امروز :جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
۵ام اسفند ۱۳۹۹
0
0
نام محصول:   پایان نامه بررسی ارتباط بین نیروهای سیاسی خارج از دانشگاه با جنبش دانشجویی
کد محصول:   1913
قیمت محصول:   16800 تومان
تعداد صفحه:   162 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   662 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
پایان نامه بررسی ارتباط بین نیروهای سیاسی خارج از دانشگاه با جنبش دانشجویی
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   16800 تومان
تعداد صفحه:   162 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی ارتباط بین نیروهای سیاسی خارج از دانشگاه با جنبش دانشجویی

در این تحقیق به بررسی ارتباط بین نیروهای سیاسی خارج از دانشگاه با جنبش دانشجویی پرداخته شده، جنبشهای اجتماعی یکی از مؤلفه های بسیار تأثیرگذار در عرصه تحولات اجتماعی و سیاسی جوامع نوین به شمار می آیند. سرزمین ایران در طی صد ساله اخیر، شاهد جنبش های اجتماعی مختلفی بوده است. بخشی از این جنبش ها با توجه به خاستگاه آن و پایگاه اجتماعی اعضایش تحت عنوان جنبش های دانشجویی مورد مطالعه قرار می گیرند. جنبش دانشجویی در ایران از ابتدای شکل گیری از جنبشهای سیاسی و اجتماعی فعال و اثرگذار در فرایند سیاسی و اجتماعی در دوران معاصر بوده است.

از وظایف و کارکردهای اصلی جنبش دانشجویی روشنگری و افشاء است به عبارتی جنبش دانشجویی باید به مثابه سیستم هشدار دهنده برای نظامهای حاکم و گروههای مختلف جامعه عمل کند. به سیاستها و برنامه های نادرست دولت و نظامهای حاکم در جهت اصلاح آنها، انتقاد و اعتراض کند. لیکن از آسیب های بالقوه جنبش دانشجویی احتمال وابستگی آنان به گروه ها و طیف های سیاسی خارج از دانشگاه است. این وابستگی، کارکرد انتقادی این جنبش را از بین برده و آن را به حرکتی پیرو، دنباله رو و تأیید کننده سیاستهای حاکم مبدل می سازد.

اما جنبش دانشجویی در ایران علیرغم داشتن نقش فعال و برجسته در برخی مناسبات اجتماعی و سیاسی، به دلایلی چون عدم استقلال مالی و سیاسی،‌ عدم خودآگاهی، ضعف تئوریک و ضعف ایدئولوژی و ایدئولوگ از یک طرف و از سوی دیگر نیاز گروهها و نیروهای سیاسی به دانشجویان به منظور جلب آراء و حمایت مردمی‌ (با توجه به نفوذ و تأثیر قشر دانشجو بر جامعه) در برخی از مقاطع تاریخی تحت تأثیر و دنباله رو گروههای سیاسی خارج از دانشگاه بوده است هدف از پژوهش حاضر، بررسی ارتباط نیروهای سیاسی خارج از دانشگاه با جنبش دانشجویی می باشد.

سازماندهی پژوهش

پژوهش حاضر در پاسخ به این سؤال آغاز شد که «چه ارتباطی بین نیروهای سیاسی خارج از دانشگاه با جنبش دانشجویی در مقطع وجود داشت؟ برای پاسخ به این سؤال، فصل اول ابتدا با تعریف جنبش های اجتماعی، اصول، کارکردها و طبقه بندی آن آغاز شد و سپس چارچوب مفهومی این پژوهش با مطرح کردن سه دیدگاه در زمینه ارتباط نیروهای سیاسی با جنبش دانشجویی شکل گرفت. از این سه دیدگاه (استقلال ، تبعی و دنباله رو بودن و تأثیر متقابل) ، نگارنده دیدگاه دوم یعنی دنباله رو بودن جنبش دانشجوئی نسبت به نیروهای سیاسی خارج از دانشگاه را به عنوان فرضیه پژوهش انتخاب نمود و در نهایت به دلایل تبعی و دنباله‌رو بودن جنبش دانشجویی اشاره شد.

