امروز :جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
۴ام اسفند ۱۳۹۹
0
0
نام محصول:   پایان نامه بررسی جرایم بهداشتی و درمانی – دارویی در قانون تعزیرات حکومتی
کد محصول:   1912
قیمت محصول:   18800 تومان
تعداد صفحه:   185 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   469 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
پایان نامه بررسی جرایم بهداشتی و درمانی – دارویی در قانون تعزیرات حکومتی
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   18800 تومان
تعداد صفحه:   185 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی جرایم بهداشتی و درمانی – دارویی در قانون تعزیرات حکومتی

در این تحقیق به بررسی جرایم بهداشتی و درمانی – دارویی در قانون تعزیرات حکومتی پرداخته شده، امروزه پیشرفته بودن هر کشور را با شاخص های آموزشی و بهداشتی و درمانی آن می سنجند، هر قدر امکانات آموزشی و بهداشتی و درمانی برای مردم کشور بیشتر فراهم باشد به همان نسبت آن کشور از جایگاه و موقعیت بهتری در جامعۀ جهانی برخوردار است. در حال حاضر توجه به بهداشت بیش از درمان مورد نظر است و در این مورد سیاست هایی به منظور پیشگیری از شیوع بسیاری از بیماری ها صورت می گیرد که هنوز هم این اقدامات کافی به نظر نمی رسد.

بالا بودن هزینه های دارو و درمان، کمبود بیمارستان های مجهز در بسیاری از شهرها، کمبود پزشک متخصص در بسیاری از نقاط کشور و کمبود دارو و …  از جمله مسائل موجود در بخش بهداشت و درمان است که برای برخورد با این مسائل باید تدابیر جدیدتر و مؤثرتری را اتخاذ نمود.

با توجه به مشکلات موجود، عده ای به منظور سودجویی از موقعیت های به دست آمده، با ارتکاب تخلفاتی در این رابطه معضلات جامعه را تشدید می نمایند و از همین جاست که پدیده ای تحت عنوان جرایم و تخلفات بهداشتی – درمانی و دارویی مطرح شده و نظر همۀ صاحب نظران به ویژه قانونگذاران را به خود جلب کرده است بر این اساس منظور از جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی کلیۀ جرایمی است که در رابطه با امر بهداشت و درمان و نیز در رابطه با امور دارویی به وقوع می پیوندد. بررسی ماهیت، مصایق و مجازات این جرایم بالاخص در قانون تعزیرات حکومتی موضوع این نوشتار است.

اهمیت و ضرورت موضوع

جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی از آنجا که غالباً به تمامیت جسمانی انسان ها آسیب می‌رساند از اهمیت به سزایی برخوردار است این گونه جرایم از سالیان سال مورد ارتکاب متصدیان این امور بوده و امروزه به صورت شایع ترین و در عین حال خطرناکترین نوع بزهکاری جان انسان ها را تهدید می‌کند و به لحاظ حساسیت موضوع و رشد فزایندة آن، ذهن مقامات قضایی و اجرایی و قانونگذار را به خود مشغول داشته است . لذا ضرورت آشنایی بیشتر با این پدیدة ضداخلاقی و ضدانسانی برای متصدیان امر قضا ، وکلای دادگستری، دانشجویان حقوق و همة کسانی که به نوعی با مسئلة‌ مذکور مرتبط اند امری اجتناب ناپذیر است.

علاوه بر این گوناگونی، تعدد و تنوع جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی، پراکندگی آنها در قوانین مختلف، وجود مراجع مختلف برای رسیدگی این جرایم و در نتیجه بروز اختلاف در صلاحیت در موارد مختلف و سایر مباحثی که در مورد این جرایم وجود دارد ضرورت تحقیق و پژوهش پیرامون این موضوع را روشن می‌سازد.

سابقۀ ‌علمی موضوع

هر چند تصویب قوانینی مربوط به جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی به سال ها قبل بر می گردد اما متأسفانه تاکنون در این زمینه تحقیق جامع و کاملی صورت نگرفته است. البته تحقیقات متفرقه پیرامون برخی از موضوعات مرتبط با این موضوع نگاشته شده است لیکن این تحقیقات ما را از انجام پژوهش دوباره بی نیاز نمی کند. خوشبختانه در سال های اخیر اقبال زیادی به مقررات بهداشتی – درمانی و دارویی و بحث جرایم مربوط به آن به چشم می خورد که چاپ برخی کتب حقوق پزشکی به صورت تألیف یا مجموعه مقالات از آثار این رویکرد مثبت است اما در میان کتب چاپ شده نیز به کتابی جامع و فراگیر که ماهیت این جرایم و مصادیق و احکام و آثار آن را مورد بررسی قرار دهد یافت نشد.

