امروز :چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه بررسی سبکهای حل مسأله و شیوه های مقابل افراد وابسته به مواد مخدر و مقایسه آن با افراد غیر معتاد
کد محصول:   1074
قیمت محصول:   11800 تومان
تعداد صفحه:   93 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   285 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
دانلود تحقیق بررسی سبکهای حل مسأله و شیوه های مقابل افراد وابسته به مواد مخدر و مقایسه آن با افراد غیر معتاد
توجه: برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید
دانلود فایل در پایین صفحه دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد.
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید
پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات

دانلود پایان نامه بررسی سبکهای حل مسأله و شیوه های مقابل افراد وابسته به مواد مخدر و مقایسه آن با افراد غیر معتاد

پژوهش حاضر به منظور بررسی سبکهای حل مسأله و شیوه های مقابل افراد وابسته به مواد مخدر و مقایسه آن با افراد غیر معتاد انجام شده است. در این مطالعه ۲۴۰ نفر مورد ارزیابی قرار گرفتند. آزمودینها شامل دو گروه افراد وابسته به مواد مخدر (۱۲۰ نفر) و افراد عادی ۱۲۰ نفر بودند. برای ارزیابی سبکهای حل مساله مقیاس حل مساله کمیدی و لانگ (۱۹۹۶) و برای ارزیابی شیوه های مقابله پرسشنامه شیوه های مقابله لازاروس و فولکن(۱۹۹۸) مواد استفاده قرار گرفت.

جهت تجزیه و تحلیل داده ها از آمارهای توصیفی و روش آماری آزمون t و ضریب همبستگی استفاده شده است یافته های پژوهش نشان می دهد که بین افراد معتاد و عادی تفاوتهای معناداری در شیوه حل مساله و شیو ه های مقابله وجود دارد افراد معتاد در شیوه های مقابله ای خود از خویشتن داری، باز برآورد مثبت، جستجوی حمایت اجتماعی، حل مدبوانه مساله و مسئولیت پذیی کمتر استفاده می کنند مقابله آنها بیشتر به صورت شیوه های دوری جویی، اجتناب- گریز و رویارویی می باشد.

افراد وابسته به مواد مخدر بیشتر از سبکهای حل مساله و تقریب کمتر سود می برند با توجه به الگوی مقابله ای و سبک مساله معتادن که برای رویارویی با مسایل ریز و درشت زندگی طبیعی و روشهای ناکار آمد ضعیفی می باشد به نظر می رسد که این الگوها زمینه گرایش به اعتیاد، مشکلات اجتماعی و روانشناختی فرد را افزایش داده و در رباطلبی را به وجو د می آورند.

اهمیت و ضرورت تحقیق

آثار نامطلوب سوء مصرف دارو بسیار سنگین است این معضل جهانی آثار اقتصاد، اجتماعی مخرب و خانمان سوزی دارد (ماستو ۱۹۹۷) مشکلات ناشی از مواد تحدیدی جدی برای سلامت جامعه و نقش عمده ای در جرم و فساد به عهده دارد و مستقیم و غیر مستقیم هزینه های زیادی به جامعه تحمیل می کند (کاپلان ۱۹۹۴ سادوک ) یکی از ابعاد مهم اعتیاد آسیب پذیری افراد در مقابل چالش های روزمره زندگی است. شیوه های مقابله ناکار آمد و ناتوانی در حل و فصل مساله ریز و درشت زندگی از جمله عواملی است که آسیب پذیری آنها را تشدید می کند (کوپر و همکاران ۱۹۸۸).