برای بررسی و آزمون فرضیه پژوهش، فصل دوم به سیر تاریخی جنبش دانشجویی از ابتدای شکل گیری اختصاص داده شد. جنبش دانشجویی به دو مرحله قبل از انقلاب و پس از انقلاب تقسیم شد. مرحله قبل از انقلاب به دو مقطع قبل از تأسیس دانشگاه تهران و پس از تأسیس دانشگاه تهران تا انقلاب اسلامی‌تقسیم گردید که این مرحله اخیر (پس از تأسیس دانشگاه تهران ) به پنج مقطع دسته بندی گردید.

پس از ارائه چارچوب مفهومی، اشاره به سیر تاریخی جنبش دانشجویی و بررسی نیروهای سیاسی خارج از دانشگاه، در فصل سوم به منظور آزمون و مستندسازی فرضیه پژوهش، را به چهار مقطع تقسیم خواهیم کرد. پس در هر مقطع به بررسی احزاب و نیروهای سیاسی و تأثیرگذاری آنها بر جنبش دانشجویی و تشکلهای آن اشاره خواهیم کرد.

بخش نهایی این پژوهش به نتیجه گیری اختصاص دارد. در این بخش اشاره خواهد شد که فرضیه پژوهش پس از آزمون و مستندسازی با سالهای ۷۶-۱۳۵۷ مورد تأیید قرار خواهد گرفت و یا رد خواهد شد. سپس نتایج تحقیق با نشان دادن شناختهای نوین و پیشنهادات عملی معرفی خواهد شد.

چارچوب مفهومی

به نظر یورگن هابرماس دانشگاه سه رسالت خطیر دارد:

۱- دانشگاه مسئولیت تضمین این امر را بر عهده دارد که فارغ التحصیلان آن از حداقل ویژگیهای لازم در حوزه تواناییهای فوق کارکردی یا خارج از حد وظیفه برخوردار باشند منظور از فوق کارکردی یا خارج از حد وظیفه تمامی‌مسئولیتها و رفتارهای مربوط به پیگیری یک حرفه تخصصی است که به تنهایی در دانش و مهارتهای حرفه ای – تخصصی یافت نمی‌شوند. ۲- رسالت دوم دانشگاه به نظر وی عبارت است از انتقال، تبیین و اشاعه سنت فرهنگی جامعه.

۳- دانشگاه همواره وظیفه ای را ایفا کرده است که تعریف یا تعیین حدود آن کار چندان ساده ای نیست. امروزه به راحتی می‌توان گفت این دانشگاه است که خود آگاهی سیاسی دانشجویان را شکل می‌دهند در حالیکه تا مدتهای مدید خودآگاهی که در دانشگاههای آلمان شکل می‌گرفت، خودآگاهی غیر سیاسی بود یعنی شمار عظیمی‌از نسلهای دانشجویان بدون مطالعه سازماندهی شدة علوم سیاسی و بدون آموزش سیاسی، تحت حمایت یک نهاد ظاهراً غیر سیاسی در رشته های مختلف علوم به تحصیل پرداخته و در عین حال به طور همزمان براساس شیوه ای از نظر سیاسی کاملاً مؤثر آموزش دیدند.

در نظر هابرماس دانشگاه محل ارائه یا عرضه تصمیمات سیاسی نیست ولی به عقیده او، دانشگاه مکان بسیار مناسبی برای بحث و گفتگو پیرامون مسائل و موضوعات سیاسی است البته اگر این قبیل بحث و گفتگو تحت هدایت اصول عقلانیتی صورت بگیرند که اندیشه علمی‌در چارچوب آن شکل می‌گیرند۱.

