امروز :سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه بررسی و تعیین تیپ های شخصیتی درونگرایی – برونگرایی کارکنان و میزان فرسودگی شغلی
کد محصول:   1341
قیمت محصول:   8800 تومان
تعداد صفحه:   80 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   183 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
دانلود تحقیق بررسی و تعیین تیپ های شخصیتی درونگرایی - برونگرایی کارکنان و میزان فرسودگی شغلی
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   8800 تومان
تعداد صفحه:   80 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی و تعیین تیپ های شخصیتی درونگرایی – برونگرایی کارکنان و میزان فرسودگی شغلی

در این تحقیق به بررسی و تعیین تیپ های شخصیتی درونگرایی – برونگرایی کارکنان و میزان فرسودگی شغلی پرداخته شده است. بی تردید اصطلاح شخصیت یکی از بحث انگیزترین و در عین حال جذاب ترین مفاهیمی است که در علم روانشناسی وجود دارد پیچیدگی تنوع و گستره مشمول این اصطلاح به اندازه ای است که دستیابی به یک تعریف فراگیر پایدار و مورد قبول از آن را تنها دشوار بلکه غیرممکن ساخته است به گونه ای که می توان گفت به شمار افرادی که سعی در شناخت و تعیین آن و در نتیجه ساخت یک قطر شخصیت داشته اند تعاریف و تفاسیر گوناگون وجود دارد کلمه شخصیت در انگلیسی از واژه لاتین پرسونا اقتباس شده است و در اصل اشاره به نقاب هایی دارد که توسط هنر پیشگان تئاتر و نمایش های یونان باغستاین به صورت زده می شد و در عین حال در بردارنده نقش آن نیز بوده است.

آگاهی از تفاوت های فردی و شخصیتی می تواند ما را در حل بسیاری از دشواریها یاری دهد و وقتی قبول کردیم که انسان ها در تواناییهای ذاتی و اکتسابی تفاوت دارند در پی این نخواهیم بود که از همه رفتارهای مشابه و یکسانی را انتظار داشته باشیم ولی بسیاری از صفات در یک راستا قرار نمی گیرند نو این موضوع به ما امکان می دهد که بتوانیم افرادی که ترکیبات مشابهی از صفات را دارند در یک گروه طبقه بندی کنیم.

بیان مسئله

براساس نظر مازلاک فرسودگی شغلی سندرمی است که در پاسخ به فشار روانی مزمن به وجود می آید و شامل سه جزء خستگی یا تحلیل عاطفی از خود بیگانگی یا مسخ شخصیت فقدان موقعیت فردی یا پیشرفت شخص است و بیشتر در میان انواع مشاغل مدرسان و یاری دهنده نظیر مشاوران، معملمان، مددکاران اجتماعی، پزشکان، پلیس، پرستاران و مواردی از قبیل این مشاغل بیشتر مشاهده می شود و این امر احتمالا معلول نوع وظایف و مسئولیت های این گونه مشاغل می باشد.

بنا به تاکید دکتر امانی فرسودگی شغلی برای توصیف سندرمی بکار می رود که عمدتا افرادی را مبتلا می سازد که در مراکز اجتماعی بهداشتی شاغل می باشند هر شغل با استرس همراه است اما برخی مشاغل استرس های زیادی دارند و این امر معلول آن کار نوع وظایف و مسئولیت های اینگونه شغل ها می باشد.

فرسودگی شغلی یکی از استرس های مختلف است که تجربه می شود و به صورت علائم جسمانی (سردرد، زخم معده) و علائم روانی (افسردگی و خشم) و به صورت علائم رفتاری (افت کاری، غیبت) ظاهر می شوند این امر در نهایت سازگاری کارکنان را در جنبه های مختلفی به مخاطره می اندازد.