ساختار و ترتیب مباحث

همانطور که از اهداف فوق روشن می شود اولین هدف ما در این تحقیق روشن شدن ماهیت جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی و جایگاه آن در حقوق جزای ایران می باشد. بدین منظور اولین فصل این تحقیق به بررسی این مطالب اختصاص یافته است. این فصل نیز به نوبۀ خود به دو مبحث تقسیم شده است: مبحث اول دربارۀ تاریخچه جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی می باشد و در مبحث دوم در سه گفتار به ترتیب در رابطه با مفهوم این جرایم و ارکان تشکیل دهنده و تفاوت آنها با تخلفات انتظامی بحث می نماییم. مبحث سوم از فصل اول نیز به بیان جایگاه جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی در تقسیم بندی جرایم اختصاص یافته است.

دومین فصل این نوشتار درباره مصادیق جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی در قانون تعزیرات حکومتی می باشد. در این فصل با توجه به موضوع تحقیق، بحث در سه مبحث دنبال شده است. مبحث اول دربارۀ مصادیق جرایم بهداشتی، فصل دوم در مورد جرایم درمانی و فصل سوم دربارۀ جرایم دارویی و هر یک از این مباحث، جرایم مربوطه بر اساس نقاط مشترک، شباهت هایی که با هم داشته اند در گروه های مختلفی طبقه بندی و مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل سوم،‌ هدف ما آن است که به این سؤال پاسخ در خور بدهیم و به همین جهت مطالب این فصل را در قالب دو مبحث ارائه می دهیم. مبحث اول: مجازات جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی که در آن به تفصیل دربارۀ ماهیت مجازات جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی و انواع آن در قانون تعزیرات حکومتی و مباحث تخفیف، تبدیل و تشدید مجازات و نیر مجازات مشارکت و معاونت در این جرایم بحث و بررسی صورت گرفته است و مبحث دوم از این فصل به بیان مراجع صالح برای رسیدگی اختصاص یافته است.

ارکان تشکیل دهندۀ جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی

همانطور که قبلاً بیان شد جرایم بهداشتی،‌ درمانی و دارویی،‌ مجموعه ای از جرایم متعدد است که برای تأمین سلامت جامعه و تأمین بهداشت و حمایت از بیماران وضع شده است. تعداد جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی بسیار زیاد و متنوع است از این رو توضیح و بررسی ارکان تشکیل دهندة هر جرم در این مختصر نمی‌گنجد اما در این جا به عنوان مقدمه ای برای مباحث و روشن شدن بیشتر ماهیت این جرایم‌، به ذکر نکاتی کلی دربارة ارکان عمومی‌تشکیل دهندة‌ این جرایم مبادرت می‌شود.

برای آن که عملی به  عنوان جرم قابل مجازات باشد جمع آمدن عناصری چند ضرورت دارد. بعضی از این عناصر جنبة عمومی‌دارند یعنی وجود آنها در کلیة ‌جرایم الزامی‌است و برخی دارای جنبة خصوصی هستند بدین معنی که علاوه بر عناصر عمومی، ممکن است در یک جرم به خصوص تحقق عناصر و شرایط دیگری نیز لازم باشد. در اینجا عناصر عمومی‌جرم را با توجه به جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی در حقوق ایران

قانون گذاری مدون در ارتباط با جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی پس از مشروطیت با تشکیل مجالس شورای ملی آغاز شد تا این تاریخ،‌‌ محاکم شرع هنوز رسماً در کشور وجود داشت و براساس فقه اسلامی به اختلافات مردم و جرایم آنان رسیدگی و حکم صادر می کرد. اولین قانونی که به طور مشخص مقرارتی را در زمینه امور پزشکی وضع کرده و جرایمی را برای صاحبان این حرفه مقرر نموده است قانون طبابت ۱۲۹۰ هـ.ش می باشد. براساس مادۀ ‌اوّل این قانون «هیچ کس در هیچ نقطه ایران حق اشتغال به هیچ یک از فنون طبابت و دندانسازی ندارد مگر آن که از وزارت معارف اجازه نامه گرفته و به ثبت وزارت داخله رسانیده باشد.»

