امروز :یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
۶ام مرداد ۱۴۰۰
0
0
نام محصول:   مقاله کالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی تریان
کد محصول:   2278
قیمت محصول:   14950 تومان
تعداد صفحه:   107 صفحه - ورد: قابل ویرایش
پسورد:   ندارد
مقاله کالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی تریان
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات اگر به هر دلیلی امکان خرید آنلاین را ندارید می توانید از طریق کارت به کارت و فایل مورد نظرتان را به ایمیلتان ارسال میکنیم..
دانلود:  
قیمت محصول:   14950 تومان
تعداد صفحه:   107 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود مقاله کالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی تریان

در این تحقیق به کالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی تریان پرداخته شده، بيضه‌ها در خارج از بدن در ناحيه مغابني درون كيسه بيضه قرار دارند براي اينكه توليد اسپرم با موفقيت انجام شود و تحت تأثير استرس‌هاي حرارتي نباشد مي‌بايست دمايي بيضه كمتر از دماي بدن باشد از اينرو سيستمي توسعه يافته به نام پديده تنظيم درجه حرارت[۳] كه اين امر را محقق سازد. بخش دروني اسكتروم بوسيله ماهيچه‌هاي كرماستر دارتوس پوشانده شده‌است كه در هواي سرد بطور خودكار تحت كنترل عصبي منقبض مي‌شود و بيضه‌ها را به طرف بدن نزديك مي‌سازد، برعكس در هواي گرم منبسط شده و آنها را از بدن دور مي‌سازد.

چند رباط كوچك بين تشكيلات مختلف داخل كيسه بيضه  وجود دارد. رباط اصلي بيضه، قطب شكمي بيضه را به دم اپيديديوم متصل مي‌كند كه با رباط عقبي( دمي) اپيديديوم به غشاي مهبلي هم مي‌چسبد. اين رباط‌ها از گويرناكولوم[۶] مشتق شده‌اند. بالاخره در سطح داخلي كيسه اسكروتوم كه لايه غشاي مهبلي وجود دارد كه يكي جداري كه به سطح داخلي اسكروتوم چسبيده و ديگري اخشايي كه به سطح خارجي بيضه چسبيده‌اند متصل مي‌كند.

بيضه

بيضه‌هاي نريان در نزديكي ناحيه معابني در كيسه بيضه قرار گرفته‌اند. پرده دارتوس[۸] ديواره بين بيضه‌اي را تشكيل مي‌دهد. خود بيضه‌ها از دو لايه صفاقي پوشيده شده‌اند كه اين لايه‌هاي صفاقي هنگام پائين‌آمدن بيضه از مجراي مغابني وشكل‌گيري يك حفره جانبي در پرده صفاق جداري تشكيل مي‌شود. همراه با شكل‌گيري اين حفره جانبي انشعاباتي از عضله مايل داخلي[۹] شكمي نيز به آن وارد مي‌گردد كه بين پرده كرماستر و غشاي مهبلي قرار مي‌گيرد(۷).

كپسول يا پرده سفيد بيضه،[۱۰] بطور عمده از بافت رشته‌اي تشكيل شده ولي الياف عضلاني صافي هم دارد، كه وظيفه آنها ناشناخته است. اين پرده برروي كپسول غشاي مهبلي[۱۱] اصلي قرار دارد. رگهاي خوني اصلي بيضه قبل از نفوذ در كپسول و رساندن خون به پارانشيم بيضه در سطح پرده سفيد پخش شده‌اند، در حاليكه اعصاب بيضه در جدار آن قرار مي‌گيرند و در داخل بيضه بافت عصبي ناچيزي يافت مي‌شود. بافت بيضه از دو قسمت تشكيل شده‌است: ۱ – لوله‌هاي مني‌ساز[۱۲] ۲- بافت بينابيني.[۱۳]

هر لوله مني‌ساز لوله بدون انشعاب بسيار پيچيده‌اي است كه انتهاي آن در لوله‌هاي[۱۴] جمع‌‌كننده باز مي‌شود، و اين مجرا نيز به نوبه خود به مجراي اپيديديوم مرتبط مي‌شود. لوله‌هاي مني‌ساز با پرده قاعده‌اي[۱۵] محدود مي‌گردند و تقريباً بطور كامل با سلولهاي عضله‌اي شكل قابل انقباض احاطه شده‌اند. در داخل لوله‌هاي اسپرم‌ساز لايه پوششي مني‌ساز خود از دو دسته سلول اصلي به نامهاي سلولهاي سوماتيك[۱۶] سرتولي و سلولهاي زاينده [۱۷]تشكيل شده‌است. شكل و ميزان بافت بينابيني كه از سلولهاي ليديگ[۱۸] توليدكنندة هورمونهاي استروئيدي و رگهاي خوني و لنفي تشكيل شده، در حيوانات مختلف بسيار متفاوت است براي مثال بافت بينابيني زيادي در نريان‌ و خوك ديده مي‌شود ولي در نشخواركنندگان ميزان اين بافت نسبتاً كم است(شكل ۲).

اپيديديم

اپيديديم لوله پيچ‌خورده‌اي است كه توط ۱۳ تا ۱۵ مجراي آوران[۱] اسپرم توليدشده در لوله‌هاي مني‌ساز را از طريق لوله‌هاي راست و rete testis گرفته و دريافت نموده و انقباض مي‌دهند(۷)و (۸).

اپيديديم از بيرون به صورت عضو تقريباً استوانه‌اي شكل ديده مي‌شود كه از سه قسمت تشكيل مي‌شود. سر اپيديديم،[۲] بدنه اپيديديم[۳] كه در وسط قرار گرفته و دم اپيديديم[۴] كه در امتداد مجراي[۵] وابران قرار دارد.

