امروز :چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   تحقیق بررسی جایگاه ایثار در منابع اسلامی و تأثیر آن در تکامل فرد و اجتماعی
کد محصول:   1171
قیمت محصول:   13800 تومان
تعداد صفحه:   138 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   2.613 مگابایت
پسورد:   ندارد
دانلود تحقیق بررسی جایگاه ایثار در منابع اسلامی و تأثیر آن در تکامل فرد و اجتماعی
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   13800 تومان
تعداد صفحه:   138 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود تحقیق بررسی جایگاه ایثار و نقش آن در منابع اسلامی و تأثیر در تکامل فرد و اجتماعی

در این تحقیق به بررسی جایگاه ایثار و نفش آن در منابع اسلامی و تأثیر در تکامل فرد و اجتماع پرداخته شده است. اکنون که از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی با عراق سال ها می گذرد، باید ارزش ها و آرمان های اصیل و ارزش های اسلام ناب محمدی (ص) را در جامعه پیدا کنیم که این امر در زمانی انجام می پذیرد که فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه پی ریزی و نهادینه شود. اصولاً یکی از مسائل مهم جامعه ای که مدعی حضور گفتگوی تمدن هاست پی بردن به اصالت تمدن ها و فرهنگ ها و انگیزۀ خالص و ناب شهدا است.

در این عرصه تنها زمینه ای که از فرهنگ و شهادت داشتیم عنوانی بود که در زندگی خود در لوح روح خود حک کرده ایم. زمینه ای که خانواده ها یا شهدا و ایثارگران دارای درک بالاتر و بهتری از آن هستند برای این موضوع ما به کتاب هایی که فلسفه ایثار و فرهنگ آن را عمیق تر بیان کرده بسیار توجه و اشاره کردیم. مسئله دیگر که ما در این مقاله و یا تحقیق آن را مورد توجه قرار دادیم، ارزش هایی بود که در جوامع و ادیان مختلف برای نامیدن یک فرد به عنوان شهید ملاک قرار می گیرد. پس برای این امر ابتدا باید انگیزه های شهادت طلبی را در جوامع مختلف بررسی کردیم.

اهمیت و ضرورت مسئله

تاریخ نهضت های اسلامی آکنده از حضور مردان و زنانی است که در عرصۀ جهاد، خالصانه به میدان عمل آمدند و با جان فشانی و ایثار، بی نام و نشان از خویش، حق را بر اریکۀ عدالت نشاندند در این نوشتار تلاش شده است تا در دو بخش مجزا پس از مقدمه، تعاریف و مفاهیم فرهنگ ایثار و مصادیق عینی و عملی آن به شکل مشروح بیان شود.

فرهنگ شهادت و ایثار، تجلی بخش هویت دینی و احیای ارزش هایی است که حیات اندیشه یک جامعۀ انسانی را ضمانت می کند و بهداشت روانی انسان را در عرصه های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی شکل می دهد. به دیگر سخن، شهیدان، در یک انتخاب آگاهانه، با نفی خویش به نفع جامعه و یک اندیشه همت می گمارند و فضای رخوت و غفلت عصر خود را به فضای تلاش و بینش فرا می خوانند. آنان به کار بلد بی رمق یک جامعه، روح خودباوری می دهند و حیات و حرکت ارزش هایی که در طوفان حوادث به فراموشی سپرده شده است به منصه ظهور می رسانند.

اینک پس از گذشت سال ها از حماسۀ به یادماندنی و به میدان آمدن نسل نوخاستۀ انقلاب، شاهد بروز نگرش ها، نیازها و ارزش های جدیدی در گسترۀ سیاست، فرهنگ و اقتصاد جامعه هستیم که تأمل و تدبر متولیان فرهنگی را جلب نموده است. بی گمان راه پیشرفت جامعه اسلامی درک صحیح و روشن از فرهنگ ایثار و شهادت است و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها وظیفۀ اقشار مختلف اجتماع است.

اگر بتوانیم در کنار نیازهای روزمرگی شهروندان امروز، نیاز پاسداشت این حریم را به آنان تعلیم دهیم، امنیت روانی- اجتماعی آنان را تضمین کرده ایم.

