امروز :چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه بررسی رابطه سازگاری زناشویی دانشجویان متأهل دانشگاه قوچان با عوامل مختلف شغلی، نوع ازدواج و تعداد فرزندان
کد محصول:   1281
قیمت محصول:   8800 تومان
تعداد صفحه:   63 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   828 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
دانلود پایان نامه بررسی رابطه سازگاری زناشویی دانشجویان متأهل دانشگاه قوچان با عوامل مختلف شغلی، نوع ازدواج و تعداد فرزندان
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   8800 تومان
تعداد صفحه:   63 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی رابطه سازگاری زناشویی دانشجویان متأهل دانشگاه قوچان با عوامل مختلف شغلی، نوع ازدواج و تعداد فرزندان

این تحقیق به بررسی عوامل موثر در سازگاری زناشویی دانشجویان متأهل به عنوان یک ویژگی شخصیتی می پردازد شاید بتوان با اندکی احتیاط رابطه بین پژوهش های روانی – اجتماعی را با بعضی از مشکلاتی که جامعه خاص و معاصر ما در برگرفته اند روشن ساخت. شاید بتوان گفت که یکی از بهترین موقعیت هایی که می توان از سازگاری سخن گفت زمانی باشد که از سلامت روانی و بهداشت روانی گفتگو می شود سلامت روانی رابطه تنگاتنگ و نزدیکی بسیار با سازگاری دارد.

مقدمه

ازدواج در لغت به معنی با هم جفت شدن، و یا قرین شدن است و در اصطلاح، یک ارتباط جسمی و عاطفی با جنس مخالف است که طبق قوانین شرعی و عرفی انجام می شود. یعنی در واقع عقد ازدواج، مجموعه ی ضوابط و مقررات و قراردادهایی است که روابط جنسی زن و مرد را متناسب با سنت و قانون هر جامعه تنظیم می کند.

ازدواج راه طبیعی برای ارضای میل جنسی زوجین است و اسلام ازدواج را آسان گرفته است تا موانع از بین برود.

در تعریف ازدواج گفته اند که ازدواج عملی است که پیوند بین دو جنس مخالف را بر پایه ی روابط پایای جنسی موجب می شود و با انعقاد قرارداد اجتماعی روابط جسمانی مشروع بین زوجین را تأیید نموده و زن و مرد را در تحت عنوان خانواده با هم خویشاوند می سازد. ازدواج از نظر طبیعی نوعی کمال برای انسان محسوب می شود، زیرا خلقت انسان به گونه ای است که نیازمند به جفت و همسر است و با لحاق به جنس مخالف است که کامل شده و اعتدال می یابد و وجود غریزه ی جنسی و میل به همسر نیز در واقع ودیعه ای است الهی تا بشر در جهت کمال خود تلاش نموده و تولید مثل نماید.

بنابراین انسان بر اساس قانون آفرینش و حکم فطرت و برای بقای نسل و آرامش جسم و روح حل مشکلات زندگی نیازمند به ازدواج است و در نهاد زوجیت مسئله تکمیل و تکامل نهفته شده است.

بیان مسئله

سازگاری زوج ها نه تنها بر میزان رضایتمندی و احساس خوشبختی برای رشد فرزندان به وجود می آید با توجه به اهمیت سازگاری زناشویی و تعادل خانواده و جامعه بشر از دیر باز با این سؤال مواجه بوده است. انسان ها می توانند تصمیم بگیرند با چه کسی، چه موقع ازدواج کنند و بنابراین پدیده ازدواج در زندگی انسان نقش اصلی ایفا می کند. از جمله مسائل مهمی که از زمان های دور تا کنون همواره مورد توجه کامل انسان بوده است عوامل مؤثر در سازگاری زناشویی است. زیرا این عوامل هر رفتاری را به گونه ای دستخوش تغییر می کند. دانشمندان زیادی در این رابطه اندیشیده اند و اثرات جایگاه آن را در نظام طبیعی انسان جستجو کرده اند.

انسان موجودی اجتماعی است و بدین سبب، علاوه بر ارضای نیازهای اولیه زیستی خود (مثل گرسنگی، تشنگی، خستگی، جنسی و غیره ) که عموماً ذاتی و نا آموخته اند و مبنای وجود اشتراک انسان و حیوان نیز به شمار می روند، ناچار است یک رشته نیازهای اکتسابی را نیز که زاییده و حاصل زندگی دسته جمعی است تأمین کند. این نیازهای اجتماعی انسان هستند که بر رفتار او مسلط شده و بیشتر وقت و انرژی و فکر او را به خود مشغول می سازند. اگر مسئله صرفاً سازگار شدن با نیازهای اولیه زیستی بود شاید روان شناسی سازگاری به شکل کنونی و پیشرفته موردی پیدا نمی کرد.

سازگاری به معنای خاص، واجد ابعاد روانی – اجتماعی است و عبارت از توانایی لذت بردن از روابط بین فردی، پاداش برانگیز و کار کردن به گونه ای است که هدفهای مشخص را ارضاء کند. در نتیجه فرآیند سازگاری تنش ناشی از جنبه های تغییرپذیر زندگی کاهش یافته و شخص حالت تعادل می یابد.

ضرورت اهمیت تحقیق

شناخت چگونگی سازگاری زن و شوهر از یکدیگر و بررسی تغییرات آن از جنبه ی علمی بسیار ارزشمند است زیرا که شناخت ارزش گزاری ها و معیارهای افراد کمک می کند تا آگاهانه و با پیش بینی های نسبتاً دقیق به رفع معضلات زندگی اجتماعی پرداخت و در مسیر برقراری نظم اجتماعی گام برداشت و موانع آن را برطرف نمود از طرف دیگر تحقیقات علمی می تواند به عنوان معیاری برای ارزیابی واقعیت یک پدیده مورد نظر قرار گیرند و از قضاوت های شخصی و احیاناً غیر واقعی صرف نظر می شود.

ازدواج این موهبت الهی که به واسطه ی آن زنان و مردان می توانند در سایه ی مهر یکدیگر بیاسایند از زمان آفرینش انسان تا کنون مسئله ای مهم برای هر فرد بوده است، به طوری که گفته می شود یکی از سه رویداد مهم زندگی هر شخص ازدواج می باشد که دو واقعه ی دیگر یعنی تولد و مرگ در اختیار انسان نبوده ولی ازدواج و تشکیل خانواده امری است که خواست فرد در آن دخیل است، و از آن جا که سنگ های زیر بنایی هر جامعه خانواده ها می باشند، هر عامل مؤثر در سلامت خانواده در سلامت جامعه تأثیر دارد.

انجام این تحقیق با نگاهی به آمار و ارقام مربوط به طلاق محسوس تر و مشخص تر به نظر می رسد، روزی نیست که شاهد مراجعه ی انبوهی از افراد به مراکز مربوط، جهت اجرای این حرام ترین حلال ها، نباشیم. بنابراین بر اساس این غم نامه ها تصمیم گرفتن تا حداقل یکی از این راه ها را آزمایش کنیم تا ببینیم چه نتیجه ای بدست می آید شاید راهی باشد برای پایان این تراژدیها.

سلامت جامعه

زن و مرد در سایه ی ازدواج مشروع مکمل یکدیگر می شوند و هر کدام می توانند طریق سعادتمندانه ای را در پیش گیرند. نقایص خود را توسط یکدیگر رفع کنند، دلدار و آرامش بخش یکدیگر باشند و در رفع مشکلات و مسائل پناه یکدیگر باشند و از طرف دیگر ازدواج سبب دوام و پایداری نسل است و دوام و بقای بشر وابسته به آن است. مضاف بر اینکه ازدواج از انحرافات نیز جلوگیری می کند. به عقیده ی روان شناسان یکی از روش های حفظ سلامت جامعه ازدواج است. زیرا خانواده مولود ازدواج است و این واحد اجتماعی با ازدواج تشکیل شده و در سایه ی ارتباط سالم محفوظ می ماند و با سلامت خانواده سلامت جامعه نیز تأمین می شود.