براساس نوشتارهای پژوهشی از آنجایی که افراد معتاد در مهارتهای زندگی نقض داشته و سبک های حل مساله ناکار آمدی در رویارویی با مسائل جاری زندگی به کار می گیرند با توجه به اینکه تحقیقات مختلفی کارآمدی سبک های حل مساله و آموزش روشهای کارآمد را در پشگیری از اعتیاد و جلوگیری از عود مجدد آن بعد از سم زدایی نشان دادن (گزوپ ۱۹۹۴، دیلی و مارلات ۱۹۹۷) بنابراین ضرورت دارد بررسی شود که افراد معتاد چگونه با دشواریها اتفاقات و مسائل طبیعی زندگی روبه رو می شوند بر چه روشهای برای حل این مشکلات استفاده می کنند.

هدفهای پژوهش

پژوهش حاضر در نظر دارد سبکهای حل مساله افراد معتاد را در رویارویی با نیازها و مطالبات زندگی طبیعی بررسی کنند و به شیوه های حل مساله و روشهای مقابله ای آن در مواجهه با مسائل و مشکلات زندگی دست یابد و مشخص سازد روشهای رویارویی آنان با مسائل ریز و درشت زندگی چه تفاوتی با افرادی که به سوء مصرف مواد دچار نیستند دارد. به عبارتی دیگر افرادی که معتاد نیستند چگونه با مشکلات و خواسته های زندگی رو به رو می شود آنان از چه روشهایی برای حل مسائل و مشکلات زندگی روزمره خود استفاده می کنند که معتادان فاقد آن هستند.

تحقیق حاصل در نظر دارد ویژگی سبک مساله معتادان و افراد عادی را مورد مقایسه انجام دهند با انجام این مطالعه سبک های مساله گشایی که افراد عادی را نمو آسیب پذیری در مقابل فشارها و چالش ها و مشکلات زندگی مصون می سازد معلوم می شود در عین حال با آگاهی از نقص مهارتهای رفتاری ، شناختی و عاطفی معتادان می تون برنامه هایی تدارک دید که به واسطه آموزش آن به معتادان روشهای جدیدی برای مبارزه با گرایش به مواد مخدر و پیشگیری از آثار مخرب آن دست یابد.

سوء مصرف مواد

سوء مصرف مواد یکی از مشکلات بزرگ جوامع بشری است با وجود اینکه تلاشهای زیادی برای کنترل و از بین بردن آن به عمل آمده است ولی هنوز این بلای اجتماعی هر روز قربانیان زیادی می گیرد. یکی از عواملی که برای سوء مصرف مواد و اکثر نظریه های روانشناختی مطرح شده است آسیب پذیری افراد در مقابل مسائل و مشکلات طبیعی و غیر طبیعی زندگی است. در زمینه آسیب پذیری فشار روانی یک موضوع کلیدی است و نظریات گوناگون بر روی آن متمرکز شده و تحقیقات پیشنهادی در مورد آن انجام پذیرفته است.

پژوهشهای نشان داده کار افراد معتاد از استعمال مواد افیونی به عنوان یک روش مقابهل در مقابله چالشهای روز مره زندگی و فشارهای ناشی از آن استفاده می کنند. بسیاری از مصرف کنندگان مواد غیر قانونی بخصوص جوانانی که از دارو نسخه نشده استفاده می کنند به نظر می رسد برای رویارویی با مشکلات زندگی و چالشهای روزانه، از آمادگی لازم برخوردار نبوده و نمی توانند به طور موثر مسائل به وجود آمده را حل کنند (گلید و همکاران ۱۹۹۶).

براساس مطالعات انجام یافته معلوم گردیده است که معتادان هیجانات و منفی مختلفی (مانند پرخاشگری، عصبانیت، نگرانی و اندوه) را گزارش می کنند و به منظور فرار از مشکلات و اجتناب از ناراحتی و هیجانات و احساس منفی به مصرف مواد افیونی پناه می برند. به بیان دیگر در شرایط پرتنش و به هنگام رویارویی با عوامل فشار زا برای کاهش فشار های عصبی و هیجانات منفی به آرام بخش ها و افیونها پناه می برند (کوپر استل و جورج۱۹۹۲)

افراد معتاد به دلیل کمبودها:

