امروز :یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
دانلود پایان نامه، پروژه، مقاله، تحقیق
۱۲ام مرداد ۱۴۰۰
0
0
نام محصول:   پایان نامه تغییرات محتوای آمینو اسیدهای آزاد – ترکیبات فنلی و ترکیبات ایمیدازولی در دانه های در حال رویش سویا تحت اثر تنش شوری اسمزی و ژیبرلین
کد محصول:   2301
قیمت محصول:   18950 تومان
تعداد صفحه:   123 صفحه - ورد: قابل ویرایش
حجم فایل:   387 کیلوبایت
پسورد:   ندارد
پایان نامه تغییرات محتوای آمینو اسیدهای آزاد – ترکیبات فنلی و ترکیبات ایمیدازولی در دانه های در حال رویش سویا تحت اثر تنش شوری اسمزی و ژیبرلین
در صورت نیاز به راهنمایی با پشتیبانی سایت آقای شیرزاد 09198008060 تماس برقرار نمائید پشتیبانی 24 ساعته حتی در ایام تعطیلات اگر به هر دلیلی امکان خرید آنلاین را ندارید می توانید از طریق کارت به کارت و فایل مورد نظرتان را به ایمیلتان ارسال میکنیم..
دانلود:  
قیمت محصول:   18950 تومان
تعداد صفحه:   123 صفحه - ورد: قابل ویرایش
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد

دانلود پایان نامه تغییرات محتوای آمینو اسیدهای آزاد – ترکیبات فنلی و ترکیبات ایمیدازولی در دانه های در حال رویش سویا تحت اثر تنش شوری اسمزی و ژیبرلین

در این تحقیق به بررسی پایان نامه تغییرات محتوای آمینو اسیدهای آزاد – ترکیبات فنلی و ترکیبات ایمیدازولی در دانه های در حال رویش سویا تحت اثر تنش شوری اسمزی و ژیبرلین پرداخته در پژوهش حاضر تاثيرات تنش شوري ناشي از كلرور سديم ۵۰ ميلي مولار و تنش اسمزي ناشي از محلول پلي اتيلن گليكول ۶۰۰۰ هم فشار با آن با غلظت ۶۴ گرم بر ليتر با و يا بدون ژيبرلين (۱۰ ميكروگرم بر ميلي ليتر) بر محتواي آمينو اسيدي، تركيبات فنلي و نيز تركيبات ايميدازولي در حين رويش دانه هاي سويا رقم پرشينگ (Glycine max L. cv. pershing) مورد بررسي قرار گرفته است. دانه ها در طي يك دوره زماني ۴۸ ساعته با محلولهاي فوق، محلول ژيبرلين و يا آب مقطر به عنوان شاهد آبياري شدند و در پايان هر ۸  ساعت، درصد جوانه زني،  محتواي كلي آمينواسيدهاي آزاد، تركيبات فنلي و تركيبات ايميدازولي و نيز محتواي آمينواسيدهاي آرژينين، پرولين و گليسين بتائين مورد اندازه گيري قرار گرفت.

بر اساس نتايج حاصل،  تيمارهاي نمكي و پلي اتيلن گليكول قادر به ايجاد تاخير در جوانه زني دانه ها هستند و ژيبرلين اين تاخير را جبران مي نمايد. به نظر مي رسد كه تيمار نمكي به ويژه با ايجاد تاخير در افزايش محتواي آمينو اسيدي، آرژينين وتركيبات ايميدازولي موجب تاخير در جوانه زني است در حالي كه تنش اسمزي با ايجاد تاخير و يا كاهش در محتواي كلي آمينواسيدها و نيز محتواي گليسين بتائين و پرولين باعث اين تاخيربوده است. افزايش تدريجي محتواي پرولين و گليسين بتائين در حين تنش اسمزي و افزايش محتواي آرژينين و تركيبات ايميدازولي در تنش نمكي به طور احتمالي مكانيسمهاي مهم مقابله با تنشهاي مزبور در حين رويش دانه هستند.

به نظر نمي رسد كه تغيير محتواي تركيبات فنلي در حين رويش دانه دليل قاطعي در تغيير قابليت رويشي دانه ها باشد. ژيبرلين به تنهايي و يا توام با تنشهاي به كار رفته در اين پژوهش باعث حفظ و يا افزايش محتواي تركيبات مورد سنجش بوده است. پاسخ مقاطع زماني مختلف به ويژه مراحل جوانه زني مطلق و رشد در طي ۴۸ ساعت به تيمارهاي مورد استفاده به طور لزوم مشابه نمي باشد.

