امروز :جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه بررسی راههای اثبات هلال در فقه مذاهب خمسه با تکیه بر نجوم جدید
کد محصول:   1869
قیمت محصول:   19800 تومان
تعداد صفحه:   203 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   622 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
پایان نامه بررسی راههای اثبات هلال در فقه مذاهب خمسه با تکیه بر نجوم جدید
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   19800 تومان
تعداد صفحه:   203 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی راههای اثبات هلال در فقه مذاهب خمسه با تکیه بر نجوم جدید

در این تحقیق به بررسی راههای اثبات هلال در فقه مذاهب خمسه با تکیه بر نجوم جدید پرداخته شده، بحث ثبوت هلال ماه از مباحثی است که همه انسانها به نوعی به آن نیاز دارند. شریعت مقدس اسلام نیز برخی از اعمال و عبادات را معلق به ثبوت هلال، نموده است. مهمترین عامل تعیین کننده در رؤیت هلال و آغاز ماههای قمری، افق است، هر نقطه ای روی کره زمین افق مخصوص به خودش را دارد. بر این اساس معیار متخصصین دینی و فقهای عظام در رؤیت هلال بر اساس افق مشخص می شود. بیشتر فقها، رؤیت هلال ماه را در هر شهری، تنها برای مردمان همان شهر و ساکنان روستاها و شهرهای نزدیک به آن معتبر می دانند.

دیدن هلال و ثابت شدن ماه در سرزمینی برای دیگر سرزمینها کافی است و می توان با دیدن هلال و ثابت شدن ماه در هر سرزمینی از کره زمین روزه گرفت، یا روزه گشاد. شماری از باورمندان این دیدگاه می گویند: ماه اگر در سرزمینی ثابت شد، سرزمینهای را در بر  می گیرد که در شب، سرزمینی که در افق آن هلال دیده شده، یکسان باشند، هر چند این یکسانی در پاره ای از شب باشد. برخی از مجتهدین،‌ حکم حاکم را نیز برای پذیرش دیده شدن هلال کافی می دانند. هر چند که حاکم شخصاً ‌ندیده باشد و از راههای دیگر برایش یقین به رؤیت هلال حاصل شده باشد.

مقدمه

پیش از گام نهادن در وادی تحقیق و پژوهش با مجهولات عدیده ای در مورد هلال مواجه بودم ، به گونه ایکه در زمره «یسئلونک عن الاهله …» قرار داشتم ، نه از جنبه تکوینی هلال و نه از بعد فقهی آن ، اطلاعات چندانی نداشتم .اینکه چرا ماه ،‌این سلطان شب ، گاهی بیست و نه روزه و گاهی سی روز بطول می انجامد،زمانی بصورت هلال باریک ظاهر می شود ،‌و پس از اینکه مبدل به قرص کامل می گردد، مجددا به شکل هلال در می آید و به مدت یک یادو شب،‌رخ زیبایش را از زمینیان می پوشاند. گروهی امروز نماز عید می خواندند و می گفتند«اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا…» و فردا گروه دیگری در همان شهر و گاه در همان مسجد ،‌عین همین عبارت را می گفتند.

عده ای به هم تبریک عید می گفتند و جماعتی در حال روزه بودند و دعای «یا علی یاعظیم …و هذا شهر عظمته و کرمته…و هو شهر رمضان…»می خواندند و گاه در یک لحظه و حتی یک خانه این اختلاف جانکاه دیده می شد ، در حالی که اسلام دین «توحید»در تمام زمینه ها ست و خواهیم دید حتی با وجود اختلاف فتاوی هیچ موجبی برای این اختلاف ها نیست. مردم از این بیم دارند که در سال های بعد نیز این امر تکرار شود و در نتیجه بعضی از نا آگاهان تعلیمات اسلام را زیر سوال ببرند.این امر هنگامی  نگران کننده تر می شود که می بینیم در اغلب کشورهای اسلامی مساله رویت هلال حل شده و لااقل اهل یک کشور با یکدیگر هماهنگ هستند،‌ولی در کشور ما چگونه است؟