ديواره عضلاني مجراي اپيديديم با حركات دودي خود، اسپرماتوزوئيدها را به جلو مي‌راند. اسپرماتوزوئيدها كه هنگام ورود به بيضه نارس هستند و در ضمن عبور از اپيديديم به ويژه د ناحيه سرابي‌ اپيديديم بالغ مي‌گردند.دم اپيديديم هم مخزن اسپرماتوزوئيد‌هاي كاملاً رسيده‌است و در حيواني كه از نظر جنسي فعال است اين قسمت در اثر تجمع اسپرمهاي ذخيره‌شده متورم و سفت و قابل ارتجاع مي‌گردد. طول اپيديديم در نريان طويل‌تر از گاو نر حدود ۴۵ متر مي‌باشد.

هر بيضه بوسيله بند بيضه به بدن متصل است كه سرخرگ اسپرماتيك دروني و سياهرگ اسپرماتيك در بخش پيشين و از مجراي وابران در بخش پسين آن قرار دارد.

خونرساني به بيضه با شريانهاي بيضه است كه از آئورت خلفي در نزديكي شريان كليوي منشعب مي‌شوند اين عروق بصورت شريانهاي پيچ‌در پيچ از مجراي مغابني مي‌گذرند و با پرده صفاقي پوشيده شده و قسمت اصلي بند بيضه را تشكيل مي‌دهند.

خون بيضه از طريق شبكه ارتباطي وريدي[۱] كه آن نيز به صورت پيچ‌درپيچ مي‌باشد از طريق بند بيضه خارج مي‌گردد و از آنجا به وريد ميانخالي پائيني مي‌ريزند البته اين شبكه پيچ‌درپيچ ابتدا انشعابات زيادي را دارا مي‌‌باشد. ولي بتدريج كه بند بيضه بالا مي‌رود شاخه‌هاي جانبي كمتري از آن قابل تشخيص است تا اينكه فقط يكي دو وريد به مجراي مغابني وارد مي‌شوند و در نهايت بصورت يك رگ به وريد ميانخالي خلفي يا وريد كليوي مي‌ريزد. شريان بيضه شبكة پيچك مانند را احاطه مي‌كند و در ارتباط خيلي نزديك با آن است بطوريكه شريان و وريد معمولاً يك پرده داخلي مشترك دارند

طول شريان بيضه به دليل پيچيدگي‌هاي آن خيلي زياد است كه اين باعث سه ويژگي مي‌شود: ۱- وقتي شريان به بيضه مي‌رسد نبض شرياني تقريباً بطور كامل از بين رفته است و به نظر مي‌رسد رسيدن خون شرياني به صورت ضرباني به بيضه‌ها با اسپرم‌زايي طبيعي ناسازگار است. ۲- اسپرم‌زايي در درجه حرارت كمتري از ۶ درجه حرارت قسمت مياني بدن پستانداران بهتر انجام مي‌شود و در كنار هم قرارگرفتن شريان و وريد باعث تبادل حرارت بين آنها مي‌شود بطوريكه درجه حرارت بيضه چند درجه از مركز بدن پائين‌تر است. ۳- احتمال دارد تبادل مولكولهاي كوچك مثل تستوستورن بين دو جريان با جهت مخالف در وريد و شريان بيضه صورت بگيرد البته اهميت اين انتقال هنوز كاملاً‌ مشخص نيست.

اعصاب بيضه از سيستم سمپاتيك سينه اي[۲]– كمري مشتق مي‌شوند كه رشته‌هاي حركتي احشايي آن عضله صاف شريان كوچك بيضه و كپسول اپيديديم و بيضه را تعصيب مي‌كند.

كيسه بيضه هر دو دسته عصب احشايي و سوماتيك را دارد كه از اعصابي پي مشتق مي‌شوند كه از مجراي مغابني مي‌گذرند و به صورت شاخه‌هاي عصب شرمي[۳] خارج مي‌شوند. از ديگر خصوصيات اعصاب كيسه‌اي بيضه وجود عصب حركتي عضله كرماستر و داتروس است كه نقش مهمي در تبادل حرارتي بيضه دارد.(۶)

آلت تناسلي( قضيب)

آلت تناسلي شامل دو مجراي بافت قابل نعوظ و يك مجراي پيشابراه آلت تناسلي نام اورتر است پيشابراه با جسم اسفنجي آلت تناسلي احاطه شده كه از پياز آلت تناسلي شروع شده  به سر آلت تناسلي ختم مي‌گردد، قسمت پيشين آلت تناسلي از اجسام غاري آلت تناسلي زوج تشكيل شده كه از ريشه آلت تناسلي شروع شده و در پشت سر آلت مي‌يابد.

خون‌رساني هر سه مجرا از شاخه‌هاي شريان شرمي است ولي تخليه وريدي ccp [4] با csP‌[۵] خيلي فرق مي‌كند. Ccp از طريق ريشه آلت تناسلي در وريد[۶] شرمي تخليه مي‌شود ولي csP در وريد پشتي آلت از قسمت انتهايي آن تخليه مي‌شود. بنابراين خونرساني و تخلية خون CCP هر دو از راه ريشه آلت است ولي خونرساني به csP از پياز و تخليه آن از قسمت انتهايي آن است. ريشه‌هاي آلت را عضلات وركي[۷] غاري احاطه كرده كه انقباض آنها وريدي را كه CCP تخليه مي‌كند مسدود مي‌كند. بطوريكه فضاهاي غاري بافت قابل نعوظ در انتهاي بسته CCP پر از خون مي‌شود و باعث سفت و طويل‌شدن آلت[۸] مي‌شود. (۶) .(شكل ۵).

در اسب مسير رشته‌هاي عضلاني صافي كه در امتداد آلت قرار دارند به استطاله‌هاي CCP مربوط است. اين رشته‌ها معمولاً در حال انقباض تونيك هستند و آلت را در غلاف[۱] نگه مي‌دارند. هنگام نعوظ و دفع ادرار به سختي اين عضلات كم شده باعث پرولاپس آلت از غلاف مي‌شود.