در ماده دهم و دوازدهم این قانون، برخی از جرایم پزشکی مورد اشاره قرار گرفته است. در سال ۱۳۰۴ «قانون مجازات عمومی» به تصویب کمیسیون عدلیۀ مجلس شورای ملی رسید در این قانون برای برخی از جرایم بهداشتی – درمانی مانند، صدور تصدیق نامه خلاف واقع توسط پزشک (ماده ۱۱۰) فراهم آوردن وسایل سقط جنین (ماده ۱۸۳) و افشاء اسرار بیماران (ماده ۲۲۰) مجازات هایی پیش بینی گردید. قانون مزبور پس از پیروزی انقلاب با تصویب مقررات جزایی جدید نسخ گردید.

نخستین قانونی که به طور نسبتاً جامع جرایم امور بهداشتی، درمانی و دارویی را پیش بینی نمود، «قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی» بود که در سال ۱۳۳۴ به تصویب مجلس شورای ملی رسید. این قانون که مشتمل بر ۳۵ ماده و ۲۲ تبصره بود مادة‌۱۰ قانون طبابت ۱۲۹۰ را منسوخ اعلام و مقررات کامل را برای امور درمانی و دارویی مقرر نمود.

فهرست مطالب

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۱

الف) توضیح موضوع…………………………………………………………………………. ۱

ب) اهمیت و ضرورت موضوع جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی                         ۲

ج) سابقۀ علمی موضوع………………………………………………………………………. ۳

د) روش تحقق…………………………………………………………………………………. ۳

هـ) اهداف تحقیق……………………………………………………………………………… ۴

و) ساختار و ترتیب مباحث………………………………………………………………….. ۴

فصل اول: کلیات تحقیق

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۸

مبحث اول: تاریخچۀ جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی……………………………….. ۹

گفتار اول: دوران باستان……………………………………………………………………… ۹

گفتار دوم: دوران اسلامی………………………………………………………………….. ۱۳

گفتار سوم: تاریخچۀ جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی در حقوق ایران              ۱۸

مبحث دوم: ماهیت جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی و تفاوت آن با تخلفات انتظامی         ۲۱

گفتار اول: مفهوم جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی…………………………………. ۲۱

الف) مفهوم جرایم بهداشتی………………………………………………………………. ۲۱

ب) مفهوم جرایم درمانی………………………………………………………………….. ۲۳

ج) مفهوم جرایم دارویی…………………………………………………………………… ۲۵

گفتار دوم: ارکان تشکیل دهندۀ جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی                     ۲۷

الف) عنصر قانونی………………………………………………………………………….. ۲۷

ب) عنصر مادی……………………………………………………………………………… ۲۹

۱) رفتار مجرمانه مثبت (فعل)……………………………………………………………… ۲۹

۲) رفتار مجرمانه منفی (ترک فعل)……………………………………………………… ۳۱

گفتار سوم: تفاوت جرایم بهداشتی و درمانی و دارویی با تخلفات انتظامی           ۳۴

الف) تعریف تخلفات انتظامی…………………………………………………………….. ۳۵

ب) تفاوت جرم با تخلف انتظامی……………………………………………………….. ۳۶

ج) تخلفات انتظامی در امور پزشکی و دارویی………………………………………… ۳۸

– تخلفات انتظامی در امور پزشکی………………………………………………………. ۳۹

۲- تخلفات انتظامی در امور دارویی…………………………………………………….. ۴۰

مبحث سوم: جایگاه جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی در تقسیم بندی جرایم      ۴۱

گفتار اول: جایگاه جرایم بهداشتی، درمانی :

و دارویی در طبقه بندی حقوق جزای اختصاصی……………………………………… ۴۱

گفتار دوم: موقعیت جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی از نظر مطلق و مقید بودن   ۴۴

فصل دوم: مصادیق جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی در قانون تعزیرات حکومتی

مبحث اول: مصادیق جرایم بهداشتی…………………………………………………….. ۵۰

گفتار اول: جرایم مربوط به بهداشت محیط…………………………………………….. ۵۱

الف) جرایم علیه بهداشت عمومی……………………………………………………….. ۵۱

ب) جرایم مربوط به بهداشت اماکن عمومی…………………………………………… ۵۵

گفتار دوم: جرایم مربوط به تهیه، توزیع، نگهداری و :