مقدمه

۱-۱- گیاه شناسی سویا

گیاه سویا با نام علمی Glycine max(L.)Merril از خانواده لگومینوز گیاهی یکساله خزنده از نباتات قدیمی و بومی آسیا که در نواحی شمال شرقی چین، کره، تایوان و ژاپن شناسایی و کشت آن مرسوم شد. بیشترین کشت سویا در شمال ایران و منطقه استان گلستان صورت می گیرد و دارای زراعت بهاره و تابستانه است.

سویا جهت تولید روغن و پروتئین کشت می شود. مصرف پروتئین های سویا به منظور ارزش دارویی و غذایی آن در سلامتی انسانها و همچنین کنجاله آن به مصرف خوراک دامها اهمیت بسزایی یافته است. دانه سویا به طور متوسط ۱۸% روغن و ۴۴% پروتئین دارد. پروتئین در مکانهای خاصی در دانه بنام مخازن پروتئین یا دانه های آلرون ذخیره می شوند.

دانه های سویا با شکل ظاهری متفاوت و بیضی شکل و دارای جنین هستند که بوسیله پوسته خارجی دانه احاطه شده است و دارای مقداری ناچیز بافت آندوسپرم می باشند. ناف دانه بر روی پوسته خارجی دانه با چشم غیرمسلح دیده می شود. به صورت بیضی بوده و محل اتصال دانه به تخمدان است. میکروپیل سوراخ کوچکی است که در پوسته خارجی دانه در یکی از دو سر ناف دانه قرار دارد و گاهی در زیر پوسته خارجی دانه قابل رویت است. پوسته خارجی دانه شامل هشت تا ده لایه سلولی است که خارجی ترین لایه متشکل از سلولهای اپیدرم نامیده می شود.

لایه بعدی در زیر اپیدرم بنام هیپودرم است و ۶ تا ۸ لایه دیگر داخلی لایه های پارانشیم هستند که از سلولهای پهن با دیواره نازک تشکیل می شوند . بعلت پوشش واکسی پوسته خارجی دانه تبادل گازی جنین و محیط خارج تنها از طریق میکروپیل صورت می گیرد. البته آب از سطح کل پوسته خارجی دانه جذب دانه می شود. رویان(جنین) متشکل از دو لپه، ساقه چه یا دو برگ ساده و محور لپه همرا با ریشه چه است. مواد غذایی ذخیره شده در بذر در شرایط مناسب محیطی جهت تولید ریشه و ساقه به مصرف رسیده و گیاه جوان از خاک خارج و صورت یک بوته خودکفا درآمده و جهت تشکیل نسل جدید دانه تولید می کند. ریشه چه حدود ۱ تا ۲ روز بعد از کشت از شکاف ایجاد شده در پوسته بذر نزدیک میکروپیل از بذر خارج گشته و بطرف پائین رشد
می کند .

دانه های سویا حاوی پروتئین، لیپید، هیدرات کربن و عناصر معدنی است. پروتئین و لیپید قسمت اعظم ارزش تجاری سویا را شامل می شوند. ارزش اسیدهای آمینه ضروری سویا بر اساس نیازهای بدن انسان بجز اسیدهای آمینه سولفوردار برابر و یا بیشتر از ارزش اسیدهای آمینه موجود در تخم مرغ است. متیونین مهمترین اسید آمینه نایاب است. واریته ها از نظر ترکیبات اسیدآمینه فاقد اختلافات حائز اهمیت هستند. پروتئین سویا در مقایسه با سایر پروتئین های گیاهی دارای لیزین بیشتری بوده و می تواند برای افزایش ارزش غذایی سایر پروتئین های گیاهی استفاده شود. بطور کلی سویا به عنوان غذای پروتئینی سه خصوصیات زیر را که در هیچ غذای پروتئینی وجود ندارد ، دارا می باشد.

  • قابلیت هضم بالا
  • میزان پروتئین آن بیشتر از سایر غذاهاست.
  • میزان اسیدهای آمینه ضروری برابر نیازهای بدن انسان است.

بحث:

با مقايسه روند تغييرات شدت جوانه زني در تيمارهاي مختلف با يكديگر و با نمونه هاي شاهد ولحاظ تغييرات محتواي هر يك از تركيبات مورد بررسي، مي توان به موارد طبقه بندي شده در بندهاي زير اشاره نمود:

۴-۱- دلايل احتمالي تاخير جوانه زني در كلرور سديم ۵۰ ميلي مولار:

– تاخير در محتواي كلي آمينواسيدهاي آزاد در ۸ ساعت اول و دوم ممكن است نقشي در كاهش جوانه زني درمقاطع زماني بعدي داشته باشد كه در نهايت با جبران آن، اين تاخير نيز جبران شده است.

– در مورد آرژينين نيز تاخير در افزايش محتواي آن در ۸ ساعت اول تا چهارم ملاحظه مي شود كه مصادف با تاخير در جوانه زني است.