در اسب و سگ نعوظ باعث افزايش طول و قطر آلت مي‌شود چون خميدگي سيگموئيد وجود ندارد و طويل‌شدن آلت كاملاً در اثر پرخوني عروق مي‌باشد.

بازتاب انزال با  اعصاب حسي سرآلت تحريك مي‌شود كه از راه عصب پشتي آلت كه شاخه‌اي از عصب شرمي است تحريكات را به طناب نخاعي منتقل مي‌كند. سپس نعوظ و انزال بيشتر به صورت بازتابهاي نخاعي در بخش كمري و خاجي نخاع همآهنگ مي‌شود، خوب كاركردن اين عصب براي ايجاد بازتاب انزال ضروري است و اگر آسيب ببيند، انزال ولي نغوظ غير ممكن خواهد شد.

هنگام انزال سر آلت اسب وارد مجراي گردن رحم مي‌شود و انزال از اين راه در داخل رحم صورت مي‌گيرد.

به جلو راندن مني در پيشابراه با انقباضات عضلة پيازي اسفنجي صورت مي‌گيرد كه در پياز آلت روي CSP قرار مي‌گيرد، چون CSP از قسمت انتهايي تخليه مي‌شود با فشار زيادي كه در CCP ايجاد مي‌شود اين كار ممكن نيست، بنابراين هر انقباض عضلة پيازي اسفنجي باعث موج زودگذر افزايش فشار در CSP مي‌شود كه از پياز به سرآلت امتداد دارد و از آنجا با تخليه وريدي پشتي خون ناپديد مي‌شود. چون CCP سفت است افزايش فشار داخل CSP باعث ايجاد موج انسداد پيشابراه مي‌شود. اين موج پيشرو همراه با انقباض عضله‌اي كه پيشابراه خارج لگني را احاطه مي‌كند باعث جابجايي قطرات مني در طول پيشابراه مي‌شود (۶).

(۱-۶) غدد ضميمه

غدد ضميمه جنسي در امتداد قسمت لگني ميز راه قرار گرفته و داراي مجاري خارجي

داخل مجاري تناسلي مي باشند كه ترشحات آنها را بداخل ميزراه تخليه مي‌كند. اين غدد شامل غدد وزيكولي[۳] غده پروستات[۴] و غدد پيازي[۵] پيشابراهي مي‌باشد. ترشحات اين غدد قسمت اعظم حجم مايع مني[۶] را تشكيل مي‌دهند. بعلاوه ترشحات اين غدد حاوي محلولي از بافرها، مواد مغذي و ديگر مواد مورد نياز براي تأمين بهترين ميزان تحرك و باروري اسپرم مي‌باشند(۶).

(۱-۶-۱) غدد وزيكولي

در قسمت بالائي گردن مثانه قرار دارد.در اسب كيسه‌اي شكل است. طول آنها ۱۵-۱۳ سانتيمتر مي‌باشد. اين غدد سهم عمده‌اي از مواد موجود در مني را مي‌سازند كه عبارتند از فروكتوز و سوربيتول كه منابع اصلي انرژي براي اسپرم‌ها مي‌باشند. فسفات و كربنات( بعنوان بافر)، هر دو در اين ترشحات يافت شده و از نظر محافظت اسپرم در مقابل تغييرات PH مجراي ادراري تناسلي اهميت دارند. تغييرات PH براي اسپرم بسيار مضر و خطرناك مي‌باشد(۶).

(۱-۶-۲) غدد پروستات

غدد پروستات غده منفردي است كه در اطراف ميزراه درست در قسمت خلفي مجاري خروجي غده وزيكولي قرار گرفته‌است.در اسب واجد يك بدنه است كه توسط يك قسمت باريك به نام اسيتموس به دو لب تقسيم مي‌شود. ترشحات آن آبكي است.

ترشحات غده پروستات از نظر يونهاي مينرال مانند سديم، كلر، كلسيم، و منيزيم غني مي‌باشد.(۶)

(۱-۶-۳) غدد پيازي – پيشابراهي

غدد پيازي – پيشابراهي يك جفت هستند كه در امتداد مجاري ادراري نزديك نقطه‌اي كه از لگن خارج مي‌شود قرار دارند. اين غده در اسب كوچك و گرد است كه بين مقعد و پيشابراه قرار دارند و واجد ۳ تا چهار مجرا بداخل لوله ادراري تناسلي مي‌باشند. ترشح آبكي آنها قبل از جفت‌گيري تميز‌كننده پيشابراه مي‌باشد.

مواد تشكيل‌دهنده پلاسماي مني وظايف مختلفي برعهده دارند كه تأمين انرژي، ثابت نگه‌داشتن فشار اسمزي، ترشح‌كردن يونهاي كلسيم آزاد و ثابت‌ نگهداشتن PH از جمله وظايف آنها مي‌باشد.(۶)

فصل دوم: فيزيولوژي تناسلي نريان

(۱-۲-۱) فيزيولوژي بيضه

هورمون شناسي

تمام جنبه‌هاي فيزيولوژي توليدمثل دام نر تحت كنترل گنادوتروپين‌هاي FSH/LH مي‌باشند لوتئيني[۷] كننده(LH ) 2- هورمون محرك فوليكول(FSH )[8] مي‌باشد، ترشح LH ضرباني است و مراحل نامنظم ترشح هر ۲ تا ۴ ساعت ديده مي‌شود. اثر LH در مرحله اول در سلولهاي ليديك است كه با اثر در آدينلات سيكلاز عمل كرده، استروئيدزايي را با تنظيم مرحلة محدودكنندة ميزان استروئيدزايي، يعني تبديل كلسترول به پيش‌ساز تستوسترون، پرگننولون، شروع مي‌كند. حداكثر  غلظت تستوسترون حدود ۴۰ دقيقه بعد از حداكثر LH است و ظرف ۴۰ تا۸۰ دقيقة بعدي به ميزان قبل از تحريك برمي‌گردد. تستوسترون براي توليد اسپرم در بيضه و  بلوغ آنها در اپيديديم براي فعاليت غدد ضميمة جنسي و ايجاد صفات ثانويه جنسي حيوان نر لازم است. تستوسترون بعد از بنزني‌شدن و تبديل به استروژن در مغز عامل تنظيم ترشح LH با واكنش بازگشتي منفي[۹] است. جالب اينكه در حيواناتي كه مدت طولاني است اخته شده‌اند واكنش بازگشتي منفي و ميل جنسي را با تزريق تستوسترون نمي‌توان ايجاد كرد چون فعاليت آنزيم بنزني‌كننده( آروماتاز)[۱۰] مغز از بين رفته‌است و براي ايجاد اين دو اثر بايد خود استروژن را تزريق كنند.

