امروز :سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه بررسی عوامل تأثیر زیستی در بروز سوء مصرف مواد
کد محصول:   1388
قیمت محصول:   13800 تومان
تعداد صفحه:   126 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   292 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
دانلود پایان نامه بررسی عوامل تأثیر زیستی در بروز سوء مصرف مواد
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   13800 تومان
تعداد صفحه:   126 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی عوامل تأثیر زیستی در بروز سوء مصرف مواد

در این تحقیق به بررسی عوامل تأثیر زیستی در بروز سوء مصرف مواد پرداخته شده، در این تحقیق برآنیم که مصرف مواد را از دریچه دیگر عوامل که کمتر مورد توجه قرار گرفته، مورد بررسی قرار دهم. بررسی می کنیم که به غیر از عوامل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … عامل دیگری به نام عامل زیستی نیز در سوء مصرف مواد نقش دارد. این تحقیق نشان می دهد که احتمالاً یک بخش ژنتیکی و ارثی برای سوء استفاده از مواد مخدر و سوء مصرف مواد وجود دارد و ابزاری هم در تشخیص ژن های ویژه ای که اعمال سلول های گوناگون و بیوشیمیایی را کنترل می‌کنند.

سوء مصرف مواد پیامد یک تغییرات اساسی در عملکرد پیشانی مغز است. بدین معنا است که یک هدف اصلی درمان باید در برعکس کردن و یا جبران نمودن آن تغییرات در مغز مؤثر باشد. این مورد را می توان از طریق مداوا یا درمانهای رفتاری انجام داد و درمان های رفتاری عملکرد مغز را در اختلالات روانی دیگر تغییر می دهند. اما باید خاطر نشان کرد که سوء مصرف مواد آنقدر‌ها هم ساده نیست. سوء مصرف مواد فقط یک بیماری مغزی نیست بلکه یک بیماری مغزی است که محیط های اجتماعی در آن دخالت دارند.

پدیده اعتیاد در جهان امروز به صورت یک معضل خانمان سوز باعث از هم پاشیده شدن بسیاری از خانواده ها، به انحراف کشیده شدن نوجوانان و جوانان، شیوع و گسترش بیماریها و ضررهای فراوان اقتصادی و مرگ و میر گردیده است. در واقع اعتیاد به عنوان یک مشکل همه جانه دامنگیر اجتماع انسانی است. اعتیاد در لغت به معنی خود را به عادتی نکوهیده وقف کردن است.

بیان مساله

اعتیاد به مواد مخدر به عنوان یک مشکل اجتماعی پدیده‌ایست استعماری که علاوه بر زمینه‌های ناسالم اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی زمینه‌های شخصیتی، روانی و تربیتی نیز در چگونگی ابتلاء به آن از اهمیت زیادی برخوردار است امروزه وسعت این مشکل در جهان چنان گسترده است که لودوینگ سم‌شناس معروف گفته است: اگر غذا را مستثنی کنیم هیچ ماده‌ای در روی زمین نیست که به اندازه مواد مخدر این چنین آسان وارد زندگی ملت‌ها شده باشد.

برای اکثر مواد سوءمصرف، به استثنای الکل، محققین ناقل‌های عصبی با گیرنده‌های عصبی شناسایی کرده‌اند که مواد از طریق آن‌ها اثرات خود را اعمال می‌کنند. برخی پژوهشگران در مطالعات خود این فرضیه را دنبال می‌کنند. که مواد افیونی بر گیرنده‌های مواد افیونی اثر می‌کنند بنابراین در کسی که فعالیت افیونی درون‌زا کم است و مثلاً غلظت آندروفین‌ها در بدنش کم است یا فعالیت آنتاگونیستی افیونی درون را خیلی بالا است ممکن است در معرض خطر ابتلا به وابستگی به مواد افیونی (ترکیبات تریاک) قرار داشته باشد. حتی در کسی که کارکرد گیرنده درونزا در او کاملاً طبیعی و غفلت ناقل‌های عصبی بهنجار است، مصرف طولانی مدت یک ماده مورد سوء مصرف ممکن است نهایتاً سیستم‌های گیرنده را در مغز تغییر دهد. بطوریکه مغز برای حفظ تعادل نیازمند ماده برونزا باشد.