– به طور احتمالي، در شرائط انجام اين پژوهش، تغيير در محتواي گليسين بتائين و نيز پرولين نقشي در تاخير جوانه زني در تيمار شوري نداشته است.

– شدت كمتر كاهش تركيبات فنلي نسبت به شاهد نمي تواند دليلي محكم براي تاخير جوانه زني در شرائط شور باشد زيرا در تيمار هاي ژيبرلين ، بدون كاهش در جوانه زني مقادير تركيبات فنلي بيشتر است.

– تاخير شديد در افزايش تركيبات ايميدازولي به طور احتمالي دليل مهمي براي تاخير جوانه زني در كلرور سديم ۵۰ ميلي مولار بوده است.

۴-۲- دلايل تاخير جوانه زني در پلي اتيلن گليكول ۶۴ گرم بر ليتر:

– تاخير جوانه زني در ۸ ساعت ششم ممكن است مربوط به محتواي كاهش يافته آمينواسيدهاي آزاد باشد ولي در ساير مقاطع زماني اين چنين نيست.

– مشابه تيمار نمكي، در مورد آرژينين نيز تاخير در افزايش محتواي آن در ۸ ساعت اول تا چهارم ملاحظه
مي شود كه مصادف با تاخير در جوانه زني است.

– تاخير در مقاطع زماني اوليه ممكن است به كافي نبودن محتواي گليسين بتائين و يا پرولين مربوط باشد ولي پس از آن چنين ارتباطي وجود ندارد.

– مشابه تيمار شوري، شدت كمتر كاهش تركيبات فنلي نسبت به شاهد نمي تواند دليلي محكم براي تاخير جوانه زني در شرائط شور باشد زيرا در تيمار هاي ژيبرلين ، بدون كاهش در جوانه زني مقادير تركيبات فنلي بيشتر است.

– در ۸ ساعت چهارم، تنش اسمزي ممكن است از طريق كاهش در تركيبات ايميدازولي موجب كاهش در جوانه زني شده باشد ولي در ساير مقاطع اين چنين به نظر نمي رسد.

۴-۳- مكانيسم هاي احتمالي مقابله با شوري و تنش اسمزي:

– در تنش اسمزي محتواي گليسين بتائين به تدريج در حين جوانه زني دانه افزايش مي يابد. همچنين در اين تنش پرولين ابتدا با تاخير ولي در نهايت با شدت بيشتري نسبت به شاهد افزايش مي يابد. كه مي تواند نشانه اي براي مقابله با تنش در مقاطع پاياني دوره ۴۸ ساعته باشد.

– در تنش شوري مقدار تركيبات ايميدازولي در ابتدا به كندي ولي در نهايت به شدت افزايش نشان مي دهد و به طور احتمالي در جبران تاخير در جوانه زني در پايان دوره ۴۸ ساعته داراي نقش است.

– در تنش اسمزي نيز چنين افزايشي در پايان دوره ملاحظه مي شود كه ممكن است با مكانيسمي مشابه به افزايش توان رويشي دانه كمك كند.

۴-۴- اثرات ژيبرلين در جبران آثار منفي تنش شوري و تنش اسمزي:

– در تيمارهاي واجد ژيبرلين، افزايش محتواي كلي آمينواسيدهاي آزاد در مقاطع زماني مختلف ممكن است آثار منفي تنش شوري را كاهش دهد ولي در مورد تنش خشكي فقط ممكن است در ۸ ساعت ششم، از اين طريق قادر به جبران كاهش جوانه زني باشد.

– در مورد تنش شوري، ژيبرلين افزايش محتواي آرژينين را شدت مي بخشد ولي اين تاثير را در تيمار توام با پلي اتيلن گليكول نشان نمي دهد هرچند در  هر دو تيمار تاخير در جوانه زني را جبران مي كند.

– ژيبرلين ممكن است نقشي در جبران تاخير جوانه زني از طريق افزايش محتواي گليسين بتائين در تنش اسمزي داشته باشد. همچنين قادر است تاخير حاصل از تنش اسمزي در افزايش پرولين را جبران نمايد. شوري مانع از اثر افزاينده ژيبرلين بر محتواي پرولين نيست ولي از اين اثر مثبت بر افزايش محتواي گليسين بتائين جلوگيري مي نمايد.

– ژيبرلين همچنين مانع از كاهش شديد محتواي تركيبات فنلي است هر چند اين تغيير موجب كاهش جوانه زني نمي شود. ممكن است نوع تركيبات فنلي در اثر اعمال ژيبرلين نسبت به شاهد يا تيمار شوري و يا تيمار پلي اتيلن گليكول تغيير كرده باشد و يا ژيبرلين علي رغم افزايش تركيبات فنلي، مكانيسمهاي ديگري را براي جبران اثرات منفي اين تركيبات تحريك نموده باشد.