در داخل لوله مني‌ساز تستوسترون يا احياي كربن ۵ به ۵ دي هيدروتستوسترون[۱۱](DHT ) تبديل مي‌شود كه به بنزني‌شدن حساس نيست و آندوژني قوي‌تر از خود تستوسترون است.

تستوسترون و DHT در هر دو لولة مني‌ساز به محصول ترشحي سلولهاي سرتولي پروتئين متصل شونده به آندروژن[۱۲](ABP ) متصل مي‌شوند بنابراين نقش ABP ظاهراً‌ نگهداشتن غلظت بالاي آندروژن در لوله مني‌ساز و اپيديديم است

هدف اصلي FSH سلولهاي سرتولي است كه به كمك سيستمهاي آنزيمي مربوط به ادينلات سايكلاز هم عمل مي‌كند. تحت تأثير FSH سلولهاي سرتولي ABP ترشح مي‌كنند و تستوسترون را بنزني كرده و به استروژن تبديل مي‌كند(۷).

تحريك با FSH به اندازه كافي لازم است تا سلولهاي سرتولي را وادار به تقويت اسپرم‌زايي نمايد. درباره روند ترشح FSH بحث وجود دارد بعضي آن را ضرباني مي‌دانند، روشي شبيه به LH ولي عده‌اي متوجه شده‌اند ترشح آن فقط نوساني طولاني مدت دارد. ترشح FSH با استروئيدهاي گنادي بنام اين‌هيبين[۱۳] تنظيم مي‌شود پروتئين تنظيم‌كننده كه از سلولهاي سرتولي ترشح مي‌شود.

اسپرماتوژنز

اسپرماتوژنز فرآيند اصلي توليدمثل حيوانات نر است كه منجر به توليد اسپرماتوزوئيد مي‌شود اين عمل در لوله‌‌هاي مني‌ساز بيضة بالغ صورت مي‌گيرد و شامل سه فرآيند اصلي است اسپرماتوگوني‌هاي تفكيك‌شده وارد دوره تقسيم و تكثير ميتوز مي‌شوند كه با تقسيم ميوز و كاهش ژنوم دپيلوئيد به ژنوم هاپلوئيد دنبال مي‌شود. بالاخره سلولهاي بعد از ميوز، مرحلة تغيير شكل اسپرميوژنز را مي‌گذرانند كه منجر به آزادشدن اسپرماتوزوئيدها در حفره داخل لولة مني‌ساز مي‌شود.

غشاي قاعده‌اي لولة مني‌ساز از خارج با سلولهاي فيبروپلاست است و ميوئيد احاطه شده است. خون‌رساني به غشاء قاعده‌اي محدود است و خون به داخل لوله وارد نمي‌شود. در جدار داخلي لوله‌هاي مني‌ساز سلولهاي سوماتيك سرتولي و مراحل مختلف سلولهاي مني‌ساز وجود دارند كه با هم لاية پوششي مني‌ساز را تشكيل مي‌ دهند. سلولهاي سرتولي به شكل استوانه‌اي نامنظم هستند كه هسته بزرگ و مختلف‌الشكل آنها نزديك غشاي قاعده‌اي قرار دارد. اين سلولها در مرحله جنيني و قبل از بلوغ حيوان تقسيم مي‌شوند و در زمان بلوغ حيوان به رشد كامل رسيده‌اند.

سلولهاي سرتولي استروژن، اين‌هيبين، پپتيدي شبيه هورمون آزادكننده گنادوتروفين، چند پروتئين( از جمله ABP ) ، لاكتات، پيرووات را ترشح مي‌كند(۷).

در حيوان بالغ اسپرماتوگونيها به انواع A ، واسطه‌‌اي، و B تقسيم مي‌شوند و در هر نوع تقسيمات فرعي بيشتري برحسب شكل و ميزان تفكيك سلولها وجود دارد. گروه A اسپرماتوگوني كمتر از هم تفكيك شده و مخزن سلولهاي اصلي در لوله مني‌‌ساز مي‌باشند يك سلول توليدشده( دختر) به صورت سلول اصلي مي‌ماند و ديگري وارد تقسيمات ميتوز و ميوز بعدي مي‌شود. همه اسپرماتوگونيها در تماس با غشاي قاعده‌اي مي‌مانند اما وقتي تقسيم نهايي ميوز اسپرماتوگوني، اسپرماتوسيت اوليه را بوجود مي‌آورد سيتوپلاسم سلولهاي سرتولي بين غشاي قاعده‌‌اي و اسپرماتوسيتهاي اوليه قرار مي‌گيرد. ستز DNA ضمن تقسيم ميتوز انجام مي‌شود و ستز RNA در مرحله پري‌لپتوتن و آخر پاكي‌تن صورت مي‌گيرد.

سپس تقسيم اول ميوز به مراحل خيلي حساس زايگوتن و پاكي‌تن پيش مي‌رود مرحله پاكي‌تن به مواد مضر مثل درجه حرارت زياد بيضه و خوب ادامه نيافتن اسپرم‌زائي در اثر ميزان نامناسب گنادوتروفين خيلي حساس است.

