امروز :جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
۳ام اسفند ۱۳۹۹
0
0
نام محصول:   پایان نامه جایگاه و ضوابط قانونی مربوط به حفظ میراث فرهنگی در ایران با نگاهی به تمهیدات جهانی
کد محصول:   1911
قیمت محصول:   18800 تومان
تعداد صفحه:   198 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   736 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
پایان نامه جایگاه و ضوابط قانونی مربوط به حفظ میراث فرهنگی در ایران با نگاهی به تمهیدات جهانی
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   18800 تومان
تعداد صفحه:   198 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه جایگاه و ضوابط قانونی مربوط به حفظ میراث فرهنگی در ایران با نگاهی به تمهیدات جهانی

در این تحقیق به بررسی جایگاه و ضوابط قانونی مربوط به حفظ میراث فرهنگی در ایران با نگاهی به تمهیدات جهانی پرداخته شده، میراث فرهنگی هر کشوری از اساسی ترین ارکان تحکیم هویت، ایجاد خلاقیت و خودباوری ملی است که به واسطۀ آن می توان تمدن، آداب و سنن، شیوه های تجاری و اقتصادی و نهایتاً روند تحول، سیر تکوین و تکامل انسان را در طول تاریخ مورد شناسایی و تحلیل قرار داد. لذا در وهلۀ اول به دلائل علمی، مذهبی و فلسفی و پس از آن بدلیل مزایای اقتصادی در صنعت توریسم، حفاظت از این آثار امری ضروری بوده و در این راستا وضع قوانین، برنامه ریزی متناسب و حرکت صحیح برای ساختن حال و آینده ای متکی بر تجارب تاریخی ضرورتی اجتناب ناپذیر تلقی می گردد.

بدین ترتیب فراهم نمودن شناختی دقیق از وضع قانونی موجود در امور مربوط به میراث فرهنگی و تلاش برای جستجوی سیاستهایی مناسب تر برای آینده، هدفی است که در این تحقیق تعقیب می گردد. با عنایت به شرح ارائه شده، تحقیق حاضر مشتمل بر سه بخش می باشد که بخش اول در راستای آشنایی با موضوع، به بررسی مفاهیم مربوط به میراث فرهنگی، مبانی حمایت از آن و تاریخچه حمایت از میراث فرهنگی در حقوق بین الملل و ایران اختصاص دارد.

در بخش دوم به بررسی جایگاه میراث فرهنگی در قوانین و مصوبات کشور پرداخته و در این مباحث کاستی ها و چالش های قانونی موجود در ایران مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. و سرانجام بخش سوم مروری است بر سیاستهای جهانی در زمینه میراث فرهنگی که در این نوشتار به بررسی معاهدات و سازمان های بین المللی مربوطه پرداخته خواهد شد، چرا که اقتضای طبیعت و خصلت به هم پیوسته و در هم تنیدۀ جهان معاصر چنین است که تجارب بین المللی رهنمود ملتهاست.

مقدمه

میراث فرهنگ هر کشور، یکی از اساسی ترین ارکان تحکیم هویت، ایجاد خلاقیت و خودباوری ملی است. پژوهش در زمینه های مختلف آن موجب روشن شدن ابهامات تاریخی، شناخت ارزش های حاصل از حیات طولانی جامعه و تسری ارزش های اصیل نهفته در میراث فرهنگی، به حیات امروزین جامعه می شود و بالقوه قادر به تعیین مرزهای فرهنگی جوامع بشری بوده و حداقل یکی از عوامل اصلی بازشناسی ملت ها و کشورها از یکدیگر است. هنر و فرهنگ ایرانی به دلیل ویژگی های خاص آن و موقعیت ژئوپلتیک کشور، همواره در هنر و فرهنگ جهان معاصر خود تأثیری شایسته و به سزا داشته است که امروزه می تواند از جمله زمینه های مساعد همکاری های بین المللی باشد.

هزاران محوطه باستان شناسی به جا مانده از دوره های مختلف پیش از تاریخ و تاریخی، ده ها شهر زنده و فعال که دارای هسته مرکزی یا بافت تاریخی ارزشمند می باشند، هزاران بنا و مجموعه تاریخی واجد ارزش‌های نفیس فرهنگی ـ تاریخی و صدها هزار قطعه اثر منقول تاریخی موجود در موزه ها، هنرهای اصیل سنتی با ریشه های چند صد ساله در تاریخ و فرهنگ این ملت و جامعه ای با آداب و سنن منحصر به فرد، یادگارهای گرانقدر تمدن و فرهنگ غنی، اصیل و بی نظیر ایران است.