نقص در مهارتهای انطباقی و انتظارات از اثرات مواد روانگردان (باور های نادرست در خصوص اثرات مواد) از سوء مصرف مواد به عنوان یک روش مقابله تعمیم یافته است کلی استفاده می کنند (روزنف و همکاران ۲۰۰۰ کانی و همکاران ۲۰۰۰) از این رو اتکاء به سوء مصرف مواد به عنوان روشی برای مقابله و حل مشکلات منجر به مصرف طولانی و افزایش خطر استعمال مواد غیر قانونی می شود (کوپر و همکاران ۱۹۹۲، آراملی و همکاران ۲۰۰۰).

افراد معتاد در مواجهه با مشکلات و چالشهای زندگی به سبکهای مقابله هیجان مدارا به کار گرفته و به شیوه اجتنابی عمل میکنند و به دلیل ناکارآمدی این نوع شیوه مقابله و نیز پاداش و تقویت کوتاه مدت مصرف مواد معتادان از کسب مهارتهای لازم و کارآمد برای رویارویی با جنبه های مختلف زندگی طبیعی محروم می مانند و نهایتا به شیوه غیر انطباقی عمل می کنند (دلیلی و مارالات۱۹۹۷)

دیدگاه اجتماعی

نظریه های جامعه شناسی اعتیاد را یک مساله اجتماعی تلقی کرده و و سعی می کند آنها را از این دید بررسی کرده و تحقیق کنند براساس پژوهشهای انجام یافته معلوم شده است که وابستگی به مواد افیونی محدود به طبقات پایین اجتماعی اقتصادی نیست هر چند میزان بروز وابستگی در این گروه از طبقات اجتماعی، اقتصادی بالاتر است انواعی از عوامل اجتماعی وابسته به فقر بشری احتمالا در وابستگی به مواد افیونی دخالت دارند حدوده ۵۰% مصرف کننده های هروئین در شهر ها کودکان تک والد یا والدین از هم جدا شده هستند و از خانواده هایی برآمده اند که در آنها حداقل یک عضو مبتلا به اختلال وجود دارد.

خطر سوء مصرف دارد در جوامعی بالاست که به نوعی نسبت به مصرف دارو و سهل انگار هستند ممکن است در گروههای همتا جوان برای صرف دارو به منظور کسب شان و قابلیت تحت فشار اجتماعی قرار گیرد.

بعضی از پژوهشها، شواهدی نشان داده اند منبی اینکه مصرف دارو توسط افراد را می توان با توجه به مصرف مواد توسط همتاهای او پیش بینی کرد شوادی ۱۹۹۲ به نقل از گیله و همکاران ۱۹۹۶)

بین سوء مصرف دارو و شاخصهای محدودیت اجتماعی نظیر بیکاری و بی خانمانی رابطه وجود دارد (گیلدر همکاران ، ۱۹۹۶ گزوپ۱۹۹۴) از عوامل دیگری که در دیدگاهه های اجتماعی مطرح است قابلیت وصول دار و توسط افراد می باشد استفاده از دارو های نسخه شده که به راحتی از اکثر داروخانه ها قابل وصول است بعضی ا ز داروها مثل نیکوتین که به راحتی قابل وصول است مواد مخدرهم که در اکثر کشورها از طریق قاچاق قابل وصول است دیدگاههای جامعه شناختی اطلاعات بسیار زیادی در زمینه سوء مصرف مواد فراهم ساخته اند.

استرس یا فشار روانی

همه انسانها به نوعی تحت استرس هستندT مردم فشار روانی را در سراسر تاریخ تجربه کرده اند فشار روانی بخشی از روابط انسانی است آن گونه که در هنر و ادبیات تمامی اعصار ثبت شده است در زندگی روزمره فشار روانی به راههای مختلف خود را نشان می دهد. رویدادهای بیشماری در ما فشار روانی ایجاد می کنند.