فروش مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی………………………………… ۶۲

۱- تقلب در مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی…………………………. ۶۴

۲- تخلف از مقررات و ضوابط تولید مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی ۶۶

۱-۲: عدم درج مشخصات فراورده ها بر روی بسته بندی…………………………… ۶۶

۲-۲: تولید مواد خوردنی، آشامیدنی آرایشی و بهداشتی بدون اخذ پروانه ساخت ۶۷

۳-۲: تولید مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی بدون حضور مسئول فنی                  ۶۹

۴-۲: عدم حضور مسئول فنی و عدم نظارت دائم در تمام مراحل تولید               ۷۰

۵-۲: عرضه مواد اولیه به تولید کنندگان فاقد مجوز با پروانه ساخت                   ۷۱

مبحث دوم: مصادیق جرایم درمانی……………………………………………………… ۷۹

گفتار اول: جرایم مربوط به مداخلۀ غیرمجاز در امور پزشکی و درمانی                ۷۹

ادامه فصل دوم

۱- ایجاد مؤسسات پزشکی غیرمجاز توسط اشخاص فاقد صلاحیت                   ۸۰

۲- ایجاد مؤسسه پزشکی توسط افراد متخصص بدون اخذ پروانه                       ۸۴

۳- اشتغال به امور پزشکی و درمانی بدون مجوز قانونی……………………………… ۸۶

گفتار دوم: جرایم خودداری از پذیرش و ارائه خدمات به بیماران                       ۹۰

۱- خودداری بیمارستانها از پذیرش و ارائه خدمات اولیه لازم به بیماران اورژانسی ۹۰

۲- نپذیرفتن درصدی از بیماران بیمه که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۹۶

گفتار سوم: جرایم مربوط به اعمال سود جویانه در حرفه پزشکی                       ۹۷

گفتار چهارم: جرایم مربوط به عدم رعایت ضوابط و مقررات حرفه ای             ۱۰۷

۱- تعطیل غیر موجه مطب یا مؤسسه پزشکی بدون اطلاع سازمان نظام پزشکی  ۱۰۷

۲- بکارگیری متخصص و صاحبان حرفه پزشکی و پیراپزشکی فاقد مجوز قانونی کار        ۱۰۸

۳- بکارگیری افراد فاقد صلاحیت حرفه ای در مؤسسات پزشکی                    ۱۱۰

۴- ترک مؤسسه پزشکی توسط مسئول فنی و :

پزشک کشیک و سایر کادرهای تخصصی در ساعات مقرر……………………. ۱۱۱

۵- دخل و تصرف در صورتحساب…………………………………………………… ۱۱۴

مبحث سوم: مصادیق جرایم دارویی…………………………………………………… ۱۱۵

گفتار اول: جرایم مربوط به مداخله غیرمجاز در امور دارویی…………………….. ۱۱۵

۱- تأسیس داروخانه بدون اخذ پروانه تأسیس………………………………………. ۱۱۵

۲- عرضه و فروش داروی فاقد پروانه ساخت یا مجوز ورود توسط داروخانه     ۱۱۶

۳- ایجاد مؤسسۀ داروسازی بدون داشتن پروانه رسمی……………………………. ۱۱۷

ادامه فصل دوم

۴- واردات، صادرات، خرید و فروش دارو بدون اخذ مجوز…………………….. ۱۱۸

گفتار دوم: جرایم مربوط به سودجویی در امور دارویی……………………………. ۱۱۸

۱- گرانفروشی دارو توسط داروخانه…………………………………………………. ۱۱۸

۲- عدم درج قیمت دارو در نسخه بیماران و ممهور ننمودن آنها                       ۱۲۱

۳- گرانفروشی لوازم بهداشتی، آرایشی، :

شیرخشک، غذایی کودک مصرف پزشکی مجاز………………………………… ۱۲۱

۴- گرانفروشی دارو، شیرخشک و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و :

آزمایشگاهی توسط شرکتهای توزیعی………………………………………………… ۱۲۲

گفتار سوم: جرایم مربوط به خودداری متصدیان امور دارویی از ارائه خدمات    ۱۲۲

۱- خودداری داروخانه از عرضۀ کالا………………………………………………… ۱۲۲

۲- عدم ارائۀ خدمات توسط داروخانه در ساعات مقرر……………………………. ۱۲۳

۳- عدم ارائه شیر خشک در ازای دریافت کوپن و به قیمت رسمی                  ۱۲۵

۴- خودداری از عرضۀ لوازم و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و :

آزمایشگاهی براساس ضوابط تعیین شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۲۵