جنبش های اجتماعی – اصول و کارکردها

به لحاظ روش شناسی جنبش دانشجویی را باید به عنوان یک جزء در دل کلیتی به نام جنبش اجتماعی قرار داد و به بررسی رابطه دیالکتیکی آنها پرداخت. جنبش دانشجویی در سایه جنبش اجتماعی ارزیابی می‌شود و به عبارت دیگر برای درک پیروزی و شکست جنبش دانشجویی باید آن را در ارتباط با بستر جنبش های اجتماعی تشریح نمود. حسین بشیریه نیز جنبش دانشجویی را در ذیل جنبش های اجتماعی قرار می‌دهد جنبش دانشجویی به لحاظ ساختار و نحوه سازماندهی، همانند جنبشهای اجتماعی از سلولهای نیمه خودمختار ترکیب یافته و دچار عدم تمرکز است و معمولا یک رهبر عالی مقام ندارد و هر بخش و گروه آن دارای رهبر و راهروانی است.

جنبش دانشجویی حامل ویژگیهای جنبش اجتماعی است و به دلیل همپیوندی وسیع و عمیق اجتماعی با گستره متنوع مردمی، نقش مهم و تأثیرگذاری دارد. بنابراین به دلیل این ارتباط بین جنبش دانشجویی و جنبش های اجتماعی و اینکه به گفته دکتر حسین بشریه جنبش دانشجویی در ذیل جنبش های اجتماعی قرار می‌گیرد، ما ابتدا به تعاریف جنبش های اجتماعی و سپس به اصول و کارکردهای جنبش های اجتماعی می پردازیم.

گی روشه در تعریف جنبش اجتماعی می‌نویسد: «جنبش اجتماعی عبارت از سازمانی کاملاً شکل گرفته و مشخصی است که به منظور دفاع و یا گسترش و یا دست یابی به هدفهای خاصی به گروه بندی و تشکل اعضا می پردازد.»

در کتاب جامعه شناسی گیدنز در تعریف جنبش اجتماعی آمده است: «کوشش جمعی برای پیشبرد منافع مشترک ، یا تامین هدف مشترک از طریق عمل جمعی خارج از حوزة نهادهای رسمی.»

جنبش های اجتماعی به عنوان عوامل رابط یا میانجی

جنبش های اجتماعی از یک طرف به عنوان عاملین جامعه پذیری نقش مهمی‌ایفا می‌کنند و موجب شناساندن جامعه و ساختهای اجتماعی آن به اعضای این جنبشها و سایرین می‌گردند و از طرف دیگر این جنبشها وسیله ارتباطی مؤثری در مشارکت محسوب می‌گردند. به عبارت دیگر به عقیده نگارنده جایگاه جنبش های اجتماعی (جنبش دانشجویی و …) در هرم قدرت جامعه را می‌توان به صورت زیر به تصویر کشید.

بنابراین جنبش اجتماعی و جنبش دانشجویی به صورت یکی از گروههای اصلی واسط است و یک نهاد مدنی و واجد ویژگیهای گروههای میانجی در عرصه عمومی. جنبش اجتماعی به عنوان عامل ایجاد آگاهی جمعی اگر به اصول سه گانه جنبش اجتماعی (اصل هویت، اصل ضدیت، اصل همگانی بودن)

توجه کنیم به این پی خواهیم برد که جنبش اجتماعی ذاتاً موجب ایجاد و گسترش شعور سیاسی جمعی در کل جامعه یا حداقل در بخش خاصی از جامعه می‌گردد به عنوان مثال اصل ضدیت و مخالفت و اینکه جنبش اجتماعی همیشه در پی در هم شکستن دشمن یا دشمنان است و دائم در حال رقابت با گروه یا حزب و … است همین سبب افزایش شعور و آگاهی جمعی می‌گردد.