اهمیت موضوع پژوهش

آگاهی از فردی و شخصیتی باعث می شود که از همه کارکنان یک سازمان رفتارهای یکسانی را انتظار نداشته باشیم و قبول این نکته که بعضی خصوصیات شخصیتی را می توان در یک طبقه خاص قرار داد و بعضی دیگر را در طبقه اول دیگر به ما کمک می کند تا کارکنان را در طبقات شخصیتی مشخصی قرار دهیم با پی بردن به طبقه تشخیص که هر یک از کارکنان به آن تعلق دارند می توانیم که رفتار آنها را در یکسری موقعیت های مشخص به طرز نسبی پیش بینی کنیم و از آنها انتظارات بخصوصی داشته باشیم از جمله با بررسی تیپ شخصیتی کارکنان و تعیین میزان فرسودگی آنها می توان رابطه بین این دو متغیر را مشخص نمود.

فعالیت های روزمره

قسمت عمده ای از زندگی روزانه هر شخص صرف اشتغال به کار می باشد فعالیت کاری از نظر سلامت روانی شخص فعالیتی مهم به حساب می آید کار وسیله ای است که برای فرد استقلال می آورد و رشد سرعت نفس او را مساعد می کند. عامل متعددی همواره به عنوان منابع فشار روانی (استرس) در محیط کار وجود دارد از قبیل عامل های فیزیکی چون سر و صدا، ازدحام، نور و حدت نامناسب عامل های انسانی …

در مقابل این استرس ها اگر شخص قادر به مقابله مؤثر با آنها نباشد دستخوش عوارض متعد و جسمی و روانی و رفتاری می شود و طولانی شدن فشارهای روانی ممکن است موجب کاهش رضایت مندی از شغل منجر به فرسودگی شغلی می شود که پیامد آن کسالت، بی تفاوتی و کاهش اثر بخشی، خستگی ناکامی و حتی دل زدگی مشخص می شود. فرسودگی شغلی نه تنها با بهداشت روانی یک شخص بلکه با میزان بهره وری او نیز رابطه دارد لذا آشنا شدن با روش های مقابله موثر با فشارهای روانی و غلبه به فرسودگی شغلی می تواند به ارتقاء بهداشت روانی افزایش اثر بخش و بهره وری نیروی انسانی کمک کند.

فرسودگی شغلی، نشانه ها و عوارض

فرسودگی شغلی به عنوان فقدان انرژی و نشاط تعریف میشود و شخص دچار فرسودگی شغلی احساس کسالت انگیزی را نسبت به انجام رفتار شغلی نشان می دهد فرسودگی شغلی حالتی است که در یک فرد شاغل به وجود می آید و پیامدی از فشار شغلی دایم و مکرر است بدین ترتیب که شخص در محیط کارش به علت عوامل درونی و بیرونی احساس فشار می کند و این فشار دایمی و مکرر بوده و در نهایت به احساس فرسودگی تبدیل می گردد در این وضعیت احساس کاهش انرژی رخ می دهد.

در سال های اخیر روان شناسان نسبت به مطالعه و تحقیق در باب پدیده ای به نام فرسودگی شغلی علاقه نشان داده و پژوهش متعددی را در این زمینه انجام داده اند در واقع فرسودگی شغلی آن نوع از فرسودگی روانی است که با فشارهای روانی یا استرس های مربوط به شغل و محیط کار توام گشته است به عبارت دیگر فرسودگی شغلی پاسخی تاخیری به عوامل استرس زای مزمن هیجانی بین فردی در حیطه مشاغل است.

براساس نظر مازلاک فرسودگی شغلی سندرمی است که در پاسخ به فشار روانی مزمن به وجود می آید و شامل سه جزء خستگی یا تحلیل عاطفی؛ از خود بیگانگی یا مسخ شخصیت، فقدان موفقیت فردی یا پیشرفت شخص است و بیشتر در میان انواع مشاغل مددرسان و یاری دهنده نظیر مشاوران، معلمان، مددکاران اجتماعی،‌ پزشکان، پلیس، پرستاران و مواردی از قبیل این مشاغل بیشتر مشاهده می شود و این امر احتمالا معلول نوع وظایف و مسوولیت های اینگونه مشاغل می باشد.