-اين هورمون به افزايش محتواي ايميدازولي نيز كمك مي نمايد.

۴-۵- مقايسه تنش اسمزي و تنش نمكي:

– تغيير در محتواي آمينواسيدهاي آزاد و نيز آرژينين كمابيش در هر دو نوع تيمار مشابه است هر چند در ۸ ساعت ششم محتواي آمينواسيدي كل كاهش شديدتري نسبت به تيمار شوري دارد كه ممكن است دليل كاهش جوانه زني باشد.

– در تنش اسمزي ممكن است حفظ و افزايش تدريجي گليسين بتائين و پرولين علي رغم كاهش ابتدايي محتواي آنها، مكانيسمي براي مقابله با تنش باشد ولي در تنش شوري اين پديده ملاحظه نمي شود.

– در تنش اسمزي جهت تغييرات محتواي تركيبات فنلي مخالف با جهت تغييرات محتواي تركيبات ايميدازولي است ولي در تيمار شوري به جز مقاطع زماني ۸ ساعته پنجم و ششم، جهت اين تغييرات مشابه است.

– در تنش شوري تاخير در افزايش محتواي تركيبات ايميدازولي جدي تر از تنش اسمزي است.

– پاسخ تيمار توام ژيبرلين با هر يك از تيمارهاي تنش زا به طور لزوم يكسان نيست. براي مثال

مي توان به تفاوت اين پاسخها در مورد جوانه زني، محتواي آرژينين و گليسين بتائين اشاره نمود.

۴-۶- مقايسه با ديگر پژوهشها:

– از نظر زودهنگام بودن پاسخ دانه ها به ژيبرلين نتايج پژوهش حاضر مشابه پژوهشهاي ديگريمانند Fountain و Bewley در۱۹۷۶ بر روي كاهو ميباشد كه براي مثال تعديل سنتز پروتئينها قبل از جوانه زني را از آثار تيمار با ژيبرلين مي دانند. با اين وجود برخلاف Li و همكاران در ۲۰۰۵ كه اثر مثبتي براي GA3 در كاهش آثار منفي شوري بر جوانه زني نديدند، نتايج كار حاضر با آثار GA4 از اين نظر قابل مقايسه است و با پژوهش نامبردگان شباهت دارد.

– با توجه به مساعد بودن افزايش اسيد آمينه هاي آزاد و يا آرژينين با بهبود رويش دانه و سهم قابل ملاحظه آرژينين از اسيد آمينه هاي آزاد كل در اين تحقيق، نتايج حاصل با پژوهش Todd و همكاران در ۲۰۰۱ بر روي دانه هاي كاج و نتايج Dilworth و Dure در ۱۹۷۸ در مورد دانه هاي پنبه و نتايج Swamy و همكاران در ۲۰۰۴ بر روي ريزوفورا و همچنين نتايج Bertani و همكاران در مورد گردو مطابقت دارد.

– افزايش پرولين و گليسين بتائين در حين جوانه زني به ويژه در تنش اسمزي ممكن است به ويژه در مقاطع پاياني رويش دانه مطابق نظر Sohn-Busser در ۲۰۰۶ به پايداري پروتئينها كمك كند و تنها به دليل حفاظت اسمزي نباشد، به ويژه كه مقادير اين تركيبات بسيار كم بوده است.

– اگر كاهش تركيبات فنلي در حين رويش دانه كه در پژوهش حاضر مشاهده گرديده است، تنها مربوط به كاهش سنتز ويا افزايش تجزيه اين تركيبات نباشد و بخشي از آن مربوط به تراوش آنها از دانه در حال رويش باشد و نيز عدم كاهش جوانه زني در تيمارهايي كه مقادير اين تركيبات در مورد آنها كاهش نيافته است، نتايج كار حاضر با نتايج Colpas و همكاران در ۲۰۰۳ بر روي سويا، همچنين با نتايج Andarwulan در ۱۹۹۹، بر روي پانژيوم و Rashid و همكاران بر روي سينوگلوسوم تطابق دارد. با اين حال اگر تراوش چندان قابل ملاحظه نباشد با

Andarwulan در ۱۹۹۹ كه افزايش اين تركيبات را گزارش كرد مطابق نيست.

– نقش مثبت افزايش تدريجي تركيبات ايميدازولي در بهبود جوانه زني با فرض اينكه بخشي از اين تركيبات، ممكن است نوكلئوتيدهاي آدنين دار باشند با نتايج Chao و Lin، ۱۹۹۶ در مورد سويا و نتايج Esashi و همكاران در ۱۹۸۳ بر روي Cocklebur تطابق دارد.