گفتار چهارم: جرایم مربوط به تخلف از ضوابط و مقررات دارویی                   ۱۲۶

۱- عرضه و فروش دارو بدون حضور مسئول فنی داروخانه……………………….. ۱۲۶

۲- عدم حضور مسئول فنی داروخانه در ساعت مقرر………………………………. ۱۲۸

۳- تهیه و تدارک دارو از منابع غیرمجاز……………………………………………… ۱۲۹

۴- ارائه دارو توسط داروخانه بدون نسخۀ پزشک………………………………….. ۱۳۰

۵- نگهداری یا عرضه و یا فروش داروهای فاسد و یا تاریخ گذشته                  ۱۳۱

۶- فروش کالای غیرمجاز در داروخانه………………………………………………. ۱۳۲

۷- تهیه و تدارک شیر خشک از منابع غیرمجاز…………………………………….. ۱۳۳

۸- عدم صدور فاکتور فروش لوازم و ملزومات پزشکی و :

دندانپزشکی و آزمایشگاهی توسط داروخانه………………………………………… ۱۳۵

فصل سوم: مجازات جرایم بهداشتی – درمانی و دارویی در: قانون تعزیرات حکومتی و مراجع صالح برای رسیدگی به این جرایم

مبحث اول: مجازات جرایم بهداشتی درمانی و دارویی…………………………….. ۱۳۸

گفتار اول: تعریف مجازات و انواع آن در حقوق جزای ایران……………………. ۱۳۸

الف) مفهوم مجازات……………………………………………………………………… ۱۳۸

ب) انواع مجازات در حقوق جزای ایران…………………………………………….. ۱۳۹

۱- انواع مجازات بر حسب ماهیت آنها………………………………………………. ۱۴۰

۲- انواع مجازات بر حسب درجه آنها………………………………………………… ۱۴۲

۳- طبقه بندی مجازات در قانون مجازات اسلامی………………………………….. ۱۴۳

گفتار دوم: ماهیت مجازات جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی…………………… ۱۴۴

گفتار سوم: انواع مجازات جرایم بهداشتی، درمانی و :

دارویی در قانون تعزیرات حکومتی…………………………………………………… ۱۴۸

۱- مجازات حبس………………………………………………………………………… ۱۴۸

۲- مجازات مالی…………………………………………………………………………. ۱۴۹

۳- ممنوعیت از اشتغال به کسب یا شغل یا حرفه……………………………………. ۱۵۲

۴- مجازات های سالب حیثیت………………………………………………………… ۱۵۳

۵- سایر مجازات های تعزیری و بازدارنده………………………………………….. ۱۵۳

گفتار چهارم: تخفیف، تشدید و تبدیل مجازات در :

جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی……………………………………………………. ۱۵۴

الف) تخفیف مجازات……………………………………………………………………. ۱۵۵

ب) تشدید مجازات………………………………………………………………………. ۱۵۶

ج) تبدیل مجازات………………………………………………………………………… ۱۵۸

گفتار پنجم: مجازات شرکت و معاونت در جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی   ۱۵۹

مبحث دوم: مراجع صالح رسیدگی کننده به جرایم بهداشتی: درمانی و دارویی و نحوۀ حل اختلاف در صلاحیت

گفتار اول: محاکم ذی صلاح جهت رسیدگی به جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی ۱۶۱