عوامل زمینه ساز و مرتبط به فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی یک تجربه فردی و در عین حال خاص زمینه های کاری است بنابراین تحقیقات انجام شده در طول ۲۵ سال گذشته تمرکز خود را معطوف دو عامل مرتبط با فرسودگی شغلی نموده اند یعنی عوامل موقعیتی و ویژگی های فردی که هر دو عامل ارتباط تنگاتنگی با پدیده فرسودگی شغلی دارند در مقابله خود با عنوان تجویزی برای فرسودگی شغلی در بیان عوامل مرتبط با فرسودگی شغلی تاکید بیشتری بر عوامل سازمانی دارد.

تعارض نقش

شخصی که مسوولیت های متعارضی دارد این احساس را خواهد داشت که به چند جهت کشیده می شود چنین شخصی مجبور خواهد بود چندین کار را همزمان به انجام برساند و در نتیجه به خستگی از کار و نهایتا فرسودگی شغلی مبتلا خواهد شد.

ابهام نقش

بعضی از افراد از انتظاری که از آن ها می رود آگاه نیستند چنین افرادی تنها می دانند که از آن ها انتظار می رود شخص کار آمدی در حرفه خود باشند اما مطمئن نیستند که چگونه می توانند این انتظار را برآورده سازند و این عدم اطمینان بدین دلیل است که برای ایفای نقش خود الگو یا راهنمایی ندارند که از او پیروی کنند یا الگو برداری نمایند نتیجه این عدم آگاهی نسبت به وظیفه محوله این خواهد بود که فرد شاغل هرگز این احساس را تجربه نخواهد نمود که می تواند در انجام کار خود ارزشمند و موفق باشد.

عوارض و اثرات فرسودگی شغلی

اولین آسیب فرسودگی شغلی رنج بردن از فرسودگی بدنی است افرادی که از این عارضه رنج می برند دچار کاهش انرژی و احساس خستگی شدید می گردند به علاوه این افراد برخی از نشانه های فشار بدنی نظیر سر درد، تهوع، کم خوابی، و تغییراتی در عادات غذایی را بطور فراوان گزارش می دهند همچنین افراد مبتلا به این عارضه فرسودگی عاطفی را نیز تجربه می کنند افسردگی احساس درماندگی احساس عدم کارآیی در شغل خود و همچنین ایجاد نگرش های منفی نسبت به خود شغل سازمان و به طور کلی نسبت به زندگی نشانگر فرسودگی های نگرشی هستند.

نهایتا اینکه اغلب مبتلایان احساس پایین بود پیشرفت و ترقی شخصی را گزارش می دهند که ممکن است به جستجوی مشاغل و نقش های اداری و اجرایی جدید بپردازند بنابراین با توجه به این که زندانبانی و مشاغل مرتبط با آن از مشاغل پرفشار محسوب می شودد توجه به مساله فرسودگی شغلی و مطالعه عوامل تاثیر گذار زمینه ساز و مرتبط با آن و راهکارهای پیشگیری از بروز آن و فائق آمدن بر عوارض آن می تواند سهم ارزشمندی در سلامت و بهزیستی کارکنان و پیشبرد هرچه بهتر اهداف سازمانی داشته باشد.

تعریف شخصیت

جنبه های بسیاری در عملکرد آدمی وجود دارد که بازتاب و بیانگر شخصیت فردی نیستند با وجود این ما ناگزیر از تعریف شخصیت هستیم یک تعریف شخصیت نوع مسائل مورد مطالعه و روش هایی را که باید در بررسی آنها بکار رود بازگو می کند با وجود این تاکنون یک تعریف واحد و مورد قبول همگان درباره شخصیت وجود ندارد.