روش تحقیق

در این رساله با توجه به موضوع آن ،‌که نظری و استدلالی است ،‌به صورت کار کتابخانه ای انجام گرفته ،‌البته به صورت میدانی نیز امکان دارد به این ترتیب که به رصد ماه ،‌ پرداخته شود . امّا به دلیل نبود امکانات مخصوص از این روش صرف نظر شده است . و ابزار گردآوری اطلاعات فیش برداری بوده است. که در این راستا اطلاعات مورد نیاز از منابع مختلف استخراج و مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

قلمرو تحقیق

آنچه در این رساله مورد توجه و تاکید قرار گرفته است بررسی آیات و روایات مختلف و نظرات فقیهان (شیعه ،‌سنی)در مورد هلال می باشد و همچنین سعی بر آن شده تا دستاورد های علمی و نجومی در این بحث آورده شود تا با استفاده از آن به ضرورت اثبات هلال ماه پرداخته شود ودر نتیجه به ایجاد وحدت امت اسلامی و رفع موانع و مشکلات  فراروی همدیگر پرداخته شود.

بیان مسأله

با توجه به این که بحث ثبوت هلال از مباحث  مهم و ضروری مکتب اسلام می باشد و برخی از اعمال و عباداتها به ثبوت هلال بستگی دارد لذا بر آن شدیم به بحث پیرامون اثبات هلال پرداخته تا بتوانیم طرح های پژوهشی  کاربردی در زمینه های فقهی و نجومی برای روشن شدن نقاط مبهم و دستیابی به اطلاعات و نرم افزار های تسهیل کننده رؤیت هلال بپردازیم و همچنین به بررسی ملاک های علمی و برطرف نمودن اختلافات موجود با توجه به پیشرفت های علمی برسیم ودر نهایت به تقویم قمری بر اساس ملاک واحد برای جهان اسلام دست پیدا نماییم.

پیشینه تحقیق

بحث رؤیت هلال و راههای ثبوت آن، از اموری است که معمولا مردم با آن سروکار دارند به همین جهت مباحث زیادی در رابطه با این امر درکتب غالب فقهای شیعه و سنّی ، ابواب صوم و حج ، و بعضاً به صورت مقاله ، وارد شده است . لذا در این رابطه با اثبات هلال در داخل  و خارج کشور تحقیقاتی انجام شده است ، ولی تا کنون نتایج واحدی بدست نیامده است و در خارج کشور علما تلاش های ارزنده ای به صورت فردی انجام داده اند.

از جمله عالم بیدار ودور اندیش ومصلح زمان شناس امام موسی صدر بود که برای از بین بردن نگرانی و اضطراب و وحدت امت اسلامی دست به کار شد ولی نتیجه ای حاصل نشد. و در زمینه تلاش های جمعی فعالیت هایی صورت گرفت. مثلا در جلسه تقویم اسلامی در جده که ایران هم در آن جلسه حضور داشت، که هدف عربستان  آن بود که مکه مکرمه را مرجع رؤیت هلال قرار دهند ولی یه نتیجه نرسید.

هدف تحقیق

یکی از مهم ترین مقوله ها در مکتب اسلام مقوله اثبات هلال ماه می باشد چون بحث ثبوت هلال از مباحثی است که همه انسان ها به نوعی به آن نیاز دارند و شریعت اسلام نیز برخی از اعمال و عبادات را معلّق به ثبوت هلال ، نموده است.لذا در این پایان نامه به مقایسه آرا و نظرات عالمان شیعه و عالمان غیر شیعه در مورد رؤیت هلال پرداخته می شود. همچنین به این موضوع که آیا اثبات هلال از طریق چشم غیر مسلح  مشخص می شود یا خیر می پردازیم. در نهایت به بررسی ملاک های اصلی فقها در اثبات حلول ماه و معیار متخصصین و فقهای عظام در رؤیت هلال و مساله اتحاد و اختلاف فقها پرداخته می شود.

تقویم هجری قمری

از زمان های  بسیار دور بشر به دنبال روش هایی بود تا به کمک آن بتواند گذشت زمان را اندازه گیری کند. اما نبود ابزارهای این کار موجب شد تا به این فکر بیافتد که پدیده های طبیعی برای اندازه گیری زمان و تعیین تقویم استفاده کند.او فهمید که می تواند به راحتی از پدیده های تکرار شونده ی طبیعی در جهت کارهای خود بهره ببرد.شاید نخستین پدیده ی مورد توجه ،حرکت ظاهری خورشید در آسمان بود.