گفتار دوم: اختلاف در صلاحیت………………………………………………………. ۱۶۳

۱- صلاحیت محاکم عمومی…………………………………………………………… ۱۶۵

۲- صلاحیت دادگاه های انقلاب اسلامی……………………………………………. ۱۶۷

۳- صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی……………………………………………… ۱۷۱

نظریۀ ادارۀ حقوقی……………………………………………………………………….. ۱۷۳

نتیجه گیری………………………………………………………………………………… ۱۷۸

منابع و مآخذ

منابع فارسی………………………………………………………………………………… ۱۸۱

منابع عربی………………………………………………………………………………….. ۱۸۴

منابع و مآخذ

منابع فارسی

 • آجرلو، غلامرضا ، مجموعه کامل قوانین و مقررات بهداشتی، درمانی و آموزشی، چاپ اول، تهران، حیان.
 • آخوندی، محمود،‌ آیین دادرسی کیفری، چاپ هفتم ، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۱۳۷۵٫
 • آل شیخ مبارک، قیس بن محمد، حقوق و مسئولیت پزشکی در آیین اسلام، چاپ اول، شابک، ۱۳۷۷٫
 • اردبیلی،‌ محمدعلی،‌ حقوق جزای عمومی، ج۲، چاپ اول، تهران ، میزان، ۱۳۷۷٫
 • اصفهانی، محمد مهدی، بازنگری در مفاهیم سلامت،‌‌ بیماری،‌ بهداشت، درمان و شفا با الهام از معارف اسلامی، مجموعه مقالات، چاپ اول،‌ ۱۳۷۱٫
 • تقی‌زاده انصاری،‌ مصطفی، حقوق کیفری محیط زیست،‌چاپ اول، تهران، قومس، ۱۳۷۶٫
 • جعفری لنگرودی،‌ محمد جعفر، تاریخ حقوق ایران، تهران، کانون معرفت.
 • جعفری لنگرودی، محمد جعفر، ترمینولوژی حقوق،‌ چاپ سوم، تهران، کتابخانه گنج دانش.
 • دهخدا،‌ علی اکبر، لغت نامه، ج۴،‌ چاپ دوم، تهران، دانشگاه تهران، ۱۳۷۷٫
 • دهخدا،‌ علی اکبر، لغت نامه، ج۷،‌ چاپ دوم، تهران، دانشگاه تهران، ۱۳۷۷٫
 • رکنی، نوردهر، اصول بهداشت مواد غذایی، چاپ اول ، انتشارات دانشگاه تهران. ۱۳۷۶٫
 • زراعت،‌ عباس، شرح قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، چاپ اول، فیض ،‌۱۳۷۷٫
 • زراعت ، عباس ، مهاجری، علی، شرح قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب چاپ اول، قم،‌ فیض، ۱۳۷۸٫
 • شامبیاتی، هوشنگ، حقوق جزای عمومی، ج ۲، چاپ سوم، تهران ویستار، ۱۳۷۲٫
 • شامبیاتی، هوشنگ، حقوق جزای اختصاصی، ج ۱ و ۲، چاپ دوم، تهران ویستار، ۱۳۷۴٫
 • صادقی،محمدهادی،حقوق‌جزای اختصاصی، ج۱ جرایم علیه اشخاص،چاپ اول، تهران،
  صادقی‌حسن‌آبادی، علی،کلیات بهداشت عمومی، چاپ‌هشتم، شیراز،دانشگاه علوم پزشکی،۱۳۷۵٫
 • صانعی، پرویز، حقوق جزای عمومی، ج ۱، چاپ هفتم،‌ تهران ، گنج دانش، ۱۳۷۶٫
 • صرامی، سیف الله، حسبه یک نهاد حکومتی، چاپ اول، قم،‌ مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی.
 • عباسی، محمود مجموعة قوانین و مقررات پزشکی و دارویی، چاپ اول، تهران.
 • عباسی، محمود مجموعة مقالات حقوق پزشکی، ج ۲، چاپ اول، تهران، حیان،‌ ۱۳۷۶٫

منابع عربی

 1. ابن اخوه ، محمد بن محمد، آیین شهرداری در قرن هفتم، ترجمه جعفر شعار، انتشارات بنیاد فرهنگ ایران، چاپ سوم، تهران.
 2. ابن اخوه ، محمد بن محمد، معالم القربه فی احکام الحسبه، مطبعه دارالفنون.
 3. ابی داود، سلیمان، سنن ابی داوود، ج۲، بیروت، دارالجیل.
 4. حر عاملی، محمد بن حسن، وسایل الشیعه، ج ۱۲، بیروت ، دار احیاء التراث العربی.
 5. حلی، احمد بن محمد، المهذب البارع، چاپ اول، قم ، مؤسسه نشر اسلامی، ۱۴۱۳٫
 6. حلی، جعفر بن حسن، شرایع الاسلام، ج۴، چاپ سوم، قم، اسماعیلیان ، ۱۳۷۲٫
 7. ماوردی، ابن الحسن علی بن محمد، الاحکام السلطانیه، قم، مرکز انتشارات دفتر تبیلغات اسلامی.
 8. موسی، عبدالله ابراهیم، المسئولیه الجسدیه فی الاسلام، چاپ اول، بیروت، داربی حزم، ۱۴۱۶٫

۱۸۵ص

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی جرایم بهداشتی و درمانی – دارویی در قانون تعزیرات حکومتی
دانلود:  
قیمت محصول:   18800 تومان
تعداد صفحه:   185 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<