کارکرد فشار جنبشهای اجتماعی

برخی جنبشهای اجتماعی و گروههای فشار را یکی می پندارند که این امر صحیح نیست جنبشهای اجتماعی بر نخبگان قدرت فشار می آورند و این فشارها از اعتصاب، تحریم و تظاهرات تا تهدید و غیره … را شامل می شود اما فشار بر قدرت و قدرتمندان تنها یکی از اشکال کنش جنبشهای اجتماعی است ولی گروههای فشار اصلی ترین و مهمترین کارکردشان اعمال فشار است و فلسفه وجودی آنها همین اعمال فشار است.

فهرست مطالب

چکیده……………………………………………………………………………………………. أ

مقدمه

طرح مسئله پژوهش……………………………………………………………………………. ۲

سؤال و فرضیه اصلی………………………………………………………………………….. ۳

مفاهیم و تعاریف………………………………………………………………………………. ۴

روش پژوهش و تحقیق………………………………………………………………………. ۶

سابقۀ پژوهش و بررسی ادبیات موجود……………………………………………………. ۶

سازماندهی پژوهش…………………………………………………………………………. ۱۲

فصل اول: چارچوب مفهومی

جنبش های اجتماعی، اصول و کارکردها………………………………………………. ۱۸

طبقه بندی جنبشهای اجتماعی…………………………………………………………….. ۲۲

چارچوب مفهومی…………………………………………………………………………… ۲۵

پی نوشت ها…………………………………………………………………………………. ۴۱

فصل دوم

۱- سیر و تاریخچه جنبش دانشجویی در ایران………………………………………… ۴۵

– جنبش دانشجویی قبل از انقلاب……………………………………………………….. ۴۶

الف) جنبش دانشجویی قبل از تأسیس دانشگاه تهران………………………………… ۴۶

ب) جنبش دانشجویی پس از تأسیس دانشگاه تهران تا پیروزی انقلاب اسلامی     ۴۹

مرحله پس از کودتای ۲۸ مرداد تا سال ۱۳۴۰………………………………………. ۶۱

مرحله سالهای ۵۰ – ۱۳۴۰……………………………………………………………… ۶۵

مرحله سالهای ۱۳۵۰ تا وقوع انقلاب اسلامی ایران…………………………………. ۶۸

۲- جنبش دانشجویی پس از انقلاب اسلامی تا سال ۱۳۷۶……………………….. ۷۱

الف) جنبش دانشجویی در مقطع ۵۹-۱۳۵۷…………………………………………. ۷۲

ب) جنبش دانشجویی در مقطع ۶۲-۱۳۵۹ (انقلاب فرهنگی)                           ۸۵

ت) جنبش دانشجویی در مقطع ۷۶-۱۳۶۸…………………………………………… ۹۶

جامعه اسلامی دانشجویان……………………………………………………………….. ۱۱۰

انجمن های اسلامی دانشجویی…………………………………………………………. ۱۱۳

بسیج دانشجویی…………………………………………………………………………… ۱۱۴

جریانها و نیروهای سیاسی سالهای ۷۶-۱۳۵۷…………………………………….. ۱۱۶

جناحها و نیروهای سیاسی پس از انقلاب اسلامی تا ۱۳۷۶……………………… ۱۲۱

جناح چپ سنتی…………………………………………………………………………… ۱۲۴

جناح راست سنتی………………………………………………………………………… ۱۲۵

جناح راست مدرن………………………………………………………………………… ۱۲۶

جناح راست سنتی افراطی (رسا)……………………………………………………….. ۱۲۷

جناح چپ مدرن………………………………………………………………………….. ۱۲۸

جناح روشنفکر تلفیقی…………………………………………………………………… ۱۲۹

پی نوشت ها……………………………………………………………………………….. ۱۳۲

فصل سوم: نسبت و ارتباط نیروهای سیاسی با جنبش دانشجویی در سالهای ۷۶-۱۳۵۷

مقدمه………………………………………………………………………………………… ۱۴۵

پی نوشت ها……………………………………………………………………………….. ۱۶۸

نتیجه گیری

نتیجه………………………………………………………………………………………… ۱۷۱

کتابنامه

منابع فارسی………………………………………………………………………………… ۱۷۶

مقالات……………………………………………………………………………………… ۱۸۱

کتابه ها جزوات و بولتن های تشکلهای سیاسی…………………………………….. ۱۸۲

روزنامه ها و نشریات……………………………………………………………………… ۱۸۲

منابع انگلیسی………………………………………………………………………………. ۱۸۳

منابع و مأخذ

۱- آبراهامیان، یرواند، ایران بین دو انقلاب، ترجمه احمد گل محمدی و محمد ابراهیم فتاحی، تهران: نی، ۱۳۷۷٫