به اين ترتيب نتايج تقسيم اوليه ميوز، اسپرماتوسيتهاي ثانويه، از قسمت قاعده‌اي به قسمت بالاي لولة مني‌ساز نقل مكان كرده بعد از آن از قسمت مايع بافتي به كلي جدا مي‌شوند. تقسيم دوم ميوز اسپرماتيدها را توليد مي‌كند كه ديگر تقسيم نمي‌شوند. بعد از آن اسپرماتيدها متمايز شده به اسپرماتوزئيد تبديل مي‌شوند.

در انتهاي ميوز اسپرماتيدها سلولهاي ديگري با هسته‌هاي گرد هستند كه فعاليت سلولي و شكل ظاهري آنها هنگام اسپرميوژنر بايد خيلي تغيير كند. بلافاصله بعد از تمام‌شدن ميوز، اسپرماتيد وارد مرحله سنز RNA مي‌شود كه شروع غليظ‌شدن كروماتين هسته را به دنبال دارد.

همزمان با آن مواد آكروسومي در دستگاه گلژي ساخته مي‌شود و حبابهاي آن به تدريج به هم پيوسته آكروسوم را ايجاد مي‌كند و بعد با طويل‌شدن هسته، آكروسوم روي قطب قاعده‌اي هسته تشكيل مي‌شود و در قطب مقابل آن تشكيل تاژك از يكي از سانتريولها شروع مي‌شود مرحله آخر تشكيل تاژك تشكيل قطعه مياني است كه مارپيچي از ميتوكندري دور قسمت مركزي تاژك متمركز مي‌شود.

بالاخره حجم اسپرماتيد هنگام اسپرميوژنر كاهش مي‌يابد اسپرماتوزوئيد با قطره سيتوپلاسمي [۱۴]باقيمانده از غار سرتولي بداخل لولة مني‌ساز رانده مي شود.(۲)

طول مراحل اسپرم‌زايي يعني زمان بين تقسيم اسپرماتوگونيها و آزادشدن اسپرماتوزوئيدها در نريان ۵۷ روز است(۱). عبور از اپيديديم ۸ تا ۱۴ روز ديگر طول مي‌كشد بنابراين فاصله بين حساسترين مرحله اسپرم‌زايي يعني پروفازميوز و انزال تقريباً ۳۰ روز است(۷).

در نتيجه فاصله بين آسيب‌ديدن بيضه و ظهور اسپرماتوزوئيدهاي غيرطبيعي در مايع انزالي بسته به محل آزردگي اغلب بين ۳۰ تا ۶۰ روز است.

لاية پوششي مني‌ساز به شكل لايه‌هاي متحدالمركز اسپرماتوگوني، اسپرماتوسيت و اسپرماتيد و با ارتباط بين نسلهاي سلولي در تمام عمق لاية پوششي مني‌ساز است.

هر نسل از سلولهاي مني‌ساز با پلهاي سيتوپلاسمي به هم مربوط است. بطوريكه مراحل تكاملي در هر نسل همزمان است و هر منطقه از لايه پوششي مني‌ساز سلولهايي در مرحله تكامل يكسان را نشان مي‌دهد. وقتي دو نسل اسپرماتوسيت اوليه و يك نسل اسپرماتيد موجود باشد رابطة سلولي را نوع ۱ و وقتي فقط يك نسل اسپرماتوسيت اوليه و دو نسل اسپرماتيد موجود باشد رابطة سلولي را نوع ۲ مي‌گويند.

تبديل نوع ۱ را به نوع ۲ بعد از بلوغ ديده مي‌شود در حاليكه تبديل نوع ۲ به نوع ۱ با آزادشدن اسپرماتوزوئيدها و ورود نسل جديد اسپرماتوسيت از تقيسم آخر اسپرماتورگوني ديده مي‌شود.

فيزيولوژي اپيديدم

اسپرماتوزئيدها حين عبور از اپيديدم خيلي تغيير مي‌كنند. اپيديدم به آندروژن خيلي وابسته است به اين دليل اگر ميزان آندروژن كم شود عمل اپيديدم بلافاصله مختل مي‌شود باقيمانده سيتوپلاسمي در ابتدا در پشت و نزديك سر اسپرماتوزوئيد قرار دارد ولي قبل از اينكه بالاخره در دم اپيديدم آزاد شود به طرف انتهاي قطعه مياني منتقل مي‌شود.

اسپرماتوزوئيدها  در سراپي اپيديدم بي‌حركت است ولي بتدريج كه از بدنة آن عبور مي‌كنند قدرت حركت و باروري را بدست مي‌آورند. تغيير ديگري كه هنگام عبور از اپيديدم در اسپرماتوزوئيدها ايجاد مي‌شود و كمتر آشكار است ولي اهميت آن برابر با بيشتر از تغيير شكل ظاهري است، تغيير غشاي پلاسمايي است كه به سطح آن گليكوپروتئينها مي‌چسبند يا در اثر ترشح اپيديدم و سلولهاي داخل مجرا تغيير مي‌كند. احتمالاً اين عمل آكروسوم را در زماني كه اسپرماتوزوئيدها در دستگاه تناسلي ماده قرار مي‌گيرد ثابت و پايدار مي‌كند و خاصيت تحريك ايمني سطح اسپرماتوزوئيدها را كم كرده و قدرت اتصال غشاي اسپرم را به منطقه[۱] روشن واقع در روي تخمك را بيشتر مي‌كند.

برحسب گونة حيوان ۸ تا ۱۴ روز طول مي‌كشد تا اسپرماتوزوئيدها از اپيديدم عبور كنند زمان عبور از سر و بدنه ثابت است ولي دم اپيديدم اثر دوگانه دارد محل بلوغ و ذخيره شده‌است طوريكه در زمان انزال زياد زمان عبور از دم ممكن است كم شود و اسپرماتوزوئيدهاي نسبتاً‌ بالغ انزال شود. اگرچه اسپرماتوزوئيدهايي كه در دم اپيديدم ذخيره مي‌شوند قدرت حركت دارند اما تحرك تا زمان انزال در آنها ديده نمي‌شود. بنابراين اسپرم در اپيديدم تحرك خيلي كمي نشان مي‌دهد ولي در هنگام مخلوط‌شدن با پلاسماي مني هنگام انزال سريع فعال مي‌شود.(۷)

(۴-۲-۱) رفتار جفت‌گيري در نريان

اسب بدنبال دخول چند حركت خاص جفت‌گيري به اندام خلفي مي‌دهد كه ظرف يك دقيقه منجر به انزال مي‌شود. هنگام انزال چند موج  دودي پيشابراه را مي‌توان در سطح زير آلت تناسلي لمس كرد، در عين حال اسب حركت خاص دم را هم به بالا[۲] و پائين نشان مي‌دهد. سپس اسب پائين مي‌آيد(۷).