اهمیت و ضرورت مساله

یکی از اهداف مشترک تمامی تمدن‌های انسانی دستیابی به توسعه همه جانبه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است از این رو شناخت موانع موجود بر سر راه رسیدن به این هدف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و سلامت اجتماعی، صرف‌نظر از مبنی بودن هنجارها در جوامع مختلف بشری، همواره مدنظر تمام فرهنگ‌ها و نژادها بوده است و تمام متفکران و اندیشمندان و مصلحت خواهان جامعه را بر آن داشته تا برای حفظ جامعه خود از آسیب‌ها و عوارض اجتماعی به هم اندیشی بپردازد و علل و عوامل مختلف این معضل خانمانسوز را بررسی کنند. پیشرفت‌های چشمگیر دو دهۀ گذشته در زمینۀ علوم عصبی و علوم رفتاری، درک ما را از استعمال مواد مخدر و سوءمصرف مواد تا حد زیادی بالا برده است.

برخی مدل‌های رفتاری دربارۀ سوء مصرف مواد بیشتر بر رفتار مواد جوئی تاکید کرده‌اند تا نشانه‌های وابستگی جسمی. بنابراین ما باید با این افراد گرفتار در منجلاب سوءمصرف مانند یک بیمار محتاج برخورد کنیم. همانطور که به درمان افسردگی می‌پردازیم به درمان این افراد نیز همت گماشته و آن‌ها را به مثابه یک بیماری بنگریم که نیاز به مراقبت ویژه دارند.

این پدیده مخرب که در کمین محو و نابودی گرانمایه‌ترین و باارزش‌ترین سرمایه جوامع انسانی یعنی جوانان نشسته و آنان را در چنگال عوارض سوء خود گرفتار می‌کند نه تنها جنبۀ شخصی و فردی ندارد بلکه یک آسیب اجتماعی محسوب می‌شود که علاوه بر تهدید سلامت جسم و روان افراد بر روی جنبه‌های اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی جامعه نیز اثرات زیان‌آور و غیرقابل جبرانی وارد می‌سازد. همچنین در طی سال‌های اخیر ورود انواع مواد مخدر بازار دائمی پیدا کرده که جای پای محکمی در بطن جامعه و خانواده‌ها برای خود باز کرده است.

مباحث نظری

پدیده سوء مصرف مواد جدا از هزینۀ سرسام‌آوری که بر جامعه تحمیل می‌کند (بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در سال) و درصد جمعیتی که مصرف یک یا چند ماده غیرقانونی را در طول عمر خود گزارش کرده‌اند (حدود ۴۰ درصد)، برای پژوهش در مورد مغز و روانپزشکی بالینی مفاهیم ضمنی فراوانی دارد. به عبارت ساده برخی مواد می‌توانند هم بر حالات روانی دریافتی درونی (مثل خلق) تأثیر بگذارند و هم بر فعالیت‌های مشهود بیرونی (یعنی رفتار). مواد می‌توانند نشانه‌های روانی- عصبی بوجود آورند. که از نشانه‌های اختلالات روانی شایع بدون علت معلوم (مانند اسکیزوفرنی و اختلالات خلقی) غیرقابل تفکیک است.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اختلالات روانی اولیه و اختلالات مربوط به مصرف مواد احتمالاً با هم ارتباط دارند. اگر نشانه‌های افسردگی در فردی که مواد مؤثر بر مغز مصرف نکرده از نشانه‌های افسردگی در فردی که این مواد را مصرف کرده است غیرقابل تفکیک باشد، احتمال دارد یک وجه مشترک مربوط به مغز بین رفتار مصرف مواد و افسردگی وجود داشته باشد. صرف این واقعیت که مواد مؤثر بر مغز وجود دارد که یک سرنخ اساسی برای درک نحوه کار مغز در حالت بهنجار و نابهنجار است.

