امروز :جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
۱ام اسفند ۱۳۹۹
0
0
نام محصول:   پایان نامه بررسی تلقیح مصنوعی و اجاره رحم
کد محصول:   1909
قیمت محصول:   14800 تومان
تعداد صفحه:   111 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   274 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
پایان نامه بررسی تلقیح مصنوعی و اجاره رحم
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   14800 تومان
تعداد صفحه:   111 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی تلقیح مصنوعی و اجاره رحم

در این تحقیق به بررسی تلقیح مصنوعی و اجاره رحم پرداخته شده، تلقیح مصنوعی در برابر لقاح طبیعی و عبارت است از ترکیب اسپرم مرد و تخمک زن – خواه زوج و زوجه خواه بیگانه – جهت انعقاد و بارور نمودن نطفه با هر وسیله ای غیر از مقاربت، این ترکیب یا در رحم صورت می پذیرد یا در خارج رحم. در حالت کلی، از نظر شرع مقدس، در انجام عمل لقاح مصنوعی باید از انجام مقدمات بصورتی که ممنوع اعلام شده، اجتناب کرد.

با توجه به این دو روش (لقاح درون رحمی یا خارج رحمی) بالغ بر بیست صورت تلقیح مصنوعی وجود دارد. هر چند بصورت کلی حکم شرعی هیچ کدام از این صورتها در فقه نیامده، لکن پس از بررسی های طولانی و دقیق توسط فقها برخی از این صور بدون ایراد شرعی قابل اجرا هستند و برخی که نیاز به بحث بیشتری بوده و محل اختلاف شدید هست یا ممنوع اعلام شده و یا در آن احتیاط صورت گرفته مثل لقاح مصنوعی با اسپرم مرد بیگانه. هر چند تعداد اندکی از فقها آن را بدون ایراد تجویز کرده اند. ولی چون در هر یک از این صور باید اجماع آراء فقها و شورای محترم نگهبان موافقت خود را اعلام کنند هنوز تا تدوین قانونی خاصی در زمینۀ صور ممنوعه فاصله داریم.

بخش سوم تلقیح مصنوعی بنام «اجاره رحم» که در آن جنین ناشی از زن و شوهر قانونی جهت پرورش در رحم زن ثالثی بنام «مادر واسطه» و تنها به دلیل اشکال در رحم زوجه صاحب جنین منتقل می شود، هنوز مورد اختلاف فقها و حقوقدانان است ولی بازگشت زمان طولانی مراکز ناباروری منتظرند که هر چه سریع تر مشکل ناباروری این دسته از زوج ها با تصویب قانون مرتفع گردد.

مقدمه

آنچه در کشورهای اسلامی نظیر ایران به لحاظ مقید بودن به مذهب بیشتر مورد توجه قرار گرفته، حکم تکلیفی این گونه امور بوده است و کمتر به احکام وضعی انواع روشهای تلقیح مصنوعی پرداخته شده است که اهمیت قسمت اخیر اگر بیش از قسم اول نباشد کمتر نیست. لذا با عنایت به این ضرورت و گستردگی موضوع و از آنجا که دانش حقوق یگانه علمی است که متکفل ارائه راه حلهای مناسب برای این قبیل مشکلات و مسائل خاص می باشد، ناگزیر است که همراه با این مسایل نو ظهور گام بردارد و برای این گونه پرسشها، پاسخهای مناسب ارائه دهد. خوشبختانه دانش حقوق در قواعد و مقررات موضوعه خلاصه نمی شود بلکه حقوق دانشی است با قواعد و ضوابط کلی و اصول عامه ای که به مثابه اهرمهای استنباط در اختیار حقوقدانان قرار می گیرد.