فصل سوم: بررسي و ارزيابي توانايي توليد مثل در نريان

اهداف آزمايشات

اين مسئله كه آيا يك نريان در شرايط خاص توانايي نعوظ و انزال و داخل‌كردن آلت تناسلي خود به درون يك مهبل( طبيعي يا مصنوعي) را دارد و آيا مني آن توانايي باروركردن ماديان را دارا مي‌باشد از اهداف ارزيابي توان توليدمثل نريان است. همچنين بايد سالم‌بودن دستگاه تناسلي و كيفيت مني آن مورد بررسي قرار دقيق قرار گيرد. كه اين موضوع شامل بررسي بيماريهاي مقاربتي هم مي‌شود. نتايج آزمايشات و تست‌هاي بعمل آمده را به استاندارد اسبهاي نر بارور و طبيعي مقايسه مي‌كنيم. وقتي نتايج حاصله هم طبيعي باشد مي‌توان انتظار داشت كه با مراقبت كافي توليدمثلي موفق و راضي‌‌كننده داشته‌باشيم.

اما اگر نتايج حاصله از حد مطلوب كمتر باشد باروري از حد  مطلوب كمتر خواهد بود كه گاهي مي‌توان با مراقبت‌هاي ويژه ميزان باروري اين نريانها را بالا برد.

بنابراين آزمايشات مي‌تواند ما را در پيش‌بيني باروري يك نريان كمك كند. و البته مسئله خيلي مهم اين است كه اين آزمايشات اطلاعات لازم را براي بهينه‌سازي( بهبود باروري) نريان‌ها را هم فراهم مي‌سازد.(۱)

مراحل اصلي آزمايش

اولين مرحله در آزمايش اسپرم تهيه و جمع‌آوري سابقه نريان مي‌باشد. اين سابقه شامل برنامه‌هاي بهداشتي، غذايي، تمريني، كاربرد قبلي و فعلي( حيوان) عملكرد قبلي توليدمثل، نتايج آزمايشات قبلي و سابقه بيماريها و درمانهاي انجام شده در گذشته مي‌باشد. ثبت اطلاعات در مورد مديريت باروري بويژه در زماني كه تغييرات اين مديريت منجر به بروز تغييرات در قدرت باروري نريان شده‌باشد بسيار مفيد مي‌باشد. در اغلب اوقات كسب اطلاعات در مورد عملكرد توليد مثلي اخير نريان حائز اهميت است. اين اطلاعات را مي‌توان بوسيله آيتم‌هاي زير بدست آورد:

در مورد نريانهايي كه بصورت طبيعي جفت‌گيري كرده‌اند:

  • تعداد ماديانهايي كه با نريان جفت‌گيري كرده‌اند و در كنار آن تعداد ماديانهاي باردار شده

۲- تعدد جفت‌گيري اين اطلاعاتت مي‌بايست شامل آمار روزانه ماديانهايي كه جفت‌گيري كرده‌اند و تعداد ماديانهايي كه در هفته گذشته جفت‌گيري كرده‌اند، باشد.

۳- تعداد جفت‌گيري در هر سيكل

۴- ميزان آبستني در هر سيكل فحلي

۵- ميزان كل آبستني در يك فصل

۶- در نظر گرفتن موارد خاص در مورد ماديانهاي كشش‌ داده شده از جمله تعداد ماديانهاي باكره، شيردار، ماديانهايي كه حداقل يكبار زايمان كرده‌اند ولي مدتي است كه باردار نشده‌اند و امثال آن.

۷- رفتار جنسي: براي مثال آيا نريان عمل دخول كردن را كامل انجام مي‌دهد و آيا آلت تناسلي تا زمان انزال در دستگاه تناسلي باقي مي‌ماند؟

جمع‌آوري اطلاعات در مورد اسبهايي كه بطور مصنوعي جفت‌گيري كرده‌اند:

از ۶-۱ مانند جفت‌گيري در حالت طبيعي مي‌باشد. البته در اين حالت مي‌بايست تعداد ماديانهاي تلقيح‌شده به ازاي هر انزال و تعداد فركانس جمع‌آوري و اخذ اسپرم ثبت گردد.

۷- حجم متوسط،غلظت، تعداد كلي اسپرم، قدرت حركت و شكل اسپرم در مني مي‌بايست مورد ارزيابي قرار گيرد.

۸- منبع و نوع رقيق‌كننده( شامل منبع آبي و نوع آنتي‌بيوتيك هم مي‌شود).

۹- چگونگي اخذ اسپرم كه شامل نوع مهبل مصنوعي و نگهداري آن و مواد چرب‌كننده مصرفي مي‌باشد.

۱۰ – فاصله زماني بين جمع‌آوري اسپرم و تلقيح و همچنين روش ذخيزه و نگهداري اسپرم.

۱۱- بررسي ميزان آبستني در مورد نريانهاي ديگري كه در شرايط يكسان با نريان مورد مطالعه نگهداري شده‌اند و در تلقيح مصنوعي آنها از يك نوع رقيق‌كننده استفاده شده‌باشد.

علاوه بر تهيه سابقه مطمئن شويد كه نريان را كاملاً شناخته‌ايد اطلاعاتي از قبيل نام، سن، رنگ و شماره پشت اسب يادداشت كنيد به نشانه‌هاي رنگي، خالكوبي لب و داغ‌هاي مخفي توجه كنيد.

