امروز :پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
نام محصول:   پایان نامه بررسی بهداشت روانی بیماران سرطانی شیمی درمانی شده بیمارستان امام حسین (ع) تهران
کد محصول:   192
قیمت محصول:   3800 تومان
تعداد صفحه:   49 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   118 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
پایان نامه بررسی بهداشت روانی بیماران سرطانی شیمی درمانی شده بیمارستان امام حسین (ع) تهران
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات.
دانلود:  
قیمت محصول:   3800 تومان
تعداد صفحه:   49 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه بررسی بهداشت روانی بیماران سرطانی شیمی درمانی شده بیمارستان امام حسین (ع) تهران

مطالعه ای وسیع از بیماران سرطانی در یک جمعیت از بیماران بستری و سرپایی، وقوع ۵۱ درصد اختلالات روانپزشکی را در آنها گزارش کرده اند. بزرگترین گروه تشخیص، اختلالات انطباقی (۶۸ درصد) و سپس افسردگی اساسی (۱۳ درصد) و دلیریوم (۸ درصد) بوده اند. مطالعات دیگر  فقط براساس جمعیت بستری، وقوع بالای اختلال افسردگی اساسی (تا ۲۴ درصد) را گزارش داد. وقوع مواردی شبیه؛ فوق (۲۵ درصد) در بیماران بستری جراحی زنان و در بیماران  مبتلا به سرطان سر و گردن (۴۰-۳۵ درصد) یافت شده بود. گزارش شده است که سرطان پانگراس همراه با وقوع بالای افسردگی است.

اختلالات اننطباقی: اختلالات انطباقی با خلق افسرده، اضطراب و خلق افسرده و مضطرب، بزرگترین گروه تشخیص در مبتلایان به بیماری سرطان بوده اند. اختلال افسردگی اساسی: علائم افسردگی در بیماران ممکن است وقوع همزمان علامتی از یک اختلال روانی، یا یک واکنش عملکردی باشد. احساس بی ارزشی گناه مفرط در بیماری شایع، ولی خفیف و گذرا هستند، و بیماران اعتماد به نفس خود را از دست نخواهند داد، گر چه افکار عود کننده مرگ در سرطان شایع هستند، ولی شدت بیمار گونه و تمایل به مرگ را که مشخصه بیماران افسرده است ندارند.

سرطان های سیستم عصبی

سرطان های سیستم عصبی مرکزی عامل ۳ درصد مرگها در همه بیماران سرطانی و عامل ۲۰ درصد تومورهای اصفال و دومین تومور شایع در بچه های زیر ۱۵ سال هستند. علائم روانپزشکی تقریباً در همه بیماران مبتلا به تومورهای فوق چادرینه ای تظاهر می کنند. و به عنوان تظاهرکننده اولیه در ۲۵ درصد بیماران هستند. بعضی از تومورهای نخاع در ابتدا به عنوان واکنش های تبدیلی تشخیص داده شده بودند. علائم شامل تغییرات شخصی و اختلالات خلقی و اضطرابی است. سرطانهای متاستاتیک: متاستازهای مغز، شایع ترین عوارض متاستاتیک سرطان سیستمیک هستند که در ۳۰-۲۰ درصد بیماران رخ می دهند. علائم روان پزشکی که با درمان سرطان ایجاد می شوند:

اشعه درمانی و اکثر داروهای مصرفی سرطان عوارض جانبی دارند. بیماران ممکن است در مورد عوارض جانبی ناراحت شوند و متقاعد شوند که داروها و عوارض آنها باعث پیشرفت بیماری می شوند و در مورد ماهیت درمان دچار افسردگی شوند.

خودکشی

افکار و آرزوهای انتحاری در بیماران مکرر است. و خودکشی در میان مبتلایان به سرطان دو برابر در آمار خودکشی جمعیت کلی است. عوامل مستعد کننده ی خودکشی در مبتلایان به سرطان، علاوه بر سایر عوامل خطر در سایر موارد، احتمال خودکشی عبارتند از: افسردگی و ناامیدی، درد خوب کنترل نشده، دلیریوم خفیف و مهار گسستگی، احتمال عدم کنترل.

اختلالات اضطرابی

اضطراب یک علامت عمومی در بیماران است که می تواند جزئی از پاسخ طبیعی به استرس، یک واکنش انطباقی یا جزئی از دلیریوم و سندرم های افسردگی اساسی باشد. این اختلال به صورت یک اختلال اضطرابی نادر است. و معمولاً نمایانگر تشدید یا عود اختلال قبلی است. این اختلال ممکن است به صورت اختلال هواس یا اختلال استرس پس از سانحه بروز کند. بعضی داروها که به طور شایع در بیماران سرطانی یافت می شود می توانند ایجاد کنند از جمله گشاد کننده های برونشی که در سرطان ریه مصرف می شوند، استروئیدها، اینترفرون و آنتی پسیکوتیکها.