مسأله تلقیح مصنوعی انسان که موضوع بررسی و تحقیق ما در این نوشتار قرار گرفته است، یکی از پدیده های نوینی است که با شکوفایی دانش پزشکی پا به عرصه هستی نهاده و به تبع منشأ ایجاد مسائل مختلف حقوقی شده است و بدلیل آنکه این موضوع یکی از موضوعات نوین می باشد، متأسفانه در حقوق مدون و قوانین موضوعه ایران سخنی محکم و قابل دفاع از آن به میان نیامده است. از این رو برای تحقیق و مطالعه در اطراف جنبه های حقوقی این مسأله ناگزیر باید از اصول کلی و ضوابط عامه استمداد جست ناگفته نماند تلقیح مصنوعی از رخدادهایی است که در مورد آن نصّ خاصی وارد نشده است ولی (حکم آن) از حوزه عام و اصول کلی خارج نیست.

گفتار اول: تعریف تلقیح مصنوعی

تلقیح مصنوعی اصطلاحاً عبارت است از داخل کردن نطفه مرد در رحم زن بوسیلة آلات پزشکی یا هر وسیله دیگری غیر از مقاربت و نزدیکی . لقاح، در لغت آبستن شدن (صفی پور، ع، منتهی الارب – تاج المصادر: لقاح (اللقح آبستن شدن )) و تلقیح (همان- تلقیح: آبستن کردن باد درخت را) نیز به معنی آبستن کردن است. همانطور که ملاحظه می شود معنی اصطلاحی تلقیح از معنی لغوی آن چندان دور نگردیده است؛ بدین معنا که لقاح مصنوعی عبارتست از آبستن شدن زن بوسیلة تزریق اسپرماتوزوئید مرد به رحم زن به کمک وسایل پزشکی و آلات مصنوعی بدون انجام عمل مقاربت و نزدیکی .

گفتار دوم: انواع تلقیح مصنوعی

تلقیح مصنوعی ممکن است با نطفه و اسپرماتوزوئید شوهر انجام گیرد که به آن تلقیح مصنوعی هرمولوگ (AIH)  گویند و همچنین امکان دارد عمل تلقیح بوسیله نطفه بیگانه تحقق یابد که به آن تلقیح مصنوعی هترولوگ گویند. تلقیح منی هومولوگ هنگامی ضرورت پیدا می کند که شوهر دارای قابلیت باروری طبیعی بوده ولی به علت چاقی یا نقص آلت مردانه نتواند موقع انزال، منی خود را روی گردن رحم بریزد و تلقیح منی هترولوگ در مواردی مناسب است که ثابت شود ناباروری شوهر غیر قابل درمان است. بنابراین لقاح مصنوعی بر دو قسم کلی از نظر پزشکی است و این دو قسم کلی خود زیر مجموعه ها و شقوق مختلفی دارد که به مرور احکام آنها را مورد بررسی و مطالعه قرار خواهیم داد.

اهدای تخمک – به عنوان یکی از روشهای درمان ناباروری با سابقه رسمی حدود ۵ سال به ادعای بسیاری از کارشناسان توانسته با اهدای فرزند به زوجهای نابارور موجب تحقق رؤیای شیرین بچه دار شدن شود. گرچه غالب اهداء کنندگان در ایران برای تأمین یک منبع مالی تن به این کار می دهند ولی در حقیقت این تجارت می تواند خطرناک باشد پس چه بسیار خوب است با کنترل این روش، تجارت تخمک را مانع شد و در عوض با تبلیغات صحیح جامعه را تشویق کنند که تخمک را دواطلبانه و انسان دوستانه اهداء کنند.

نداشتن مادر زادی تخمدان، نارسایی زودرس تخمدان ، جراحی و شیمی درمانی، امکان انتقال بیماری ژنتیکی از طریق تخمک خود به نوزاد، سقط جنین مکرر، عدم موفقیت در سیکلهای مکرر لقاح خارج رحم و افزایش سن از جمله مواردی است که این روش درمانی برای آن توصیه می شود.

مبحث دوم: سیر قانونی

مداخله شخص ثالث در تولید مثل مصنوعی انسان که در سایۀ پیشرفتهای عظیم علمی و با بهره گیری از اسپرم، تخمک یا جنین اهدایی و استفاده از مادر جانشین امکانپذیر گردیده، باعث بروز مباحث جدیدی در حقوق خصوصی به ویژه حقوق خانواده شده است. این روشها موسوم به وضعیت تلقیح مصنوعی با اسپرم بیگانه، حالت مادر جانشین و حالت اهداء تخمک یا جنین می باشند.