بعضي از مراكز حتي عكس اسب را هم همراه گزارش ضميمه مي‌كنند(۱).

معاينه عمومي

در اين مرحله وضعيت عمومي بدن مورد بررسي قرار مي‌گيرد ممكن است آسيب‌ديدگيهاي قديمي مثل لنگش، روي قواي جسمي نريان در فصل توليدمثل تأثير نامطلوبي بگذارد. بايد به چشم‌ها و اعضاي بدن اسب توجه ويژه داشته‌باشيم وقتي اسبهايي با مشكلات ديد مورد استفاده قرار مي‌گيرند، بايد هم اسب و همه مهتر آنها در شرايط ويژه قرار گيرند تا سلامت هر دو تضمين گردد.

لنگش و آسيب‌ديدگيهاي ناحية پشت اسب ممكن است در ابتدا ملايم به نظر برسند، ولي با افزايش سن و يا در فصل توليدمثل بدتر شود. ممكن است وضعيت نامناسب دندانهاي اسب روي توانايي اسب در حفظ شرايط بدني تأثير بگذارد. بويژه اگر اسب در چراگاه بزرگ شده‌باشد. همچنين هرگونه بيماري را مي‌بايست مدنظر قرار داد چرا كه ممكن است روي قدرت باروري تأثير منفي داشته‌باشد. براي مثال هرگونه افزايش دماي بدن در مدت ۵ تا ۷ روز باعث بروز كيفيت نامناسب در اسپرم مي‌شود، ولي تأثيرات اصلي آن ۳۰ روز بعد ظاهر مي‌شود.

تست‌هاي آزمايشگاهي شامل تست‌هاي سم‌شناسي براي بيماريهايي چون E.I.A[4] يا E.V.A [5]ساختار بيوشيمي خون، CBC ، مدفوع، ادرا مي‌باشد، و در بعضي موارد هم تعيين گروه خوني توصيه مي‌شود. در نهايت نريان مي‌بايست از نظر بعضي از عوارض ژنتيكي همچون كريپتوكيديسم[۶] دهان طوطي و غيره مورد معاينه قرار گيرند و اگر چنين عوارضي مشاهده شد به اسبدار يادآوري مي‌شود كه چنين مواردي قابليت انتقال به كره را هم خواهند داشت(۱).

معاينه دستگاه تناسلي نريان

دستگاه تناسلي نريان را بايد بطور كامل و دقيق مورد بررسي قرار داد تا وضعيت‌هاي غيرطبيعي آن آشكار گردد اين بررسي مي‌بايست بعد از نعوظ و قبل از اخذ اسپرم صورت پذيرد. قبل از بررسي بايد آلت تناسلي شسته شود چون خرده‌هاي مخاطي به همراه تراوشات غدد غلاف[۷] در حفره‌هاي بخش بيروني آلت و در زير غلاف جمع مي‌شوند كه باعث عفونت باكتريايي شده و در نهايت به تورم غلاف[۸] آلت تناسلي و بي‌ميلي جنسي منتهي مي‌گردد.

بخش اصلي و ابتدايي پنيس در ميان بافت‌ها پنهان است و همين مسئله معاينه را محدود مي‌سازد براي معاينه و بررسي شيار سر[۹] آلت و زائده[۱۰] ادراري آن اهميت خاصي را قائل شويد. پوست پنيس بايد نازك و قابل انعطاف باشد بدون اينكه داراي بخشي ملتهب و با جراحات پيش‌رونده باشد. هرگونه زخم قابل لمس يا قابل ديد در آلت و غلاف آن بايد ثبت شود. جراحات معمول آلت و غلاف آن مي‌تواند ناشي از ضربات وارده باشد كه باعث بروز خراشها و يا توده‌هاي هماتوم در آنها مي‌گردد. در موارد نادري هم داغي زخم قابل مشاهده مي‌باشد. در بعضي مواقع وزيكول و يا پاپول‌ها و همچنين بعضي از وارد زخم‌ها ناشي از ويروس EHV-3 مي‌باشند كه بايد مورد بررسي دقيق قرار گيرند. عوارضي همچون هابرونما گرانولوماي ناشي از هابرونماموسكه[۱۱] و يا تومورهايي چون S.C.C [12]و پايلوماهاي ويروسي نيز مي‌توانند برروي آلت تناسلي خودنمايي كنند.

كيسه بيضه بايد نازك و قابل ارتجاع باشد. كيسه بيضه و محتويات درون آن حالتي پاندولي دارند( مگر در هواي سرد بدليل انقباض عضله دارتوس) البته در هنگام لمس نيز به علت انقباض خوبخودي عضله كرماستر بيضه‌‌ها به بدن نزديك مي‌شوند. تمام محتويات درون كيسه از جمله اپيديديم بايد براحتي در كيسه بيضه حركت كنند.