سرمایه عظیم معنوی و فرهنگی ناشی از این تاریخ و تمدن بی نظیر که ممالکت مختلف از آن الهام گرفته اند، توجهی جدی، درخور، عمیق و همه جانبه را می طلبد. اهمیت فوق‌ العاده توجه به پژوهش. حفاظت، احیاء و معرفی میراث فرهنگی در تبیین، تحکیم و اقتدار فرهنگ خودی، با توجه به گستردگی و تنوع کیفی و کمی موضوعات، به نحوی است که پرداختن دقیق و درخور را از عهده دستگاه های اجرائی مکلف، خارج ساخته و آن را وظیفه ای ملی و همگانی جلوه می دهد.

اهداف و فرضیات

هدف اصلی این تحقیق هموار نمودن راه برای وضع سیاست های مناسب تری برای میراث فرهنگی در ایران و جهان است. اصولاً سیاست ها برای انتقال از وضع موجود به وضع مطلوب تنظیم می گردند. لذا در وضع هر سیاستی، شناخت وضع موجود و جهت گیری ها برای نیل به وضع مطلوب (موردنظر) ضرورت دارد. از این روست که سیاست های میراث فرهنگی در ایران وقتی واقع گرایانه و قابل اجرا خواهد بود که؛ اولاً بر شناختی تحلیلی از وضع موجود متکی بوده و ثانیاً‌ نوع ارزیابی و انتظاراتی را که نظام ارزشی جامعه از آثار تاریخی خود دارد مورد توجه قرار داده باشد.

بدین ترتیب طرح پژوهشی حاضر بر پایه این فرض که مجموعه ضوابط موجود در ایران در جهت حمایت و حفاظت از میراث فرهنگی ناکافی بوده و دارای نواقصی است که با توجه به رشد روز افزون عوامل خطرزا و تهدید کننده میراث فرهنگی، پاسخگوی نیازهای امروز نمی‌باشد، شکل گرفته است. در صحنه بین‌المللی نیز فقدان انسجام و اتحاد بین‌المللی در جهت لازم‌الاجرا کردن تمهیدات بین‌المللی حفاظت از میراث فرهنگی کاملاً‌ محسوس است.

با عنایت به این مسئله مقاصد اصلی تحقیق در پاسخ به نیازهای و سؤالات ذیل شکل گرفته است:

۱ـ دلایل لزوم حفاظت از میراث فرهنگی چیست؟

۲ـ میراث فرهنگی در ضوابط ایران چه جایگاهی دارد؟

۳ـ با عنایت به باستانی بودن کشور ایران آیا قوانین و تشکیلات سازمانی پاسخگوی نیازهای امروز میراث فرهنگی می‌باشد؟

۴ـ آیا در بعد بین‌المللی حمایت های لازم برای میراث فرهنگی به وجود آمده است؟

حمایت از میراث فرهنگی در حقوق ایران

توجه دولت به امر میراث فرهنگی متأثر از جنبش فکری اروپا، همزمان با صدارت امیرکبیر در ایران آغاز شد و در سال ۱۲۸۶ شمسی قانون تشکیل وزارت معارف، اوقاف و صنایع مستظرفه به تصویب رسید. به موجب این قانون، کلیه امورفرهنگی کشور در حیطه وظایف وزارت مذکور قرار گرفت.

وزارت معارف، اوقاف و صنایع مستظرفه به منظور تمرکز وظایف هدایتی،نظارتی و اجرائی دولت در امور مختلف فرهنگی تشکیل شد واداره معارف از جمله ادارات شش گانه وزارت مذکور بود که ماده ۵ از قانون تشکیل این وزارتخانه به شرح وظایف آن اختصاص یافته است. وظایف اداره معارف که در هفت بند بیان شده است، از هماهنگی لازم و سنخیت واحدبرخوردار نمی باشد. و به همین دلیل تحولات اجتماعی آتی سبب شد که اداره معارف به ادارات دیگری تقسیم گردد که مهمترین آنها،اداره عتیقات است. این اداره در ۱۲۹۷ تشکیل وبتدریج توسعه یافت.

بندهای ۳،۴،۵و۶ از ماده مذکور، وظایف اداره معارف درقبال میراث فرهنگی را تشریح کرده و بندهای ۱و۲ به آموزش وپرورش، آموزش عالی،اعزام دانشجو و تأسیس کتابخانه ومراکز علمی و فرهنگی اختصاص یافته است.

قانون تشکیل وزارت معارف، اوقاف وصنایع مستظرفه ،اولین متن قانونی است که وظایف دولت در قبال میراث فرهنگی را بیان نموده است وازاین حیث، به عنوان نخستین سند توجه به میراث فرهنگی در حقوق ایران، واجد ارزش به سزایی است.

بندچهارم ازماده ۵ قانون تشکیل وزارت معارف،اوقاف و صنایع مستظرفه، «تحصیل عتیقات ونظارت در حفریات» را در زمره وظایف اداره معارف محسوب وتنها موردی است که در قانون مذکور، علاوه بر مباشرت در امر تحصیل عتیقات، بر نظارت دول بر حفاریهای باستان شناسی نیز تأکید کرده است.

مبنای ملی حقوق میراث فرهنگی

میراث فرهنگی و طبیعی ازجمله اموال ارزشمند و بی بدیلی می‌باشند که نه تنها به ملتها، بلکه به تمامی بشریت تعلق دارند، فقدان هر یک از این اموال بسیار ارزشمند از طریق تنزل وضعیت یا از میان رفتن آنها موجب فقر میراث کلیه ملل جهان خواهد شد.بخشهایی از این میراث را می‌توان به علت ویژگیهای استثنایی شان دارای ارزش والای جهانی وبدین لحاظ شایسته حفاظت ویژه در برابر مخاطراتی دانست که به طرز فزاینده آنها را تهدید می‌کند. هدف حقوق میراث فرهنگی، شناسایی، حفاظت، حمایت و معرفی آثار فرهنگی – تاریخی می‌باشد تا اینگونه آثار از گزند عوامل طبیعی و انسانی در امان باشد وبعنوان میراث جهانی بشریت برای همیشه حفظ وبه نسلهای بعدی منتقل گردد.

مساله اول در «میراث فرهنگی» تعیین مرجعی است که در داخل یک کشور، صلاحیت تدوین قوانین مربوط به میراث فرهنگی را دارد. این مساله در شکل کلاسیک خود در کشورهای فدرال با توسل به صلاحیتی که هر یک از ایالات دولت فدرال در این مورد دارند، قابل حل است. در کشورهای بسیط نیزدراین زمینه مجلس دارای صلاحیت است.البته قوه مجریه نیزمی‌تواند به صورتهای مختلف مانند تصویب نامه،آیین نامه و بخشنامه در این خصوص مقرراتی را وضع کند. این اختیار در بعضی موارد که نیازبه مقررات تکنیکی است، به خوبی قابل درک است. زیرا قسمت عمده ای از حقوق میراث فرهنگی داخلی به قواعد نظارتی،انتظامی و خدماتی مربوط می‌شود. به این ترتیب دیگر نیازی به طی مراحل طولانی تصویب در پارلمان  وجود نخواهد داشت.

فهرست مطالب

چکیده……………………………………………………………………………………………. أ

نتایج و پیشنهادات…………………………………………………………………………….. ج

مقدمه……………………………………………………………………………………………….

الف) طرح موضوع……………………………………………………………………………….

ب) اهداف و فرضیات…………………………………………………………………………..

بخش اول: مفاهیم، مبانی و تاریخچه حقوق میراث فرهنگی

فصل اول: مفاهیم و مبانی…………………………………………………………………….. ۲

مبحث اول: تعاریف میراث فرهنگی……………………………………………………….. ۲

۱- معنی زبان شناسانه (فیلولوژیک)……………………………………………………….. ۲

۲- میراث فرهنگی به مفهوم عام……………………………………………………………. ۴

۳- مفهوم خاص میراث فرهنگی (میراث فرهنگی معنوی)…………………………….. ۸

۴- تعریف میراث فرهنگی در قوانین ایران…………………………………………….. ۱۱

۵- تعریف میراث فرهنگی در کنوانسیونهای بین المللی……………………………… ۱۳

الف) تعریف اموال فرهنگی در قرارداد حمایت از اموال فرهنگی هنگام جنگ      ۱۳

ب) تعریف اموال فرهنگی و اشیاء عتیقه در کنوانسیون……………………………….. ۱۴

مبحث دوم: مبانی حمایت از میراث فرهنگی…………………………………………… ۱۸

۱- مبانی ارزشی…………………………………………………………………………….. ۱۸

۲- مبانی قانونی……………………………………………………………………………… ۲۴

الف) مبنای ملی حقوق میراث فرهنگی………………………………………………….. ۲۴

ب) مبنای بین المللی حقوق میراث فرهنگی……………………………………………. ۲۵

۳- مبانی حفظ، پژوهش و معرفی میراث فرهنگی……………………………………. ۲۶

الف) علل ذاتی………………………………………………………………………………. ۲۷

ب) علل عارضی…………………………………………………………………………….. ۲۹

فصل دوم: تاریخچه…………………………………………………………………………. ۳۱

مبحث اول: حمایت از میراث فرهنگی در حقوق بین الملل………………………….. ۳۱

۱- پیشینه قراردادها…………………………………………………………………………. ۳۱

مبحث دوم: حمایت از میراث فرهنگی در حقوق ایران………………………………. ۴۱

۱- میراث فرهنگی در ایران قبل از انقلاب اسلامی…………………………………… ۴۱

الف) تشکیل وزارت معارف، اقاف و صنایع مستظرفه………………………………… ۴۱

ب) تشکیل وزارت فرهنگ و هنر………………………………………………………… ۴۵

۲) حفاظت آثار باستانی و بناهای تاریخی و مرمت آنها…………………………….. ۴۸

۳) جلب همکاری سازمانهای ملی و دولتی…………………………………………….. ۴۹

۴) تربیت کارشناسان و متخصصان………………………………………………………. ۴۹

۲- میراث فرهنگی در ایران پس از انقلاب اسلامی………………………………….. ۵۰

– تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور………………………………………………… ۵۱

– استقرار ضوابط میراث فرهنگی پس از انقلاب………………………………………. ۵۲

بخش دوم: حمایت از میراث فرهنگی در حقوق ایران

فصل اول: میراث فرهنگی در قوانین و مقررات ایران…………………………………. ۶۱

مبحث اول: میراث فرهنگی در قوانین بنیادی کشور…………………………………… ۶۱

۱- میراث فرهنگی در قانون اساسی…………………………………………………….. ۶۱

۲- میراث فرهنگی در قانون برنامه توسعه اقتصادی، :

اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران…………………………………………… ۶۵

الف) قانون برنامه اول توسعه………………………………………………………………. ۶۵

ب) قانون برنامه دوم توسعه……………………………………………………………….. ۶۶

ج) قانون برنامه سوم توسعه………………………………………………………………… ۶۶

۳- میراث فرهنگی در قوانین شهری…………………………………………………….. ۶۸

الف) مقررات شورای عالی شهرسازی………………………………………………….. ۶۸

ب) مقررات شهرداری ها………………………………………………………………….. ۷۲

معافیت آثار فرهنگی – تاریخی و موزه ها از عوارض شهرداری                         ۷۳

۴- میراث فرهنگی در قوانین و مقررات مالی کشور………………………………….. ۷۵

الف) میراث فرهنگی در قانون بودجه کل کشور……………………………………… ۷۵

ب) معافیتهای مالی………………………………………………………………………….. ۷۹

مبحث دوم: قوانین حفاظتی ناظر بر میراث فرهنگی…………………………………… ۸۱

۱- حفاری در ابنیه و اراضی باستانی و حریم آن……………………………………… ۸۱

الف) تعیین حریم آثار فرهنگی…………………………………………………………… ۸۱

ب) حفاری…………………………………………………………………………………… ۸۲

– حقوق و تکالیف مربوط به دارندگان مجوز حفاری………………………………… ۸۳

– نظارت سازمان میراث فرهنگی بر عملیات حفاری…………………………………. ۸۴

– حفاری در املاک خصوصی…………………………………………………………… ۸۵

– حفاری غیر مجاز…………………………………………………………………………. ۸۵

ادامه بخش دوم

– حفاری تصادفی…………………………………………………………………………… ۸۶

– قاچاق اموال فرهنگی – تاریخی بدل………………………………………………….. ۸۸

استرداد اموال فرهنگی – تاریخی………………………………………………………… ۹۱

الف) خرید و فروش آثار فرهنگی – تاریخی منقول………………………………….. ۹۳

ب) خرید و فروش آثار فرهنگی – تاریخی غیرمنقول……………………………….. ۹۶

فصل دوم: حمایت دولت از میراث فرهنگی……………………………………………. ۹۷

مبحث اول: سازمانهای حمایت کننده در کشور……………………………………….. ۹۷

۱- سازمان میراث فرهنگی و گردشگری………………………………………………. ۹۸

الف) تشکیل سازمان………………………………………………………………………… ۹۸

ب) اهداف و وظایف سازمان……………………………………………………………… ۹۹

ج) ارکان سازمان……………………………………………………………………………. ۹۹

۱- شورای عالی سازمان…………………………………………………………………… ۹۹

۲- پژوهشگاه میراث فرهنگی………………………………………………………….. ۱۰۱

۳- مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی………………………………………………. ۱۰۳

۴- انجمن های میراث فرهنگی………………………………………………………… ۱۰۵

مبحث دوم: ثبت میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی……………………………… ۱۰۷

۱- ثبت آثار فرهنگی – تاریخی غیرمنقول در فهرست آثار ملی ایران              ۱۰۸

۲- ثبت آثار فرهنگی – تاریخی منقول در فهرست آثار ملی ایران                   ۱۱۵

مبحث سوم: پیوستن ایران به معاهدات و سازمان های بین المللی                      ۱۱۷

۱- الحاق به معاهدات بین المللی………………………………………………………. ۱۱۷

۲- عضویت در سازمانهای بین المللی………………………………………………… ۱۲۰

بخش سوم: حمایت از میراث فرهنگی در حقوق بین المللی

فصل اول: معاهدات بین المللی…………………………………………………………. ۱۲۳

مبحث اول: کنوانسیون حمایت از اموال فرهنگی :

در مخاصمات مسلحانه «۱۹۵۴ یونسکو»……………………………………………. ۱۲۳

۱- موضوع و دامنه شمول……………………………………………………………….. ۱۲۳

الف) دامنه شمول کنوانسیون به لحاظ اعضای متعاهد………………………………. ۱۲۳

ب) دامنه شمول کنوانسیون به لحاظ سرزمین………………………………………… ۱۲۵

۲- روشهای حمایت از اموال فرهنگی در کنوانسیون………………………………. ۱۲۵

الف) حمایت عام…………………………………………………………………………. ۱۲۵

ب) حمایت خاص………………………………………………………………………… ۱۲۶

ج) حمایت عالی………………………………………………………………………….. ۱۲۹

۳- قلمرو اجرائی کنوانسیون……………………………………………………………. ۱۳۱

الف) اقدامات زمان صلح………………………………………………………………… ۱۳۱

مبحث دوم: کنوانسیون مربوط به اتخاذ تدابیر لازم برای ممنوعیت و :

جلوگیری از ورود، صدور و انتقال غیرقانونی مالکیت اموال فرهنگی «۱۹۷۰ یونسکو»         ۱۳۵

ادامه

۱- موضوع و دامنه شمول……………………………………………………………….. ۱۳۵

۲- مقررات شکلی و اجرایی……………………………………………………………. ۱۳۶

الف) الحاق به کنوانسیون………………………………………………………………… ۱۳۶

ب) تجدید نظر در کنوانسیون…………………………………………………………… ۱۳۷

ج) فسخ کنوانسیون……………………………………………………………………….. ۱۳۸

د) نقش یونسکو در اجرای کنوانسیون ۱۹۷۰……………………………………….. ۱۳۹

۳- تعهدات دول عضو کنوانسیون……………………………………………………… ۱۴۰

مبحث سوم: کنوانسیون حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان (۱۹۷۲ یونسکو) ۱۴۴

۱- موضوع و دامنه شمول……………………………………………………………….. ۱۴۴

الف) میراث فرهنگی……………………………………………………………………… ۱۴۴

ب) میراث طبیعی…………………………………………………………………………. ۱۴۵

۲- ابعاد حمایت از میراث فرهنگی در کنوانسیون………………………………….. ۱۴۶

الف) تعهدات کشورهای عضو معاهده ۱۹۷۲ در سطح ملی……………………… ۱۴۶

ب) تعهدات بین المللی کشورهای متعاهد……………………………………………. ۱۴۸

۳- ثبت آثار فرهنگی – تاریخی در فهرست میراث جهانی………………………. ۱۴۸

الف) شرایط ثبت اثر فرهنگی – تاریخی در فهرست میراث جهانی                  ۱۴۹

ب) شرایط ثبت اثر طبیعی در فهرست میراث جهانی………………………………. ۱۵۰

ج) فهرست «میراث جهانی در معرض خطر»…………………………………………. ۱۵۰

فصل دوم: سازمان های بین المللی…………………………………………………….. ۱۵۳

مبحث اول: شورای بین المللی موزه ها (ایکوم)……………………………………… ۱۵۳

۱- تعریف و اهداف……………………………………………………………………… ۱۵۳

۲- عضویت در ایکوم……………………………………………………………………. ۱۵۵

۳- ارکان ایکوم…………………………………………………………………………… ۱۵۶

کمیته های بین المللی…………………………………………………………………….. ۱۶۱

مبحث دوم: مرکز بین المللی مطالعه، مرمت و حفاظت از اموال فرهنگی (ایکروم) ۱۶۴

۱- تعریف و اهداف……………………………………………………………………… ۱۶۴

۲- عضویت در ایکروم………………………………………………………………….. ۱۶۵

الف) کشورهای عضو یونسکو………………………………………………………….. ۱۶۵

ب) کشورهایی که عضو یونسکو نمی باشند…………………………………………. ۱۶۵

ج) اعضای وابسته…………………………………………………………………………. ۱۶۶

وظایف شورای ایکروم…………………………………………………………………… ۱۶۸

مبحث سوم: شورای بین المللی ابنیه و محوطه های فرهنگی (ایکوموس)            ۱۷۰

الف) اهداف……………………………………………………………………………….. ۱۷۰

ب) فعالیتها…………………………………………………………………………………. ۱۷۱

منابع و مأخذ

کتابنامه……………………………………………………………………………………… ۱۷۹

مقالات……………………………………………………………………………………… ۱۸۱

قوانین و مقررات…………………………………………………………………………… ۱۸۲

اسناد بین المللی……………………………………………………………………………. ۱۸۶

منابع اینترنتی……………………………………………………………………………….. ۱۸۷

کتابنامه

الف: کتب

۱- قرآن مجید

۲- بندرریگی، محمد،فرهنگ لغت عربی؛ فارسی،تهران، انتشارات فرهنگ معاصر، چاپ دوم،۱۳۸۲

۳- بوزیه. لوکوز، چهارمین کنگره بین‌المللی معماری مدرن، ترجمه محمد منصور فلامکی، انتشارات دانشگاه تهران، خرداد ۱۳۵۵٫

۴- پازوکی. ناصر، «اهمیت مطالعه تاریخ و آثار و احوال گذشتگان از دیدگاه اسلام»، آموزش میراث فرهنگی، چاپ اول، انتشارات سازمان میراث فرهنگی کشور، ۱۳۷۶٫

۵- پرزد کوئیار، خاویر، تنوع خلاق ما، انتشارات یونسکو، ۱۹۹۸٫

۶- توحیدی فائق، «تعریف فرهنگ و تمدن و میراث فرهنگی»، آموزش میراث فرهنگی، چاپ اول، انتشارات سازمان میراث فرهنگی کشور، ۱۳۷۶٫

۷- جعفری لنگرودی. محمدجعفر، فلسفه فرهنگ و هنر، چاپ اول، کتابخانه گنج دانش، تابستان ۱۳۷۰٫

۸- حجت،مهدی، سیاستهایی برای میراث فرهنگی، تهران،انتشارات سازمان میراث فرهنگی، چاپ اول، ۱۳۸۰

۹- حییم،سلیمان، فرهنگ بزرگ انگلیسی به فارسی، تهران، انتشارات فرهنگ معاصر چاپ

۱۰- زحمتکش لاشیدانی، مجید،میراث فرهنگی در حقوق بین المللی و ایران، انتشارات دانشگاه تهران،۱۳۸۰

۱۱- شکر امرجی، ایوب، حمایت کیفری از میراث فرهنگی در حقوق ایران، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۷۹

۱۲- صمدی، یونس، مجموعه قوانین ، مقرارات ، آئین نامه‌ها ،‌بخشنامه‌ها و معاهدات میراث فرهنگی کشور، تهران، انتشارات سازمان میراث فرهنگی کشور، ۱۳۸۳٫

۱۳- ضیائی بیگدلی. محمد رضا، حقوق جنگ. چاپ اول، انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی ، تهران ۱۳۷۶٫

۱۴- عبدالله کرمی،هاشم، بررسی بزه اشیاء عتیقه در قوانین مقررات ایران انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۷۳

۱۵- عمید، حسن، فرهنگ فارسی عمید، جلد اول ، چاپ سیزدهم، چاپخانه سپهر ، تهران ۱۳۷۷٫

۱۶- مدنی، سید جلال‌الدین، حقوق اساسی و نهادهای اساسی جمهوری اسلامی ایران، چاپ چهارم چاپخانه علامه طباطبائی، تابستان ۱۳۷۵٫

ب: مقالات

۱- بحرالعلومی. فرانک‌و دیگران، «موزه‌هادر منطقه‌های زلزله‌خیر» ، فصلنامه موزه‌ها، انتشارات سازمان میراث فرهنگی کشور، شماره ۲۱، بهار و تابستان ۱۳۷۸٫

۲- پوربابائی، فرحناز، «نگهداری و حفظ میراث فرهنگی»، فصلنامه موزه‌ها، انتشارات سازمان میراث فرهنگی کشور، شماره ۲۲، زمستان ۱۳۷۸٫

۳- جوهری. محمدرضا، «ایکوم و اجلاس هجدهم آن در ملبورن استرالیا»، فصلنامه موزه‌ها، انتشارات سازمان میراث فرهنگی کشور، شماره ۲۲٫ زمستان ۱۳۷۸٫

۴- جی اوکیف. پاتریک، «سیاست‌ها و خط‌مشی‌های موز‌ها در خرید و تصاحب اشیاء فرهنگی و تاریخی و نقش کنوانسیون ۱۹۷۰ یونسکو در تبیین آنها»، ترجمه مصطفی رضا زادگان، فصلنامه موزه‌ها، انتشارات سازمان میراث فرهنگی کشور، شماره ۲۱، بهار و تابستان ۱۳۷۸٫

۵- چراغچی. سوسن، «منشورهای بین‌المللی در حفاظت از میراث فرهنگی»، فصلنامه علمی، فنی و هنری اثر، انتشارات سازمان میراث فرهنگی، شماره ۳۲-۳۱، ۱۳۷۹٫

۶- حقانی. مهری، «میراث فرهنگی زیر غبار فراموشی»، ایران، سال هفتم، شماره ۱۸۶۳، چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۸۰٫

۷- روزنامه ایران، سال هفتم، شماره ۱۸۸۹، یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۸۰٫

۸- روزنامه همشهری، سال نهم، شماره ۲۴۸۸، چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۸۰٫

۹- شریفی نارانی، عباس، «استرداد اموال فرهنگی ایران»،فصلنامه میراث فرهنگی، انتشارات سازمان میراث فرهنگی، سال دوم، شماره ۴-۳، پائیز ۱۳۷۰٫

۱۰- صمدی. یونس، «نگاهی به کنوانسیون ۱۹۵۴ در مورد حفاظت از میراث فرهنگی در زمان جنگ» فصلنامه علمی، فنی و هنری اثر، انتشارات سازمان میراث فرهنگی، شماره ۳۰-۲۹، ۱۳۷۷٫

۱۱- کریمی. اصغر، «تلاش برای احیاء  کمیته ملی ایکوموس ایران»، فصلنامه علمی، فنی و هنری اثر، انتشارات سازمان میراث فرهنگی، شماره ۳۲-۳۱ ، ۱۳۷۹٫

۱۲- ملکی تبار. مجید، «نقش موزه‌ها در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی»، فصلنامه‌موزه‌ها، انتشارات سازمان میراث فرهنگی کشور، شماره ۲۲ ، زمستان ۱۳۷۸٫

۱۳- نوربها، رضا، بررسی قرارداد حمایت از اموال فرهنگی، مجله حقوقی، انتشارات دفتر خدمات حقوقی جمهوری اسلامی ایران، شماره ۱۶ و ۱۷، ۱۳۸۰٫