علمای اخلاق نیز معتقدند که به وسیله ی ازدواج می توان با فساد و فحشا و رفتار ناپسندی که در ارتباط با غریزه ی جنسی از انسان سر می زند، می توان مقابله نمود.

نهاد خانواده

نهاد خانواده یکی از نهاد های مهم اجتماعی است که با ازدواج آغاز می شود. بنابراین، ازدواج از آن جا که مراسم آغازین این نهاد مهم اجتماعی است اهمیت بنیادین و پایه ای دارد. سنگ بنای نهاد خانواده در ازدواج گذاشته می شود و ما از دیرباز معتقد بوده ایم که:

خشت اول چون نهد معمار کج                                      تا ثریا می رود دیوار کج

ما در انتخاب خانواده ای که در آن به دنیا آمده ایم هیچ گونه اختیاری نداشته ایم، اما معمار خانواده آتی خود خواهیم بود. هر چند ازدواج همه امر خانواده نیست اما خشت اول و سنگ بنای خانواده است. بنابراین یکی از مهم ترین مسایل در نهاد خانواده، ازدواج و مسایل پیرامون آن است. ازدواج یک نقطه ی عطف در زندگی انسان است و یکی از مهم ترین تصمیمات طول زندگی فرد است. با ازدواج خانواده تشکیل می شود و نظام خویشاوندی شکل می گیرد و نسل بقا می یابد.

ازدواج، فرایندی است از کنش متقابل بین یک مرد و یک زن که برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده اند و مراسمی برای برگزاری زناشویی خود بر پا داشته اند. ازدواج دارای ابعاد اقتصادی – اجتماعی – فرهنگی و بین فردی است.

ازدواج و انتخاب همسر

یکی از مسائل مهمی که درباره ازدواج و انتخاب همسر باید بررسی شود «زمان» آن است. اگر بخواهیم بدون توجه به عوامل و موانع اجتماعی و بدون توجه به آداب و رسوم و تشریفات سلیقه ای گوناگون، مسأله را بررسی کنیم که باید بگوییم: جواب این سؤال که در چه زمانی ازدواج کنیم؟ در درون فطرت و سرشت انسان نهفته است و نیازی به جواب و استدلال علمی و فلسفی ندارد و بدون توجه به موانع تشریفات و عادات و رسوم و سلیقه ها جواب می دهند. پاسخ صحیح را دریافت نماییم.

این تحقیق، به بررسی عوامل مؤثر در سازگاری زناشویی به عنوان یک ویژگی شخصیتی می پردازد شاید بتوان با اندکی احتیاط رابطه بین پژوهش های روانی ـ اجتماعی را با بعضی از مشکلاتی که جامعه حاضر و معاصر ما در برگرفته اند روشن ساخت. شاید بتوان گفت که یکی از بهترین موقعیت هایی که می توان از سازگاری سخن گفت زمانی باشد که از سلامت روانی و بهداشت روانی گفتگو می شود سلامت روانی رابطه تنگاتنگ و نزدیکی بسیار با سازگاری دارد. اساساً هر جا که بشود از سازگاری مطلوب و آرمانی سخن گفت همان جا باید سراغ سلامت روان را گرفت. در گذشته های دور بیماران روانی را از آن رو که رفتاری متفاوت از سایر مردم داشته اند به طرق مختلف طرد می کردند.

تعارضات در زندگی زناشویی

تعارض پدیده ای است که همراه با عشق و به موازات آن در ارتباطات زناشویی به وجود می آید، به هم زیستی خود در کنار آن ادامه می دهد. در تمام دوران های تاریخ بشر تعارض بین زن و مرد مشهود است. از همان ابتدا درگیری و کشمکش آدم و حوا بر سر خوردن میوه ی معرفت نشانگر اجتناب ناپذیر بودن تعارض است. تعارض وقتی ایجاد می شود که اعمال یکی از طرفین با اعمال طرف مقابل تداخل کنند، هم چنان که دو فرد به هم نزدیک تر می شوند پتانسیل تعارض افزایش می یابد. در حقیقت وقتی تعاملات بین افراد بیش تر شود و فعالیت ها و موضوعات متنوع تری را در بر گیرد فرصت مخالفت بیش تر می شود. نظریه ی تعارض مطرح می کند برای دو نفری که محصول تجارب مختلفی هستند، غیر ممکن است تعارضی در رابطه با هم نداشته باشند.