زیرا این پدیده هر روز تکرار می شد و به راحتی قابل رصد و تجربه تود. باطلوع خورشید آسمان روشن می گردد،کم کم خورشید بالا می آید تا ارتفاع آن به بیشترین مقدار خود میرسد و پس از آن از ارتفاعش کاهش یافته و در نهایت غروب می کند.پس از غروب خورشید،آسمان تاریک شده و ستارگان پدیدار می شوند و در روز بعد با طلوع مجدد خورشید باز هم این چرخه تکرار می شود.

بدین ترتیب شبانه روز به عنوان یکی از ارکان گاه شماری تعیین و مورد استفاده قرار گرفت. روز یا شبانه روز از حرکت زمین حول محور دورانی خود است که به صورت جابجایی روزانه خورشید در پهنه ی آسمان مشاهده می شود. پدیده ،‌کوچکترین واحد گاه شماری به شمار می آید . پدیده ی دیگر که به عنوان یکی از ارکان تقویم و گاه شماری استفاده می گردد،حرکت ماه به دور زمین است ،‌با نگاهی به تاریخ نجوم مشخص می شود که بسیاری از اقوام از ماه و  تشکیل اهلّه برای تقویم استفاده   می کرده اند.

فهرست مطالب

چکیده…………………………………………………………………………………………… ۱

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۲

روش تحقیق……………………………………………………………………………………. ۵

قلمرو تحقیق……………………………………………………………………………………. ۵

بیان مسأله……………………………………………………………………………………….. ۵

پیشینه تحقیق……………………………………………………………………………………. ۵

هدف تحقیق……………………………………………………………………………………. ۶

۱-۱: بخش اول: واژه شناسی

۱-۱-۱: ماده «هلل» و مشتقات آن در کتابهای لغت……………………………………. ۷

۱-۱-۲: ماده «هلل» در احادیث و قرآن………………………………………………….. ۸

۱-۱-۳: وجه تسمیه هلال…………………………………………………………………. ۱۱

۱-۲: بخش دوم: آشنایی با تقویم هجری

۱-۲-۱: تقویم هجری قمری…………………………………………………………….. ۱۲

۱-۲-۲: مبانی تقویم هجری قمری……………………………………………………… ۱۳

۱-۲-۳: تقویم هجری قمری هلالی…………………………………………………….. ۱۳

۱-۲-۴: تقویم هجری قمری قرار دادی…………………………………………………….    ۱۴

۱-۲-۵: چرا در رتقویم هجری قمری اختلاف پی می آید؟………………………. ۱۴

۱-۲-۶: مقایسه ی تقویم هجری شمسی و هجری قمری…………………………… ۱۵

بخش سوم تنجیم و ستاره شناسی

۱-۳-۱: تعریف علم نجوم……………………………………………………………….. ۱۷

۱-۳-۲: حکم تنجیم………………………………………………………………………. ۱۷

۱-۳-۲-۱: خبر دادن از تحولات فلکی……………………………………………….. ۱۸

۱-۳-۳: ادله جواز علم نجوم…………………………………………………………….. ۱۸

۱-۳-۴: چند مسأله مرتبط با تنجیم……………………………………………………… ۲۱

۲-۱: بخش اول: نگرشی بر رویت هلال در علم نجوم………………………………. ۲۳

۲-۱-۱: پیدایش ماه……………………………………………………………………….. ۲۴

۲-۱-۲: وضعیت تکوینی ماه…………………………………………………………….. ۲۵

۲-۱-۳: کرویت یا مسطح بودن زمین………………………………………………….. ۲۶

۲-۱-۴: مدار گردش ماه………………………………………………………………….. ۲۷

۲-۱-۵: قوانین کپلر……………………………………………………………………….. ۲۷

۲-۱-۶: اهله ی ماه………………………………………………………………………… ۲۸

۲-۱-۷: حرکات ماه………………………………………………………………………. ۳۰

۲-۲: بخش دوم: بررسی پدیده های وابسته به مدار ماه……………………………… ۳۲

۲-۲-۱: جزر و مد…………………………………………………………………………. ۳۲