۱-۵- اهمیت ژیبرلین در جوانه زنی :

جوانه زني دانه ها در چند جنبه مختلف نياز به ژيبرلين دارد. فعال سازي رشد رويشي رويان، شكستن تركيبات موجود در آندوسپرم اطراف رويان و تجهيز مواد غذايي كه از آندوسپرم مشتق مي شود از جمله اين موارد است. در بسياري از دانه ها ديده شده است كه وقتي دانه از گياه مادر جدا مي شود بدون دريافت نور جوانه نمي زند ولي اگر در برابر ژيبرلين قرار گيرند ديگر نيازي به نور ندارد و جوانه مي زند. در برخي گياهان نيز ژيبرلين مي تواند جانشين سرما شود. همچنين سرما سبب تغييراتي در محتواي ژيبرلين مي گردد.

ژيبرلين محرك هيدرولازهايي مانند آلفا آميلاز است. اين آنزيم نشاسته را به گلوكز قابل استفاده براي جنين تبديل مي كند. سنتز آن در لايه آلرون انجام مي شود. سپس وارد آندوسپرم مي گردد.

هنگام آبگيري جنين ژيبرلين مي سازد كه به لايه آلرون منتقل مي شود.ژنهاي سازنده آميلاز فعال مي شوند و آميلاز ساخته شده به آندوسپرم بر مي گردد و نشاسته را تجزيه مي كند.

از نظر مكانيسم عمل، ژيبرلين بر روي پذيرنده خود اثر مي كند. پس از آن زنجيره واكنشهاي ترارساني سيگنال، وابسته و يا غير وابسته به مسير كالمودولين- كلسيم، موجب بيان ژني به نام MYB مي شود. mRNA حاصل از بيان اين ژن پس از خروج از هسته، در سيتوسل سلول لايه آلرون پروتئين جديد MYB را مي سازد. اين پروتئين وارد هسته مي شود و پس از اتصال به پروموتر ژن آلفا آميلاز مانندديگر هيدرولاز ها، موجب فعال شدن آن مي شود. اين آنزيم در مسير اگزو سيتوز به خارج از سلول ترشح مي شود.

در سلولهاي پوششي اسكوتلوم نيز مانند لايه آلرون، سنتز و ارسال آلفا آميلاز به آندوسپرم پس از تحريك توسط ژيبرلين هاي حاصل از جنين و حتي توليد اين هورمون جايگاه ويژه اي دارند.

Fountain و Bewley در ۱۹۷۶ گزارش نمودند كه ژيبرلين و يا سيتوكينين در مورد

Lettuce سنتز پروتئين را پيش از جوانه زني تعديل مي نمايند.

Li و همكاران در ۲۰۰۵ در مورد گياه هالوفيت سوئدا ملاحظه نمودند كه هرچه آبگيري سريعتر باشد، تحمل شوري آسانتر انجام مي شود. همچنين  GA4 جوانه زني را در شرائط شور بهبود مي بخشد در حالي كه GA3 تاثير ندارد.

۱-۶- جوانه زنی دانه ها،  ترکیبات فنلی و ترکیبات ایمیدازولی:

Chao و Lin در ۱۹۹۶ نشان دادند كه در حين مراحل اوليه رويش دانه هاي سويا، AMP كه ابتدا فراوان است جاي خود را به ATP مي دهد كه به اين ترتيب تا ۱۶۷ برابر افزايش در غلظت ATP صورت مي گيرد و تا پيش از آمادگي براي جوانه زني به حد اكثر مي رسد. پس از خروج ريشه چه اين غلظت دوباره كاهش مي يابد.

Colpas و همكاران در ۲۰۰۳ اثر بازدارنده برخي تركيبات فنلي يعني كومارين، اسيد فروليك و نارينژين را بر بازداري جوانه زني سويا گزارش كردند.

Andarwulan و همكاران در ۱۹۹۹ در مورد گياه پانژيوم نشان دادند كه خاصيت آنتي اكسيداني تركيبات فنلي و نيز محتواي كلي اين تركيبات و همچنين محتواي پرولين در حين رويش دانه افزايش مي يابد و اين افزايش مربوط به افزايش فعاليت گلوكز-۶-فسفات دهيدروژناز نيز مي باشد.

Rashid و همكاران در ۲۰۰۵، در مورد سينوگلوسوم، به بررسي تركيبات فنلي حاصل ازبخشهاي مختلف دانه در شرائط مختلف از جمله جوانه زني و رشد دانه رست پرداختند و مشاهده كردند كه اين تركيبات پس از تراوش به محيط اطراف، رويش دانه هاي ديگر گونه ها را باز مي دارند ولي بر جوانه زني خودشان بي اثرند. با اين حال در شرائط استرس دمايي و يا كمبود اكسيژن مقادير آنها افزايش مي يابد. اين افزايش در تنش دمايي توان زيستي دانه را كاهش مي دهد.