اهمیت و ضرورت پژوهش

یک سوم از ما دچار سرطان می شویم. در حال حاضر تقریباً دو میلیون نفر از مردم بریتانیا تحت درمان سرطان هستند که این رقم بیش از یک بیست و پنجم جمعیت این کشور را تشکیل می دهد. اکثر این افراد دارای عمری طولانی هستند. امروزه طرز تفکر افراد نسبت به سرطان عوض شده است و سرطان یک موضوع ممنوع شده نیست. افراد در مورد تشخیص سرطان خود همانند تشخیص سایر بیماری ها به راحتی می توانند صحبت کنند.

پیشرفت در علوم پزشکی

علاوه بر آن پیشرفت در علوم پزشکی تأثیر زیادی بر آینده افراد مبتلا به سرطان داشته است. با وجودی که خبرها همیشه امیدوار کننده نیست، اما وقتی وارد عصر جدید می شویم مشاهده می کنیم که بیماران سرطانی نسبت به سایر افراد (که بیماری آنها ترسناک تر از سرطان به نظر نمی رسد)، امیدوارانه تر رنگی خود را دنبال می کنند. امروزه کاملاً مشخص شده است که چه اتفاقی در سلول رخ می دهد که باعث سرطانی شدن آن می گردد و کشف این موارد مطمئناً منجر به ابداع روش های درمانی جدید و قاعدتاً پیشگیری از مشکلات رفتاری بعد از آن در آینده نزدیک خواهد شد.

عوامل روانی

از سوی دیگر باید بدانیم که عوامل روانی نه تنها در ظهور سرطان مؤثرند بلکه ممکن است در درمان این اختلال نیز تأثیر داشته باشند. در حال حاضر محققان زیادی در حال بررسی این احتمال هستند که آیا ممکن است روان درمانگری راه مؤثری برای درمان سرطان باشد. این موضوع توسط سیمونتون و کارل مطالعه و توسعه داده شده است. آنان بیماران سرطانی را تشویق می کنند تا مانع دفاعی درون بدن خود را در حال حمله و بلعیدن سلولهای سرطانی تصور کنند. آنان معتقدند که از این طریق بیماران احساس کنترل خود بر بیماری را بهبود بخشیده و در نتیجه به یک تغییر روان شناختی که ممکن است منتهی به کنترل ایمن سازی شناختی واقعی علیه سرطان گردد نایل آیند.

نقش افراد

حال که می دانیم، افراد نقش عمده ای در سلامت تجامعه آنها دارد و افراد باید قادر باشند توانائیهای جسمی و روانی خود را به حداکثر رسانده تا زندگی اجتماعی، اقتصادی مفید و هماهنگی با محیط داشته باشند ، اهمیت این موضوع آشکار می شود که می توان با بالا بردن سطح بهداشت روان افراد مبتلا به بیماریهای جسمانی (چون سرطان) شانس زنده ماندن آنها را برای مدت زمان بیشتری افزود. تا در نتیجه افراد بتوانند میزان تطابق خود را با خانواده و اجتماع بالا برده و افراد سالمی از لحاظ جسمانی و روانی داشته باشیم.

تشخیص سرطان

تشخیص سرطان باعث ایجاد بحران در زندگی فرد می شود. بیمار بایستی سعی کند سطح ناراحتی هیجانی خود را ضمن تصمیم گیریهای حیاتی برای درمان کنترل کند. نگرانیهای اصلی بیمار عبارتند از ترسهای ناشی از مرگ، وابستگی بد شکل شدن، ناتوانی، طرد و قطع روابط، مسائل مالی. واکنشهای بیمار به وسیله عوامل روان شناختی و بین فردی تعدیل می شوند. عوامل مدیکال عبارتند از: محل تومور، علائم، سیر بیماری. عوامل روان شناختی شامل منش، توانایی، تطابق، قدرت ایگو و مرحله تکاملی زندگی و اثرات و معنای سرطان در آن مرحله هستند. عوامل بین فردی مربوط به خانواده و حمایتهای اجتماعی هستند.