۲-۲-۲: خورشید گرفتگی (کسوف)…………………………………………………… ۳۳

۲-۲-۳: ماه گرفتگی (خسوف)………………………………………………………….. ۳۴

۲-۲-۴: مشاهده نور زمین تاب………………………………………………………….. ۳۵

۲-۲-۵: جهت یابی به وسیله ماه………………………………………………………… ۳۵

۲-۳: بخش سوم: ماههای قمری

۲-۳-۱: انواع ماه قمری…………………………………………………………………… ۳۷

۲-۳-۲: پدیده قرآن نیّرین یا حالت مقارنه و محاق………………………………….. ۳۸

۲-۳-۳: رکوردهای رؤیت هلال………………………………………………………… ۴۰

۲-۳-۴: آشنایی با معیارهای رؤیت هلال……………………………………………… ۴۱

الف) معیار بابلی ها………………………………………………………………………….. ۴۲

ب) ضابطه های رؤیت دوره ی اسلامی…………………………………………………. ۴۳

ج) معیار فادرینگهم…………………………………………………………………………. ۴۴

ادامه فهرست مطالب

د) معیار ماندر………………………………………………………………………………… ۴۵

۳-۱: بخش اول: رؤیت و اثبات هلال…………………………………………………… ۴۶

۳-۱-۱: دلالت قرآن بر اعتبار رؤیت…………………………………………………… ۴۷

۳-۱-۲: دلالت احادیث بر اعتبار رؤیت……………………………………………….. ۴۸

۳-۱-۳: اتفاق فقیهان بر اعتبار رؤیت…………………………………………………… ۴۹

۳-۱-۴: فروع رؤیت………………………………………………………………………. ۵۰

۳-۱-۵: مؤیدها…………………………………………………………………………….. ۵۴

۳-۱-۶: دلائل عدم اعتبار رؤیت هلال با چشم مسلح………………………………… ۵۶

۳-۱-۷: مؤیدات و شواهد عدم اعتبار رؤیت هلال با چشم مسلح                        ۵۷

۳-۱-۸: ادله و مؤیدات اعتبار رؤیت با چشم مسلح………………………………….. ۶۰

۳-۱-۹: رؤیت قبل از زوال……………………………………………………………….. ۶۱

۳-۱-۱۰: بررسی روایات دیدن هلال در طول روز………………………………….. ۶۲

۳-۱-۱۱: دیدگاه فقیهان درباره دیدن هلال در روز…………………………………. ۶۳

۳-۱-۱۲: نظر عامه در دیدن هلال در روز…………………………………………….. ۶۵

۳-۱-۱۳: تطوق و غیوبت عشق…………………………………………………………. ۶۵

۳-۲: بخش دوم: بینه

۳-۲-۱: بینه در لغت……………………………………………………………………….. ۶۷

۳-۲-۲: بینه در قرآن………………………………………………………………………. ۶۷

۳-۲-۳: بینه در اصطلاح………………………………………………………………….. ۶۷

۳-۲-۴: بینه در روایات…………………………………………………………………… ۶۸

۳-۲-۵: بینه از دیدگاه فقها………………………………………………………………. ۶۸

۳-۲-۶: مفهوم عدالت…………………………………………………………………….. ۶۹

۳-۲-۷: معانی شهادت……………………………………………………………………. ۷۰

۳-۲-۸: ویژگیها و شرایط شهادت……………………………………………………… ۷۰

۳-۲-۹: دیدگاههای فقیهان شیعه در شمار شاهدان رؤیت هلال                         ۷۳

۳-۲-۱۰: دیدگاه فقهای عامه……………………………………………………………. ۷۶

۳-۲-۱۱: فروع بینه………………………………………………………………………… ۸۱

۳-۳: بخش سوم: شیاع

۳-۳-۱: تعریف تواتر و شیاع از نظر فقها………………………………………………. ۸۳

۳-۳-۲: شیاع در آثار فقها……………………………………………………………….. ۸۳

۳-۳-۳: بررسی استقلال یا وحدت تواتر و شیاع، از نظر فقها……………………… ۸۴

۳-۳-۴: دلائل حجیت تواتر و شیاع مفید علم………………………………………… ۸۵

۳-۳-۵: شیاع ظنی…………………………………………………………………………. ۸۶

۳-۳-۶: دلایل حجیت شیاع ظنی……………………………………………………….. ۸۷

۳-۳-۷: نقد و بررسی و دلایل شیاع ظنی……………………………………………… ۸۸