Esashi و همكاران در ۱۹۸۳، در مورد گياه Cocklebur ملاحظه كردند كه ذخيره نوكلئوتيدهاي آدنين دار فسفاته و تبديلات آنها به هم ابزاري براي ظهور تاثيرات دوره هاي گرمايي است كه مي تواند بر جوانه زني دانه موثر باشد.

۱-۶- جوانه زنی دانه ها،  ترکیبات فنلی و ترکیبات ایمیدازولی:

Chao و Lin در ۱۹۹۶ نشان دادند كه در حين مراحل اوليه رويش دانه هاي سويا، AMP كه ابتدا فراوان است جاي خود را به ATP مي دهد كه به اين ترتيب تا ۱۶۷ برابر افزايش در غلظت ATP صورت مي گيرد و تا پيش از آمادگي براي جوانه زني به حد اكثر مي رسد. پس از خروج ريشه چه اين غلظت دوباره كاهش مي يابد.

Colpas و همكاران در ۲۰۰۳ اثر بازدارنده برخي تركيبات فنلي يعني كومارين، اسيد فروليك و نارينژين را بر بازداري جوانه زني سويا گزارش كردند.

Andarwulan و همكاران در ۱۹۹۹ در مورد گياه پانژيوم نشان دادند كه خاصيت آنتي اكسيداني تركيبات فنلي و نيز محتواي كلي اين تركيبات و همچنين محتواي پرولين در حين رويش دانه افزايش مي يابد و اين افزايش مربوط به افزايش فعاليت گلوكز-۶-فسفات دهيدروژناز نيز مي باشد.

Rashid و همكاران در ۲۰۰۵، در مورد سينوگلوسوم، به بررسي تركيبات فنلي حاصل ازبخشهاي مختلف دانه در شرائط مختلف از جمله جوانه زني و رشد دانه رست پرداختند و مشاهده كردند كه اين تركيبات پس از تراوش به محيط اطراف، رويش دانه هاي ديگر گونه ها را باز مي دارند ولي بر جوانه زني خودشان بي اثرند. با اين حال در شرائط استرس دمايي و يا كمبود اكسيژن مقادير آنها افزايش مي يابد. اين افزايش در تنش دمايي توان زيستي دانه را كاهش مي دهد.

Esashi و همكاران در ۱۹۸۳، در مورد گياه Cocklebur ملاحظه كردند كه ذخيره نوكلئوتيدهاي آدنين دار فسفاته و تبديلات آنها به هم ابزاري براي ظهور تاثيرات دوره هاي گرمايي است كه مي تواند بر جوانه زني دانه موثر باشد.

فهرست شکل ها

شكل ۱: تغييرات درصد جوانه زني دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني ۴۸

ساعته در آب مقطر (نمونه هاي شاهد). ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف

معيار هستند……………………………………………………………………………………………………………….

شكل ۲: تغييرات درصد جوانه زني دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني ۴۸

ساعته در ۵۰mM. nacl  . ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار

هستند………………………………………………………………………………………………………………………….

شكل ۳: تغييرات درصد جوانه زني دانه هاي سويا رقم پرشينگ درطي يك دوره زماني۴۸ ساعته

در .nacl 50 mm   وg/ml GAµ.۱۰ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين وانحراف

معيار هستند. ………………………………………………………………………………………………………………….

شكل ۴: تغييرات درصد جوانه زني دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني ۴۸

ساعته در .۱۰µg/ml GAستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و  انحراف  معيارهستند….

شكل ۵ : تغييرات درصد جوانه زني دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني ۴۸

ساعته در .PEG64g/lستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند……..

شكل ۶: تغييرات درصد جوانه زني دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني ۴۸

ساعته در   . PEG ,GAستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند……

شكل ۷: مقايسه تغييرات درصد جوانه زني دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني۴۸

ساعته در آب مقطر (نمونه هاي شاهد) و تيمارهاي مختلف مندرج در توضيح شكلهاي ۲ تا۶٫

ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند…………………………………………….

شكل ۸: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد پس از گذشت ۸ ساعت از زمان آبياري دانه

هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين

(۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين

(۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به

ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند………………………………………………………………….

شكل ۹: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد پس از گذشت ۱۶ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح تيمارها

مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و

انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………………………………………

شكل۱۰: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………….

شكل ۱۱: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد پس از گذشت ۳۲ ساعت از زمان آبياري دانه

هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين

(۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين

(۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به

ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………

شكل ۱۲: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد پس از گذشت ۴۰ ساعت از زمان آبياري دانه

هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين

(۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين

(۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به

ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………..

شكل ۱۳: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد پس از گذشت ۴۸ ساعت از زمان آبياري دانه

هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين

(۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين

(۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به

ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………..

شكل ۱۴: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در آب مقطر(نمونه هاي شاهد) و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به

ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند………………………………………………………………………………..