موضوع اصلی این پایان نامه اجاره رحم در حالتهای مختلف آن شامل مادر واسطه یا عاریه، اهداء تخمک یا جنین می باشد که همگی زیر مجموعة حالت عام تلقیح مصنوعی واقع می گردند که به دلیل تردید و عدم وضوح مسائل حقوق و معلق بودن مسائل حقوقی در آزمایشگاهها و لابراتورهای سراسر جهان مخصوصاً در ایران ناچاریم ابتدا تاریخچه ای مختصر از قانونگذاری و سپس مباحث اصلی را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم. وضع حقوقی ناشی از حالات مختلف تلقیح مصنوعی و بخصوص مادر جانشین و اهداء تخمک جنین، حقوق و تکالیف طرفین وضعیت حقوقی طفل به دنیا آمده یا حتی درون شکم مادر، اینها همه مباحثی است که دانش حقوق ناگزیر باید پاسخگو باشد.

آنچه مسلم است بهره برداری از این روش ها ولو اینکه در پاره ای موارد ممکن است منجر به طرح مسایل حاد در قلمرو فقه و حقوق گردد، چنان عواقبی را در پی خواهد داشت که توافق و اجماع علمای رشته های مزبور دور از انتظار است. لذا بشر در کنار پیشرفت علم پزشکی و ارایه روشهای مذکور، ضرورت وضع قانون برای رسیدن به یک نظر و ملاک عمل واحد را نیز احساس نمود. لیکن در برخی از کشورها هنوز این امر به عنوان یک زنگ خطر برای قانونگذار به صدا در نیامده است و خیل رو به افزایش جمعیت ناشی از این دستاورد بشری را سرگردان و بلاتکلیف به حال خود وانهاده است.

مسائل پزشکی لقاح طبیعی و تلقیح مصنوعی

لقاح طبیعی در زن و مرد شامل حرکت اسپرم مرد به سمت تخمک زن درون رحم زن در مدت زمان تخمک گذاری و بارور کردن آن تخمک همراه با یک سری فعل و انفعالات پیچیده می باشد این عمل با همه پیچیدگی هایش ظاهراً ساده به نظر می رسد. چون همۀ ما به آن عادت کرده ایم روزی هزاران حاملگی در اطراف ما اتفاق می افتد و به احتمال زیاد ما خود نتیجه چنین حاملگی های طبیعی هستیم. در زن دهانۀ رحم، رحم لوله های رحمی (لوله های فالوپ)، تخمدان و تخمک نقش اساسی را در سیستم تولید مثل دارنند.

در مرد اما بیضه ها، اپیدیدیم، وازدفران، غدد سمینال، غدد پروستات و اسپرم (سلول جنسی مرد) نقش اصلی را ایجاد می کنند. شاید ذکر این نکته مهم باشد که سلول جنسی ماده با محتویات ژنتیکی آن، تنها قادر به لقاح با سلول نر انسان است و همینطور سلول جنسی نر تنها قادر به لقاح با تخمک از گونه و جنس انسان است. هیچ پستانداری غیر از انسان قادر به باروری سلول جنسی ماده انسان نیست و عکس این موضوع نیز صحیح است و تا کنون نیز هیچکس ادعای خلاف این را اثبات نکرده است و این بطور طبیعی با قدرت پروردگار در نهاد بشر قرار داده شده تا انسان، انسان باقی بماند.