در حقیقت هر ازدواجی لحظه به لحظه تعارض را به همراه دارد و اکثر زوج ها روش هایی را برای حل آن ها به کار می برند و از طریق حل همین مخالفت ها رشد رابطه پیش می آید. به عبارت دیگر ازدواج سالم ازدواجی است که گاه و بی گاه به دعوا و تعارضات سازنده منتهی شود. در ازدواج، تعارض به منزله ی تنوع نیازها و ارزش های دو طرف می باشد که با بیان احساسات منفی به یکدیگر متجلی می شود. تعارض نه فقط بد نیست، بلکه امری لازم است و می تواند سازنده باشد زیرا؛ لازمه رشد است. بنابراین، ازدواج به دلیل مسائل بسیاری خالی از تعارض نمی باشد. آگاهی از تعارضات و مشکلات موجود در ازدواج می تواند به فهم این رابطه اجتماعی کمک کند.

فهرست مطالب

چکیده…………………………………………………………………………………………… ۱

فصل اول: کلیات تحقیق

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۳

بیان مسئله………………………………………………………………………………………… ۵

اهداف تحقیق…………………………………………………………………………………… ۶

اهداف اختصاصی……………………………………………………………………………… ۶

ضرورت اهمیت تحقیق……………………………………………………………………….. ۶

فرضیه ی پژوهش………………………………………………………………………………. ۷

تعریف نظری واژه ها………………………………………………………………………….. ۷

تعریف عملیاتی واژه ها……………………………………………………………………….. ۷

فصل دوم: پیشینه ی تحقیق

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۹

نظریه ی مثلثی عشق………………………………………………………………………….. ۱۰

انواع عشق……………………………………………………………………………………… ۱۱

دلایل درست ازدواج………………………………………………………………………… ۱۲

روش های مطالعه برای انتخاب همسر…………………………………………………….. ۱۳

الف) روش های غیرمستقیم…………………………………………………………………. ۱۴

ب) روش های مستقیم………………………………………………………………………. ۱۴

عوامل مربوط به شرایط زندگی……………………………………………………………. ۱۵

درآمد و اشتغال……………………………………………………………………………….. ۱۵

فرزندان…………………………………………………………………………………………. ۱۵

بیماری…………………………………………………………………………………………. ۱۶

حسادت………………………………………………………………………………………… ۱۶

معیارهای ازدواج موفق………………………………………………………………………. ۱۶

تعریف سازگاری…………………………………………………………………………….. ۱۸

خصوصیات سازگاری………………………………………………………………………. ۱۹

راه های سازش یا سازگاری……………………………………………………………….. ۲۰

مراحل بحران………………………………………………………………………………….. ۲۱

روش های مداخله در بحران……………………………………………………………….. ۲۲

خصوصیات انسان سازگار………………………………………………………………….. ۲۳

تعارضات در زندگی زناشویی…………………………………………………………….. ۲۴

عواملی که سازگاری زناشویی را دشوار می سازد……………………………………… ۲۶

عوامل مؤثر بر سازگاری زناشویی…………………………………………………………. ۲۷

راه های مقابله با اختلالات زناشویی……………………………………………………… ۲۹

رابطه ی ملاک های گزینش همسر با موفقیت در زندگی زناشویی                       ۳۱

لازمه ی حفظ روابط زناشویی…………………………………………………………….. ۳۲

تعهد در زندگی زناشویی…………………………………………………………………… ۳۲

چالش های زندگی مشترک……………………………………………………………….. ۳۳

ایجاد اعتماد…………………………………………………………………………………… ۳۳

تعادل بین نیاز به وابستگی و نیاز به استقلال……………………………………………… ۳۵

مرحله ی بسط…………………………………………………………………………………. ۳۵

مرحله ی قبض………………………………………………………………………………… ۳۶