۳-۴: بخش چهارم: گذشت سی روز و اثبات هلال………………………………….. ۹۰

۳-۴-۱:  دلایل اعتبار گذشت سی روز………………………………………………… ۹۱

۳-۴-۱: روایات……………………………………………………………………………. ۹۲

۳-۴-۲: دلایل فقها بر گذشت سی روز……………………………………………….. ۹۳

۳-۴-۳: فروع قاعده گذشت سی روز………………………………………………….. ۹۳

ادامه فهرست مطالب

۳-۵: بخش پنجم: حکم حاکم

۳-۵-۱: تعاریف حکم حکومتی………………………………………………………… ۹۷

۳-۵-۲: برخی مصادیق حکم حکومتی……………………………………………….. ۹۹

۳-۵-۳: نظریه ها در مورد سنخ حکم حکومتی……………………………………. ۱۰۰

۳-۵-۴: دو نکته در خصوص تعارض حکم حکومتی…………………………….. ۱۰۴

۳-۵-۵: حکم حاکم به ثبوت هلال………………………………………………….. ۱۰۴

۳-۵-۶: عدم حجیت حکم حاکم مطلقاً…………………………………………….. ۱۰۶

۳-۵-۷: دلائل عدم حجیت حکم حاکم…………………………………………….. ۱۰۷

۳-۵-۸: نقد و بررسی…………………………………………………………………… ۱۱۰

۳-۵-۹: حجیت حکم حاکم………………………………………………………….. ۱۱۳

۳-۵-۱۰: دلائل حجیت حکم حاکم در رؤیت هلال…………………………….. ۱۱۴

۳-۵-۱۰-۱: عموم و اطلاقات………………………………………………………… ۱۱۴

۳-۵-۱۰-۲: شیوه فقها در کتابهای فقهی…………………………………………… ۱۱۶

۳-۵-۱۰-۳: روایات خاصه…………………………………………………………… ۱۱۶

۳-۵-۱۰-۴: سیره………………………………………………………………………. ۱۱۸

۳-۵-۱۰-۵: سیره پیامبر (ص)………………………………………………………… ۱۱۸

۳-۵-۱۰-۶: سیره خلفا………………………………………………………………… ۱۱۹

۳-۵-۱۰-۷: سیره ائمه (ع)……………………………………………………………. ۱۲۱

۳-۵-۱۰-۸: هلال از امور حسبیه…………………………………………………….. ۱۲۲

۳-۵-۱۱: آراء دیگری در خصوص حکم حاکم…………………………………. ۱۲۳

۳-۵-۱۱-۱: اصالت حکم حاکم…………………………………………………….. ۱۲۳

۳-۵-۱۱-۲: قول به تفصیل……………………………………………………………. ۱۲۳

۳-۵-۱۱-۳: تفصیل بین هلال رمضان و شوال…………………………………….. ۱۲۴

ادامه فهرست مطالب

۳-۵-۱۲: چگونگی حکم……………………………………………………………… ۱۲۵

۳-۵-۱۳: قلمرو نفوذ حکم حاکم در رؤیت هلال………………………………… ۱۲۶

۳-۵-۱۴: حرمت نقض حکم حاکم…………………………………………………. ۱۲۸

۳-۵-۱۵: ادله عدم جواز نقض………………………………………………………… ۱۲۹

۳-۵-۱۶: موارد جواز نقض حکم حاکم……………………………………………. ۱۲۹

۳-۵-۱۷: حکم حاکم اهل سنت در ثبوت هلال………………………………….. ۱۳۰

۳-۵-۱۸: ادله حجیت حکم حاکم اهل سنت……………………………………… ۱۳۲

۳-۵-۱۸-۱: سیره ائمه اطهار (ع)…………………………………………………….. ۱۳۴

۳-۵-۱۸-۲: دلائل قائلان به عدم اجزا………………………………………………. ۱۳۶

۳-۵-۱۸-۳: دلائل قائلان به اجزا…………………………………………………….. ۱۳۷

۴-۱: بخش اول افقها…………………………………………………………………….. ۱۴۰

۴-۱-۱: نظریه مشهور…………………………………………………………………… ۱۴۱

۴-۱-۲: دیدگاه غیر مشهور……………………………………………………………. ۱۴۲

۴-۱-۳: نظر فقها عامه…………………………………………………………………… ۱۴۳

۴-۱-۴: خلاصه دیدگاهها……………………………………………………………… ۱۴۵

۴-۱-۵: معیار در نزدیکی و دوری شهرها…………………………………………… ۱۴۵

۴-۱-۵-۱: اختلاف در طلوع و غروب خورشید…………………………………… ۱۴۵

۴-۱-۵-۲: امکان رؤیت با نبود مانع…………………………………………………. ۱۴۸

۴-۱-۵-۳: اختلاف اقالیم و تفاوت مناظر…………………………………………… ۱۴۹