فهرست مطالب

چکیده……………………………………………………………………………………………. أ

مقدمه…………………………………………………………………………………………….. ۱

بخش اول: کلیات تحقیق

فصل اول: تعاریف

مبحث اول تعریف تلقیح و انواع آن………………………………………………………… ۶

گفتار اول: تعریف تلقیح مصنوعی………………………………………………………….. ۶

فصل دوم: تاریخچه و سیر قانونی

مبحث اول: تاریخچه………………………………………………………………………….. ۸

مبحث دوم: سیر قانون………………………………………………………………………. ۱۰

فصل سوم: مسائل پزشکی لقاح طبیعی و تلقیح مصنوعی

مبحث اول: مسائل پزشکی لقاح طبیعی………………………………………………….. ۱۴

ناباروری و علل آن در مردان……………………………………………………………… ۱۵

مبحث دوم: مسائل پزشکی لقاح خارج رحمی ( تلقیح مصنوعی)                        ۱۸

مبحث سوم: تلقیح اسپرم…………………………………………………………………… ۱۸

گفتار دوم: انتقال تزریق تخمک…………………………………………………………. ۱۹

گفتار سوم: انتقال تخمک بارور شدن یازایگوت……………………………………… ۱۹

بخش دوم: تلقیح مصنوعی

فصل اول: مباحث فقهی تلقیح مصنوعی…………………………………………………. ۲۳

نتیجه گیری…………………………………………………………………………………… ۲۷

فصل دوم: تلقیح مصنوعی و حقوق موضوعه…………………………………………… ۲۸

مبحث اول: تلقیح مصنوعی و حقوق جزا……………………………………………….. ۲۸

مبحث دوم: وضعیت حقوقی اطفال ناشی از لقاح مصنوعی………………………….. ۳۳

مبحث سوم: تلقیح مصنوعی و قانون مدنی……………………………………………… ۵۳

مبحث چهارم: حضانت طفل ناشی از تلقیح مصنوعی………………………………… ۵۷

حقوق ارث و وصیت……………………………………………………………………….. ۵۹

فصل سوم: قاعدۀ فراش در حقوق امامیه………………………………………………… ۶۳

مبحث اول: نسب طفل حاصل از القاح مصنوعی به وسیله اسپرم شوهر                 ۶۳

مبحث دوم: نسب طفل حاصل از لقاح مصنوعی بوسیله اسپرم مرد اجنبی              ۶۵

فصل چهارم: وضع حقوقی اطفال ناشی از تلقیح مصنوعی با اسپرم بیگانه             ۶۷

مبحث اول: رابطه طفل ناشی از لقاح مصنوعی با مادر طبیعی خود (زن ملقوحه)     ۶۷

مبحث دوم: رابطه طفل با صاحب نطفه………………………………………………….. ۶۸

گفتار اول: ثبت تولد طفل………………………………………………………………….. ۶۸

گفتار دوم: حق طفل برای دانستن نسب خود…………………………………………… ۶۹

گفتار سوم: حق طفل در اقامه دعوی مسئولیت مدنی………………………………….. ۷۰

گفتار چهارم: مسئولیت مدنی پزشک در مقابل طفل………………………………….. ۷۱

مبحث سوم: رابطه طفل با شوهر زن……………………………………………………… ۷۲

بخش سوم: اهدا تخمک یا جنین و اجاره رحم (مادر جانشین)