شكل ۱۵: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك

دوره  زماني ۴۸ ساعته در در كلرور سديم ۵۰mM.و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها

به ترتيب  نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………..

شكل ۱۶: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك

دوره زماني ۴۸ ساعته در nacl,GAو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………

شكل ۱۷: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك

دوره زماني ۴۸ ساعته در PEGو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………………………..

شكل ۱۸: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك

دوره زماني ۴۸ ساعته درPEG,GA و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………..

شكل ۱۹: مقايسه محتواي كلي آمينواسيد هاي آزاد در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك

دوره زماني ۴۸ ساعته درGA و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………………….

شكل ۲۰: مقايسه محتواي كلي آرژينين در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته در آب مقطر(نمونه هاي شاهد) و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………

شكل ۲۱: مقايسه محتواي كلي آرژينين در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته در NaClو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و

انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………………………………

شكل ۲۲: مقايسه محتواي كلي آرژينين در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته در Nacl , gaو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين

و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………………………

شكل ۲۳: مقايسه محتواي كلي آرژينين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته در pegو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و

انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………………………………..

شكل ۲۴: مقايسه محتواي كلي آرژينين در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته در peg.gaو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و

انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………………………….

شكل ۲۵: مقايسه محتواي كلي آرژينين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته در gaو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين وانحراف

معيار هستند. ………………………………………………………………………………………………………………………..

شكل ۲۶: مقايسه محتواي كلي آرژينين  پس از گذشت ۸ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………………..

شكل ۲۷: مقايسه محتواي كلي آرژينين  پس از گذشت ۱۶ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………..

شكل ۲۸: مقايسه محتواي كلي آرژينين پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………………

شكل ۲۹: مقايسه محتواي كلي آرژينين  پس از گذشت ۳۲ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………….

شكل ۳۰: مقايسه محتواي كلي آرژينين  پس از گذشت ۴۰ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………….

شكل ۳۱: مقايسه محتواي كلي آرژينين  پس از گذشت ۴۸ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………………………

شكل ۳۲: مقايسه محتواي كلي  گليسين بتائين در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در آب مقطر(نمونه هاي شاهد) و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به

ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………

شكل ۳۳: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در nacl و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين

و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………………………………..

شكل ۳۴: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در NaCl,GA و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين وانحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………………………

شكل ۳۵: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در PEG و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين

و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………………………

شكل ۳۶: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در GA,PEG و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين وانحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………………………..

شكل ۳۷: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در GA و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و

انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………………………………

شكل ۳۸: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين  پس از گذشت ۸ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………

شكل ۳۹: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين  پس از گذشت ۱۶ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………………..

شكل ۴۰: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين  پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………..

شكل ۴۱: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين  پس از گذشت ۳۲ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………

شكل ۴۲: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين پس از گذشت ۴۰ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………..

شكل ۴۳: مقايسه محتواي كلي گليسين بتائين  پس از گذشت ۴۸ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………

شكل ۴۴: مقايسه محتواي كلي پرولين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته در آب مقطر(نمونه هاي شاهد) و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………

شكل ۴۵: مقايسه محتواي كلي پرولين در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته در naclو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و

انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………………………………

شكل ۴۶: مقايسه محتواي كلي پرولين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته درnacl,ga و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و

انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………………………..

شكل ۴۷: مقايسه محتواي كلي پرولين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته در pegو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و

انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………………………….

شكل ۴۸: مقايسه محتواي كلي پزولين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته در peg,gaو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر  ميانگين و

انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………………………..

شكل ۴۹: مقايسه محتواي كلي پرولين  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره زماني

۴۸ ساعته درga و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف

معيار هستند. ……………………………………………………………………………………………………………….

شكل ۵۰: مقايسه محتواي كلي پرولين  پس از گذشت ۸ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

. تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………….

شكل ۵۱: مقايسه محتواي كلي پرولين  پس از گذشت ۱۶ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………………….

شكل ۵۲: مقايسه محتواي كلي پرولين پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………………..

شكل ۵۳: مقايسه محتواي كلي پرولين  پس از گذشت ۳۲ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………….

شكل ۵۴: مقايسه محتواي كلي پرولين  پس از گذشت ۴۰ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………….

شكل ۵۵: مقايسه محتواي كلي پرولين  پس از گذشت ۴۸ ساعت از زمان آبياري دانه هاي سويا

رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)، تيمار

پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶). توضيح

تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………….

شكل ۵۶: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در آب مقطر(نمونه هاي شاهد) و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به

ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………….

شكل ۵۷: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در naclو در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين

و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………………………………..

شكل ۵۸: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در nacl , ga و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند………………………………………………………………………………………..

شكل ۵۹: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در PEG و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين

و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………………………

شكل ۶۰: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در PEG,GA و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر

ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………….

شكل ۶۱: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك دوره

زماني ۴۸ ساعته در GA و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين

و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………………………………

شكل ۶۲: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  پس از گذشت ۸ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………..

شكل ۶۳: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  پس از گذشت ۱۶ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………..

شكل ۶۴: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………………

شكل ۶۵: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  پس از گذشت ۳۲ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………..

شكل ۶۶: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  پس از گذشت ۴۰ ساعت از زمان آبياري دانه هاي

سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين (۳)،

تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين (۶).

توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………………………………….

شكل ۶۷: مقايسه محتواي كلي تركيبات فنلي  پس از گذشت ۴۸ ساعت از زمان آبياري دانه

هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و ژيبرلين

(۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار ژيبرلين

(۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و شاخصها به

ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………

شكل ۶۸: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميد ازولي در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي

يك دوره زماني ۴۸ ساعته در آب مقطر(نمونه هاي شاهد) و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و

شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………

شكل ۶۹: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميدازولي  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي

يك دوره زماني ۴۸ ساعته در nacl و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………..

شكل ۷۰: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميد ازولي  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي

يك دوره زماني ۴۸ ساعته در nacl,ga و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به

ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………

شكل ۷۱: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميدازولي  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي

يك دوره زماني ۴۸ ساعته در PEG و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………………………………………

شكل ۷۲: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميدازولي در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي يك

دوره زماني ۴۸ ساعته در PEG,GA و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………….

شكل ۷۳: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميدازولي  در دانه هاي سويا رقم پرشينگ در طي

يك دوره زماني ۴۸ ساعته در GA و در پايان هر ۸ ساعت. ستونها و شاخصها به ترتيب

نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………………………………..

شكل ۷۴: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميدازولي  پس از گذشت ۸ ساعت از زمان آبياري

دانه هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و

ژيبرلين (۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار

ژيبرلين (۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و

شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………..

شكل ۷۵: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميدازولي  پس از گذشت ۱۶ ساعت از زمان آبياري

دانه هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و

ژيبرلين (۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار

ژيبرلين (۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و

شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. …………………………………………….

شكل ۷۶: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميدازولي پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان آبياري

دانه هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و

ژيبرلين (۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار

ژيبرلين (۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و

شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………

شكل ۷۷: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميدازولي  پس از گذشت ۳۲ ساعت از زمان آبياري

دانه هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و

ژيبرلين (۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و

تيمار ژيبرلين (۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها

و شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………….

شكل ۷۸: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميدازولي  پس از گذشت ۴۰ ساعت از زمان آبياري

دانه هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و

ژيبرلين (۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار

ژيبرلين (۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و

شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ……………………………………………..

شكل ۷۹: مقايسه محتواي كلي تركيبات ايميدازولي  پس از گذشت ۴۸ ساعت از زمان آبياري

دانه هاي سويا رقم پرشينگ در نمونه هاي شاهد(۱)، تيمار شوري (۲)، تيمار توام شوري و

ژيبرلين (۳)، تيمار پلي اتيلن گليكول (۴)، تيمار توام پلي اتيلن گليكول و ژيبرلين (۵) و تيمار

ژيبرلين (۶). توضيح تيمارها مشابه موارد مندرج در مورد شكلهاي ۲ تا ۶ است. ستونها و

شاخصها به ترتيب نشانگر ميانگين و انحراف معيار هستند. ………………………………………………..

۱۲۳ص

۱۴- زیست شناسی

فهرست مطالب نوشته شود

برای دسترسی سریع به لیست پایان نامه های سایت و جستجو بین آنها در بالای همین صفحه به لینک لیست پایان نامه های موجود بروید.
نام محصول:   پایان نامه تغییرات محتوای آمینو اسیدهای آزاد – ترکیبات فنلی و ترکیبات ایمیدازولی در دانه های در حال رویش سویا تحت اثر تنش شوری اسمزی و ژیبرلین
دانلود:  
قیمت محصول:   18950 تومان
تعداد صفحه:   123 صفحه - ورد: قابل ویرایش
آدرس پست الکترونیکی بدون www و به شکل زیر وارد نمائید:
example@gmail.com
example1@yahoo.com
بجای example نام ایمیل خود را وارد میکنید
دانلود فایل بلافاصله پس از پرداخت آنلاین
امکان خرید با کلیه کارت های عضو شتاب
و همچنین فایل بصورت ورد قابل ویرایش می باشد
>> اگر به هر دلیلی پروژه، پایان نامه، تحقیقات مورد نظر را پیدا نکردید می توانید با پشتیبانی سایت تماس برقرار نمائید، در صورت موجود بودن برای شما ارسال می کنیم. <<