بیماران ممکن است، اضطراب، غمگین، ترس و خشم را تجزیه کنند یا ممکن است بی حسی و کرخت شوند. گناه و مکانیزمهای مشترک در آن، نقش اصلی را بازی می کنند. از نظر شناختی بیماران ممکن است با حالت تهاجمی در جستجوی اطلاعات باشند، یا گیج و فلج یا ناتوان برای تمرکز حواس شوند. ممکن است شکایات بدنی زیاد شود و فعالیت روزانه، اشتها و خواب آشفته گردد. واکنشهای استرس حاد ممکن است شدید باشد ولی معمولاً متغیر و گذرا هستند. وقتی اختلال بیش از ۱۴-۱۰ روز طول بکشد بایستی بیمار را از نظر وضعیت روانپزشکی ارزیابی کرد.

اهداف پژوهش

در این پژوهش سعی شده اهداف ذیل دنبال شود:

انواع اختلالات رفتاری ذکر شده در MMPI در بیماران سرطانی شیمی درمانی شده در هر دو جنس بررسی شود.

ایجاد سیستم های حمایتی اجتماعی، روانی، خانوادگی.

تأثیرگذاری اعتقادات دینی و نظام ارزشها در بهداشت روانی فرد ارزیابی گردد.

ارائه راهکارها و پیشنهاداتی برای تعدیل تنش های ناشی از شیمی درمانی در افراد بیمار.

نقد و بررسی شیوه های درمانی موجود.

بارد (۱۹۷۲) ۱۰۰ بیمار سرطانی بستری بد حال را بررسی کرد و گزارش داد باید مبتلایان سرطانی را افرادی دانست که تحت فشارهای روانی خاص و شدیدی هستند. آنها در انتظار دردی شدید و زندگی توأم با وحشت از ناتوانی و مرگ هستند بنابراین دائماً افسرده و رو به ضعف هستند.

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات پژوهش

مقدمه …………………………………………………………………………………………….. ۲

موضوع و بیان مسئله …………………………………………………………………………….. ۴

اهمیت و ضرورت پژوهش …………………………………………………………………………. ۶

اهداف پژوهش ……………………………………………………………………………………. ۸

فرضیه های پژوهش ………………………………………………………………………………. ۹

تعاریف عملیاتی متغیرها …………………………………………………………………………. ۱۰

فصل دوم: پیشینه های پژوهش

مفاهیم بهداشت روانی ………………………………………………………………………….. ۱۲

پیشگیری در بهداشت روانی …………………………………………………………………….. ۱۴

انواع پیشگیری در بهداشت روانی ……………………………………………………………….. ۱۴

سرطان (مفاهیم) ………………………………………………………………………………. ۱۷

اساس ژنتیکی سرطان …………………………………………………………………………… ۱۸

چگونگی شروع سرطان ………………………………………………………………………….. ۱۹

عوامل روان شناختی مؤثر در بروز سرطان ………………………………………………………. ۱۹

زمینه قبل از بیماری ……………………………………………………………………………… ۲۱

روند بیماری ………………………………………………………………………………………. ۲۲

پیش آگهی ………………………………………………………………………………………. ۲۳

نجات …………………………………………………………………………………………….. ۲۴

سندرم های روانپزشکی در بیماران سرطانی ………………………………………………….. ۲۶

سندرم های روانپزشکی و محل تومور ………………………………………………………….. ۲۸

اشعه درمانی ……………………………………………………………………………………. ۲۹

شیمی درمانی ………………………………………………………………………………….. ۲۹

زندگی پس از درمان سرطان ……………………………………………………………………. ۲۹

تأثیر دین و نظام ارزش ها در بهداشت روانی …………………………………………………… ۳۰

فصل سوم: روش اجرایی پژوهش

جامعه آماری …………………………………………………………………………………….. ۳۳

نمونه …………………………………………………………………………………………….. ۳۳

پاسخ گویی و نمره گذاری ………………………………………………………………………. ۳۵

میزانهای روایی ………………………………………………………………………………….. ۳۵

میزانهای بالینی …………………………………………………………………………………. ۳۷

روشهای تفسیر MMPI …………………………………………………………………………..

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل آماری

تجزیه و تحلیل آماری ……………………………………………………………………………. ۴۲

فصل پنجم: نتیجه گیری

نتیجه گیری …………………………………………………………………………………….. ۴۶

محدودیتهای پژوهش …………………………………………………………………………… ۴۸

پیشنهادات پژوهش ……………………………………………………………………………. ۴۸

منابع و مأخذ ……………………………………………………………………………………. ۴۹

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه بررسی بهداشت روانی بیماران سرطانی شیمی درمانی شده بیمارستان امام حسین (ع) تهران
دانلود:  
قیمت محصول:   3800 تومان
تعداد صفحه:   49 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<