اندازه، بافت و موقعيت هر بيضه را مشخص مي‌كند.چرا كه اندازه بيضه‌ها با ميزان توليد اسپرم در ارتباط تنگاتنگ است و بدين طريق مي‌توان تعداد ماديانهايي كه نريان مي‌تواند بارور سازد را مشخص نمود. دقيقترين روش اندازه‌گيري بيضه‌ها سونوگرافي كيسه بيضه مي‌باشد. بطوركلي پروب MHZ – ۵ و گاهي هم پروب MHZ 5/3 همراه با ژل‌هاي رايج و البته Stand off در اين راستا مورد نيا مي‌باشد. از كوليس نيز مي‌توان براي اندازه‌گيري بيضه‌ها اسب استفاده كرد. طول بيضه‌هاي يك اسب بالغ بارور ۵/۸ تا ۱۱ سانتي‌متر و عرض آن ۵/۴ تا ۶ سانتي‌متر و ارتفاع آن ۵ تا ۵/۶ سانتي‌متر مي‌باشد. در چنين اسب‌هايي بزرگترين قطر كيسه بيضه( اندازه‌اي كه دقيقاً از مجموع دو بيضه و پوست كيسه بيضه بدست مي‌آيد) عموماً ۵/۹ تا ۵/۱۱ سانتي‌متر است. هر دو بيضه‌‌ها بايستي تخم‌مرغي شكل با حاشيه‌اي منظم و كمي بادكرده باشند و بافتي ارتجاعي داشته‌باشند. موقعيت قرارگيري هر بيضه را مي‌توان با لمس‌كردن دقيق قسمتي از اپيديديم كه به كيسة بيضه متصل است بدست آورد. ليگامان دمي اپيديدم در طول زندگي نريانهاي بالغ همچون يك زائده سفت به طول ۱ تا ۲ سانتي‌متر كه دم اپيديديم را به قطب دمي بيضه متصل مي‌سازد قابل لمس است. بنابراين موقعيت اين رباط و دم اپيديديم بعنوان شاخص اصلي براي جهت‌يابي بيضه‌اي در هر نيم كيسه مطرح مي‌شود. مابقي مجراي اپيديديم را مي‌توان در سطح پشتي جانبي بيضه لمس كرد ولي تشخيص‌دادن لبه‌هاي آن ممكن است كار دشواري باشد.(۱)

فهرست مطالب

فصل اول : كالبدشناسي دستگاه تناسلي نريان    ۲

(۱-۱) كيسه بيضه    ۴

(۱-۲) بيضه    ۵
(۱-۳) اپيديديم    ۷

تصوير(۱-۳) : نماي شماتيك كه وضعيت Straight tubules و rate tests  را در نريان نشان مي دهد    ۸

(۱-۴)بند بيضه و رگها و اعصاب بيضه    ۹
(۱-۵)  آلت تناسلي( قضيب)    ۱۱

تصوير(۱-۵) : نماي شماتيك از سمت چپ پنيس كه ارتباط آن با استخوان ايسكيوم ديده مي شود    ۱۳
(۱-۶) غدد ضميمه    ۱۵

(۱-۶-۱) غدد وزيكولي    ۱۵
(۱-۶-۲) غدد پروستات    ۱۶
(۱-۶-۳) غدد پيازي – پيشابراهي    ۱۶
فصل دوم : فيزيولوژي تناسلي نريان    ۱۷
هورمون شناسي    ۱۸
(۲-۲-۱)( اسپرماتوژنز)    ۲۰
(۳-۲-۱) فيزيولوژي اپيديدم    ۲۴
(۴-۲-۱) رفتار جفت‌گيري در نريان    ۲۶
بخش دوم :بررسي ارزيابي توانايي توليدمثل در نريان    ۲۷
فصل سوم:بررسي و ارزيابي توانايي توليد مثل در نريان    ۲۸
(۱-۳-۲) اهداف آزمايشات    ۲۹
(۲-۳-۲) مراحل اصلي آزمايش    ۳۰
(۳-۳-۲) معاينه عمومي    ۳۲
طناب بيضه    ۳۶
( ۵-۳-۲) بررسي اندام تناسلي داخلي نريان    ۳۷
(۶-۳-۲) مشاهده ميل جنسي و توانايي جفت‌گيري نريان    ۳۹
(۷-۳-۲) بررسي بيماريهاي مقاربتي    ۴۰
فصل چهارم :جمع‌آوري و بررسي مني    ۴۴
(۱-۴-۲) انواع مهبل مصنوعي در دسترس    ۴۵
مهبل مصنوعي مدل ژاپني    ۴۷
مهبل مصنوعي مدل كلورادو    ۴۸
مهبل مصنوعي مدل CSU ومهبل مصنوعي مدل لن    ۴۸
مهبل مصنوعي مدل لهستاني :    ۴۹
(۲-۴-۲) آماده‌سازي مهبل مصنوعي براي استفاده    ۵۰
پرش اسب نر    ۵۵
(۳-۴-۲) جمع‌‌آوري مني    ۵۷
(۴-۴-۲) ارزيابي مني    ۵۹
(۵-۴-۲) تأثير سن برروي ميزان توليد اسپرم    ۶۷
(۶-۴-۲) تأثير چرخش بيضه‌اي بر روي توليد اسپرم    ۶۷
(۷-۴-۲) تأثير باكتريهاي پاتولوژيك بر روي اسپرم    ۶۸
فصل پنجم :«تستهاي آزمايشگاهي سودمند»    ۶۹
(۱-۵-۲) تجزيه و تحليل كاريوتيپ    ۷۱
(۲-۵-۲) بررسي شيميايي پلاسماي مني    ۷۴
(۳-۵-۲) بررسي اسپرم با ميكروسكوپ الكتروني    ۷۶
(۴-۵-۲) بررسي ساختاري كروماتين اسپرم    ۷۷
(۵-۵-۲) تست هاي آنتي بادي ضد اسپرم    ۷۸
فصل ششم:آزمايشات هورموني و نمونه برداري از بيضه    ۸۱
(۱-۶-۲) اندازه گيري هاي هورموني    ۸۲
(۲-۶-۲) نحوه نمونه گيري خون براي بررسي هاي هورموني    ۸۵
(۴-۶-۲) نمونه برداري از بيضه ها    ۸۹
فصل هفتم:پيش بيني باروري نريان    ۹۵
(۱-۷-۲) ملاك هاي دسته بندي    ۹۷
(۲-۷-۲) ويژگيهاي اسبان نر طبيعي (از نظر توليد مثلي)    ۹۸
(۱-۲-۷-۲) تعداد اسپرم و كيفيت مني    ۹۹
(۳-۷-۲) توصيه براي اسب هايي كه در گروه طبيعي قرار نمي گيرند    ۱۰۲
فهرست منابع    ۱۰۶

۱۰۷ص ۱۰۶ص

دامپزشکی

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   مقاله کالبدشناسی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی تریان
دانلود:  
قیمت محصول:   14950 تومان
تعداد صفحه:   107 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<