۴-۱-۵-۴: منزله و مرحله………………………………………………………………. ۱۵۰

۴-۱-۶: دلایل قائلان به عدم تعمیم…………………………………………………… ۱۵۱

۴-۱-۶-۱: ظاهر آیه شریفه……………………………………………………………. ۱۵۲

۴-۱-۶-۲: روایات……………………………………………………………………… ۱۵۳

الف) روایات رؤیت هلال……………………………………………………………….. ۱۵۳

ب) روایات شهادت به رؤیت…………………………………………………………… ۱۵۴

۴-۱-۶-۳: قیاس رؤیت هلال به طلوع و غروب خورشید………………………… ۱۵۶

ادامه فهرست مطالب

۴-۱-۶-۴: عقل………………………………………………………………………….. ۱۵۷

۴-۱-۶-۵: سیره مسلمانان……………………………………………………………… ۱۵۹

۴-۱-۶-۶: اجماع……………………………………………………………………….. ۱۵۹

۴-۱-۶-۷: شهرت………………………………………………………………………. ۱۶۰

۴-۱-۶-۸: روایت کریب………………………………………………………………. ۱۶۱

۴-۲: بخش دوم: دلایل دیدگاه غیر مشهور یا دلایل تعمیم ثبوت هلال             ۱۶۵

۴-۲-۱: قرآن…………………………………………………………………………….. ۱۶۵

۴-۲-۲: روایات………………………………………………………………………….. ۱۶۷

۴-۲-۲-۱: اطلاق رؤیت……………………………………………………………….. ۱۶۷

۴-۲-۲-۲: اطلاقات روایات بینه……………………………………………………… ۱۶۸

۴-۲-۳: روایات خلاصه………………………………………………………………… ۱۷۱

۴-۲-۴: رؤیت طریقیت دارد نه موضوعیت…………………………………………. ۱۷۴

۴-۲-۵: مویدات نظریه تعمیم…………………………………………………………. ۱۷۷

۴-۲-۵-۱: وحدت لیله القدر………………………………………………………….. ۱۷۷

۴-۲-۵-۲: وحدت عید فطر و قربان…………………………………………………. ۱۷۸

۴-۲-۵-۳: دعای سمات……………………………………………………………….. ۱۷۹

۴-۲-۵-۴: سیره پیامبر (ص)………………………………………………………….. ۱۸۰

۴-۲-۵-۵: علم………………………………………………………………………….. ۱۸۱

۴-۲-۵-۶: مذاق شرع………………………………………………………………….. ۱۸۲

۴-۲-۵-۷: عدم معیار برای دوری و نزدیکی……………………………………….. ۱۸۳

۴-۲-۵-۸: حرمت روزه در روز عید فطر و قربان…………………………………. ۱۸۴

۴-۲-۵-۹: پیامدها………………………………………………………………………. ۱۸۴

نتیجه………………………………………………………………………………………… ۱۸۶

پیشنهادات………………………………………………………………………………….. ۱۸۸

ادامه فهرست مطالب

فصل پنجم

۱- جدایی زاویه ای………………………………………………………………………. ۱۸۹

۲- مقارنه ماه و خرشید………………………………………………………………….. ۱۸۹

۳- سن ماه…………………………………………………………………………………. ۱۸۹

۴- حد دانژون…………………………………………………………………………….. ۱۹۰

۵- مدت مکث……………………………………………………………………………. ۱۹۰

۶- ارتفاع هلال……………………………………………………………………………. ۱۹۱

۷- اختلاف سمت………………………………………………………………………… ۱۹۱

فاز ماه……………………………………………………………………………………….. ۱۹۱

۹- طول کمان هلال……………………………………………………………………… ۱۹۱

۱۰- ناپیوستگی هلال……………………………………………………………………. ۱۹۲

۱۱- ضخامت بخش میانی……………………………………………………………… ۱۹۲

۱۲- فاصله ماه از زمین………………………………………………………………….. ۱۹۳

منابع و مآخذ

فهرست منابع………………………………………………………………………………. ۱۹۵

منابع و مآخذ

  1. قرآن کریم
  2. صحیفه سجادیه

۳- انصاری (الشیخ الاعظم)، مرتضی ، المکاسب المحرمه ، قم ،موسسه مطبوعاتی دار الکتاب ، ۱۲۱۴٫

۴- ابن رشد ،احمد بن محمد،‌ بدایه الاسلام ، بیروت،دارالمعرفه ، بی تا .