افسردگی و خودکشی

نشانه‌های افسردگی در افراد مبتلا به سوء مصرف مواد یا وابستگی به مواد شایع است. حدود یک سوم تا نیمی از کسانی‌ که سوء مصرف مواد شبه افیونی دارند یا به آن وابستگی دارند و حدود ۴۰ درصد کسانی که سوء مصرف یا وابستگی الکل دارند زمانی در طول عمر خود، واجد ملاک‌های تشخیصی اختلال افسردگی عمده بوده‌اند. مصرف مواد همچنین عامل زمینه‌ساز عمده برای خودکشی محسوب می‌شود. احتمال خودکشی موفق بین مبتلایان به سوء مصرف مواد تقریباً ۲۰ برابر بیشتر از کل جمعیت است. گزارش شده است که حدود ۱۵ درصد افراد مبتلا به سوء مصرف یا وابستگی به الکل اقدام به خودکشی می‌کنند. این میزان از شیوع خودکشی مقام دوم (یعنی فقط اختلال افسردگی عمده بالاتر از آن است) را دارد (همان منبع).

عوامل شخصیتی و روان شناختی

نظریه‌های روان‌شناختی الکلیسم بر ارتباط بین متغیرهای روان شناختی یا محیطی و ایجاد الکلیسم تأکید دارند. یک مشکل عمده در ارزیابی تفاوتهای روان شناختی موجود در بین افراد الکلی و افراد غیرالکلی گواه این است که بسیاری از تفاوت‌های مشاهده شده می‌تواند ناشی از آثار سال‌ها مصرف الکل باشد و نه علت الکلیسم. به همین خاطر پژوهشگران کوشیده‌اند این موضوع را بررسی کنند که چه عواملی قبل از شروع مشروبخوری سنگین واقع شده و فرد را مستعد الکلیسم می‌سازند.

به طور کلی این تحقیقات نه تنها اهمیت عوامل ژنتیک را در بروز الکلیسم نشان می‌دهد، بلکه پیچیدگی این پدیده را نیز آشکار می‌سازد. فقدان شواهد مربوط به دخالت ناحیه عمده واحدی از کروموزمها این احتمال را مطرح می‌سازد که تعداد محدودی از ژن‌ها با نفوذ ناقص یا ترکیبی از ژنها برای اختلال ضروری هستند. (تورات پلی ژنتیک یا چند ژنی). نکته‌ای که پیچیدگی موضوع را بیشتر می‌کند این است که در برخی خانواده‌ها، اختلال احتمالاً تنها تظاهری از عوامل محیطی است و در خانواده‌های مختلف عوامل ژنتیک متفاوتی دخالت دارند و نمایی از ناهمگونی ژنتیکی در این زمینه وجود دارد.

برخی شواهد حاکی است که مغز کودکان والدین مبتلا به اختلالات وابسته به الکل در سنجش‌های الکتروفیزیولوژیک (مثلاً پتانسیل‌های فراخوانده و الکترواستالوگرافی) و واکنش به انفوزیون الکل کیفیات غیرعادی نشان می‌دهند. گیرنده‌های ناقلین عصبی نظیر گیرنده‌های D2 ممکن است عواملی مؤثر در توراث اختلالات وابسته به الکل باشند. در برخی مطالعات در مایع مغزی نخاعی (CSF) بیماران مبتلا به اختلالات وابسته به الکل غلظت‌های غیرطبیعی ناقل‌های عصبی و متابولیت‌های آنها یافت شده است. نتایج بسیاری از این مطالعات غلظت پایین سروتونین، در پایین، GABA و متابولیت‌های آنها را نشان ‌داده‌اند.

اثرات نامطلوب

مواد استنشاقی با اثرات نامطلوب بالقوه جدی بسیار همراه هستند که جدی‌تری آنها مرگ است. مرگ ممکن است بر اثر تضعیف تنفس، آرتیمی‌های قلبی، خفگی، آسپیراسیون مواد استفراغی یا تصادف و جراحت (مثلاً ضمن رانندگی تحت تأثیر مواد استنشاقی) عارض شود. سایر عوارض جدی مصرف طولانی مدت مواد استنشاقی عبارتند از آسیب غیرقابل برگشت کبدی و کلیوی و آسیب عضلانی دایمی ناشی از رابدومیولیز. ترکیب حلال‌های آلی و غلظت‌های بالای مس، روی و فلزات سنگین یا بروز آتروفی مغزی، صرع لوب گیجگاهی، کاهش بهره هوشی (IQ) و تغییرات الکتروانسفالوگرام همراه است، چندین مطالعه بر روی نقاشان ساختمان و کارگران کارخانه‌هایی که با حلال سروکار دارد.