ج : قوانین و مقررات

۱- آئین‌نامه اجرائی بند «ج» ماده ۱۶۶ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۰٫

۲- آئین‌نامه اجرائی بند ۹ ماده ۳ قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۹٫

۳- آئین‌نامه اجرائی قانون ثبت املاک و اسناد کشور مصوب ۱۳۱۷٫

۴- آئین‌نامه اجرائی قانون خرید اراضی و ابنیه و تأسیسات برای حفظ آثار تاریخی مصوب ۱۳۵۱٫

۵- آئین‌نامه اجرائی قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۱۱٫

۶- آئین‌نامه اجرائی قانون زمین شهری مصوب ۱۳۶۷٫

۷- آئین‌نامه داخلی هیأت امنا پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۷۵٫

۸- آئین‌نامه نحوه انتخاب و بر کناری و شرایط و حدود و اختیارات و وظایف امین یا هیأت امنا  اماکن مذهبی و موقوفات مصوب ۱۳۶۵٫

۹- اساسنامه انجمن‌های میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۷۳٫

۱۰- اساسنامه پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۷۵٫

۱۱- اساسنامه مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی مصوب ۱۳۶۹٫

۱۲- قانون اجازه قبول عضویت قطعی ایران به سازمان تربیتی ۷ علمی و فرهنگی ملل متحد مصوب ۱۳۲۷٫

۱۳- قانون اخذ بیت ریال عوارض از هر تن سیمان به نفع انجمن آثار ملی مصوب ۱۳۴۶٫

۱۴- قانون اراضی شهری مصوب ۱۳۶۶٫

۱۵- قانون اساسنامه سازمان میراث  فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷٫

۱۶- قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۵۸٫

۱۷- قانون اساسی چین مصوب ۱۹۸۲٫

۱۸- قانون اساسی سوریه .

۱۹- قانون اساسی کانادا موصب ۱۹۸۲٫

۲۰- قانون اساسی کره جنوبی.

۲۱- قانون استفاده مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی از معافیت‌های گمرکی مصوب ۱۳۵۰٫

۲۲- قانون اصلاح بند «ج» لایحه قانونی راجع به کاخ‌ها نیاوران و سعدآباد و نحوه ارزیابی و نگهداری اموال مربوطه و الحاق ۴ تبصره به آن مصوب ۱۳۶۰٫

د: اسناد بین المللی

۱- آئین‌نامه داخلی کمیته مشورتی ملی موضوع قطعنامه دوم از کنوانسیون راجع به حفاظت اموال فرهنگی در زمان جنگ.

۲- اساسنامه ایکروم مصوب ۱۹۹۳٫

۳- اساسنامه ایکوموس مصوب ۱۹۴۵٫

۴- اساسنامه یونسکو مصوب ۱۹۴۵٫

۵- اساسنامه ایکوم مصوب ۱۹۹۵٫

۶- پروتکل دوم کنوانسیون ۱۹۵۴ مصوب ۱۹۹۹٫

۷- قطعنامه شماره ۱۱-۲-۱۹۸۷ کنفرانس عمومی یونسکو

۸- کنوانسیون اتخاذ تدبیر برای ممنوع کردن و جلوگیری از ورود، صدور و انتقال مالکیت غیر قانونی اموال فرهنگی مصوب ۱۹۷۰٫

۹- کنوانسیون بین‌المللی کمک‌های متقابل اداری به منظور پیشگیری. تجسس و جلوگیری از تخلفات گمرکی و پیوست شماره ۱۱ آن مصوب ۱۹۷۷٫

۱۰- کنوانسیون حفاظت از میراث فرهنگی زیر آب مصوب ۲۰۰۱٫

۱۱-کنوانسیون حمایت از اموال فرهنگی به هنگام جنگ و ملحقات آن مصوب ۱۹۵۴٫

۱۲-کنوانسیون حمایت میراث فرهنگی و طبیعی جهان مصوب ۱۹۷۲

۱۹۸ص

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه جایگاه و ضوابط قانونی مربوط به حفظ میراث فرهنگی در ایران با نگاهی به تمهیدات جهانی
دانلود:  
قیمت محصول:   18800 تومان
تعداد صفحه:   198 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<