فصل اول: اهداء تخمک یا جنین…………………………………………………………. ۷۴

مبحث اول: مسائل پزشکی اهداء تخمک یا جنین…………………………………….. ۷۴

مبحث دوم: مسائل فقهی انتقال تخمک یا جنین……………………………………….. ۷۸

تعریف انتقال جنین………………………………………………………………………….. ۷۸

اقسام انتقال جنین (همان)…………………………………………………………………… ۷۸

مبحث سوم: مسائل حقوقی انتقال جنین…………………………………………………. ۸۱

فصل دوم: اجاره و رحم یا مادر جانشین………………………………………………… ۹۵

مبحث اول: مسائل پزشکی اجاره رحم یا مادر جانشین………………………………. ۹۵

مبحث دوم: مسائل فقهی اجاره رحم یا مادر جانشین…………………………………. ۹۶

مبحث سوم: مسائل حقوقی اجاره رحم یا مادر جانشین………………………………. ۹۸

گفتار اول: وضعیت حقوقی طفل ناشی از رحم اجاره ای یا مادر جانشین           ۱۰۱

بند اول: رابطه طفل با زن اجاره ای…………………………………………………….. ۱۰۱

بند دوم: رابطه طفل و شوهر زن اجیر………………………………………………….. ۱۰۲

بند سوم: رابطه حقوقی طفل با صاحبان جنین (اسپرم و تخمک)                       ۱۰۳

گفتار دوم: وضعیت حقوقی مادر جانشین یا اجاره ای……………………………… ۱۰۳

بند اول: حالتی که صاحب تخمک صاحب رحم اجاره ای نیز باشد                 ۱۰۳

بند دوم: حالتی که فقط رحم اجاره داده می شود…………………………………… ۱۰۴

نتیجه و پیشنهاد…………………………………………………………………………….. ۱۰۵

منابع و مآخذ……………………………………………………………………………….. ۱۰۷

فهرست منابع

امامی، ح، ۱۳۴۹، مطالعه تطبیقی نسب در حقوق ایران و فرانسه، چ اول، تهران، مؤسسه

حقوق تطبیقی، دوره اول، شماره ۵٫

امامی، ح، ۱۳۷۲، حقوق مدنی، ج ۵، چ هفتم، تهران، انتشارات اسلامیه.

جعفرزاده, م, ۱۳۷۷, مروری بر وضعیت حقوقی ART در کشورهای مختلف,تهران.

جعفر زاده، م، ۱۳۷۸، فصل نامه پزشکی باروری و ناباروری، سال اول، شماره ۱

حر عاملی، م، ۱۳۷۳، تصحیح و تحقیق ربانی شیرازی، ع. ر، وسائل الشیعه الی تحصیل

مسائل الشریعه، ج ۲۱، چ هشتم، تهران، انتشارات اسلامیه.

خامنه ای، سید ع، ۱۳۷۵، پزشکی در آئینه اجتهاد، ج ۱، چ اول، قم، انصاریان.

روحانی، م، ۱۳۸۴ ق، المسائل مستحدثه، چ اول. قم، دارالفکر.

روحانی علی آبادی, م, ۱۳۸۰ مجموعه مقالات روش های نوین تولید مثل انسانی از دیدگاه

رضانیا معلم، م. ر مقاله وضعیت حقوقی نسب در ایران.

شهیدی، م، ۱۳۸۱، وضعیت حقوقی کودک آزمایشگاهی, تهران.

شهیدی، م، ۱۳۴۵، مقاله تلقیح مصنوعی انسان، مجله حقوقی دادگستری، دوره اول.

صفائی، ح، ۱۳۸۰، مقاله انتقال جنین، تهران، انتشارات سمت.

صفائی، ح، ۱۳۸۳، مقاله اهدای جنین به زوجین نابارور, تهران.

علوی قزوینی، ع، ۱۳۸۰, مجموعه مقالات روشهای نوین تولید مثل انسانی از دیدگاه فقه و حقوق, چ اول, تهران.

قبله ای، خ, ۱۳۷۷, مقاله بررسی مسائل فقهی و حقوقی انتقال جنین, تهران.

کاتوزیان، ن، ۱۳۷۵، حقوق مدنی، ج ۲، چ اول، تهران، گنج دانش.

موسوی خمینی، ر، ۱۳۷۸، تحریر الوسیله، ج دوم، ج ۱۷، قم، دفتر انتشارات وابسته به حوزه علمیه.

موسوی جمالی، سید ع, ۱۳۸۲, مجله گفتمان حقوقی,سال اول, شماره ۱٫

مهرپور ,ح, ۱۳۸۰, نگرشی به وضعیت حقوقی و شرعی باروری مصنوعی از مجموعه مقالات روش های نوین تولید مثل انسانی از دیدگاه فقه و حقوق, تهران.

نایب زاده، ع, ۱۳۸۰, مقاله بررسی حقوقی روشهای نوین باروری مصنوعی.تهران.

نجفی, م, ۱۳۹۲ق, جواهرالکلام, چ اول, دارالکتب الاسلامیه, ج ۲۹٫

۱۱۱ص

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی تلقیح مصنوعی و اجاره رحم
دانلود:  
قیمت محصول:   14800 تومان
تعداد صفحه:   111 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<