برخی از روانشناسان شخصیت جنبه های بیوشیمیایی و فیزیولوژیک رفتار آدمی را مطالعه کرده روش های مناسب آن را بکار می برند برخی دیگر به مشاهده و بررسی رفتار مشهود فرد می پردازند از سوی دیگر بعضی شخصیت را بر حسب خصوصیاتی نظیر فرایند ناهشیاری تعریف می کنند که مستقیما قابل مشاهده نیست و باید از رفتار فرد استنباط شود و بالاخره برخی دیگر شخصیت را منحصرا قابل براساس شیوه های تعامل افراد با یکدیگر یا نقش هایی که آنها برای خودشان به رسمیت می شناسند و در جامعه ایفا می کنند تعریف می نمایند بنابراین اینها و دیگر تعاریف ممکن از شخصیت دارای دامنه ای گسترده است که از فرایندهای درونی تا رفتار مشهود بیرونی فرد را در بر می گیرد.

روشن است که تعاریف مختلف از شخصیت، امکان پذیر و دارای کاربرد است این تعاریف بیشتر ممکن است عینی یا بالعکس انتزاهی باشند آنها ممکن است توصیف کنند که در درون افراد چه میگذرد یا آنکه تعامل افراد با یکدیگر چگونه است چه چیزهایی مستقیما قابل مشاهده اند و یا چه مسائلی باید از رفتار استنباط شوند آنها می توانند مشخص کنند که چه چیزهایی منحصر به فرد ویژه افراد خاص است و چه خصوصیاتی مربوط به اغلب یا همه افراد انسانی می باشند.

نقش وراثت و محیط در شخصیت

از لحظه ای که یک اسپروماتوزوئید یا سلول جنسی نر با یک اوول یا سلول جنسی ماده در جریان عمل لقاح ترکیب می شود نخستین سنگ بنای شخصیت فرد گذاشته می شود زیرا ژن های موجود بر روی کروموزوم حاصله از ترکیب این دو سلول که ناقلان اصلی صفات ارثی والدین به فرزندان هستند باعث تفاوت افراد از یکدیگر می شوند علاوه بر کروموزوم ها و ژن ها که در تعیین ویژگی های ارثی شخصیتی موثرند دستگاه عصبی انسان نیز در چگونگی شخصیت افراد نقش مهمی بازی می کند با وجود شباهت کلی ساختمان دستگاه عصبی در انسان این دستگاه در افراد مختلف دقیقا یکسان نیست.

علاوه بر ژن ها و دستگاه عصبی، غدد مختلف بدن نیز از طریق ترشح آنزیم هایی متفاوت شخصیت و رفتار فردی را تحت تاثیر قرار می دهند مهمترین این غدد، غدد درون ریز هستند که عامل اصلی ایجاد کننده تعامل و برقرار کننده ثبات محیط داخلی بدن هستند.