مرحله ی عزم………………………………………………………………………………….. ۳۶

خانواده ی نابسامان…………………………………………………………………………… ۳۷

علل خانواده ی نابسامان…………………………………………………………………….. ۳۸

عوارض خانواده ی نابسامان………………………………………………………………… ۳۹

تحقیقات انجام شده درباره ی موضوع…………………………………………………… ۴۱

فصل سوم: روش اجرای تحقیق

مقدمه…………………………………………………………………………………………… ۴۳

روش تحقیق…………………………………………………………………………………… ۴۴

جامعه ی آماری………………………………………………………………………………. ۴۴

نمونه و روش نمونه گیری………………………………………………………………….. ۴۴

ابزار جمع آوری اطلاعات………………………………………………………………….. ۴۴

آزمون سازگاری زناشویی لاک – والاس………………………………………………. ۴۴

روش اجرا و نمره گذاری…………………………………………………………………… ۴۵

روش های گردآوری اطلاعات……………………………………………………………. ۴۵

روش های آماری…………………………………………………………………………….. ۴۶

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل اطلاعات

فرضیه اول: تفاوت بین مردان و زنان از نظر سازگاری زناشویی……………………… ۵۰

فرضیه دوم: تفاوت سازگاری زناشویی ازدواج فامیلی و غیر فامیلی                       ۵۱

فرضیه سوم: تفاوت سازگاری زناشویی افراد دارای فرزند و افراد فاقد فرزند           ۵۲

فرضیه چهارم: سازگاری زناشویی بین وضعیت شغلی افراد…………………………… ۵۳

فصل پنجم: نتیجه گیری و بحث

مقدمه…………………………………………………………………………………………… ۵۵

بحث و نتیجه گیری………………………………………………………………………….. ۵۵

محدودیت های تحقیق………………………………………………………………………. ۵۶

پیشنهادات……………………………………………………………………………………… ۵۶

منابع و مأخذ

منابع و مأخذ…………………………………………………………………………………… ۵۸

پیوست ها

پرسشنامه سازگاری زناشویی لاکوالاس…………………………………………………. ۶۱

فهرست جداول و نمودار

جدول ۱-۴: شاخص های مرکزی و پراکندگی نمرات سازگاری زناشویی            ۴۸

جدول ۲-۴: توزیع فراوانی نمرات سازگاری زناشویی………………………………… ۴۸

نمودار ۱-۴: توزیع فراوانی نمرات سازگاری زناشویی………………………………… ۴۹

جدول ۳-۴: مقایسه میانگین نمرات سازگاری زناشویی زنان و مردان                    ۴۹

جدول ۴-۴: آزمون t برای بررسی تفاوت بین سازگاری زناشویی مردان و زنان      ۵۰

جدول ۵-۴: مقایسه میانگین نمرات سازگاری زناشویی:

افرادی که ازدواج فامیلی داشته اند و آن ها که ازدواج غیرفامیلی داشته اند            ۵۰

جدول ۶-۴: آزمون  t به منظور بررسی تفاوت نمره سازگاری:

افراد دارای ازدواج فامیلی و افراد دارای ازدواج غیرفامیلی…………………………….. ۵۱

جدول ۷-۴: مقایسه میانگین نمرات سازگاری زناشویی افرادی که:

دارای فرزند هستند و افرادی که دارای فرزند نمی باشند………………………………. ۵۱

جدول ۸-۴: آزمون t به منظور بررسی تفاوت نمرات سازگاری:

زناشویی افراد دارای فرزند و افراد بی فرزند……………………………………………… ۵۲

جدول ۹-۴: جدول آزمون نسبت F به منظور بررسی رابطه:

بین وضعیت شغلی افراد و سازگاری زناشویی آنان…………………………………….. ۵۲

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی رابطه سازگاری زناشویی دانشجویان متأهل دانشگاه قوچان با عوامل مختلف شغلی، نوع ازدواج و تعداد فرزندان
دانلود:  
قیمت محصول:   8800 تومان
تعداد صفحه:   63 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<