ایثار و جهاد

یکی از ارزش های اخلاقی که در همه جوامع از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است و آن یعنی منافع جامعه را بر منافع خود ترجیح دادن و تجلی آن در عمل شهید در بالاتری حد است، چرا که با فدا کردن جان خویش بزرگترین فداکاری و ایثار را برای مردم انجام داده است. ایثار، برگزیدن و فرض دیگران را به غرض خویش مقدم داشتن منفعت غیر را بر مصلحت خود مقدم داشتن و این کمال سخاوت است … دیگری را در رساندن به منفعت و دفع مضرت بر خود مقدم داشتن و آن نهایت برادری است.

جهاد که بسته شهادت طلبی است در فروعات دین قرار گرفته و از آموزه های مهم دینی می باشد. جهاد به معنی وسیع تلاش پیگیر با تمام توان، برای گذشتن از گذرگاه های حیات ضرورتی است اجتناب ناپذیر که برای هیچ فرد و جامعه ای در تکاپوی عرصۀ حیات از آن گریزی نیست. صحنه های هر جهاد مقدسی نمایانگر عظمت ایثار و اوج تعالی روح و شکوه سازندگی در راه خدا و رهائی انسان ها است ولی همواره سوی دیگر آن نیز آلوده، نمایشی از بازیگری عناصری پلید و انسان های وارونه ای است که منافع خود را در اسارت مردم در حال رشد و سد راه بوده و تعالی انسان ها و بازگرداندن آن ها به قهقرا و پستی می دانند.

آن چه که به جهاد در بینش اسلامی امتیاز و جلوۀ ویژه بخشیدن است، هدفهای والای مشخص است که تلاش ها به سوی آن بسیج می شود و نیز راه ها و کیفیت های ممتازی است که در پیشبرد آن هدفها مورد استفاده قرار می گیرد.

فلسفه وجودی فرهنگ ایثار و شهادت در مکتب اسلام

دین اسلام به عنوان آخرین و کامل ترین آیین در میان ادیان الهی، وظیفۀ خود می داند که فطرت انسان ها را بیدار ساخته و در صراط مستقیم به سوی کمالات انسانی و ارزش های الهی هدایت نماید و این امر جز با پیاده کردن احکام و دستورات الهی در مراحل مختلف زندگی بشر اعم از فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و … میسر و مقدور نخواهد بود. اما آیین مقدس اسلام به ویژه مکتب تشییع، در این راه پر فراز و نشیب با بسیاری از توطئه ها و دسیسه های دشمنان که قصد تحریف و نابودی حقایق آن را دارند، روبرو خواهد بود. بنابراین بر اساس فلسفه جهاد اسلامی، پیروان و عاشقان راه حق مبارزه و مقاومت در برابر ظلم و ستم دشمنان و تن به ذلت آنها را ندادن از وظایف مهم شرعی و اخلاقی خود می دانند و پایبند به آن هستند.

در این زمینه در آیات و روایات بسیاری به جهادگران راه خدا سفارش شده تا آنها با جان و مال و هر آنچه که در اختیار خود دارند به مبارزه و جهاد با دشمنان اسلام بپا خیزند و مانع هرگونه تجاوز و تعدی به اصول و حقایق اسلام شده و جلوی ظلم و ستم و فساد آنها را بگیرند. احکام و دستوراتی که در فلسفه جهاد اسلامی آمده از مهم ترین دستورات الهی است که در آئین و شریعت محمدی (ص) و سراسر زندگی ائمه اطهار (ع) به وضوح دیده شده و قابل مطالعه و بررسی است. مطالعات در زمینه فلسفه جهاد و مبارزه در مکتب اسلام چنین آورده اند.