فهرست مطالب

فصل اول

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۲

هدف پژوهش………………………………………………………………………………….. ۴

بیان مسئله……………………………………………………………………………………….. ۴

اهمیت موضوع پژوهش………………………………………………………………………. ۵

پرسش پژوهش………………………………………………………………………………… ۵

فرضیه پژوهش…………………………………………………………………………………. ۶

تعریف مفاهیم………………………………………………………………………………….. ۶

تعریف عملیاتی………………………………………………………………………………… ۶

تعریف مفهومی………………………………………………………………………………… ۷

تعریف عملیاتی………………………………………………………………………………… ۷

فصل دوم

فرسودگی شغلی……………………………………………………………………………….. ۹

نشانه های مرضی فرسودگی شغلی…………………………………………………………. ۹

نشانه های فرسودگی شغلی………………………………………………………………… ۱۰

علل فرسودگی شغلی……………………………………………………………………….. ۱۰

فرسودگی شغلی، نشانه ها و عوارض…………………………………………………….. ۱۱

عوامل زمینه ساز و مرتبط به فرسودگی شغلی………………………………………….. ۱۴

عوارض و اثرات فرسودگی شغلی………………………………………………………… ۱۶

اثرات عمده فرسودگی شغلی……………………………………………………………… ۱۸

رابطه فرسودگی شغلی و ویژگیهای شخصیتی…………………………………………. ۱۸

پنج استراتژی برای هوشمندانه کار کردن به جای زیاد کار کردن………………….. ۲۰

الف) شخصیت………………………………………………………………………………. ۲۴

تعریف شخصیت…………………………………………………………………………….. ۲۵

شخصیت از دیدگاه های مختلف………………………………………………………… ۳۴

الف) روان تحلیل گری…………………………………………………………………….. ۳۴

ب) رویکرد روان تحلیل گری جدید…………………………………………………….. ۳۷

ج) رفتارگرایی……………………………………………………………………………….. ۴۰

د) دیدگاه یادگیری اجتماعی……………………………………………………………… ۴۲

هـ) دیدگاه شناختی…………………………………………………………………………. ۴۵

و) دیدگاه سرشتی…………………………………………………………………………… ۴۶

ز) دیدگاه انسان گرایی…………………………………………………………………….. ۴۷

تئوری بازداری………………………………………………………………………………. ۵۰

تئوری انگیختگی……………………………………………………………………………. ۵۲

تئوری انگیختگی و درون گرایی – برون گرایی………………………………………. ۵۲

۱- برون گرایی……………………………………………………………………………… ۵۴

۲- درون گرایی…………………………………………………………………………….. ۵۵

۳- روان رنجورخویی………………………………………………………………………. ۵۵

فعالیت خودکار و روان رنجور خویی……………………………………………………. ۵۶

هورمون ها و روان پریش خویی………………………………………………………….. ۵۷

مروری بر تحقیقات گذشته………………………………………………………………… ۵۸

تحقیقات انجام شده در خارج از کشور…………………………………………………. ۵۸

تحقیقات انجام شده در داخل کشور…………………………………………………….. ۵۸

فصل سوم

مقدمه………………………………………………………………………………………….. ۶۰

روش آماری در پژوهش…………………………………………………………………… ۶۱

جامعه آماری…………………………………………………………………………………. ۶۱

شیوه نمونه گیری……………………………………………………………………………. ۶۱

ابزار اندازه گیری…………………………………………………………………………….. ۶۲

روایی و پایایی ابزارهای پژوهش…………………………………………………………. ۶۲

فصل چهارم

خلاصه………………………………………………………………………………………… ۶۵

ضریب همبستگی پیرسون………………………………………………………………….. ۶۵

بخش اول) تجزیه و تحلیل توصیفی……………………………………………………… ۶۶

۱- توصیف نمرات مقیاس درون گرایی………………………………………………… ۶۶

۲- توصیف نمرات مقیاس برون گرایی…………………………………………………. ۶۸

۳- توصیف نمرات طبقه بندی شده فرسودگی شغلی………………………………… ۷۰

بخش دوم: بررسی فرضیه پژوهش……………………………………………………….. ۷۲

فصل پنجم

خلاصه………………………………………………………………………………………… ۷۵

نتیجه گیری…………………………………………………………………………………… ۷۶

چکیده………………………………………………………………………………………… ۷۷

محدودیت های پژوهش……………………………………………………………………. ۷۹

پیشنهادات…………………………………………………………………………………….. ۷۹

منابع و مأخذ………………………………………………………………………………….. ۸۰

فهرست جداول

جدول ۱-۴: توزیع فراوانی نمرات مقیاس درون گرایی……………………………… ۶۶

جدول ۲-۴: شاخص های گرایش مرکزی و پراکندگی نمرات مقیاس درون گرایی ۶۷

جدول ۳-۴: توزیع فراوانی نمرات مقیاس برون گرایی………………………………. ۶۸

جدول ۴-۴: شاخص های گرایش مرکزی و پراکندگی نمرات مقیاس برون گرایی ۶۹

جدول ۵-۴: توزیع فراوانی نمرات طبقه بندی شده فرسودگی شغلی                    ۷۰

جدول ۶-۴: شاخص های گرایش مرکزی و پراکندگی نمرات فرسودگی شغلی  ۷۱

جدول ۷-۴: ضریب همبستگی بین متغیرهای فرضیه و نتایج آزمون    ۷۳

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی و تعیین تیپ های شخصیتی درونگرایی – برونگرایی کارکنان و میزان فرسودگی شغلی
دانلود:  
قیمت محصول:   8800 تومان
تعداد صفحه:   80 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<