بعضی از این رویدادهای مانند جنگ، حوادث اتمی زلزله، و سیل تغییراتی هستند که عده کثیری از افراد در تحت تأثیر قرار می دهند موارد دیگر از قبیل رفتن به محل جدید تغییر شغل، ازدواج، از دست دادن دوست، ناراحتی از یک بیماری، فقط در زندگی مخفی افراد اثری گذارند، مشکلات روزمره مانند گم کردن کیف پول، گیر افتاد در ترافیک، جرو و بحث با استاد درس نیز می توانند بصورت گونه ای از فشار ها تجربه شوند سرانجام جریان استرس می تواند در درون خود فرد از قبیل اعمال و فعالیتها و یا آرزوهای متعارفی ایجاد شوند.

استرس یک موضوع عود است (دیویسون و نیل، ۲۰۰۱ به اتکینسون و همکاران ۲۰۰۰)، و همه افراد آنها را به گونه های مختلفی تجربه می کنند تجارب افراد از فشار روانی به صورت طیف وسیعی از حالات و رفتارها خود را نشان می دهند افراد به هنگام تجربه آن حالاتی از قبیل شادی و شعف و اضطراب، افسردگی، پرخاشگری و تحریک پذیری نشان می دهند (دیوسیون و نیل، ۲۰۰۱، اتکنیسون و همکاران، ۲۰۰۰، ریو، ۱۹۹۲، ساراسان و سراسون ،۱۹۸۷) با وجود این تعریف استرس مساله مشکلی است (ریو، ۱۹۹۲) شاید بتوان گفت، تعریف و تعیین ماهیت فشار روانی خود یک مساله فشار زا است برای مشخص کردن مفهوم فشار روانی بهتر است نگاهی به چشم انداز تحول تاریخی آن افراخته شود.