تأثیر ایثار در تکامل فرد

ایثار یعنی ترجیح دادن منافع دیگران بر منافع خود. یکی از تأثیرات ایثار بر فرد افزایش روحیه همکاری در نوجوانان و جوانان است. با افزایش روحیه همکاری در جامعه نظم و انضباط خاصی حاکم می شود که این خود یکی از عوامل وحدت ملی در میان افراد یک جامعه است. در این صورت اگر حتی برای یکی از افراد مشکلی پیش بیاید افراد دیگر با فداکاری و ایثار مانع برهم ریختن این همکاری می شوند. تأثیر این روحیه در خانواده نیز منعکس می شود. در خانواده هم هرکس می کوشد تا نظم برهم نخورد. هم چنین چون ایثار یک ارزش اجتماعی است فرد را به یک انسان اجتماعی تبدیل می کند و چنین انسانی می تواند در اجتماع زندگی کند و نیازهای خود را با دیگران و همکاری و هماهنگی آن ها رفع کند.

یک نمونه از تأثیر ایثار بر فرد عزت نفس است و تکامل معنوی. حال اگر بخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم، باید ابتدا تعریفی از عزت نفس داشته باشیم. در واقع وقتی انسان ایثار می کند به یک تکامل نسبی می رسد که وقتی این ایثار به بالاترین درجۀ خود یعنی شهادت برسد، این تکامل به اوج خود می رسد. اوج تعالی معنوی انسان در صورتی است که انسان جان در کف بگیرد و خود را به خاطر دیگران فدا کند. گاه افراد علاوه بر رضای خدا، به خاطر خود ایثار می کنند از نظر روحی به تکامل برسند و از این ایثار علاوه بر سودی که دیگران می برند خود او نیز یک نفعی می بیند.

تأثیر ایثار در تکامل اجتماع

ما در زندگی روزمره با انواع ایثار روبرو هستیم، گذشت پدر و مادر در مقابل همدیگر و فرزندان یا فرزندان با هم یک نمونۀ کوچک از ایثار در بنیاد جامعه و خانواده است. پس، اگر از ابتدا ایثار در فرد است آغاز کنیم و در بنیان زندگی اجتماعی که همان خانواده است پایه گذاری کنیم این ایثار آرام آرام به اوح خود می رسد و در تمام جامعه نهادی می شود.

پس برای این که به یک جامعۀ یک دست و هماهنگ برسیم ابتدا باید این ایثار را به یک اندازه در تک تک افراد یک جامعه پایه گذاری کنیم. در مسائل اقتصادی جامعۀ امروزی ما کمتر با ایثار روبر می شویم چون امروزه پول به عنوان یک ارزش اجتماعی محسوب می شود که کمیاب است و همۀ افراد با یکدیگر رقابت دارد اما این رقابت رقابتی نیست هر کسی چه قدر که به پول دست می یابد باز در طلب مقدار بیشتری پول دیگران را کنار می زند اجازۀ رشد به آن ها نمی دهد.

یک فرد در محیط اجتماعی هم می تواند روحیۀ ایثارگری داشته باشد وقتی دیگران این روحیه را در فرد می بینند آنها نیز به تبعیت از او در این راه مقدس قدم می گذارد.