۵- ابن رشد ،‌احمد بن محمد، بدایه المجتهد و نهایه المقتصد ، دمشق ،جلد، ‌دارالفکر ، ۱۴۱۵ ه.ق.

۶- ابن ادریس (الشیخ ابی جعفر)، محمد بن منصور، السرائر، قم،‌انتشارات اسلامی ، وابسته به جامعه مدرسین ، ۱۴۱۰ .

۷- آرام ،‌احمد،‌تاریخ اسلام ،‌تهران ،‌امیرکبیر،‌۱۳۷۷ هجری شمسی.

۸- اچ تامسون ،‌رابرت جسترو و مالکم ،‌مبانی و مرزهای ستاره شناسی،‌مشهد، ‌ترجمه تقی عدالتی و جمشید قنبری،انتشارات آستان قدس رضوی، ۱۳۶۳ .

۹- ابن منظور،‌ ‌محمد بن مکرم ،‌لسان العرب،‌‌بیروت ،دارصادر،‌بی تا .

۱۰- انیس،‌ابراهیم ،‌المعجم الوسیط،‌بی جا،‌ مکتب نشر‌ الثقافه الاسلامیه ، ۱۴۱۲ هجری قمری.

۱۱- آملی ،‌محمد تقی ،‌مصباح الهدی،‌‌مشهد ،مطبعه فردوسی ،‌بی تا .

۱۲- انصاری،‌عبدالله ،‌مجموعه رسائل فقهیه و اصولیه ، قم ، ‌انشارات مفید ،،‌بی تا .

۱۳- انصاری ، محمد بن احمد ، الجامع الاحکام القرآن، بیروت ، دار احیاء التراث العربی، بی تا.

۱۴- اصفهانی ،‌الراغب حسین،‌معجم مفردات الفاظ القرآن ،‌بی جا،‌درالکتاب العربی،‌بی تا.

۱۵- ابن حیان اندلسی،‌محمد بن یوسف ،‌تفسیر البحر المحیط،‌بی جا،‌دار الکتب العلمیه ،‌چاپ اول،‌۱۴۱۳

۱۶- ابن کثیر،عماد الدین،‌ ‌تفسیر قرآن العظیم ،‌‌بیروت ،دار المعرفه ،‌بی تا

۱۷-  ابن بابویه القمی ‌(شیخ صدوق)،‌ابو جعفر محمد ،‌من لا یحضره الفقیه ،‌‌قم ،منشورات جماعه   المدرسین فی الحوزه العلمیه ،‌۱۳۹۲ هجری.

۱۸-  بحرانی ، شیخ یوسف ، حدائق الناضره ، نجف اشرف ، دار الکتب الاسلامیه ، ۱۳۷۷٫

۱۹- بکائی(‌شیخ)، محمد حسن ،‌ترتیب العین ،‌قم ،‌مؤسسه النشر الاسلامی ،‌۱۴۱۴ هجری قمری .

۲۰- جابری عربلو ،‌محسن ، فرهنگ اصطلاحات فقه ،‌تهران ،‌امیرکبیر ،‌بی تا.

۲۱- جزیری ،‌عبدالرحمان ،‌الفقه علی المذاهب الاربعه ، بیروت، ‌داراحیاء التراث العربی .

۲۲- جزری،‌مبار ک بن محمد ،‌النهایه فی غریب الحدیث و الاثر،‌بی جا،‌ دار احیاء‌ الکتب العربیه ، ‌۱۳۸۳ هجری قمری.

 

۲۰۳ص

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی راههای اثبات هلال در فقه مذاهب خمسه با تکیه بر نجوم جدید
دانلود:  
قیمت محصول:   19800 تومان
تعداد صفحه:   203 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<