آترونی مغز را در سی تی اسکن و نیز کاهش جریان خون مغز را نشان داده‌اند. اثرات نامطلوب دیگر عبارتند از نشانه‌های گوارشی (نظیر تهوع، درد، هماتمز) و سایر نشانه‌ها و علایم عصبی نظیر نوریت محیطی، سردرد، پارستزی، علائم مخچه‌ای و آنسفالوپاتی سرب). گزارش‌هایی از آتروفی مغز، اسیدوز توبولرکلیوی و اختلال حرکتی دیرپا در مصرف کننده‌های تولوئن ارائه شده است.

درمان

مسمومیت با مواد استنشاقی همچون مسمومیت با الکل معمولاً نیازی به توجه طبی ندارد و خود به خود برطرف می‌شود. اما اثرات مسمومیت مانند اغما و اسپاسم برونش‌ها، اسپاسم حنجره، آریتمی قلبی، ضربه یا سوختگی به درمان نیاز دارند. در غیر این موارد مراقبت عمدتاً شامل اطمینان بخشی، حمایت آرام و توجه به علائم حیاتی و سطح عصر شیاری است. هیچ دوره‌ای اثبات شده‌ای برای رفع مشکلات شناختی و حافظه روان عقل پایدار ناشی از مواد استنشاقی وجود ندارد. امدادهای خیابانی و خدمات اجتماعی گسترده در مورد بزرگسالان بی‌خانمان وابسته به مواد استنشاقی که به شدت دچار تخریب شده‌اند توصیه می‌شود.

سیر و درمان اختلال سایکوتیک ناشی از مواد استنشاقی شبیه موارد مسمومیت با مواد استنشاقی است. درمان قاطع عوارض تهدید کننده حیات نظیر است تنفس و یا قلبی همراه با درمان محافظه کار را نه خود مسمومیت اقدام مناسبی است. در موارد اغتشاش شعور، حمله هول و سایکوز باید توجه ویژه‌ای نسبت به ایمنی بیمار مبذول شود. سرآسیبگی شدید ممکن است به تجویز محتاطانه هالوپریدول (۵ میلی گرم تزریق عضلانی به ازای هر ۷۰ کیلوگرم وزن بدن) پاسخ دهد.

همه گیری شناسی

طبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی (WHO) در حدود یک میلیارد سیگاری در جهان وجود دارد که سالانه ۶۰ تریلیون نخ سیگار مصرف می‌کنند. سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که توتون هر سال باعث مرگ ۳ میلیون انسان می‌شود. هر چند در ایالات متحده تعداد افراد سیگاری در حال کاهش است، اما تعداد این افراد در ممالک در حال توسعه سیاهپوستان و نوجوانان و افراد دارای تحصیلات پایین است.

توتون رایج‌ترین شکل نیکوتین است که در قالب تشخیص وابستگی به نیکوتین حدود ۲۰ درصد جمعیت تا حدودی دچار وابستگی به نیکوتین می‌شوند در نتیجه وابستگی به نیکوتین شایع‌ترین اختلال روانپزشکی محسوب می‌شود. طبق متن بازنگری شده ویرایش چهارم کتابچه تشخیص و آماری اختلالات روانی (DSM-IV-TR) تقریباً ۸۵ درصد کسانیکه در حال حاضر روزانه سیگار مصرف می‌کنند دچار وابستگی به نیکوتین هستند. علایم ترک نیکوتین تقریباً در ۵ درصد سیگاری‌هایی که اقدام به ترک می‌کنند ظاهر می‌شود (همان منبع).

بیماران روانی

به دلیل میزان بالای مصرف سیگار بین بیماران روانی، روانپزشکان باید در مورد وابستگی به نیکوتین اطلاعات بیشتری داشته باشند و توجه بیشتری به آن معطوف دارند. تقریباً ۵۰ درصد کل بیماران روانی سرپایی، ۷۰ درصد بیماران روانی سرپایی، مبتلا به اختلال دو قطبی I، تقریباً ۹۰ درصد بیماران سرپایی اسکیزوفرن و ۷۰ درصد بیماران دچار اختلال مصرف مواد سیگار می‌کشند. به علاوه داده‌ها حاکی است که بیماران مبتلا به اختلالات افسردگی در کوشش برای ترک سیگار کمتر از مردم عادی موفق هستند.

بنابراین بخشی از رویکرد بهداشتی کل نگر این است که به بیماران کمک شود علاوه بر اختلال روانی اولیه به عادات تدخینی خود نیز توجه کنند. دلیل مصرف سیگار در بسیاری بیماران اسکیزوفرن به توانایی نیکوتین برای کاستن از حساسیت غیرعادی به محرک‌هایی محیطی و افزایش تمرکز در این بیماران نسبت داده شده است.

فهرست مطالب

چکیده پژوهش………………………………………………………………………………… ۱

فصل اول: کلیات پژوهش

۱-۱: مقدمه…………………………………………………………………………………….. ۳

۲-۱: بیان مسئله……………………………………………………………………………….. ۵

۳-۱: اهمیت و ضرورت مسئله……………………………………………………………… ۷

۴-۱: اهداف پژوهش………………………………………………………………………… ۹

۵-۱: فرضیه های پژوهش…………………………………………………………………. ۱۰

۶-۱: تعریف اصطلاحات…………………………………………………………………. ۱۰

الف) تعریف نظری………………………………………………………………………….. ۱۰

ب) تعریف عملیاتی…………………………………………………………………………. ۱۱

فصل دوم: پیشینه پژوهش

مقدمه………………………………………………………………………………………….. ۱۳

۱-۲: مباحث نظری…………………………………………………………………………. ۱۳

۲-۲: سوء مصرف مواد یک بیماری مغزی است……………………………………… ۱۴

۳-۲: سوء مصرف مواد فقط یک بیماری مغزی نیست………………………………. ۱۵

۴-۲: اصطلاح شناسی……………………………………………………………………… ۱۶

۵-۲: سوء مصرف و وابستگی به مواد…………………………………………………… ۱۷

۶-۲: اعتیاد…………………………………………………………………………………… ۱۸

۱-۶-۲: همه گیری شناسی………………………………………………………………. ۱۹

۲-۶-۲: سبب شناسی……………………………………………………………………… ۱۹

۳-۶-۲: عامل سایکو دینامیک………………………………………………………….. ۲۰

۴-۶-۲: نظریات رفتاری………………………………………………………………….. ۲۱

۵-۶-۲: وراثت چیست؟………………………………………………………………….. ۲۱

۶-۶-۲: عوامل ژنتیک…………………………………………………………………….. ۲۳

۷-۶-۲: عوامل عصبی – شیمیایی………………………………………………………. ۲۳

۸-۶-۲: ابتلای همزمان……………………………………………………………………. ۲۴

۹-۶-۲: اختلالات شخصیت ضد اجتماعی……………………………………………. ۲۵

۱۰-۶-۲: افسردگی و خودکشی………………………………………………………… ۲۶

۷-۲: اختلالات وابسته به الکل…………………………………………………………… ۲۶

۱-۷-۲: همه گیری شناسی………………………………………………………………. ۲۷

۲-۷-۲: فعالیت های الکتروفیزیولوژیکی………………………………………………. ۲۸

۳-۷-۲: شیمی حیاتی یا زیست شیمی…………………………………………………. ۲۹

۴-۷-۲: آسیب پذیری زیستی نسبت به الکلیسم………………………………………. ۳۰

۵-۷-۲: عوامل شخصیتی و روان شناختی……………………………………………… ۳۳

۶-۷-۲: درمان و بازپروری……………………………………………………………….. ۳۵

۸-۲: اختلالات وابسته به آمفتامین (یا شبه آمفتامین)…………………………………. ۳۶

۱-۸-۲: همه گیری شناسی………………………………………………………………. ۳۷

۲-۸-۲: نوروفار ماکولوژی………………………………………………………………. ۳۸

۳-۸-۲: اختلال سایکوتیک ناشی از آمفتامین………………………………………… ۳۸

۴-۸-۲: درمان و بازتوانی………………………………………………………………… ۳۹

۹-۲: اختلالات وابسته به کافئین…………………………………………………………. ۴۰

۱-۹-۲: همه گیری شناسی………………………………………………………………. ۴۱

۲-۹-۲: نوروفارماکولوژی……………………………………………………………….. ۴۱

۳-۹-۲: ژنتیک و مصرف کافئین……………………………………………………….. ۴۲

۴-۹-۲: کافئین به عنوان یک ماده مورد سوء مصرف………………………………. ۴۲

۵-۹-۲: عوارض نامطلوب……………………………………………………………….. ۴۳

۶-۹-۲: درمان……………………………………………………………………………… ۴۳

۱۰-۲: اختلالات و ابسته به حشیش…………………………………………………….. ۴۵

ادامه فصل دوم: پیشینه پژوهش

۱-۱۰-۲: همه گیری شناسی…………………………………………………………….. ۴۶

۱-۱-۱۰-۲: شیوع و روندهای اخیر……………………………………………………. ۴۶

۲-۱-۱۰-۲: قراین مردم شناختی……………………………………………………….. ۴۶

۲-۱۰-۲: نوروفارماکولوژی……………………………………………………………… ۴۷

۳-۱۰-۲: اختلال سایکوتیک ناشی از حشیش……………………………………….. ۴۸

۴-۱۰-۲: اختلال اضطرابی ناشی از حشیش………………………………………….. ۴۸

۵-۱۰-۲: درمان و بازتوانی………………………………………………………………. ۴۹

۱۱-۲: اختلاف وابسته به کوکائین……………………………………………………… ۵۱

۱-۱۱-۲: همه گیری شناسی…………………………………………………………….. ۵۲

۲-۱۱-۲: هم ابتلائی………………………………………………………………………. ۵۲

۳-۱۱-۲: سبب شناسی…………………………………………………………………… ۵۳

۱-۳-۱۱-۲: عوامل ژنتیک………………………………………………………………. ۵۳

۲-۳-۱۱-۲: عوامل اجتماعی و فرهنگی………………………………………………. ۵۳

۳-۳-۱۱-۲: یادگیری و شرطی شدن………………………………………………….. ۵۳

۴-۳-۱۱-۲: عوامل دارویی……………………………………………………………… ۵۴

۴-۱۱-۲: نوروفارماکولوژی……………………………………………………………… ۵۴

۵-۱۱-۲: سوء مصرف کاکائین و وابستگی به آن…………………………………… ۵۶

۶-۱۱-۲: اختلال سایکوتیک ناشی از کوکائین……………………………………… ۵۶

۷-۱۱-۲: اختلال خلقی ناشی از کوکائین…………………………………………….. ۵۷

۸-۱۱-۲: اختلال اضطرابی ناشی از کوکائین………………………………………… ۵۷

۹-۱۱-۲: اثرات نامطلوب………………………………………………………………… ۵۷

۱-۹-۱۱-۲: اثرات بر عروق مغزی…………………………………………………………..۵۸

۲-۹-۱۱-۲: اثرات قلبی………………………………………………………………….. ۵۸

۳-۹-۱۱-۲: حملات تشنجی…………………………………………………………… ۵۹

۱۰-۱۱-۲: درمان و بازتوانی……………………………………………………………. ۵۹

ادامه فصل دوم: پیشینه پژوهش

۱۲-۲: اختلالات وابسته به مواد توهم زا……………………………………………….. ۶۱

۱-۱۲-۲: نوروفارماکولوژی……………………………………………………………… ۶۲

۲-۱۲-۲: مصرف داروهای توهم زا……………………………………………………. ۶۲

۳-۱۲-۲: آثار روان شناختی…………………………………………………………….. ۶۳

۴-۱۲-۲: مکانیزم های نوروفیزیولوژیکی……………………………………………… ۶۴

۵-۱۲-۲: اختلالات سایکوتیک ناشی از مواد توهم زا…………………………….. ۶۵

۶-۱۲-۲: اختلال خلقی ناشی از مواد توهم زا……………………………………….. ۶۶

۷-۱۲-۲: درمان……………………………………………………………………………. ۶۶

۱۳-۲: اختلالات مربوط به مواد استنشاقی……………………………………………… ۶۷

۱-۱۳-۲: نوروفارماکولوژی……………………………………………………………… ۶۷

۲-۱۳-۲: اثرات نامطلوب………………………………………………………………… ۶۸

۳-۱۳-۲: درمان……………………………………………………………………………. ۶۹

۱۴-۲: اختلالات مربوط به نیکوتین…………………………………………………….. ۷۰

۱-۱۴-۲: همه گیری شناسی…………………………………………………………….. ۷۱

۲-۱۴-۲: بیماران روانی………………………………………………………………….. ۷۲

۳-۱۴-۲: نوروفارماکولوژی……………………………………………………………… ۷۳

۴-۱۴-۲: سبب یابی وابستگی به نیکوتین……………………………………………… ۷۳

۵-۱۴-۲: اثرات نامطلوب………………………………………………………………… ۷۴

۶-۱۴-۲: مزایای بهبدباشتی ترک سیگار……………………………………………… ۷۴

۷-۱۴-۲: درمان……………………………………………………………………………. ۷۵

۱-۷-۱۴-۲: درمان های روان شناختی………………………………………………… ۷۵

۲-۷-۱۴-۲: درمان های روانی – دارویی…………………………………………….. ۷۶

۱۵-۲: اختلالات مربوط به مواد شبه افیونی (اپیوئید)………………………………… ۷۷

۱-۱۵-۲: همه گیری شناسی…………………………………………………………….. ۷۹

۲-۱۵-۲: نوروفارماکولوژی……………………………………………………………… ۸۰

۳-۱۵-۲: هم ابتلائی………………………………………………………………………. ۸۱

۴-۱۵-۲: سبب شناسی…………………………………………………………………… ۸۲

۱-۴-۱۵-۲: عوامل روانی – اجتماعی………………………………………………… ۸۲

۲-۴-۱۵-۲: عوامل ژنتیک و زیستی…………………………………………………… ۸۲

۳-۴-۱۵-۲: نظریه روانپویشی…………………………………………………………… ۸۳

۱۶-۲: اختلالات مربوط به فن سیکلیدین (یا شبه فن سیکلیدین)………………….. ۸۴

۱-۱۶-۲: همه گیری شناسی…………………………………………………………….. ۸۴

۲-۱۶-۲: نوروفارماکولوژی……………………………………………………………… ۸۴

۳-۱۶-۲: اختلال خلقی ناشی از فن سیکلیدین………………………………………. ۸۵

۴-۱۶-۲: اختلالات اضطرابی ناشی از فن سیکلیدین……………………………….. ۸۵

۵-۱۶-۲: درمان……………………………………………………………………………. ۸۵

فصل دوم: پیشینه تحقیق

تحقیقات انجام شده………………………………………………………………………… ۸۸

فصل سوم: روش تحقیق

مقدمه………………………………………………………………………………………….. ۹۰

۱-۳: روش تحقیق………………………………………………………………………….. ۹۰

۲-۳: جامعه آماری تحقیق………………………………………………………………… ۹۰

۳-۳: ابزار اندازه گیری…………………………………………………………………….. ۹۰

۴-۳: تعیین حجم نمونه……………………………………………………………………. ۹۱

۵-۳: روش های تجزیه و تحلیل داده ها……………………………………………….. ۹۱

۶-۳: تعیین اعتبار و روایی پرسشنامه…………………………………………………….. ۹۲

۷-۳: روش تجزیه و تحلیل اطلاعات……………………………………………………. ۹۳

فصل چهارم: یافته های پژوهش

مقدمه………………………………………………………………………………………….. ۹۵

الف) بررسی توصیفی گروه نمونه………………………………………………………… ۹۵

ب) یافته های پژوهش……………………………………………………………………… ۹۸

فرضیه دوم پژوهش……………………………………………………………………….. ۱۰۰

………………………………………………………………………………………………………

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری

۵-۱: بحث و نتیجه گیری………………………………………………………………. ۱۰۶

چه کسی مسئول پیشگیری از اعتیاد است؟……………………………………………. ۱۰۶

۵-۲: محدودیت های پژوهش…………………………………………………………. ۱۰۸

۵-۳: پیشنهادهای پژوهش………………………………………………………………. ۱۰۹

پیشنهاداتی به والدین……………………………………………………………………… ۱۰۹

پیشنهاداتی به مسئولان……………………………………………………………………. ۱۱۰

۵-۴: محدود کردن دسترسی به دارو…………………………………………………. ۱۱۲

۵-۵: آموزش و پیشگیری……………………………………………………………….. ۱۱۲

۵-۶: بهبود درمان و پژوهش……………………………………………………………. ۱۱۳

۵-۷: توصیه های محافظت کننده……………………………………………………… ۱۱۴

منابع و مأخذ

منابع و مأخذ فارسی………………………………………………………………………. ۱۱۸

منابع و مأخذ خارجی…………………………………………………………………….. ۱۱۹

ضمیمه

پرسشنامه……………………………………………………………………………………. ۱۲۱

فهرست جداول

جدول ۱: ضریب آلفای محاسبه شده برای روایی پرسشنامه…………………………. ۹۲

جدول ۱-۴: توزیع فراوانی گروه نمونه معتاد و غیرمعتاد…………………………….. ۹۵

جدول ۲-۴: توزیع فراوانی گروه معتادین و غیرمعتادین براساس سن                   ۹۶

جدول ۳-۴: توزیع فراوانی گروه معتادین و غیرمعتادین براساس وضعیت تأهل      ۹۶

جدول ۴-۴: توزیع فراوانی گروه نمونه معتادین و غیرمعتادین براساس شغل          ۹۷

جدول ۵-۴: توزیع گروه نمونه معتادین و غیرمعتادین براساس سطح تحصیلات    ۹۷

جدول ۶-۴: نتایج آزمون t مستقل مقایسه مؤلفه های عوامل زیستی:

گرایش به اعتیاد در بین افراد معتاد و غیرمعتاد………………………………………….. ۹۸

جدول ۷-۴: نتایج آزمون F تفاوت میانگین گروه معتادین و غیرمعتادین:

در مؤلفه های عوامل زیستی گرایش به سوء مصرف مواد……………………………. ۹۹

جدول ۸-۴: نتایج آزمون F تفاوت میانگین مؤلفه های عوامل زیستی مؤثر:

بر گرایش به سوء مصرف مواد در گروه معتادین براساس سن……………………. ۱۰۰

جدول ۹-۴: نتایج آزمون تعقیبی LSD اختلاف میانگین بین عوامل زیستی:

براساس سن معتادین……………………………………………………………………… ۱۰۱

جدول ۱۰-۴: نتایج آزمون F تفاوت میانگین مؤلفه های عوامل زیستی:

مؤثر در گرایش به سوء مصرف مواد در گروه معتادین براساس میزان تحصیلات ۱۰۲

جدول ۱۱-۴: نتایج آزمون تعقیبی LSD اختلاف میانگین بین عوامل زیستی:

براساس سطح تحصیلات………………………………………………………………… ۱۰۳

جدول ۱۲-۴: نتایج آزمون F تفاوت میانگین مؤلفه های عوامل زیستی:

مؤثر بر گرایش به اعتیاد در گروه معتادین براساس شغل…………………………… ۱۰۳

جدول ۱۳-۴: نتایج آزمون تعقیبی CSD اختلاف میانگین:

بین عوامل زیستی براساس شغل………………………………………………………… ۱۰۴

جدول ۱۴-۴: نتایج آزمون F تفاوت میانگین گروه معتادین مجرد و متأهل:

در مؤلفه های عوامل زیستی گرایش به مصرف مواد………………………………… ۱۰۴

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی عوامل تأثیر زیستی در بروز سوء مصرف مواد
دانلود:  
قیمت محصول:   13800 تومان
تعداد صفحه:   126 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<