فهرست مطالب

۱- مقدمه………………………………………………………………………………………… ۱

۱-۱: بیان مسئله…………………………………………………………………………………. ۳

۲-۱: اهمیت و ضرورت مسئله……………………………………………………………….. ۴

۳-۱: اهداف پژوهش………………………………………………………………………….. ۶

۴-۱: جامعۀ آماری…………………………………………………………………………….. ۶

۵-۱: نمونه و روش نمونه گیری…………………………………………………………….. ۶

۶-۱: روش تحقیق……………………………………………………………………………… ۷

ابزار جمع آوری اطلاعات……………………………………………………………………. ۷

۷-۱: مراحل اجرای تحقیق…………………………………………………………………… ۸

۸-۱: مشکلات تحقیق………………………………………………………………………… ۸

۹-۱: ارائه پیشنهادات………………………………………………………………………….. ۹

۲- تعریف ایثار……………………………………………………………………………….. ۱۱

۱-۲: نمونه ای از آیات قرآن کریم دربارۀ ایثار و شهادت……………………………. ۱۳

۳- انواع جهاد………………………………………………………………………………… ۱۵

۱-۳: جهاد…………………………………………………………………………………….. ۱۵

۲-۳: فنای عاشق و معشوق…………………………………………………………………. ۱۷

۳-۳: دهش و بخشش……………………………………………………………………….. ۲۰

۴-۳: انفاق…………………………………………………………………………………….. ۲۴

۵-۳: ایثار در جامعه پزشکی……………………………………………………………….. ۲۵

۴- ایثار پیامبر (ص) و اهل بیت (ع)……………………………………………………….. ۲۶

۱-۴: ایثار پیامبر در راه ترویج اسلام……………………………………………………… ۲۶

۱-۱-۴: ایثار در آئین محمدی (ص) و ائمه اطهار………………………………………. ۲۷

۲-۱-۴: ایثار انصار نسبت به مهاجران…………………………………………………….. ۲۹

۲-۴: ایثار حضرت علی (ع)………………………………………………………………… ۳۰

۳-۴: حماسۀ حسینی…………………………………………………………………………. ۳۲

۵- شهادت……………………………………………………………………………………. ۳۴

۱-۵: فلسفه وجودی فرهنگ ایثار و شهادت در مکتب اسلام………………………… ۳۵

۱-۱-۵: ایثار و شهادت در تاریخ اسلام………………………………………………….. ۴۲

۲-۵: شهادت طلبی و انتفاضه………………………………………………………………. ۴۴

ادامه فهرست مطالب

۳-۵: انگیزه های شهادت طلبی……………………………………………………………. ۴۶

۴-۵: شهادت در دین یهود…………………………………………………………………. ۵۴

۵-۵: شهادت در مسیحیت………………………………………………………………….. ۵۶

۶-۵: ایثار و شهادت طلبی در تاریخ پربار انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی           ۶۰

۱-۶-۵: شهید و شهادت از دیدگاه امام خمینی (ره)…………………………………… ۶۲

۲-۶-۵: شهادت در بستر تاریخ از دیدگاه امام خمینی (ره)………………………….. ۶۳

۳-۶-۵: مفهوم و ارزش شهادت از دیدگاه امام خمینی (ره)…………………………. ۶۴

۴-۶-۵: مقام و منزلت شهدا از دیدگاه امام خمینی (ره)………………………………. ۶۵

۶- تأثیر ایثار در تکامل فرد…………………………………………………………………. ۶۸

۱-۶: ایثار و خدا محوری…………………………………………………………………… ۷۰

۲-۶: نقش ایثار در رشد و تعالی انسان…………………………………………………… ۷۲

۳-۶: ایثار و عزت نفس……………………………………………………………………… ۸۲

۴-۶: ایثار و توجه به آخرت……………………………………………………………….. ۸۳

۵-۶: ایثار و صبوری و پایداری در برابر ناملایمات…………………………………….. ۸۴

۷- تأثیر ایثار در تکامل اجتماع……………………………………………………………. ۸۶

۸- ترویج فرهنگ ایثار در حوزۀ اجتماعی………………………………………………. ۸۸

۱-۸: سطح نخست (خانواده……………………………………………………………….. ۸۹

۲-۸: سطح دوم (محیط جغرافیایی)……………………………………………………….. ۹۰

۳-۸: سطح سوم (جامعه)……………………………………………………………………. ۹۴

۹- ترویج فرهنگ ایثار در حوزه فرهنگی……………………………………………….. ۹۶

۱۰- ترویج فرهنگ ایثار در حوزه سیاسی………………………………………………. ۹۹

۱۱- حوزه ترویج فرهنگ ایثار در حوزه اقتصادی…………………………………… ۱۰۲

۱۲- جداول و نتایج………………………………………………………………………… ۱۰۵

۱۳- نتیجه گیری……………………………………………………………………………. ۱۲۶

۱۴- منابع و مأخذ…………………………………………………………………………… ۱۳۰

۱۵- نمونه مصاحبه…………………………………………………………………………. ۱۳۳

۱-۱۵: نمونه پرسشنامه…………………………………………………………………….. ۱۳۶

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   تحقیق بررسی جایگاه ایثار در منابع اسلامی و تأثیر آن در تکامل فرد و اجتماعی
دانلود:  
قیمت محصول:   13800 تومان
تعداد صفحه:   138 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<