۲- ازغندی، علیرضا، سیاست خارجی در جمهوری اسلامی ایران، تهران: قومس ، ۱۳۸۱٫

۳- با تامور، تام، جامعه شناسی سیاسی، ترجمه منوچهر صبوری کاشانی، تهران: انتشارات کیهان، زمستان ۱۳۶۸٫

۴- بازرگان، مهدی، انقلاب ایران در دو حرکت، چاپ چهارم، تهرام: انتشارات مظاهر، ۱۳۶۳٫

۵- ــــــــــــ، مدافعات، نهضت آزادی ایران خارج از کشور، ۱۳۵۶٫

۶- بشیریه، حسین، دیباچه‌ای بر جامعه شناسی سیاسی ایران دوره جمهوری اسلامی‌ایران، تهران: موسسه نگاه معاصر، ۱۳۸۱٫

۷-بهنود، مسعود، ۲۷۵ روز بازرگان، تهران: نشر علم، ۱۳۸۳٫

۸- پدرام ، مسعود، روشنفکران دینی و مدرنیته در ایران پس از انقلاب، تهران: گام نو، ۱۳۸۲٫

۹- ترابی، سید مصطفی، روحی، نبی‌الله، بسیج در پرتو قانون، تهران: سازمان تحقیقات خود کفایی بسیج، ۱۳۷۹٫

۱۰- حکمت، علی‌اصغر، سی خاطره، تهران: وحید، ۲۵۳۵٫

۱۱- خلیلی‌خو، محمدرضا، توسعه و نوسازی در ایران دوره رضا‌شاه، تهران: مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی، واحد شهید بهشتی، ۱۳۷۳٫

۱۲- دابسون، اندرو، فلسفه و اندیشه سیاسی سبزها، ترجمة محسن ثلاثی، تهران: آگاه، ۱۳۷۷٫

۱۳- داداش پور، فرخزاد، دانشگاه در بحران: شناختی تازه از مسائل جوانان و آموزش، تهران: پژوهشگاه علوم انسانی، بی‌تا.

۱۴- دوورژه، موریس، جامعه شناسی سیاسی، ترجمه ابوالفضل قاضی، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، تیر ۱۳۷۶٫

۱۵- دهخدا، علی‌اکبر، لغت نامه، جلد ۴۹، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۴۰٫

۱۶-راضی، حسین، نقدی بر مقاله الگو‌های نوآوری سیاسی در ایران، فصلنامه گفتگو، شماره ۱۵، زمستان ۱۳۷۶٫

۱۷- رمضانی، روح‌الله، چارجوبی تحلیلی برای بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی‌ایران، ترجمه علیرضا طیب، تهران: نی، ۱۳۸۰٫

۱۸-  روشن نهاد، ناهید، انقلاب فرهنگی در جمهوری اسلامی، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۸۳٫

۱۹- روشه، گی، تغییرات اجتماعی، ترجمه دکتر منصور وثوقی، چاپ سوم، تهران: نی، ۱۳۷۰٫

۲۰- زاهد، سعید، جنبش‌های اجتماعی معاصر ایران، تهران: سروش، ۱۳۸۱٫

 

۱۶۲ص

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی ارتباط بین نیروهای سیاسی خارج از دانشگاه با جنبش دانشجویی
دانلود:  
قیمت محصول:   16800 تومان
تعداد صفحه:   162 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<