فهرست مطالب

چکیده…………………………………………………………………………………………… ۱

فصل اول: کلیات تحقیق

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۳

افراد معتاد به دلیل کمبودها…………………………………………………………………… ۴

اهمیت و ضرورت تحقیق…………………………………………………………………….. ۵

هدفهای پژوهش……………………………………………………………………………….. ۶

سؤالات پژوهش……………………………………………………………………………….. ۶

سؤال اصلی پژوهش…………………………………………………………………………… ۷

سؤالات فرعی………………………………………………………………………………….. ۷

فرضیه پژوهش………………………………………………………………………………….. ۸

تعریف اصطلاحات مفاهیم کلیدی…………………………………………………………. ۹

حل مسأله………………………………………………………………………………………… ۹

فشار روانی………………………………………………………………………………………. ۹

مقابله……………………………………………………………………………………………… ۹

افیون یا مواد مخدر…………………………………………………………………………… ۱۰

متغیرهای تحقیق………………………………………………………………………………. ۱۴

وابستگی به مواد مخدر………………………………………………………………………. ۱۴

سبکهای حل مسئله…………………………………………………………………………… ۱۵

فصل دوم: بررسی مطالعات پیشین

چشم انداز تاریخی سوء مصرف مواد…………………………………………………….. ۱۷

جنبه های اجتماعی اعتیاد…………………………………………………………………… ۱۷

میزان شیوع…………………………………………………………………………………….. ۱۸

دیدگاههای مربوطه به سوء مصرف مواد…………………………………………………. ۱۹

دیدگاه زیست شناختی و پزشکی…………………………………………………………. ۱۹

دیدگاه اجتماعی……………………………………………………………………………… ۲۰

دیدگاه روان تحلیلی…………………………………………………………………………. ۲۱

دیدگاههای یادگیری و شناختی رفتاری…………………………………………………. ۲۱

استرس یا فشار روانی………………………………………………………………………… ۲۲

تعریف فشار روانی…………………………………………………………………………… ۲۳

تعریف استرس………………………………………………………………………………… ۲۷

از استرس تا مقابله……………………………………………………………………………. ۲۸

تاریخچه مقابله……………………………………………………………………………….. ۳۰

تعریف مقابله………………………………………………………………………………….. ۳۱

حل مسأله………………………………………………………………………………………. ۳۳

تعریف حل مسأله و کاربردهای آن……………………………………………………….. ۳۴

پیشینه پژوهشهای انجام یافته……………………………………………………………….. ۳۶

استنتاج کلی از مطالعه پیشینه موضوع پژوهش………………………………………….. ۳۹

فصل سوم: روش تحقیق

روش پژوهش…………………………………………………………………………………. ۴۲

جامعه آماری روش نمونه گیری و حجم نمونه…………………………………………. ۴۲

مقایسه شیوه حل مسأله………………………………………………………………………. ۴۵

روشهای آماری………………………………………………………………………………. ۴۶

شیوه اجرای پژوهش…………………………………………………………………………. ۴۷

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده ها

روشهای آماری و تجزیه و تحلیل داده ها……………………………………………….. ۴۹

راههای مقابله در مطالعه حاضر…………………………………………………………….. ۵۵

تحلیل تی t تست نمرات آزمودنی ها…………………………………………………….. ۵۸

همبستگی بین متغیرها………………………………………………………………………… ۶۲

روش آماری…………………………………………………………………………………… ۶۵

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری

بحث، نتیجه، پیشنهاد………………………………………………………………………… ۶۷

نتیجه گیری کلی و پیشنهادهایی برگرفته از یافته های پژوهش………………………. ۷۱

محدودیتهای پژوهش………………………………………………………………………… ۷۵

پیشنهادهایی برای پژوهشهای دیگر……………………………………………………….. ۷۵

ضمائم

پرسشنامه: شیوه های حل مسأله……………………………………………………………. ۷۸

پرسشنامه راههای مقابله……………………………………………………………………… ۸۱

منابع و مأخذ

منابع و مأخذ فارسی…………………………………………………………………………. ۸۸

منابع و مأخذ لاتین…………………………………………………………………………… ۹۱

فهرست جداول

جدول ۱-۴: ویژگیهای جمعیت شناختی گروه معتادین و گروه عادی                   ۴۹

جدول ۲-۴: ضرایب آلفای زیر مقیاسهای پرسشنامه شیوه های مقابله                    ۵۰

جدول ۳-۴: میانگین همبستگی مقیاسهای مقابله ای……………………………………. ۵۱

جدول ۴-۴: نتایج بدست آمده از تحلیل…………………………………………………. ۵۲

جدول ۵-۴: درصد آلفا و میانگین همبستگی درونی آیتم……………………………. ۵۵

جدول ۶-۴: ضرایب آلفای نباخ و میانگین همبستگی درونی آیتم ها                    ۵۶

جدول ۷-۴: ضرایب آلفای کرنباخ میانگین همبستگی درونی آیتم ها                   ۵۷

جدول ۸-۴: مقایسه میانگین نمرات، انحراف معیار نمرات T گروه معتاد و غیر معتاد ۵۹

جدول ۹-۴: مقایسه نمرات T میانگین و انحراف معیار دو گروه معتاد و غیرمعتاد     ۶۲

جدول ۱۰-۴: ضرایب همبستگی پیرسون بین عوامل شیوه حل مسأله:

و مقایسهای شیوه های مقابله و ضرایب اطمینان آنها…………………………………… ۶۴

توجه: برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید
نام محصول:   پایان نامه بررسی سبکهای حل مسأله و شیوه های مقابل افراد وابسته به مواد مخدر و مقایسه آن با افراد غیر معتاد
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد.
توجه:آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
دانلود:  
قیمت محصول:   11800 تومان
تعداد صفحه:   93 صفحه - ورد: قابل ویرایش
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید
پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات
اگر خرید آنلاین نمی توانید انجام دهید با پشتیبانی تماس بگیرید.
>> توجه: برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو در بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید <<