مهارتهاي جديد را تسريع و آنها را كه با مشكل مواجه هستند اصلاح ميكنند.
 • واكنش‌هاي ذهني بدن را بهبود مي‌بخشند.
 • تمركز و اطمينان را زياد مي‌كند.
 • اضطراب را كاهش مي‌دهند.
 • خود آگاهي و آگاهي از نشانه‌هاي مهم را افزايش مي‌دهند.

تمرين ذهني يك تفكر آرماني و نيست بلكه يك تمرين واقعي است كه همراه با تمرينات بدني انجام مي‌شود. و شامل چهار مرحله است:

مرحله اول : تعيين اهداف

مرحله دوم : خلق صحنه

مرحله سوم : تمرين ذهني خود كار

مرحله چهارم : مرور مهارت

مسابقه :

با نزديك شدن به مسابقه بايد از نظر بدن سازي و مهارتها تا حد ممكن آماده باشيد. با اين حال، در مسابقات فشار بيشتري وجود دارد و شما نبايد  اجازه دهيد كه اين فشار يا هر مانع روانشناختي ديگر، سد راه بهترين اجراي شما گردد. براي فائق آمدن بر  فشار عصبانيت، و يا كمبود اعتماد و اطمينان مي‌توانيد از تمرينات ذهني استفاده كنيد. يكي از روشهاي مناسب براي تمرين ذهني راهبردهاي ورزشي و بررسي توقعي كه از خود داريد، شب قبل از مسابقه است، هر چند انجام منظم تمرين ذهني در تمريناتي كه به مسابقه مهمي منجر مي‌شوند مورد تاكيد مي‌باشند وليكن زمانهاي پراكنده در بين تمرينات و يا مسابقات نيز با اهميت هستند مانند فاصله بين دو بخش تيراندازي در رشته‌هاي مختلف يا حتي فاصله بين هر دو تير.

تمرين ذهني اجراي ورزشي :

پنج دقيقه در حالت آرميدگي بمانيد، عضلاتتان را شل و ذهنتان را آرام كنيد. حالا صحنه‌اي را كه در آن به طور واضح و با تمام جزئيات در حال مسابقه هستيد در ذهن مجسم كنيد. سپس، لباسي كه پوشيده‌ايد، اشخاصي كه با شما هستند، فضاي اطراف و هيجان موجود را در محيط را تجسم كنيد. حالا، مهارتتان را در ذهن انجام دهيد، بعد فنون و مهارتهاي  ويژه را به طور ذهني تمرين كنيد.

شما از اين طريق خود را با محيط مسابقه آشنا كرده و بخشي از اضطراب مسابقه را كاهش دهيد.

تصوير سازي ذهني :

تصوير سازي ذهني يا تجسم، توانايي خلق تصاويري در ذهن است كه در ورزش به منظورها و شيوه‌هاي مختلف به كار مي‌آيد:

 • براي ايجاد حالتي از آرميدگي از طريق تجسم يك صحنه آرامش بخش.
 • در تمرين ذهني يك اجراي خوب، تصوير واقعه‌اي در آينده، يا تصوير سازي، موجب يادگيري يك مهارت جديد مي‌گردد.
 • براي ارتقاء روش انجام يك مهارت ويژه
 • براي كمك به حل مسئله

مرور ذهني

در تمرين ذهني براي كنترل تخيلاتي كه از اجراي خود داريد از تصوير سازي ذهني استفاده مي‌شود تا:

 • يك اجراي خوب را مرور كنيد (براي اينكه شما را با احساسي كه با يك اجراي واقعاً خوب همراه است آشنا كند)
 • اجراء يا مسابقه‌اي را كه در پيش است، مرور كنيد (براي اينكه شما را با موقعيت مسابقه آشنا كند و از طريق تداوم تلقين، موفقيت و اطمينان شما را افزايش دهد)
 • يادگيري مهارت را افزايش دهد.

اجراي مهارت، يك امر جسماني است ولي اين مغز است كه، سازماندهي و هماهنگي را انجام مي‌دهد. در تمرينات، هدف از تكرار زياد مهارت اين است كه پيامهاي عصبي را مكرراً از مغز به عضلات ارسال نمائيم تا در واقع مسير را پاك نموده و در آينده مهارت را به طور كامل انجام دهيم. تصور تمرين يك مهارت شما را قادر مي‌سازد تا بدون اجراي بدني حركت، در مسيرهاي عصبي سفر كنيد. اين روند باعث تقويت مهارت شده و به شما كمك مي‌كند تا آن را سريع تر بياموزيد.

بهسازي اجراي يك مهارت

تصوير سازي ذهني را مي‌توان در تمرين و مسابقه به منظور اجراي موفقيت آميزتر در مهارت بكار برد. بخاطر بياوريد كه تصوير سازي ذهني به وسيله نيمكره راست مغز انجام مي‌شود و بدن را هدايت ميكند و از اين طريق باعث ميشود كه ازش اتلاف انررژي براي تلاش شديدتر جلوگيري شود. اضافه كردن تصاويري كه در واقع وجود ندارد بعنوان بخشي از حركت نيز ميتواند اجراي مهارت را آسان كند. تصاويري از اين قبيل در رشته تيراندازي بسيار مورد بگيرد براي مثال ممكن استفاده قرار ميگيرند براي مثال ممكن است تيراندازي تصور كد كه ستون‌هاي محكم سيماني او را سر پا نگه داشته‌اند. اين تصور ثبات، وضعيت جسمي او را تضمين و در هدف گيري دقيق‌تر به او كمك مي‌كند. براي مثال ثبات و دقت را مي‌توان با استفاده از متن زير افزايش داد.

زماني كه براي شليك كردن حالت مي‌گيرد، مثل آن است كه بداخل يك تونل قدم گذارده‌ايد، اين تونل ديواره‌هاي شفافي دارد و شما مي‌توانيد سوي ديگر آن را ببينيد. ولي براي تيراندازي خوب، فقط از چيزهايي آگاه هستيد كه به آنها نياز داريد. اين تونل يا راهرو، تمركز شماست و زماني كه به هدف نگاه مي‌كنيد، نگاهتان چنان باريك مي‌شود كه به وسط هدف اصابت مي‌كند، وقتي آماده شليك هستيد، خود را درست مانند يك مجسمه تجسم كنيد. مجسمه‌اي كه در جاي خود ميخكوب شده است و تنها اندام متحرك آن انگشت سبابه است. از دستگاه نشانه روي تا وسط هدف، يك خط باريك و روشن كشيده شده است و مجسمه به طور خودكار شليك خود را درست روي خط انجام مي‌دهد.

فهرست مطالب

فهرست

مقدمه

پيشگفتار

فصل اول : كليات

تاريخچه ورزش تيراندازي و فدراسيون‌ تيراندازي جمهوري اسلامي ايران

رشته‌هاي شناخته شده از سوي ISSF

آشنايي با اصول ايمني در تيراندازي

فصل دوم

آشنايي با تجهيزات تيراندازي

فصل سوم : فاكتورهاي اساسي در تيراندازي

آمادگي جسماني

آمادگي تكنيكي

آمادگي تاكتيكي

آمادگي رواني

فصل چهارم : تيراندازي با تپانچه

آشنايي با تكنيك‌هاي تيراندازي در تپانچه بادي

نگهداري سلاح

تنفس

چشم و مكانيزم ديد

دستگاه نشانه روي يا شكاف درجه

رها كردن ماشه

هماهنگي بين نيروهاي ايستا و پويا در رها كردن ماشه و نشانه روي

سطح آمادگي مطلوب نيروها

عمليات تكميلي

فصل پنجم : تيراندازي با تفنگ

روش اجراي تكنيك با تفنگ بادي

حالت گيري

تنفس

هدف گيري و تنظيم عناصر ديد

شليك (رها شدن ماشه)

عمليات تكميلي

فصل ششم

نحوه برگزاري مسابقات دررشته‌هاي ۱۰ متر

فصل هفتم : آماده سازي مسابقاتي

آماده شدن براي حضور در خط آتش

فصل هشتم

تغذيه

۹۲ص

فاقد منابع

۱۹- تربیت بدنی و علوم ورزشی

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   تحقیق پیدایش تیراندازی و اصول تیراندازی
دانلود:  
قیمت محصول:   11950 تومان
تعداد صفحه:   92 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<